Topul celor mai scurte mandate de prim-ministru

Scris de Costin Stefan | Publicat in 28.04.2012 17:16 | Publicat in DOCUMENTAR | Tipareste pagina

In istoria sa de 150 ani, perioada in care statul roman a fost organizat mai intai sub forma Principatelor Unite, apoi regat, iar in ultinii 64 de ani republica, prim-ministrii care s-au succedat la putere au avut uneori mandate foarte scurte. 

Desi ocupa abia pozitia a 18-a, intr-un top al celor mai scurte mandate, Mihai Răzvan Ungureanu a detinut principala functie executiva in stat doar 78 de zile, un record in ultimii 67 de ani. Ultimul care a guvernat mai putin decat el a fost Nicolae Rădescu (6 decembrie 1944 – 28 februarie 1945), cel din urma prim ministru democrat inainte de instaurarea comunismului.
Incepand cu Barbu Catargiu (22 ianuarie 1862 – 8 iunie 1862), prima persoana care a detinut aceasta functie si pana astazi au guvernat 63 de barbati si nici-o femeie, unii intre acestia detinand doua, trei si chiar mai multe mandate.
Ion C. Bratianu si Ion I.C. Bratianu, membrii celebrei dinastii a Bratienilor, au ocupat acest portofoliu pe cele mai lungi perioade, 11 ani si 6 luni respectiv 11 ani si 5 luni, de-a lungul mai multor mandate. De altfel, familia Bratianu a dat Romaniei numai putin de patru prim ministri, pe langa cei doi, Vintila I.C.Bratianu (24 noiembrie 1927 – 3 noiembrie 1928) si Dumitru C. Bratianu (10 aprilie 1881 – 8 iunie 18810).
Aceasta functia s-a dovedit uneori a fi foarte periculoasa, cinci dintre prim-ministrii Romaniei fiind asasinati, trei in exercitiul functiunii: Barbu Catargiu, Ion G. Duca si Armand Calinescu, doi dupa expirarea mandatului: Gheorghe Argesanu si Nicolae Iorga – ucisi de legionari in 1940. De asemenea doi primi ministrii au murit in inchisorile comuniste:Constantin Argetoianu si Iuliu Maniu iar Ion Antonescu in fata plutonului de executie. Gheorghe Tatarascu, Alexandru Vaida Voievod si Constantin Dascalescu au facut inchisoare, primii doi acuzati de comunisti , cel de-al treilea de regimul democrat de dupa 1989. Nu trebuie uitata nici ciudata sinucidere a lui Chivu Stoica, dupa unii istorici un gest nu tocmai faptuit din propria vointa.
In ultimii 22 de ani 10 prim-ministri au condus Romania, majoritatea dintre ei fiind implicati inca in politica, intr-o masura mai mare sau mai mica.

Topul celor mai scurte mandate de prim-ministru/Nume/Perioada/Zile

1.GHEORGHE GH.MIRONESCU/7 iunie 1930 – 8 iunie 1930/1

 

2.CONSTANTIN ANGELESCU/ 29 decembrie 1933 – 3 ianuarie 1934/5
3.GHEORGHE ARGEŞANU/ 21 septembrie 1939 – 28 septembrie 1939/7
4.Apostol Asache/ 8 iunie 1862 – 23 iunie 1862/15
5.BARBU ŞTIRBEI/ 4 iunie 1927 – 20 iunie 1927/16
6.IOAN EM. FLORESCU/4 aprilie 1876 – 26 aprilie 1876/22
7.TAKE IONESCU/17 decembrie 1921 – 17 ianuarie 1922/31
8.CONSTANTIN COANDA/ 24 octombrie 1918 – 29 noiembrie 1918/36
9.GHEORGHE TĂTĂRESCU/17 noiembrie 1937 – 28 decembrie 1937/41
10.OCTAVIAN GOGA/28 decembrie 1937 – 10 februarie 1938/44
11.ION G.DUCA/14 noiembrie 1933 – 29 decembrie 1933/45
12.NICOLAE RĂDESCU/6 decembrie 1944 – 28 februarie 1945/53
13.CONSTANTIN ARGETOIANU/28 septembrie 1939 – 23 noiembrie 1939/56
14.DUMITRU C. BRĂTIANU/10 aprilie 1881 – 8 iunie 1881/59
15.ARTHUR VĂITOIANU/27 septembrie 1919 – 28 noiembrie 1919/62
16.LASCAR CATARGIU/11 mai 1866 – 13 iulie 1866/63
17.ALEXANDRU GOLESCU/2 februarie 1870 – 18 aprilie 1870/69
18.MIHAI RĂZVAN UNGUREANU/9 februarie 2012 - 27 aprilie 2012/78

Cativa dintre prim-ministri au avut mai multe mandate, au fost alese cele mai scurte dintre mandatele nereinnoite.

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.