Cine a obtinut cele mai inalte distinctii din industria muzicala?

Scris de Gabriela Stegarescu | Publicat in 27.01.2014 18:37 | Publicat in LIFESTYLE | Tipareste pagina

Academia Naţionala a Artelor şi Ştiinţelor de Inregistrari a Statelor Unite ale Americii a acordat Premiile Grammy, in cadrul celei de-a 56-a ceremonii anuale la Los Angeles, cele mai inalte distincţii din industria muzicala.
Albumul anului a fost Random Access Memories, a lui Daft Punk, care a obţinut Grammy şi pentru Inregistrarea anului, Get Lucky.
Compozitorii Joel Little şi Ella Yelich O'Connor şi-au adjudecat cu Royals premiul Grammy pentru Cantecul anului, melodie care s-a dovedit şi Interpretarea vocala pop a anului - Lorde.
Cel mai bun nou artist a revenit lui Macklemore & Ryan Lewis.
CEL MAI BUN ALBUM VOCAL POP a fost considerat Unorthodox Jukebox (Bruno Mars), CEL MAI BUN ALBUM ROCK - Celebration Day / Led Zeppelin, CEL MAI BUN ALBUM ALTERNATIV - Modern Vampires Of The City / Vampire Weekend, CEL MAI BUN ALBUM RAP - The Heist / Macklemore & Ryan Lewis, iar CEL MAI BUN ALBUM DE MUZICA R&B s-a dovedit Girl on Fire cu Alicia Keys.

Lista completa a caştigatorilor celei de-a 56-a ediţie a premiilor Grammy

1. RECORD OF THE YEAR
Get Lucky
Daft Punk Featuring Pharrell Williams & Nile Rodgers

2. ALBUM OF THE YEAR
Random Access Memories
Daft Punk

3. SONG OF THE YEAR
Royals
Joel Little & Ella Yelich O'Connor, songwriters (Lorde)
Track from: Pure Heroine
Label: Universal Music; Publishers: Copyright Control/Sony ATV

4. BEST NEW ARTIST
Macklemore & Ryan Lewis

5. BEST POP SOLO PERFORMANCE
Royals
Lorde
Track from: Pure Heroine
Label: Universal Republic

6. BEST POP DUO/GROUP PERFORMANCE
Get Lucky
Daft Punk Featuring Pharrell Williams & Nile Rodgers
Track from: Random Access Memories
Label: Columbia Records

7. BEST POP INSTRUMENTAL ALBUM
Steppin' Out
Herb Alpert
Label: Shout! Factory

8. BEST POP VOCAL ALBUM
Unorthodox Jukebox
Bruno Mars
Label: Atlantic

9. BEST DANCE RECORDING
Clarity
Zedd Featuring Foxes
Zedd, producer; Zedd, mixer
Track from: Clarity
Label: Interscope Records

10. BEST DANCE/ELECTRONICA ALBUM
Random Access Memories
Daft Punk
Label: Columbia Records

11. BEST TRADITIONAL POP VOCAL ALBUM
To Be Loved
Michael Bublé
Label: 143/Reprise

12. BEST ROCK PERFORMANCE
Radioactive
Imagine Dragons
Track from: Night Visions
Label: Kidinakorner/ Interscope

13. BEST METAL PERFORMANCE
God Is Dead?
Black Sabbath
Track from: 13
Label: Vertigo/Republic

14. BEST ROCK SONG
Cut Me Some Slack
Dave Grohl, Paul McCartney, Krist Novoselic & Pat Smear, songwriters (Paul McCartney, Dave Grohl, Krist Novoselic, Pat Smear)
Track from: Sound City - Real To Reel
Label: RCA Records / Roswell Records; Publishers: MPL Communications, Inc./M.J.-Twelve Music/Murky Slough Music/Kobalt Music/Ruthensmear Music/Bug Music

15. BEST ROCK ALBUM
Celebration Day
Led Zeppelin
Label: Swan Song/Atlantic

16. BEST ALTERNATIVE MUSIC ALBUM
Modern Vampires Of The City
Vampire Weekend
Label: XL Recordings

17. BEST R&B PERFORMANCE
Something
Snarky Puppy With Lalah Hathaway
Track from: Family Dinner Volume One

18. BEST TRADITIONAL R&B PERFORMANCE
Please Come Home
Gary Clark Jr.
Track from: Blak And Blu
Label: Warner Bros Records

19. BEST R&B SONG
Pusher Love Girl
James Fauntleroy, Jerome Harmon, Timothy Mosley & Justin Timberlake, songwriters (Justin Timberlake)
Track from: The 20/20 Experience - The Complete Experience
Label: RCA Records; Publishers: Tennman Tunes/Universal Music- Z - Tunes/Virginia Beach Music/WB Music Corp./Jerome Harmon Publishing/Warner-Chappell Music, Inc./James Fauntleroy Music/Almo

20. BEST URBAN CONTEMPORARY ALBUM
Unapologetic
Rihanna
Label: Def Jam Records

21. BEST R&B ALBUM
Girl On Fire
Alicia Keys
Label: RCA Records

22. BEST RAP PERFORMANCE
Thrift Shop
Macklemore & Ryan Lewis Featuring Wanz
Track from: The Heist
Label: Macklemore & Ryan Lewis LLC

23. BEST RAP/SUNG COLLABORATION
Holy Grail
Jay Z Featuring Justin Timberlake
Track from: Magna Carta...Holy Grail
Label: Roc Nation

24. BEST RAP SONG
Thrift Shop
Ben Haggerty & Ryan Lewis, songwriters (Macklemore & Ryan Lewis Featuring Wanz)
Track from: The Heist
Label: Macklemore & Ryan Lewis LLC; Publishers: Macklemore Publishing/Ryan Lewis Publishing

25. BEST RAP ALBUM
The Heist
Macklemore & Ryan Lewis
Label: Macklemore & Ryan Lewis LLC

26. BEST COUNTRY SOLO PERFORMANCE
Wagon Wheel
Darius Rucker
Track from: True Believers
Label: Capitol Records Nashville

27. BEST COUNTRY DUO/GROUP PERFORMANCE
From This Valley
The Civil Wars
Track from: The Civil Wars
Label: Sensibility Recordings / Columbia Records

28. BEST COUNTRY SONG
Merry Go 'Round
Shane McAnally, Kacey Musgraves & Josh Osborne, songwriters (Kacey Musgraves)
Track from: Same Trailer Different Park
Label: Mercury Records

29. BEST COUNTRY ALBUM
Same Trailer Different Park
Kacey Musgraves
Label: Mercury Records

30. BEST NEW AGE ALBUM
Love's River
Laura Sullivan
Label: Sentient Spirit Records

31. BEST IMPROVISED JAZZ SOLO
Orbits
Wayne Shorter, soloist
Track from: Without A Net (The Wayne Shorter Quartet)
Label: Blue Note Records

32. BEST JAZZ VOCAL ALBUM
Liquid Spirit
Gregory Porter
Label: Blue Note Records

33. BEST JAZZ INSTRUMENTAL ALBUM
Money Jungle: Provocative In Blue
Terri Lyne Carrington
Label: Concord Jazz

34. BEST LARGE JAZZ ENSEMBLE ALBUM
Night In Calisia
Randy Brecker, Włodek Pawlik Trio & Kalisz Philharmonic
Label: Summit Records

35. BEST LATIN JAZZ ALBUM
Song For Maura
Paquito D'Rivera And Trio Corrente
Label: Sunnyside Records/Paquito Records

36. BEST GOSPEL/CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC PERFORMANCE
Break Every Chain [Live]
Tasha Cobbs
Track from: Grace [Live]
Label: EMI Gospel/ Motown Gospel

37. BEST GOSPEL SONG
If He Did It Before... Same God [Live]
Tye Tribbett, songwriter (Tye Tribbett)
Track from: Greater Than [Live]
Label: Motown Gospel; Publisher: Everything Fresh Entertainment LLC

38. BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC SONG
Overcomer
David Garcia, Ben Glover & Christopher Stevens, songwriters (Mandisa)
Track from: Overcomer
Label: Sparrow Records; Publishers: Ariose Music/9T One Songs/Meaux Mercy/LarryDavid Music/Capitol CMG Publishing/Universal Music - Brentwood Benson Publishing/D Soul Music
Hurricane

39. BEST GOSPEL ALBUM
Greater Than [Live]
Tye Tribbett
Label: Motown Gospel

40. BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC ALBUM
Overcomer
Mandisa
Label: Sparrow Records

41. BEST LATIN POP ALBUM
Vida
Draco Rosa
Label: Sony Music Latin

42. BEST LATIN ROCK, URBAN OR ALTERNATIVE ALBUM
Treinta Días
La Santa Cecilia
Label: Universal Music Latino Y Arju Productions, Inc.

43. BEST REGIONAL MEXICAN MUSIC ALBUM (INCLUDING TEJANO)
A Mi Manera
Mariachi Divas De Cindy Shea
Label: East Side Records/Shea Records

44. BEST TROPICAL LATIN ALBUM
Pacific Mambo Orchestra
Pacific Mambo Orchestra
Label: Tumalanmusic / Stefrecords

45. BEST AMERICAN ROOTS SONG
Love Has Come For You
Edie Brickell & Steve Martin, songwriters (Steve Martin & Edie Brickell)
Track from: Love Has Come For You
Label: Rounder; Publishers: LA Films Music/Brick Elephant Music

46. BEST AMERICANA ALBUM
Old Yellow Moon
Emmylou Harris & Rodney Crowell
Label: Nonesuch Records

47. BEST BLUEGRASS ALBUM
The Streets Of Baltimore
Del McCoury Band
Label: McCoury Music

48. BEST BLUES ALBUM
Get Up!
Ben Harper With Charlie Musselwhite
Label: Stax

49. BEST FOLK ALBUM
My Favorite Picture Of You
Guy Clark
Label: Dualtone

50. BEST REGIONAL ROOTS MUSIC ALBUM
Dockside Sessions
Terrance Simien & The Zydeco Experience
Label: Musicmatters Records

51. BEST REGGAE ALBUM
Ziggy Marley In Concert
Ziggy Marley
Label: Tuff Gong Worldwide

52. BEST WORLD MUSIC ALBUM
TIE
Savor Flamenco
Gipsy Kings
Label: Knitting Factory Records

53. BEST CHILDREN'S ALBUM
Throw A Penny In The Wishing Well
Jennifer Gasoi
Label: Sparkling Productions

54. BEST SPOKEN WORD ALBUM (INCLUDES POETRY, AUDIO BOOKS & STORYTELLING)
America Again: Re-becoming The Greatness We Never Weren't
Stephen Colbert
Label: Hachette Audio

55. BEST COMEDY ALBUM
Calm Down Gurrl
Kathy Griffin
Label: Back Lot Music

56. BEST MUSICAL THEATER ALBUM
Kinky Boots
Billy Porter & Stark Sands, principal soloists; Sammy James Jr., Cyndi Lauper, Stephen Oremus & William Wittman, producers; Cyndi Lauper, composer & lyricist (Original Broadway Cast With Stark Sands,

Billy Porter & Others)
Label: Masterworks Broadway

57. BEST COMPILATION SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA
Sound City: Real To Reel
Butch Vig, compilation producer
Label: RCA Records/Roswell Records

58. BEST SCORE SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA
Skyfall
Thomas Newman, composer
Label: Sony Classical

59. BEST SONG WRITTEN FOR VISUAL MEDIA
Skyfall
Adele Adkins & Paul Epworth, songwriters (Adele)
Track from: Skyfall
Label: Columbia Records/ XL Recordings; Publishers: Universal Music Publishing Ltd./EMI Music Publishing Ltd.

60. BEST INSTRUMENTAL COMPOSITION
Pensamientos For Solo Alto Saxophone And Chamber Orchestra
Clare Fischer, composer (The Clare Fischer Orchestra)
Label: Clavo Records

61. BEST INSTRUMENTAL ARRANGEMENT
On Green Dolphin Street
Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin's Big Phat Band)
Label: Telarc International

62. BEST INSTRUMENTAL ARRANGEMENT ACCOMPANYING VOCALIST(S)
Swing Low
Gil Goldstein, arranger (Bobby McFerrin & Esperanza Spalding)
Label: Masterworks

63. BEST RECORDING PACKAGE
Long Night Moon
Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Reckless Kelly)
Label: No Big Deal Records

64. BEST BOXED OR SPECIAL LIMITED EDITION PACKAGE
Wings Over America (Deluxe Edition)
Simon Earith & James Musgrave, art directors (Paul McCartney And Wings)
Label: Hear Music

65. BEST ALBUM NOTES
Afro Blue Impressions (Remastered & Expanded)
Neil Tesser, album notes writer (John Coltrane)
Label: Pablo/Concord Music Group

66. BEST HISTORICAL ALBUM
TIE
Charlie Is My Darling - Ireland 1965
Teri Landi, Andrew Loog Oldham & Steve Rosenthal, compilation producers; Bob Ludwig, mastering engineer (The Rolling Stones)
Label: ABKCO

67. BEST ENGINEERED ALBUM, NON-CLASSICAL
Random Access Memories
Peter Franco, Mick Guzauski, Florian Lagatta & Daniel Lerner, engineers; Antoine "Chab" Chabert, Bob Ludwig, mastering engineers (Daft Punk)
Label: Columbia Records

68. PRODUCER OF THE YEAR, NON-CLASSICAL
Pharrell Williams
• BBC (Jay Z) (T) • Blurred Lines (Robin Thicke Featuring T.I. & Pharrell) (S) • Happy (Pharrell Williams) (T) • I Can't Describe (The Way I Feel) (Jennifer Hudson Featuring T.I.) (S) • Nuclear (Destiny's

Child) (T) • Oceans (Jay Z Featuring Frank Ocean) (T) • Reach Out Richard (Mayer Hawthorne) (T) • The Stars Are Ours (Mayer Hawthorne) (T)
Rob Cavallo

69. BEST REMIXED RECORDING, NON-CLASSICAL
Summertime Sadness (Cedric Gervais Remix)
Cedric Gervais, remixer (Lana Del Rey)
Label: Interscope/Polydor UK

70. BEST SURROUND SOUND ALBUM
Live Kisses
Al Schmitt, surround mix engineer; Tommy LiPuma, surround producer (Paul McCartney)
Label: Eagle Rock Entertainment

71. BEST ENGINEERED ALBUM, CLASSICAL
Winter Morning Walks
David Frost, Brian Losch & Tim Martyn, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Dawn Upshaw, Maria Schneider, Australian Chamber Orchestra & St. Paul Chamber Orchestra)
Label: ArtistShare

72. PRODUCER OF THE YEAR, CLASSICAL
David Frost
• Andres: Home Stretch (Timo Andres, Andrew Cyr & Metropolis Ensemble) • Angel Heart, A Music Storybook (Matt Haimovitz & Uccello) • Beethoven: Piano Sonatas, Vol. 2 (Jonathan Biss) • Ben-Haim:

Chamber Works (ARC Ensemble) • Celebrating The American Spirit (Judith Clurman & Essential Voices USA) • Elgar: Enigma Variations; Vaughan Williams: The Wasps; Greensleeves (Michael Stern &

Kansas City Symphony) • Guilty Pleasures (Renée Fleming, Sebastian Lang-Lessing & Philharmonia Orchestra) • Verdi: Otello (Riccardo Muti, Aleksandrs Antonenko, Krassimira Stoyanova, Carlo Guelfi,

Chicago Symphony Chorus & Chicago Symphony Orchestra) • Winter Morning Walks (Dawn Upshaw, Maria Schneider, Australian Chamber Orchestra & St. Paul Chamber Orchestra)
Manfred Eicher

73. BEST ORCHESTRAL PERFORMANCE
Sibelius: Symphonies Nos. 1 & 4
Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra)
Label: BIS Records

74. BEST OPERA RECORDING
Adès: The Tempest
Thomas Adès, conductor; Simon Keenlyside, Isabel Leonard, Audrey Luna & Alan Oke; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
Label: Deutsche Grammophon

75. BEST CHORAL PERFORMANCE
Pärt: Adam's Lament
Tõnu Kaljuste, conductor (Tui Hirv & Rainer Vilu; Estonian Philharmonic Chamber Choir; Sinfonietta Riga & Tallinn Chamber Orchestra; Latvian Radio Choir & Vox Clamantis)
Label: ECM New Series

76. BEST CHAMBER MUSIC/SMALL ENSEMBLE PERFORMANCE
Roomful Of Teeth
Brad Wells & Roomful Of Teeth
Label: New Amsterdam Records

77. BEST CLASSICAL INSTRUMENTAL SOLO
Corigliano: Conjurer - Concerto For Percussionist & String Orchestra
Evelyn Glennie; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony)
Track from: Corigliano: Conjurer; Vocalise
Label: Naxos

78. BEST CLASSICAL VOCAL SOLO
Winter Morning Walks
Dawn Upshaw (Maria Schneider; Jay Anderson, Frank Kimbrough & Scott Robinson; Australian Chamber Orchestra & St. Paul Chamber Orchestra)
Label: ArtistShare

79. BEST CLASSICAL COMPENDIUM
Hindemith: Violinkonzert; Symphonic Metamorphosis; Konzertmusik
Christoph Eschenbach, conductor
Label: Ondine

80. BEST CONTEMPORARY CLASSICAL COMPOSITION
Schneider, Maria: Winter Morning Walks
Maria Schneider, composer (Dawn Upshaw, Jay Anderson, Frank Kimbrough, Scott Robinson & Australian Chamber Orchestra)
Track from: Winter Morning Walks
Label: ArtistShare

81. BEST MUSIC VIDEO
Suit & Tie
Justin Timberlake Featuring Jay Z
David Fincher, video director; Timory King, video producer
Label: RCA Records

82. BEST MUSIC FILM
Live Kisses
Paul McCartney
Jonas Åkerlund, video director; Violaine Etienne, Aron Levine & Scott Rodger, video producers
Label: Eagle Rock Entertainment

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.