Hollywood a ales. Premiul OSCAR pentru The Shape of Water. Romantic, drama si fantezie intunecata!... FOTO

Scris de Gabriela Stegarescu | Publicat in 05.03.2018 11:31 | Publicat in LIFESTYLE | Tipareste pagina

Pelicula "The Shape of Water" a castigat premiul Oscar pentru cel mai bun film, in cadrul celei de a 90-a editii a galei premiilor Academiei americane de film, categorie unde au mai fost nominalizate filmele "Call Me by Your Name", "Darkest Hour", "Dunkirk", "Get Out", "Lady Bird", "Phantom Thread", "The Post", si "Three Billboards outside Ebbing, Missouri".
Filmul "The Shape of Water", regizat de mexicanul Guillermo del Toro, a fost principalul castigator, cu patru statuete in palmares.
"Dunkirk" s-a ales cu trei Oscaruri in palmares, alte patru filme plecand cu cate doua statuete.

The Shape of Water este un film american din 2017 regizat de Guillermo del Toro şi scris de del Toro şi Vanessa Taylor. Este creat in genurile romantic, drama, fantezie intunecata. Rolurile principale au fost interpretate de actorii Michael Shannon, Sally Hawkins şi Octavia Spencer.

Dunkirk este un film de razboi din 2017 regizat de Christopher Nolan despre Evacuarea de la Dunkerque/Dunkirk din al Doilea Razboi Mondial. Rolurile principale au fost interpretate de actorii Fionn Whitehead, Mark Rylance, Tom Hardy, Kenneth Branagh şi Cillian Murphy.

Cel mai bun actor s-a dovedit Gary Oldman ("Darkest Hour"), cea mai buna actrita - Frances McDormand ("Three Billboards outside Ebbing, Missouri"), iar cea mai buna actrita in rol secundar - Allison Janney ("I, Tonya"), cel mai bun actor in rol secundar fiind Sam Rockwell ("Three Billboards outside Ebbing, Missouri")...

Lista completa a castigatorilor celei de a 90-a editii a premiilor Academiei americane de film:

Cel mai bun film: "The Shape of Water"
Cel mai bun actor: Gary Oldman ("Darkest Hour")
Cea mai buna actrita: Frances McDormand ("Three Billboards outside Ebbing, Missouri")
Cel mai bun regizor: Guillermo del Toro ("The Shape of Water)
Cea mai buna actrita in rol secundar: Allison Janney ("I, Tonya")
Cel mai bun actor in rol secundar: Sam Rockwell ("Three Billboards outside Ebbing, Missouri")
Cel mai bun film intr-o limba straina: "A Fantastic Woman" (Chile)
Cea mai buna imagine: Roger A. Deakins ("Blade Runner 2049")
Cel mai bun scenariu adaptat: James Ivory ("Call Me by Your Name")
Cel mai bun scenariu original: Jordan Peele ("Get Out")
Cel mai bun film de animatie: "Coco"
Cel mai bun film documentar: "Icarus"
Cel mai bun scurtmetraj: "The Silent Child"
Cel mai bun scurtmetraj de animatie: "Dear Basketball"
Cel mai bun scurtmetraj documentar: "Heaven Is a Traffic Jam on the 405"
Cea mai buna coloana sonora: "The Shape of Water"
Cel mai bun cantec original: "Remember Me" (Coco)
Cel mai bun montaj de sunet: "Dunkirk"
Cel mai bun mixaj de sunet: "Dunkirk"
Cele mai bune efecte vizuale: "Blade Runner 2049"
Cel mai bun montaj de film: "Dunkirk"
Cele mai bune costume: "Phantom Thread"
Cele mai bune machiaj si coafura: "Darkest Hour"
Cea mai buna scenografie: "The Shape of Water"

INVINGATORI şi NOMINALIZAŢII

ACTOR IN A LEADING ROLE
WINNER
GARY OLDMAN
Darkest Hour
NOMINEES
TIMOTHÉE CHALAMET
Call Me by Your Name
DANIEL DAY-LEWIS
Phantom Thread
DANIEL KALUUYA
Get Out
DENZEL WASHINGTON
Roman J. Israel, Esq.
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
WINNER
SAM ROCKWELL
Three Billboards outside Ebbing, Missouri
NOMINEES
WILLEM DAFOE
The Florida Project
WOODY HARRELSON
Three Billboards outside Ebbing, Missouri
RICHARD JENKINS
The Shape of Water
CHRISTOPHER PLUMMER
All the Money in the World
ACTRESS IN A LEADING ROLE
WINNER
FRANCES MCDORMAND
Three Billboards outside Ebbing, Missouri
NOMINEES
SALLY HAWKINS
The Shape of Water
MARGOT ROBBIE
I, Tonya
SAOIRSE RONAN
Lady Bird
MERYL STREEP
The Post
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
WINNER
ALLISON JANNEY
I, Tonya
NOMINEES
MARY J. BLIGE
Mudbound
LESLEY MANVILLE
Phantom Thread
LAURIE METCALF
Lady Bird
OCTAVIA SPENCER
The Shape of Water
ANIMATED FEATURE FILM
WINNER
COCO
Lee Unkrich and Darla K. Anderson
NOMINEES
THE BOSS BABY
Tom McGrath and Ramsey Naito
THE BREADWINNER
Nora Twomey and Anthony Leo
FERDINAND
Carlos Saldanha and Lori Forte
LOVING VINCENT
Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart
CINEMATOGRAPHY
WINNER
BLADE RUNNER 2049
Roger A. Deakins
NOMINEES
DARKEST HOUR
Bruno Delbonnel
DUNKIRK
Hoyte van Hoytema
MUDBOUND
Rachel Morrison
THE SHAPE OF WATER
Dan Laustsen
COSTUME DESIGN
WINNER
PHANTOM THREAD
Mark Bridges
NOMINEES
BEAUTY AND THE BEAST
Jacqueline Durran
DARKEST HOUR
Jacqueline Durran
THE SHAPE OF WATER
Luis Sequeira
VICTORIA & ABDUL
Consolata Boyle
DIRECTING
WINNER
THE SHAPE OF WATER
Guillermo del Toro
NOMINEES
DUNKIRK
Christopher Nolan
GET OUT
Jordan Peele
LADY BIRD
Greta Gerwig
PHANTOM THREAD
Paul Thomas Anderson
DOCUMENTARY (FEATURE)
WINNER
ICARUS
Bryan Fogel and Dan Cogan
NOMINEES
ABACUS: SMALL ENOUGH TO JAIL
Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman
FACES PLACES
Agnès Varda, JR and Rosalie Varda
LAST MEN IN ALEPPO
Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen Jespersen
STRONG ISLAND
Yance Ford and Joslyn Barnes
DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)
WINNER
HEAVEN IS A TRAFFIC JAM ON THE 405
Frank Stiefel
NOMINEES
EDITH+EDDIE
Laura Checkoway and Thomas Lee Wright
HEROIN(E)
Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon
KNIFE SKILLS
Thomas Lennon
TRAFFIC STOP
Kate Davis and David Heilbroner
FILM EDITING
WINNER
DUNKIRK
Lee Smith
NOMINEES
BABY DRIVER
Paul Machliss and Jonathan Amos
I, TONYA
Tatiana S. Riegel
THE SHAPE OF WATER
Sidney Wolinsky
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Jon Gregory
FOREIGN LANGUAGE FILM
WINNER
A FANTASTIC WOMAN
Chile
NOMINEES
THE INSULT
Lebanon
LOVELESS
Russia
ON BODY AND SOUL
Hungary
THE SQUARE
Sweden
MAKEUP AND HAIRSTYLING
WINNER
DARKEST HOUR
Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick
NOMINEES
VICTORIA & ABDUL
Daniel Phillips and Lou Sheppard
WONDER
Arjen Tuiten
MUSIC (ORIGINAL SCORE)
WINNER
THE SHAPE OF WATER
Alexandre Desplat
NOMINEES
DUNKIRK
Hans Zimmer
PHANTOM THREAD
Jonny Greenwood
STAR WARS: THE LAST JEDI
John Williams
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Carter Burwell
MUSIC (ORIGINAL SONG)
WINNER
REMEMBER ME
from Coco; Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
NOMINEES
MIGHTY RIVER
from Mudbound; Music and Lyric by Mary J. Blige, Raphael Saadiq and Taura Stinson
MYSTERY OF LOVE
from Call Me by Your Name; Music and Lyric by Sufjan Stevens
STAND UP FOR SOMETHING
from Marshall; Music by Diane Warren; Lyric by Lonnie R. Lynn and Diane Warren
THIS IS ME
from The Greatest Showman; Music and Lyric by Benj Pasek and Justin Paul
BEST PICTURE
WINNER
THE SHAPE OF WATER
Guillermo del Toro and J. Miles Dale, Producers
NOMINEES
CALL ME BY YOUR NAME
Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges and Marco Morabito, Producers
DARKEST HOUR
Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten and Douglas Urbanski, Producers
DUNKIRK
Emma Thomas and Christopher Nolan, Producers
GET OUT
Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. and Jordan Peele, Producers
LADY BIRD
Scott Rudin, Eli Bush and Evelyn O'Neill, Producers
PHANTOM THREAD
JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison and Daniel Lupi, Producers
THE POST
Amy Pascal, Steven Spielberg and Kristie Macosko Krieger, Producers
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Graham Broadbent, Pete Czernin and Martin McDonagh, Producers
PRODUCTION DESIGN
WINNER
THE SHAPE OF WATER
Production Design: Paul Denham Austerberry; Set Decoration: Shane Vieau and Jeffrey A. Melvin
NOMINEES
BEAUTY AND THE BEAST
Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
BLADE RUNNER 2049
Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola
DARKEST HOUR
Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
DUNKIRK
Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
SHORT FILM (ANIMATED)
WINNER
DEAR BASKETBALL
Glen Keane and Kobe Bryant
NOMINEES
GARDEN PARTY
Victor Caire and Gabriel Grapperon
LOU
Dave Mullins and Dana Murray
NEGATIVE SPACE
Max Porter and Ru Kuwahata
REVOLTING RHYMES
Jakob Schuh and Jan Lachauer
SHORT FILM (LIVE ACTION)
WINNER
THE SILENT CHILD
Chris Overton and Rachel Shenton
NOMINEES
DEKALB ELEMENTARY
Reed Van Dyk
THE ELEVEN O'CLOCK
Derin Seale and Josh Lawson
MY NEPHEW EMMETT
Kevin Wilson, Jr.
WATU WOTE/ALL OF US
Katja Benrath and Tobias Rosen
SOUND EDITING
WINNER
DUNKIRK
Richard King and Alex Gibson
NOMINEES
BABY DRIVER
Julian Slater
BLADE RUNNER 2049
Mark Mangini and Theo Green
THE SHAPE OF WATER
Nathan Robitaille and Nelson Ferreira
STAR WARS: THE LAST JEDI
Matthew Wood and Ren Klyce
SOUND MIXING
WINNER
DUNKIRK
Gregg Landaker, Gary A. Rizzo and Mark Weingarten
NOMINEES
BABY DRIVER
Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis
BLADE RUNNER 2049
Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth
THE SHAPE OF WATER
Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier
STAR WARS: THE LAST JEDI
David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson
VISUAL EFFECTS
WINNER
BLADE RUNNER 2049
John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover
NOMINEES
GUARDIANS OF THE GALAXY VOL. 2
Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick
KONG: SKULL ISLAND
Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus
STAR WARS: THE LAST JEDI
Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould
WAR FOR THE PLANET OF THE APES
Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist
WRITING (ADAPTED SCREENPLAY)
WINNER
CALL ME BY YOUR NAME
Screenplay by James Ivory
NOMINEES
THE DISASTER ARTIST
Screenplay by Scott Neustadter & Michael H. Weber
LOGAN
Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold
MOLLY'S GAME
Written for the screen by Aaron Sorkin
MUDBOUND
Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees
WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY)
WINNER
GET OUT
Written by Jordan Peele
NOMINEES
THE BIG SICK
Written by Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
LADY BIRD
Written by Greta Gerwig
THE SHAPE OF WATER
Screenplay by Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; Story by Guillermo del Toro
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Written by Martin McDonagh

 
 
 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.