OSCAR 2015 / Birdman l-a invins pe marele concurent, Boyhood

Scris de Gabriela Stegarescu | Publicat in 23.02.2015 16:49 | Publicat in LIFESTYLE | Tipareste pagina

Birdman, de Alejandro Gonzalez Iñárritu, a primit premiul Oscar pentru cel mai bun film, la cea de-a 87-a gala de decernare a premiilor Oscar.
Filmul a avut noua nominalizari si a mai fost premiat pentru cea mai buna imagine, cel mai bun scenariu original si cea mai buna regie.

Lungmetrajul Birdman l-a invins pe marele concurent, Boyhood, la categoriile cel mai bun film, cel mai bun regizor, cel mai bun scenariu original si cea mai buna imagine.
Filmul regizat de Alejandro Gonzalez Inarritu prezinta portretul unui fost star al filmelor cu super-eroi, interpretat de Michael Keaton, care incearca sa revina in actualitate si sa aiba din nou succes cu ajutorul unei piese pe Broadway.

Actorul britanic Eddie Redmayne, in varsta de 33 de ani, a oţinut Oscarul la categoria 'Cel mai bun acord in rol principal', dupa ce anterior a fost recompensat cu un premiu BAFTA şi un Glob de Aur la aceeaşi categorie, pentru interpretarea astrofizicianului Stephen Hawking, care sufera de scleroza laterala amiotrofica, la care s-a adaugat şi premiul Sindicatului Actorilor Americani (SAG), care rasplateşte in fiecare an cei mai buni actori de cinema şi televiziune.    

Julianne Moore a castigat Oscarul la categoria cea mai buna actrita in rol principal pentru portretizarea unei femei care sufera de maladia Alzheimer in filmul Still Alice - acesta fiind primul ei premiu Oscar dintr-o cariera cu cinci nominalizari.

Patricia Arquette, din Boyhood, si J.K. Simmons, din Whiplash, au castigat Oscarurile la categoriile secundare de interpretare, pentru rolul unei mame singure, respectiv cel al unui profesor de jazz extrem de exigent.

The Grand Budapest Hotel s-a impus in cateva categorii tehnice majore, obtinand patru Oscar pentru costume, regie artistica, coloana sonora si machiaj si coafura.

Whiplash a ocupat locul al doilea in topul productiilor cu cele mai multe trofee Oscar castigate, impunandu-se la cel mai bun mixaj de sunet, cel mai bun montaj si cel mai bun actor in rol secundar (J.K. Simmons).

Lista completa a castigatorilor celei de-a 87-a editii a premiilor Oscar:

Cel mai bun film: Birdman, de Alejandro G. Iñárritu
Cel mai bun regizor: Alejandro G. Iñárritu (Birdman)
Cel mai bun actor in rol principal: Eddie Redmayne (The Theory of Everything)
Cea mai buna actrita in rol principal: Julianne Moore (Still Alice)
Cel mai bun actor in rol secundar: J.K Simmons (Whiplash)
Cea mai buna actrita in rol secundar: Patricia Arquette (Boyhood)
Cel mai bun film strain: Ida, de Pawel Pawlikowski (Polonia)
Cel mai bun lungmetraj de animatie: Big Hero 6
Cea mai buna regie artistica: The Grand Budapest Hotel
Cel mai bun scenariu adaptat: The Imitation Game (Graham Moore)
Cel mai bun scenariu original: Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) (Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo)
Cea mai buna imagine: Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Cel mai bun montaj: Whiplash
Cea mai buna coloana sonora: The Grand Budapest Hotel (Alexandre Desplat)
Cel mai bun cantec: Glory din Selma
Cel mai bun montaj de sunet: American Sniper
Cel mai bun mixaj de sunet: Whiplash
Cele mai bune efecte vizuale: Interstellar
Cel mai bun machiaj/ cea mai buna coafura: The Grand Budapest Hotel
Cele mai bune costume: The Grand Budapest Hotel
Cel mai bun scurtmetraj animat: Feast
Cel mai bun scurtmetraj de fictiune: The Phone Call
Cel mai bun lungmetraj documentar: CitizenFour
Cel mai bun scurtmetraj documentar: Crisis Hotline: Veterans Press 1

WINNERS & NOMINEES - THE 87TH ACADEMY AWARDS | 2015
Dolby Theatre at the Hollywood & Highland Center

ACTOR IN A LEADING ROLE
WINNER
EDDIE REDMAYNE
The Theory of Everything
NOMINEES
STEVE CARELL
Foxcatcher
BRADLEY COOPER
American Sniper
BENEDICT CUMBERBATCH
The Imitation Game
MICHAEL KEATON
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
WINNER
J.K. SIMMONS
Whiplash
NOMINEES
ROBERT DUVALL
The Judge
ETHAN HAWKE
Boyhood
EDWARD NORTON
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
MARK RUFFALO
Foxcatcher
ACTRESS IN A LEADING ROLE
WINNER
JULIANNE MOORE
Still Alice
NOMINEES
MARION COTILLARD
Two Days, One Night
FELICITY JONES
The Theory of Everything
ROSAMUND PIKE
Gone Girl
REESE WITHERSPOON
Wild
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
WINNER
PATRICIA ARQUETTE
Boyhood
NOMINEES
LAURA DERN
Wild
KEIRA KNIGHTLEY
The Imitation Game
EMMA STONE
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
MERYL STREEP
Into the Woods
ANIMATED FEATURE FILM
WINNER
BIG HERO 6
Don Hall, Chris Williams and Roy Conli
NOMINEES
THE BOXTROLLS
Anthony Stacchi, Graham Annable and Travis Knight
HOW TO TRAIN YOUR DRAGON 2
Dean DeBlois and Bonnie Arnold
SONG OF THE SEA
Tomm Moore and Paul Young
THE TALE OF THE PRINCESS KAGUYA
Isao Takahata and Yoshiaki Nishimura
BEST PICTURE
WINNER
BIRDMAN OR (THE UNEXPECTED VIRTUE OF IGNORANCE)
Alejandro G. Iñárritu, John Lesher and James W. Skotchdopole, Producers
NOMINEES
AMERICAN SNIPER
Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper and Peter Morgan, Producers
BOYHOOD
Richard Linklater and Cathleen Sutherland, Producers
THE GRAND BUDAPEST HOTEL
Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales and Jeremy Dawson, Producers
THE IMITATION GAME
Nora Grossman, Ido Ostrowsky and Teddy Schwarzman, Producers
SELMA
Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner and Jeremy Kleiner, Producers
THE THEORY OF EVERYTHING
Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce and Anthony McCarten, Producers
WHIPLASH
Jason Blum, Helen Estabrook and David Lancaster, Producers
CINEMATOGRAPHY
WINNER
BIRDMAN OR (THE UNEXPECTED VIRTUE OF IGNORANCE)
Emmanuel Lubezki
NOMINEES
UNBROKEN
Roger Deakins
THE GRAND BUDAPEST HOTEL
Robert Yeoman
IDA
Łukasz Żal and Ryszard Lenczewski
MR. TURNER
Dick Pope
COSTUME DESIGN
WINNER
THE GRAND BUDAPEST HOTEL
Milena Canonero
NOMINEES
INHERENT VICE
Mark Bridges
INTO THE WOODS
Colleen Atwood
MALEFICENT
Anna B. Sheppard
MR. TURNER
Jacqueline Durran
DIRECTING
WINNER
BIRDMAN OR (THE UNEXPECTED VIRTUE OF IGNORANCE)
Alejandro G. Iñárritu
NOMINEES
BOYHOOD
Richard Linklater
FOXCATCHER
Bennett Miller
THE GRAND BUDAPEST HOTEL
Wes Anderson
THE IMITATION GAME
Morten Tyldum
FILM EDITING
WINNER
WHIPLASH
Tom Cross
NOMINEES
AMERICAN SNIPER
Joel Cox and Gary D. Roach
BOYHOOD
Sandra Adair
THE GRAND BUDAPEST HOTEL
Barney Pilling
THE IMITATION GAME
William Goldenberg
FOREIGN LANGUAGE FILM
WINNER
IDA
Poland
NOMINEES
LEVIATHAN
Russia
TANGERINES
Estonia
TIMBUKTU
Mauritania
WILD TALES
Argentina
MAKEUP AND HAIRSTYLING
WINNER
THE GRAND BUDAPEST HOTEL
Frances Hannon and Mark Coulier
NOMINEES
FOXCATCHER
Bill Corso and Dennis Liddiard
GUARDIANS OF THE GALAXY
Elizabeth Yianni-Georgiou and David White
PRODUCTION DESIGN
WINNER
THE GRAND BUDAPEST HOTEL
Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Anna Pinnock
NOMINEES
THE IMITATION GAME
Production Design: Maria Djurkovic; Set Decoration: Tatiana Macdonald
INTERSTELLAR
Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
INTO THE WOODS
Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Anna Pinnock
MR. TURNER
Production Design: Suzie Davies; Set Decoration: Charlotte Watts
SOUND EDITING
WINNER
AMERICAN SNIPER
Alan Robert Murray and Bub Asman
NOMINEES
INTERSTELLAR
Richard King
UNBROKEN
Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro
BIRDMAN OR (THE UNEXPECTED VIRTUE OF IGNORANCE)
Martín Hernández and Aaron Glascock
THE HOBBIT: THE BATTLE OF THE FIVE ARMIES
Brent Burge and Jason Canovas
SOUND MIXING
WINNER
WHIPLASH
Craig Mann, Ben Wilkins and Thomas Curley
NOMINEES
AMERICAN SNIPER
John Reitz, Gregg Rudloff and Walt Martin
BIRDMAN OR (THE UNEXPECTED VIRTUE OF IGNORANCE)
Jon Taylor, Frank A. Montaño and Thomas Varga
INTERSTELLAR
Gary A. Rizzo, Gregg Landaker and Mark Weingarten
UNBROKEN
Jon Taylor, Frank A. Montaño and David Lee
VISUAL EFFECTS
WINNER
INTERSTELLAR
Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter and Scott Fisher
NOMINEES
CAPTAIN AMERICA: THE WINTER SOLDIER
Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill and Dan Sudick
DAWN OF THE PLANET OF THE APES
Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist
GUARDIANS OF THE GALAXY
Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner and Paul Corbould
X-MEN: DAYS OF FUTURE PAST
Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie and Cameron Waldbauer
MUSIC (ORIGINAL SCORE)
WINNER
THE GRAND BUDAPEST HOTEL
Alexandre Desplat
NOMINEES
THE THEORY OF EVERYTHING
Jóhann Jóhannsson
THE IMITATION GAME
Alexandre Desplat
INTERSTELLAR
Hans Zimmer
MR. TURNER
Gary Yershon
WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY)
WINNER
BIRDMAN OR (THE UNEXPECTED VIRTUE OF IGNORANCE)
Written by Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo
NOMINEES
BOYHOOD
Written by Richard Linklater
FOXCATCHER
Written by E. Max Frye and Dan Futterman
THE GRAND BUDAPEST HOTEL
Screenplay by Wes Anderson; Story by Wes Anderson & Hugo Guinness
NIGHTCRAWLER
Written by Dan Gilroy
DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)
WINNER
CRISIS HOTLINE: VETERANS PRESS 1
Ellen Goosenberg Kent and Dana Perry
NOMINEES
JOANNA
Aneta Kopacz
OUR CURSE
Tomasz Śliwiński and Maciej Ślesicki
THE REAPER (LA PARKA)
Gabriel Serra Arguello
WHITE EARTH
J. Christian Jensen
DOCUMENTARY (FEATURE)
WINNER
CITIZENFOUR
Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy and Dirk Wilutzky
NOMINEES
FINDING VIVIAN MAIER
John Maloof and Charlie Siskel
LAST DAYS IN VIETNAM
Rory Kennedy and Keven McAlester
THE SALT OF THE EARTH
Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado and David Rosier
VIRUNGA
Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara
SHORT FILM (ANIMATED)
WINNER
FEAST
Patrick Osborne and Kristina Reed
NOMINEES
THE BIGGER PICTURE
Daisy Jacobs and Christopher Hees
THE DAM KEEPER
Robert Kondo and Dice Tsutsumi
ME AND MY MOULTON
Torill Kove
A SINGLE LIFE
Joris Oprins
SHORT FILM (LIVE ACTION)
WINNER
THE PHONE CALL
Mat Kirkby and James Lucas
NOMINEES
AYA
Oded Binnun and Mihal Brezis
BOOGALOO AND GRAHAM
Michael Lennox and Ronan Blaney
BUTTER LAMP (LA LAMPE AU BEURRE DE YAK)
Hu Wei and Julien Féret
PARVANEH
Talkhon Hamzavi and Stefan Eichenberger
MUSIC (ORIGINAL SONG)
WINNER
SELMA
“Glory” from Selma; Music and Lyric by John Stephens and Lonnie Lynn
NOMINEES
THE LEGO MOVIE
“Everything Is Awesome” from The Lego Movie; Music and Lyric by Shawn Patterson
BEYOND THE LIGHTS
“Grateful” from Beyond the Lights; Music and Lyric by Diane Warren
GLEN CAMPBELL…I’LL BE ME
“I’m Not Gonna Miss You” from Glen Campbell…I’ll Be Me; Music and Lyric by Glen Campbell and Julian Raymond
BEGIN AGAIN
“Lost Stars” from Begin Again; Music and Lyric by Gregg Alexander and Danielle Brisebois
WRITING (ADAPTED SCREENPLAY)
WINNER
THE IMITATION GAME
Written by Graham Moore
NOMINEES
INHERENT VICE
Written for the screen by Paul Thomas Anderson
THE THEORY OF EVERYTHING
Screenplay by Anthony McCarten
WHIPLASH
Written by Damien Chazelle
AMERICAN SNIPER
Written by Jason Hall

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.