Oscar pentru 12 ani de sclavie si Gravity

Scris de Gabriela Stegarescu | Publicat in 03.03.2014 14:41 | Publicat in LIFESTYLE | Tipareste pagina

Marele trofeu de la cea de-a 86-a ediţie a galei premiilor Oscar a fost obţinut de drama ”12 Years a Slave”/”12 ani de sclavie”, in regia britanicului Steve McQueen.
”12 Years a Slave” s-a impus in faţa thriller-ului spaţial ”Gravity”, al mexicanului Alfonso Cuaron.
”American Hustle”/”Ţeapa in stil american”, in regia lui David O. Russell, nu a obţinut nici un trofeu, deşi fusese nominalizata la zece categorii.

”Gravity” a adunat totuşi cele mai multe premii Oscar, in total şapte, inclusiv trofeul pentru cel mai bun regizor, Cuaron devenind astfel primul latino-american care obţine aceasta distincţie.
”Gravity”, care o are in centru pe Sandra Bullock in rolul unui astronaut izolat in spaţiu, a fost recompensat cu premii la categoriile tehnice, cum ar fi efecte speciale şi imagine.

Filmul regizorului britanic Steve McQueen, ”12 Years a Slave”, care abordeaza problema sclaviei in America de dinaintea Razboiului Civil, a mai caştigat alte doua premii Oscar - pentru cea mai buna actriţa in rol secundar (debutanta Lupita Nyong'o) şi pentru cel mai bun scenariu adaptat, de John Ridley, care a transpus pentru marele ecran cartea de memorii a lui Solomon Northup, un om liber ajuns sclav in Louisiana.
”12 Years a Slave” a intrat in istorie, fiind prima pelicula a unui regizor de culoare care obţine cea mai inalta distincţie a industriei cinematografice in cele 86 de ediţii ale premiilor Oscar.

”Dallas Buyers Club”,  film de buget redus, povestea unui activist anti-SIDA din anii 1980, şi-a adjudecat trei premii Oscar, printre care şi cele de la categoriile de interpretare masculina.
Matthew McConaughey a caştigat Oscarul pentru cel mai bun actor, pentru felul in care l-a intruchipat pe Ron Woodroof, un bolnav de SIDA homofob care devine un activist pentru drepturile pacienţilor.
Partenerul din film, Jared Leto, care interpreteaza rolul unui travestit, a caştigat trofeul pentru cel mai bun actor in rol secundar.

Cate Blanchett a fost desemnata cea mai buna actriţa in rol principal pentru interpretarea sa extrem de apreciata din ”Blue Jasmine”, de Woody Allen.

A fost pentru prima data cand Disney Animation Studios a caştigat Oscarul, dupa introducerea categoriei in 2002, cu cel mai bun film de animaţie, ”Frozen”/”Regatul de gheaţa”.

Premiul Oscar onorific au revenit actriţei Angela Lansbury, actorului Steve Martin şi creatorului de costume Piero Tosi, in vreme ce premiul Umanitar ”Jean Hersholt” a fost oferit Angelinei Jolie.

Lista completa a caştigatorilor ediţiei 86 a premiilor Oscar

# Cel mai bun film - ”12 Years a Slave”/”12 ani de sclavie” (regia Steve McQueen)
# Cel mai bun actor in rol principal - Matthew McConaughey (”Dallas Buyers Club”)
# Cea mai buna actriţa in rol principal - Cate Blanchett (”Blue Jasmine”)
# Cel mai bun actor in rol secundar - Jared Leto (”Dallas Buyers Club”)
# Cea mai buna actriţa in rol secundar - Lupita Nyong'o (”12 Years a Slave”/”12 ani de sclavie”)
# Cea mai buna regie - Alfonso Cuaron / ”Gravity”
# Cel mai bun film de animaţie - ”Frozen” (r. Chris Buck şi Jennifer Lee)
# Cel mai bun film intr-o limba straina - ”The Great Beauty”/”La grande bellezza” (Italia, r. Paolo Sorrentino)
# Cel mai bun scenariu adaptat - ”12 Years a Slave”/”12 ani de sclavie”  /  John Ridley
# Cel mai bun scenariu original - ”Her”/”Ea”  /  Spike Jonze
# Cea mai buna imagine - ”Gravity”  /  Emmanuel Lubezki
# Cel mai bun documentar de lungmetraj - ”Twenty Feet from Stardom” (r. Morgan Neville)
# Cele mai bune costume - ”The Great Gatsby”/”Marele Gatsby” (Catherine Martin)
# Cel mai bun machiaj/Cea mai buna coafura - ”Dallas Buyers Club” (Adruitha Lee şi Robin Mathews)
# Cel mai bun montaj - ”Gravity” (Alfonso Cuarón şi Mark Sanger)
# Cele mai bune efecte speciale - ”Gravity” (Tim Webber, Chris Lawrence, David Shirk şi Neil Corbould)
# Cea mai buna coloana sonora - ”Gravity” (Steven Price)
# Cel mai bun cantec - "Let It Go" (”Frozen”), muzica şi versurile de Kristen Anderson-Lopez şi Robert Lopez
# Cel mai bun documentar de scurtmetraj - ”The Lady in Number 6 - Music Saved My Life” (r. Malcolm Clarke şi Nicholas Reed)
# Cel mai bun film de scurtmetraj de animaţie - ”Mr. Hublot” (r. Laurent Witz şi Alexandre Espigares)
# Cea mai buna regie artistica - ”The Great Gatsby”/”Marele Gatsby” (Catherine Martin şi Beverley Dunn)
# Cel mai bun scurtmetraj de ficţiune - ”Helium” (Anders Walter şi Kim Magnusson)
# Cel mai bun montaj de sunet - ”Gravity” (Glenn Freemantle)
# Cel mai bun mixaj de sunet - ”Gravity” (Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead şi Chris Munro)

 

Best picture

WINNER: 12 Years a Slave
Nominees: American Hustle; Captain Phillips; Dallas Buyers Club; Gravity; Her; Nebraska; Philomena; The Wolf of Wall Street; 12 Years a Slave

Best actor

WINNER: Matthew McConaughey, Dallas Buyers Club
Nominees: Christian Bale, American Hustle; Bruce Dern, Nebraska; Leonardo DiCaprio, The Wolf of Wall Street; Matthew McConaughey, Dallas Buyers Club; Chiwetel Ejiofor, 12 Years a Slave

Best actress

WINNER: Cate Blanchett, Blue Jasmine
Nominees: Amy Adams, American Hustle; Cate Blanchett, Blue Jasmine; Sandra Bullock, Gravity; Judi Dench, Philomena; Meryl Streep, August: Osage County

Best supporting actor

WINNER: Jared Leto, Dallas Buyers Club
Nominees: Barkhad Abdi, Captain Phillips; Bradley Cooper, American Hustle; Michael Fassbender, 12 Years a Slave; Jonah Hill, The Wolf of Wall Street; Jared Leto, Dallas Buyers Club

Best supporting actress

WINNER: Lupita Nyong'o, 12 Years a Slave
Nominees: Sally Hawkins, Blue Jasmine; Jennifer Lawrence, American Hustle; Lupita Nyong'o, 12 Years a Slave; Julia Roberts, August: Osage County; June Squibb, Nebraska

Best director

WINNER: Alfonso Cuarón, Gravity
Nominees: Alfonso Cuarón, Gravity; Steve McQueen, 12 Years a Slave; Alexander Payne, Nebraska; David O. Russell, American Hustle; Martin Scorsese, The Wolf of Wall Street

Best animated feature film

WINNER: Frozen
Nominees: The Croods; Despicable Me 2; Ernest & Celestine; Frozen; The Wind Rises

Best foreign film

WINNER: The Great Beauty
Nominees: The Broken Circle Breakdown, Belgium; The Great Beauty, Italy; The Hunt, Denmark; The Missing Picture, Cambodia; Omar, Palestine

Best original screenplay

WINNER: Her, Spike Jonze
Nominees: American Hustle, Eric Singer and David O. Russell; Blue Jasmine, Woody Allen; Dallas Buyers Club, Craig Borten and Melisa Wallack; Her, Spike Jonze; Nebraska, Bob Nelson

Best adapted screenplay

WINNER: 12 Years a Slave, John Ridley
Nominees: Before Midnight, Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke; Captain Phillips, Billy Ray; Philomena, Steve Coogan and Jeff Pope; 12 Years a Slave, John Ridley; The Wolf of Wall Street, Terence Winter

Best original score

WINNER: Gravity
Nominees: The Book Thief; Gravity; Her; Philomena; Saving Mr. Banks

Best original song

WINNER: Let It Go, from Frozen
Nominees: Alone Yet Not Alone, from Alone Yet Not Alone; Happy, from Despicable Me 2; Let It Go, from Frozen; The Moon Song, from Her; Ordinary Love, from Mandela: Long Walk to Freedom

Best cinematography

WINNER: Gravity
Nominees: The Grandmaster; Gravity; Inside Llewyn Davis; Nebraska; Prisoners

Best costume design

WINNER: The Great Gatsby
Nominees: American Hustle; The Grandmaster; The Great Gatsby; The Invisible Woman; 12 Years a Slave

Best documentary feature

WINNER: 20 Feet From Stardom
Nominees: The Act of Killing; Cutie and the Boxer; Dirty Wars; The Square; 20 Feet From Stardom

Best documentary short subject

WINNER: The Lady in Number 6
Nominees: CaveDigger; Facing Fear; Karama Has No Walls; The Lady in Number 6; Music Saved My Life; Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall

Best film editing

WINNER: Gravity
Nominees: American Hustle; Captain Phillips; Dallas Buyers Club; Gravity; 12 Years a Slave

Best makeup and hairstyling

WINNER: Dallas Buyers Club
Nominees: Dallas Buyers Club; Jackass Presents: Bad Grandpa; The Lone Ranger

Best production design

WINNER: The Great Gatsby
Nominees: American Hustle; Gravity; The Great Gatsby; Her; 12 Years a Slave

Best animated short film

WINNER: Mr. Hublot
Nominees: Feral; Get a Horse!; Mr. Hublot; Possessions; Room on the Broom

Best live-action short film

WINNER: Helium
Nominees: Aquel No Era Yo (That Wasn't Me); Avant Que De Tout Perdre (Just Before Losing Everything); Helium; Pitaako Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?); The Voorman Problem

Best sound editing

WINNER: Gravity
Nominees: All Is Lost; Captain Phillips; Gravity; The Hobbit: The Desolation of Smaug; Lone Survivor

Best sound mixing

WINNER: Gravity
Nominees: Captain Phillips; Gravity; The Hobbit: The Desolation of Smaug; Inside Llewyn Davis; Lone Survivor

Best visual effects

WINNER: Gravity
Nominees: Gravity; The Hobbit: The Desolation of Smaug; Iron Man 3; The Lone Ranger; Star Trek Into Darkness

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.