Baschet / BCM Danzio s-a impus la Iasi

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 21.12.2011 15:13 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Timisoara - BCM Danzio s-au impus fără probleme în deplasarea de la Iaşi, ultimul meci pentru violete din acest an, informează DJTS Timiş. Baschetbalistele bănăţene au câştigat cu 78-53,după ce la pauză aveau deja un avantaj liniştitor, 51-20 şi au urcat, provizoriu, pe locul 7 după disputarea partidelor din ultima etapă a turului.

Partida nu a avut istoric, elevele lui Kolarevic conducând de la început şi până la sfârşit. Doar un sfertul 3, echipa bănăţeană a scârţâit, dar deja era la adăpostul unei diferenţe d epeste 30 de puncte. Gruparea alb-violetă a obţinut astfel a 9-a victorie din acest sezon şi este în cărţi pentru un loc din play-off. În retur, violetele vor încerca o clasare cât mai bună pentru a forţa, de ce nu, semifinalele.
Jovana Vukoje a fost MVP-ul jocului, reuşind 24 de puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive şi 6 intercepţii. Pesovic a adunat 14 puncte cu 5 recuperări, iar Ancuţa Stoenescu a reuşit 11 puncte şi două recuperări în 17 minute de joc.