Baschet / CSU Ploiesti – BC Timisoara 63-55

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 24.05.2012 06:01 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Echipa din Timişoara a pierdut şi al treilea meci din finala diviziei A de baschet masculin, jucat la Brazi, în companiei formaţiei CSU Ploieşti. Violeţii au rezolvat problemele din apărare, dar au fost ineficienţi în atac şi au cedat pentru a treia oară consecutiv.

Prahovenii aveau nouă puncte avantaj încă după primul sfert (25-16), iar la pauza mare era 37-29 pentru gazde. Asesoft şi-a menţinut avantajul de-a lungul ultimelor două sferturi şi astfel a făcut 3-0 la partide, informează bctimisoara.ro.
BC Timişoara: Sarovic 14 puncte, 5 recuperări, Popescu 10 puncte, 7 recuperări, Cuic 8 puncte, 12 recuperări, Jovanovic 8 puncte, 4 pase decisive, Archie 7 puncte, 5 recuperări, Markovic 7 puncte, Păltinişanu 1 punct.
Conducerea clubului a anunţat continuarea colaborării cu antrenorul Predrag Badnjarevic, care a preluat echipa la 1 august 2011. BC Timişoara s-a calificat în două finale, în acest sezon, a diviziei A şi a Cupei României.
Meciul de miercuri a fost al 56-lea joc oficial al echipei noastre de la mijlocul lui septembrie 2011 şi până acum. BC Timişoara a disputat cele mai multe partide în sezonul 2011/2012, spune bctimisoara.ro.