BC Timisoara castiga trei sferturi dar pierde meciul

Scris de Titus Balan | Publicat in 14.09.2012 18:18 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

BC Timisoara a jucat în seara zilei de vineri prima partidă de verificare a turneului de pregătire de la Porec (Croaţia). Deşi au câştigat sferturile 3, 4 şi 5, "Leii" au pierdut partida cu campioana Bosniei, Siroki Brijeg, cu scorul de 82-85.

După ce joi a făcut deplasarea în Croaţia pentri un turneu amical de pregătire ce va cuprinde trei meciuri de verificare, BC Timişoara a avut, în seara zilei de vineri, prima confruntare. Cel dintâi adversar - Siroki Brijeg - campioana Bosniei Herţegovina a început tare, reuşind să-şi adjudece primul sfert cu 25-11. "Leii" şi-au revenit greu însă au reuşit să se impună în toate celelate trei sferturi, însă nu la o diferenţă suficient de mare încât tabela să fie de partea lor la final (19-25, 19-22, 22-24), iar scorul final avea să fie 85-82 pentru ex-iugoslavi.
Cel mai important marcator al bănăţenmilor a fost, ca în meciurile disputate în Serbia, Marko Djerasimovic, acesta având 16 puncte marcate, 3 recuperări, dar şi 3 pase decisive. Urmează Johnson, cu 15 puncte şi 9 recuperări, Jovanovic - 13 puncte şi 9 pase decisive, Archie 12 puncte şi 9 recuperări, Sollazzo 10 puncte, Sarovic 8 puncte, Căpuşan 4 puncte şi Popescu 4 puncte.
“Am făcut trei sferturi excepţionale în faţa unei echipe extrem de valoroase. Siroki este de trei sezoane campioană în Bosnia, iar anul acesta a terminat pe locul al cincilea în Liga Adriatică. Formaţia noastră a făcut progrese faţă de meciurile de la Belgrad şi sper să le confirme în partidele viitoare” a spus Leontin Demaio, preşedintele BC Timişoara, la finalul partidei.
Următoarea partidă din stagiul croat are loc sâmbătă 15 septembrie, de la ora 17:00, la Porec, unde BC Timişoara întâlneşte Enisei Krasnoiarsk din Rusia.(foto: bctimisoara.ro)