BRD Timisoara Challenger / Hanescu si Crivoi se bat in sferturi

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 12.07.2012 08:03 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

*Victor Hanescu vs Victor Crivoi - Sferturi de finala BRD Timisoara Challenger, vineri, de la ora 17:00

Favoritul 1 BRD Timisoara Challenger, Victor Hanescu, il va avea ca adversar in sferturile de finala pe Victor Crivoi, dupa ce ambii au castigat partidele disputate miercuri pe tabloul principal si si-au asigurat accesul in sferturi. In cadrul circuitului Challenger cei doi romani s-au mai intalnit in 2008, in turul de calificari al turneului din Ucraina, atunci cand a iesit invingator Victor Hanescu.
Hanescu si Crivoi isi vor disputa sansa unei semifinale jucate la Timisoara vineri, orele 17:00, la Baza Sportiva Electrica. Accesul publicului este liber.

*A fost ziua romanilor la BRD Timisoara Challenger. Favoritul 1, Victor Hanescu a jucat pe terenul central in primul meci al zilei impotriva argentinianului Pablo Galdon pe care l-a invins in trei seturi, scor 67(6) 76(3) 62.Urmatorul adversar pentru Hanescu este Victor Crivoi, care a obtinut calificarea in sferturi dupa ce a castigat partida cu favoritul 6, spaniolul Javier Marti, la scorul de 06 63 62. La dublu, Andrei Daescu si Florin Mergea au reusit calificarea in semifinale prin victoria obtinuta in fata cuplului Michal Konecny/Marek Michalicka, scor 76(5) 63.

Rezultatele meciurilor disputate astazi :

Simplu – Turul doi

[1] V Hanescu (ROU) d P Galdon (ARG) 67(6) 76(3) 62
[3] G Rufin (FRA) d M Linzer (AUT) 63 64
V Crivoi (ROU) d [6] J Marti (ESP) 06 63 62
[7] F Bagnis (ARG) d G Melzer (AUT) 36 62 76(5)

Dublu – sferturi de finala

[1] A Daescu (ROU) / F Mergea (ROU) d M Konecny (CZE) / M Michalicka (CZE) 76(5) 63
[2] G Tosic (MNE) / D Zivkovic (USA) d D Marcan (CRO) / N Mektic (CRO) 36 63 10-7