Cand fotbal se joaca doar in peninsula iberica...

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 02.05.2014 00:33 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Juventus Torino a ratat la mustaţa finala Europa League care se va disputa pe 14 mai 2014 chiar la... Torino.
Deşi a invins pe teren propriu la limita, cu 2 - 1, torinezii n-au reuşit sa depaşeasca reduta portughezilor, meciul secund al semifinalelor dintre Juventus şi Benfica incheindu-se cu acelaşi scor cu care a inceput, adica 0 - 0.

In cealalta semifinala, semifinala spaniola, FC Sevilla s-a calificat in extremis in finala Europa League la fotbal, datorita golului marcat in ultimele momente ale meciului cu Valencia, care a reuşit doar o victorie de palmares, cu scorul de 3-1 (2-0).
Dupa 2-0 pentru Sevilla in tur, Valencia a reuşit sa inscrie de trei ori pe Mestalla, prin Sofiane Feghouli (14), Beto (26, autogol), Jeremy Mathieu (69).
In acel moment, parea a se repeta istoria din sferturi, cand a invins pe FC Basel cu 5-0, dupa 0-3 in tur.
Numai ca, in prelungiri, Stephane M'Bia a marcat cu capul şi a adus calificarea echipei din Sevilla in finala Europa League.