CM 2018. Romania nu se mai face bine nici cu Popa

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 04.09.2016 23:44 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Debut in preliminariile CM 2018: Romania - Muntenegru 1-1, Reprezentativa Romaniei a inceput calificarile pentru turneul final ce va fi gazduit de Rusia.
25.468 de spectatori s-au aflat in tribunele Cluj Arena la debutul in preliminariile Campionatului Mondial 2018.
Tricolorii se afla in cursa pentru prima calificare la un Campionat Mondial dupa o pauza de 20 de ani.

Ultima prezenţa a fost la turneul din Franţa, din 1998, cand am jucat in optimile competiţiei.
Partida cu Muntenegru reprezinta şi debutul selecţionerului Christoph Daum pe banca naţionalei.

Min. 85 : Adrian Popa inscrie cu un şut puternic din interiorul careului, la noua minute dupa ce a fost introdus in joc
Min. 87 : Jovetić inscrie cu o lovitura de cap in urma unei lovituri libere executate de pe partea stanga

Min. 90+7 : Nicolae Stanciu rateaza lovitura de la 11 metri obţinuta de Keşeru

Muntenegru

1. M. Božović - 6. Tomašević, 15. Savić, 22. Simić, 4. N. Vukčević - 23. Marušić, 7. Vešović, 19. Šćekić, 8. Bakić - 10. Jovetić-cpt. - 11. Bećiraj.

Selecţioner: Ljubiša Tumbakovic

Romania

1. Pantilimon - 6. Benzar, 4. Moţi, 21. Grigore-cpt., 3. Filip - 5. Hoban, 22. Sapunaru - 17. Bicfalvi, 19. Stancu, 23. Stanciu - 9. Andone.

Selecţioner: Christoph Daum

Min. 76 : Eric Bicfalvi / Adrian Popa
Min. 70 : Gabriel Torje / Florin Andone

Min. 90 : Keşeru / Stancu

Rezerve: 12. Balgradean, 16. Lung - 2. Maţel, 7. Chipciu, 8. Popa, 10. Maxim, 11. Torje, 13. Keşeru, 14. Marin, 15. Gaman, 18. Rotariu, 20. Enache

Grupa E: Romania, Danemarca, Polonia, Muntenegru, Armenia, Kazahstan

# Kazahstan - Polonia 2-2 (0-2) // Khizhnichenko 51, 58 / Kapustka 9, Lewandowski 35 (pen.)
# Danemarca - Armenia 1-0 (1-0) // Eriksen 17

► 8 octombrie 2016: Armenia - Romania, Muntenegru - Kazahstan (ora 19:00), Polonia - Danemarca (ora 21:45)
► 11 octombrie 2016: Kazahstan - Romania (ora 19:00), Danemarca - Muntenegru, Polonia - Armenia (ora 21:45)
► 11 noiembrie 2016: Armenia - Muntenegru (ora 19:00), Danemarca - Kazahstan, Romania - Polonia (ora 21:45)
► 26 martie 2017: Armenia - Kazahstan (ora 19:00), Muntenegru - Polonia, Romania - Danemarca (ora 21:45)
► 10 iunie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - Armenia, Polonia - Romania (ora 21:45)
► 1 septembrie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Danemarca - Polonia, Romania - Armenia (ora 21:45)
► 4 septembrie 2017: Armenia - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - Romania, Polonia - Kazahstan (ora 21:45)
► 5 octombrie 2017: Armenia - Polonia (ora 19:00), Muntenegru - Danemarca, Romania - Kazahstan (ora 21:45)
► 8 octombrie 2017: Danemarca - Romania, Kazahstan - Armenia, Polonia - Muntenegru (ora 19:00)

In zilele de 4, 5 şi 6 septembrie sunt programate primele jocuri din preliminariile Campionatului Mondial 2018, zona Europa.
Caştigatoarele celor 9 grupe de calificare merg direct la turneul final din Rusia, in timp ce opt echipe clasate pe locurile secunde cu cel mai bun punctaj vor disputa un baraj in dubla manşa.

Grupa A: Olanda, Franţa, Suedia, Bulgaria, Belarus, Luxemburg

► 6 septembrie 2016: Belarus - Franţa, Bulgaria - Luxemburg, Suedia - Olanda (ora 21:45)
► Urmatoarea etapa, 7 octombrie 2016: Franţa - Bulgaria, Luxemburg - Suedia, Olanda - Belarus (ora 21:45)

Grupa B: Portugalia, Elveţia, Ungaria, Feroe, Letonia, Andorra

► 6 septembrie 2016: Andorra - Letonia, Feroe - Ungaria, Elveţia - Portugalia (ora 21:45)
► Urmatoarea etapa, 7 octombrie 2016: Ungaria - Elveţia, Letonia - Feroe, Portugalia - Andorra (ora 21:45)

Grupa C: Germania, Cehia, Irlanda de Nord, Norvegia, Azerbaijan, San Marino

► 4 septembrie 2016: San Marino - Azerbaijan (ora 19:00), Cehia - Irlanda de Nord, Norvegia - Germania (ora 21:45)
► Urmatoarea etapa, 8 octombrie 2016: Azerbaijan - Norvegia (ora 19:00), Germania - Cehia, Irlanda de Nord - San Marino (ora 21:45)

Grupa D: Ţara Galilor, Austria, Serbia, Irlanda, Moldova, Georgia

► 5 septembrie 2016: Georgia - Austria (ora 19:00), Serbia - Irlanda, Ţara Galilor - Moldova (ora 21:45)
► Urmatoarea etapa, 6 octombrie 2016: Austria - Ţara Galilor, Moldova - Serbia, Irlanda - Georgia (ora 21:45)

Grupa F: Anglia, Slovacia, Scoţia, Slovenia, Lituania, Malta

► 4 septembrie 2016: Lituania - Slovenia, Slovacia - Anglia (ora 19:00), Malta - Scoţia (ora 21:45)
► Urmatoarea etapa: 8 octombrie 2016: Anglia - Malta (ora 19:00), Scoţia - Lituania, Slovenia - Slovacia (ora 21:45)

Grupa G: Spania, Italia, Albania, Israel, Macedonia, Liechtenstein

► 5 septembrie 2016: Albania - Macedonia, Israel - Italia, Spania - Liechtenstein (ora 21:45)
► Urmatoarea etapa: 6 octombrie 2016: Macedonia - Israel, Italia - Spania, Liechtenstein - Albania (ora 21:45)

Grupa H: Belgia, Bosnia-Herţegovina, Grecia, Estonia, Cipru

► 6 septembrie 2016: Bosnia-Herţegovina - Estonia, Cipru - Belgia (ora 21:45)
► Urmatoarea etapa: 7 octombrie 2016: Belgia - Bosnia-Herţegovina, Grecia - Cipru (ora 21:45)

Grupa I: Croaţia, Islanda, Ucraina, Turcia, Finlanda

► 5 septembrie 2016: Croaţia - Turcia, Ucraina - Islanda (ora 21:45)
► Urmatoarea etapa: 6 octombrie 2016: Islanda - Finlanda, Turcia - Ucraina (ora 21:45)

 
 
 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.