Cum se spune Champions League in germana?

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 02.05.2013 00:13 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Bayern Munchen s-a calificat în finala Ligii Campionilor la fotbal, după ce a îngenungheat pe FC Barcelona cu 3-0 (0-0), chiar pe Camp Nou, în manşa a doua a semifinalelor.
Bayern, care câştigase în tur cu 4-0 pe Allianz Arena, s-a impus prin golurile semnate de Arjen Robben (48), Gerard Pique (72, autogol) şi Thomas Mueller (76).
În finala Champions League, din 25 mai, de pe stadionul Wembley din Londra, Bayern va întâlni pe Borussia Dortmund.

Borussia Dortmund s-a calificat în finala Ligii Campionilor, deşi a pierdut, 0-2, cu Real Madrid.
In manşa a doua a semifinalelor Ligii campionilor la fotbal, pe stadionul Santiago Bernabeu, Real Madrid a învins cu scorul de 2-0 (0-0) formaţia germană Borussia Dortmund, prin golurile marcate de Benzema (83) şi Ramos (88).
În finala competiţiei, care va avea loc la Londra, s-a calificat, însă, Borussia, care în tur a câştigat cu scorul de 4-1.