Cupa Romaniei / Dinamo s-a dus

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 28.11.2012 21:45 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

CFR 1907 Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei României-Timişoreana la fotbal, după ce a trecut cu scorul de 2-1 (0-0, 1-1), după prelungiri, în faţa echipei Dinamo Bucureşti.
Deşi rămasă în 10 oameni din min. 31, când Mansaly Boubacar a fost eliminat pentru al doilea cartonaş galben, Dinamo, deţinătoarea trofeului, a deschis scorul prin Marius Alexe (62). Rafael Bastos a restabilit egalitatea (66), iar golul calificării a fost reuşit de Gabi Mureşan (101), din lovitură liberă de la marginea careului.
Dinamo a terminat meciul în 9 jucători, după ce Nica a fost eliminat şi el în min. 114.

În semifinale, CFR va întâlni pe învingătoarea ultimului sfert de finală, Rapid sau Astra Giurgiu, prima manşă fiind programată pe 12 decembrie, la Cluj, iar a doua pe 17 aprilie, în deplasare.
Petrolul Ploieşti s-a calificat în semifinale după ce a învins pe Concordia Chiajna cu 2-1 (1-0).
Golurile au fost reuşite de camerunezul Jeremy Bokila (43, 54), iar pentru Concordia a înscris Florin Purece (82), dintr-un penalty.
Oţelul Galaţi s-a calificat după ce a reuşit o victorie cu scorul de 2-0 (1-0) în faţa Ceahlăului, la Piatra Neamţ.
Laurenţiu Iorga (11) şi Liviu Băjenaru (65) au marcat cele două goluri ale gălăţenilor.
În min. 27, la scorul de 1-0 pentru oaspeţi, arbitrul a decis întreruperea partidei din cauza ceţii dense. Meciul s-a reluat după aproximativ o oră, când ceaţa s-a ridicat.
În semifinalele Cupei României-Timişoreana, Petrolul va întâlni Oţelul Galaţi. Petrolul va juca prima manşă în deplasare, pe 12 decembrie, iar returul pe teren propriu (17 aprilie 2013).
Finala competiţiei se va disputa la data de 1 iunie 2013.