Europa League a ajuns pe malurile Tamisei

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 16.05.2013 00:17 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Chelsea Londra a câştigat trofeul Europa League, dupa ce a învins cu scorul de 2-1 pe Benfica Lisabona, in finala de pe stadionul Amsterdam Arena.
Chelsea a deschis scorul prin Fernando Torres, în minutul 60, însă Benfica a reuşit să egaleze prin Oscar Cardozo, în urma unei lovituri de la 11 m acordată de arbitru după un henţ în careu comis de Azpilicueta (min.68).
Englezii au dat lovitura de graţie în prelungiri, prin Branislav Ivanovic, care a trimis balonul cu capul în poarta lusitanilor (min.90+3).
Chelsea: Čech, Ivanović, Cole, David Luiz, Cahill, Azpilicueta, Ramires, Lampard, Oscar, Torres, Juan Mata
SUBS: Turnbull, Ferreira, Aké, Mikel, Marin, Benayoun, Moses.
Benfica: Artur, Luisão, Garay, André Almeida, Gaitán, Matić, Pérez, Óscar Cardozo, Salvio, Rodrigo, Melgarejo
SUBS: Paulo Lopes, Jardel, Aimar, Urreta, André Gomes, Lima, John.