Europa League, de la Londra la Lisabona

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 03.05.2013 00:56 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Chelsea Londra s-a calificat în finala Europa League la fotbal, după ce a învins formaţia elveţiană FC Basel cu 3-1 (0-1), pe Stamford Bridge, în manşa a doua a semifinalelor, in timp ce echipa portugheză Benfica Lisabona s-a calificat graţie victoriei cu scorul de 3-1 (2-1) în faţa formaţiei Fenerbahce Istanbul, pe Estadio Da Luz.
Chelsea, încă deţinătoarea trofeului Champions League, venea după o victorie cu 2-1 la Basel şi s-a văzut condusă la pauză, în urma golului înscris de egipteanul Mohamed Salah (45+1). Londonezii au marcat de trei ori în primul sfert de oră al reprizei secunde, prin Fernando Torres (50), Victor Moses (52) şi David Luiz (59) şi au obţinut biletele pentru finala de la Amsterdam, din data de 15 mai.
Chelsea: Čech, Ivanović, Luiz, Cahill, Azpilicueta, Bertrand, Ramires, Lampard, Hazard, Torres, Moses
SUBS: Turnbull, Ferreira, Terry, Aké, Oscar, Benayoun, Mata.
Chelsea poate deveni prima echipă care câştigă cele două competiţii UEFA intercluburi, în ordine inversă, în sezoane consecutive.
Benfica a reuşit să recupereze deficitul de la Istanbul, unde Fenerbahce s-a impus cu scorul de 1-0, şi va juca finala Europa League cu Chelsea Londra (2-1 şi 3-1 cu FC Basel).
Benfica a deschis scorul prin Nicolas Gaitan (9), dar olandezul Dirk Kuyt (23) a egalat din penalty. Paraguayanul Oscar Cardozo, cu o dublă (35, 67), a fost eroul gazdelor, aducând practic calificarea în ultimul act.
Benfica: Artur, Luisão, Pereira, Garay, Almeida, Gaitán, Matić, Peréz, Cardozo, Lima, Salvio
SUBS: Lopes, Jardel, Aimar, Martins, Urreta, Rodrigo, Melgarejo.