Europa League se pregateste pentru turul 3 preliminar

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 19.07.2013 15:29 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Petrolul Ploieşti va juca în turul III preliminar al Europa League la fotbal, conform tragerii la sorţi efectuate la Nyon (Elveţia), cu olandezii de la Vitesse Arnhem, dacă va trece de feroezii de la Vikingur, după ce Petrolul a dispus pe stadionul Ilie Oană de feroezii de la Vikingur cu 3-0.
 
Pandurii Tg. Jiu va întâlni pe Beroe Stara Zagora (Bulgaria) sau pe Hapoel Tel Aviv (Israel), în cazul în care va trece de Levadia Tallinn (Estonia).
Pandurii a terminat nedecis, 0-0, în primul meci, la Tallinn, cu Levadia.
Hapoel este cu un pas în turul III preliminar după ce s-a impus cu 4-1 în Bulgaria.

Dacă va trece de Omonia Nicosia, cu care a remizat la Bucureşti, 1-1, Astra Giurgiu se va bate în turul III preliminar cu câştigătoarea dintre suedezii de la IFK Goteborg şi AS Trencin (Slovacia), care au terminat nedecis, 0-0, primul meci, jucat în Suedia.

Petrolul şi Pandurii vor fi gazdă în prima manşă, pe 1 august, partidele revanşă fiind programate pe 8 august, în timp ce Astra ar juca în deplasare în prima partidă.
Partidele din manşa secundă a turului II preliminar vor avea loc pe 25 iulie.

Turul III preliminar UEFA Europa League

FC Chornomorets Odesa (UKR)/FC Dacia Chisinau (MDA) v FK Crvena Zvezda (SRB)/ÍBV Vestmannaeyjar (ISL)
Swansea City AFC (ENG) v Malmö FF (SWE)/Hibernian FC (SCO)
Sevilla FC (ESP) v FK Mladost Podgorica (MNE)/FK Senica (SVK)
AS Saint-Étienne (FRA) v FC Shakhtyor Soligorsk (BLR)/FC Milsami Orhei (MDA)
FC Irtysh Pavlodar (KAZ)/NK Široki Brijeg (BIH) v Udinese Calcio (ITA)
FC Petrolul Ploieşti (ROU)/Vikingur (FRO) v Vitesse (NED)
HNK Hajduk Split (CRO)/FK Turnovo (MKD) v FC Dila Gori (GEO)/Aalborg BK (DEN)
FK Jablonec (CZE) v Strømsgodset TF (NOR)/Debreceni VSC (HUN)
FK Ventspils (LVA)/AS Jeunesse Esch (LUX) v Maccabi Haifa FC (ISR)/FC Khazar Lankaran (AZE)
Skonto FC (LVA)/FC Slovan Liberec (CZE) v FC Zürich (SUI)
FK Kukësi (ALB)/FK Sarajevo (BIH) v FC Metalurh Donetsk (UKR)
Qarabağ FK (AZE)/GKS Piast Gliwice (POL) v Anorthosis Famagusta FC (CYP)/Gefle IF (SWE)
FC Dinamo Minsk (BLR)/NK Lokomotiva Zagreb (CRO) v Trabzonspor AŞ (TUR)/Derry City FC (IRL)
IL Hødd (NOR)/FC Aktobe (KAZ) v Breidablik (ISL)/SK Sturm Graz (AUT)
FC Levadia Tallinn (EST)/CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu (ROU) v PFC Beroe Stara Zagora (BUL)/Hapoel Tel-Aviv FC (ISR)
HNK Rijeka (CRO)/Prestatyn Town FC (WAL) v NK Olimpija Ljubljana (SVN)/MŠK Žilina (SVK)
WKS Śląsk Wrocław (POL)/FK Rudar Pljevlja (MNE) v Club Brugge KV (BEL)
Randers FC (DEN) v FK Jagodina (SRB)/FC Rubin Kazan (RUS)
Tromsø IL (NOR)/FC İnter Bakı (AZE) v FC Differdange 03 (LUX)/FC Utrecht (NED)
Asteras Tripolis FC (GRE) v SK Rapid Wien (AUT)
IFK Göteborg (SWE)/AS Trenčín (SVK) v FC Astra Ploieşti (ROU)/AC Omonia (CYP)
VMFD Žalgiris (LTU)/FC Pyunik (ARM) v FC Honka Espoo (FIN)/KKS Lech Poznań (POL)
Motherwell FC (SCO) v FC Kuban Krasnodar (RUS)
HŠK Zrinjski (BIH)/PFC Botev Plovdiv (BUL) v VfB Stuttgart (GER)
GD Estoril-Praia (POR) v Hapoel Ramat Gan FC (ISR)
FK Vojvodina (SRB)/Budapest Honvéd FC (HUN) v Bursaspor (TUR)
Skoda Xanthi FC (GRE)/Linfield FC (NIR) v KR Rejkyavík (ISL)/R. Standard de Liège (BEL)
AC Sparta Praha (CZE)/BK Häcken (SWE) v FC Thun (SUI)/FC Chikhura Sachkhere (GEO)
Valletta FC (MLT)/FC Minsk (BLR) v Rosenborg BK (NOR)/Saint Johnstone FC (SCO)

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.