Fiesta fotbalistica la Euro 2012

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 01.07.2012 20:43 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Echipa de fotbal a Spaniei a învins formaţia Italiei cu scorul de 4-0 în finala EURO 2012, pe Stadionul Olimpic din Kiev.
David Silva a deschis scorul cu o lovitură de cap (14), la centrarea lui Cesc Fabregas, iar Jordi Alba a majorat diferenţa spaniolilor (41).
La începutul reprizei a doua, italienii l-au introdus pe teren pe Thiago Motta, care a părăsit terenul după doar patru minute accidentat, lăsându-i pe italieni în doar zece jucători. Din acel moment, Spania s-a distrat pe teren, iar italienii nu au mai contat în joc. Golul lui Fernando Torres, din minutul 84, a consfinţit o victorie aproape relaxată a ibericilor, care-şi confirmă supremaţia pe continent. La doar un minut după ce a fost introdus pe teren, Juan Mata a adus scorul la 4 - 0, în minutul 88.
Până la urmă a fost vorba de o victorie a fotbalului de echipă.