Fotbal / 1 din 3 fotbalisti care au jucat in Liga 1 este strain

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 12.01.2014 11:21 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

In primele 19 etape (fara doua meciuri) ale Ligii 1, ediţia 2013/2014, au aparut pe teren 464 de fotbalisti, spune Comisia de statistica şi istorie a FRF.
Cei mai multi, 35, a folosit Corona, iar cei mai putini, cate 21, FC Botosani.
Din totalul lor, 8 au evoluat pentru doua echipe din LI: Kapetanos (CFR Cluj/Steaua), M. Ene (Corona/FC Universitatea Cluj), Asanović (Dinamo/Corona), I. Neagu (Otelul/Steaua), Brata (Pandurii/Corona), Lemnaru (Pandurii/Universitatea Cluj), Grecu (Petrolul/Dinamo) şi Varela (SC Vaslui/Steaua).
De asemenea Al. Mitrita si Tarnovan s-au transferat de la Viitorul la Steaua, insa nu au jucat pentru noua lor echipa in campionat.

In afara acestora, alti 14 fotbalisti s-au transferat in timpul acestei prime parti la alte echipe dincolo de LI, dupa ce initial au jucat pentru una din prima noastra liga.
Astfel, 8 au plecat in strainatate: Fatai (Astra/C Brugge KV), Edimar (CFR Cluj/Rio Ave), Kanon (Corona/ADO den Haag), D. Nistor (Pandurii/Evian), Grozav (Petrolul/Terek Groznii), Naziri (Petrolul/Inter Baku), Chiriches (Steaua/Tottenham Hotspur) şi M. Balasa (Viitorul/Roma AS).
Iar alti 6 in Liga a 2-a: Enceanu (FC Brasov/Unirea Tarlungeni), Danquah (FC Brasov/ASA 2013 Targu Mures), Bg. Dumitru (Corona/Gloria Buzau), Ciuca (Gaz Metan/FC U Craiova SA), Sandulescu (Universitatea Cluj/Rapid) şi Buhaescu (SC Vaslui/ASA 2013 Targu Mures).

Cel mai varstnic jucator al primei parti, Mihai Stere II (Corona) n. 30.12.1975, iar cel mai tanar, Dragos Danila (tot Corona) n. 11.10.1997.

58  fotbalisti au aparut doar pe banca de rezerve, fara a intra vreun minut in joc: Gavrilas, Asante (ambii, Astra), Fl. Pamada, I. Plamada, Druga (toţi, FC Botosani), Fl. Iacob, Potecu, Cauca, Mendizov (toţi, FC Brasov), Began, Amadio, Carter (toţi, CFR Cluj), Tepes, Tabacariu, Al. Barna (ambii, Ceahlaul), G. Iancu, Cobrea, M. Ionita, Razdan (toţi, Concordia), Amadio, Vaştag, Al. Tanase, Caprariu (toţi, Corona), Manyur, Stratila, Hasanović, Diakhaté, A. Radu (toţi, Dinamo), L. Cristea, Fl. Sandu, Alaverdasvili, Gurincu (toţi, Gaz Metan), Chipirliu, Moglan, Punga, Silviu Ilie (toţi, Otelul), Valinčius, Bornescu, Neag, Beta (toţi, Petrolul), V. Dragomir, R. Moldovan (ambii, ACS Poli), Gordin, Ghinea (ambii, Sageata), Val. Cojocaru, Fl. Nita, D. Bratu, Gradinaru, Tarnovan (toţi, Steaua), Mutu, Prescura, Fl. Cordos (toţi, Universitatea Cluj), Ormenisan, Nenita, Mares (toţi, SC Vaslui), Bolboasa, C. Achim, C. Manea şi P. Iacob (toţi, Viitorul Constanta).

Au jucat toate cele 1710 minute: Buzean (Gaz Metan), Peterson Peçanha, Guilherme (ambii, Petrolul) şi Celeban (SC Vaslui).
Ar mai putea intra in acest grup, dupa disputarea restantelor, Ramniceanu (Concordia) si Tatarusanu (Steaua).
Alti 4 au mai evoluat in toate cele 19 etape, dar fara a bifa toate minutele: Júnior Maranhao (Astra), Cirjan (FC Botosani), Golubović (Ceahlaul) si Gavra (Viitorul Constanta).
Ar mai putea intra in acest grup, dupa disputarea restantelor, Bourceanu (Steaua) si Cristocea (Universitatea Cluj).

Si-au inscris numele pe lista marcatorilor 183 de fotbalisti.

Antal (SC Vaslui) si Eric (Pandurii) sunt liderii golgeterilor, cu cate 11 reusite, urmati de Budescu (Astra) 10.
Antal (SC Vaslui) a inscris cele mai multe goluri din penalty, 5.
Budescu (Astra) si Cr. Ionescu (FC Brasov) sunt liderii golurilor din lovituri libere din afara careului, cu cate doua asemenea reusite.
Golubović (Ceahlaul) a izbutit cele mai multe goluri cu capul, 4.

A obtinut cele mai multe penalty-uri, 3, Fl. Nanu (ACS Poli).
Eric (Pandurii) a fost liderul assist-urilor, 9.
Au evoluat trei perechi de frati: Florin (CFR Cluj) si Mihai Costea (Steaua); Alexandru (Otelul) si Alin Zaharia (Concordia); Erico si Elton Constantino da Silva (Pandurii), acestia din urma fiind gemeni.

17 jucatori dintre cei care au aparut in tur sunt fiii unor fosti prim-divizionari: Lung jr., A. Muresan (ambii, Astra), R. Radu (FC Botosani), A. Marinescu (FC Brasov), Cazan, Marc (ambii, Ceahlaul), Tucudean, Curtean, Rotariu, Buia, Nedelcearu (toti, Dinamo), Trandu (ACS Poli), Al. Grigoras (Sageata), Prepelita, Radut (ambii, Steaua), M. Balasa şi Nastasie (ambii Viitorul).

In aceasta prima parte au jucat 154 fotbalisti straini, care provin din 50 tari.

ASTRA (13): Júnior Maranhao, William Amorim (ambii Brazilia), *Laban (Cipru), Seto (Japonia), Fatai (Nigeria), Tembo (Zambia), Bukari, Yahaya (ambii Ghana), Ivanovski (Macedonia), Ben Youssef (Tunisia), *Pedro Santos, *Yazalde (ambii Portugalia), *Yoda (Franta);
FC BOTOSANI (0): -;
FC BRASOV (8): Ricardo Machado, Bruno Madeira, *Serginho, Davide Dias, *Diogo Santos, *Diogo Fonseca (toti Portugalia), Danquah (Olanda), *Aganović (Croatia);
CFR CLUJ (16): Mário Felgueiras, Cadú, Rui Pedro, Camora, *Gonçalo Brandao (toti Portugalia), Velayos (Spania), Piccolo (Italia), Edimar, *Gabionetta (ambii Brazilia), Obiora, *Ogbu (ambii Nigeria), *Tadé, Maah (ambii Franta), Kapetanos (Grecia), *Đoković (Croatia), Sulley (Ghana);
CEAHLAUL (5): Jović (Serbia), López Garcia (Argentina), Golubović (Bosnia-Hertegovina), *Hasani (Albania), *Jicha (Cehia);
CONCORDIA (5): *Onduku (Nigeria), Wellington, *Orlando da Costa (Brazilia), *Papasterianos (Grecia), Bambara (Burkina Faso);
CORONA (10): Kanon (Côte d’Ivoire), *Arce (Paraguay), Jaime Bragança, *Luis Lourenço (ambii Portugalia), *Joao Marcos, *Wanderson (ambii Brazilia), Asanović (Croatia), Vranjković (Bosnia-Hertegovina), *Aguirre, *N. Rodriguez (ambii Uruguay);
DINAMO (10): Naumovski (Macedonia), Asanović (Croatia), Mansaly, *Ndaw (ambii Senegal), Thomas, Durimel, *Thicot (toti Franta), *Elton Figueiredo (Brazilia), *Fai (Camerun), *Zougoula (Côte d’Ivoire);
GAZ METAN (10): Trtovac, Marković (Serbia), Tahar (Algeria), Llullaku (Albania), Vitinho (Brazilia), Thaer Bawab (Iordania), *Robertson (Anglia), Buchta (Cehia), *Romeo, Bravo (ambii Italia);
OTELUL (7): Joao Felipe, Marquinhos Carioca, Henrique (toti Brazilia), Sipović (Bosnia-Hertegovina), Cooper (Panama), Sevillano (Argentina), Simaitis (Lituania);
PANDURII (15): Eric, Erico, *Elton, Alex (toti Brazilia), Hristou (Cipru), *Momčilović (Serbia), Breeveld (Olanda), Matulevičius (Lituania), *Sipo (Guineea Ecuatoriala), *Adrović (Muntenegru), Mingote, Paulinho (ambii Portugalia), Distéfano (Argentina), *Rubio (Chile), *Shamsin (Liban);
PETROLUL (17): Peterson Peçanha, Guilherme, Romário (toti Brazilia), Geraldo Alves, Filipe Teixeira (ambii Portugalia), Mustivar, Alcenat (ambii Haiti), Boudjemaa (Franta), Younes (Tunisia), Naziri (Azerbaidjan), *Doré (Congo), *Pablo, *Walter Balufo (ambii Spania), *Priso (Camerun), Enza-Yamissi (Africa Centrala), *Abel Camará (Guineea-Bissau), *Albin (Uruguay);
ACS POLI (8): Nuno Claro, *Furtado (Portugalia), Marović, Al. Petrović (Serbia), *Ruiz (Venezuela), Keita (Senegal), *Gorobsov (Argentina), *Kirev (Bulgaria);
SAGEATA (5): Panagopoulos (Grecia), Ndoye (Senegal), Popin (Serbia), *Pogacsics (Ungaria), *Fonsi (Spania);
STEAUA (7): Szukała (Polonia), Nikolić (Muntenegru), *Piovaccari (Italia), Tatu (Brazilia), Kapetanos (Grecia), Varela (Capul Verde), Georgievski (Macedonia);
„U” CLUJ (6): *Odiaka (Franta), *van Doten (Olanda), Baldé (Guineea), Mendy (Senegal), *Veselovský (Slovacia), *Rilke (Cehia);
SC VASLUI (12): Celeban, *Wilk (ambii Polonia), Varela (Capul Verde), Cauê, *Madson (ambii Brazilia), *Lovrečič (Slovenia), Temwanjera (Zimbabwe), *Pozder (Germania), Černiauskas (Lituania), Nuno Viveiros (Portugalia), *César Ortiz (Spania), Prahić (Croatia);
VIITORUL (3): Nikolov (Macedonia), *Araújo, *Marcelina Emerson (ambii Brazilia).

De mentionat ca Asanović, Kapetanos, Varela au evoluat pentru doua echipe.
Fotbalistii cu * sunt debutanti in Liga I, numarul acestora ridicandu-se la 61.
Cei mai multi au fost folosiţi de Petrolul, in timp ce FC Botosani nu a avut vreunul.
Din punctul de vedere al nationalitatii acestora, ei provin din urmatoarele tari: 25 – Brazilia; 22 – Portugalia; 8 – Franta; 7 – Serbia; 5 – Senegal, Spania; 4 – Argentina, Croatia, Italia, Macedonia, Nigeria; 3 – Bosnia-Hertegovina, Cehia, Ghana, Grecia, Lituania, Olanda, Polonia, Uruguay; 2 – Albania, Camerun, Cipru, Côte d’Ivoire, Haiti, Muntenegru, Tunisia; 1 – Africa Centrala, Algeria, Anglia, Azerbaidjan, Bulgaria, Burkina Faso, Capul Verde, Chile, Congo, Germania, Guineea, Guineea-Bissau, Guineea Ecuatoriala, Iordania, Japonia, Liban, Panama, Paraguay, Slovacia, Slovenia, Ungaria, Venezuela, Zambia, Zimbabwe.

Din totalul celor 464 de jucatori care au jucat in prima parte, 118 au fost debutanti, dintre care 53 autohtoni.

Cei mai multi, 10, a avut FC Botosani, in timp ce CFR Cluj, Pandurii, Petrolul si Steaua nu au aliniat vreunul.

Cei 53 de autohtoni: Ungurean (Astra), Curileac, Patache, I. Ursu, Acsinte, Fülöp, Vasvari, Vraciu, Cirjan, Taban, Perianu (toţi, FC Botosani), Bordea, Cr. Manea (ambii, FC Brasov), Popadiuc (Ceahlaul), Ramniceanu, M. Neagu, A. Zaharia (toţi, Concordia), R. Damian, Vl. Munteanu II, M. Ene, H. Popa, Martac, B. Dumitru, Danila (toţi, Corona), Balint, Buia, Nedelcearu (toţi, Dinamo), Gaspar, Susu (ambii, Gaz Metan), Adascalitei, Gavrila, Miselaricu, Marus (toţi, Otelul), Seroni, Barbut, Trandu, Boldea, Fl. Nanu, Dragu, Balaure, Pap (toţi, ACS Poli), I. Filip II, Val. Apostol, Florean, Sorian, Fl. Achim, Vieru (toţi, Sageata), O. Ursu, Calcan (ambii, Universitatea Cluj), Manole (SC Vaslui), I. Serban, Baluta şi R. Marin (toţi, Viitorul).

Antrenori

Au activat pe cele 18 banci, in aceasta prima parte a sezonului, 26 de antrenori principali.
11 echipe au efectuat inlocuiri, celelalte 7 au incheiat anul cu antrenorul cu care au luat startul.
Au debutat intr-o asemenea postura in Liga I: Valeriu Bordeanu, Flavius Stoican, Constantin Schumacher, Ewald Lienen, Gheorghe Butoiu, Gheorghe Barbu, Mihai Teja, Vasile Miriuţa, Ionut Mosteanu şi Bogdan Vintila.
Un singur strain, germanul Ewald Lienen.
Ilie Stan a fost singurul care s-a aflat pe bancile a doua echipe de LI.

Antrenorii primelor 19 etape

FC Botosani: Cristian Popovici (et. 1-16) / Valeriu Bordeanu (din et. 17)
FC Brasov: Adrian Szabo (et. 1-5) / Aurel Ticleanu (et. 6-8) / Alexandru Pelici (et. 9-13) / Ilie Stan (din et. 14)
CFR Cluj: Mircea Rednic (et. 1-4) / Petre Grigoras (din et. 5)
Corona: Nicolae Manea (et. 1-6) / Tersinio Gane (din et. 7)
Dinamo: Gheorghe Multescu (et. 1-8) / Flavius Stoican (din et. 9)
Otelul: Ionut Badea (et. 1-12) / Constantin Schumacher (et. 13) / Ewald Lienen (din et. 14)
ACS Poli: Valentin Velcea (et. 1-10) / Aurel Sunda (din et. 11)
Sageata: Tibor Selymes (et. 1-17) / Gheorghe Butoiu (din et. 18)
Universitatea Cluj: Ioan Ganea (et. 1-9) / Gheorghe Barbu (et. 10-11) / Mihai Teja (din et. 12)
SC Vaslui: Ilie Stan (et. 2) / Ionut Mosteanu (et. 3-10) / Liviu Ciobotariu (din et. 11)
Viitorul: Catalin Anghel (et. 1-6) / Bogdan Vintila (din et. 7)
Nu au purces la schimbarea tehnicianului cu care au inceput sezonul: Astra, Ceahlaul, Concordia, Gaz Metan, Pandurii, Petrolul si Steaua.

Arbitri

Centrali

15 meciuri – Alexandru Tudor (Bucuresti); 14 – István Kovács (Carei); 13 – Marius Avram (Bucuresti), Cristian Balaj (Baia Mare), Ovidiu Hategan (Arad); 10 – Sebastian Coltescu (Craiova), George Radulescu (Bucuresti); 9 – Radu Petrescu (Bucuresti); 8 – Adrian Cojocaru (Galati); 7 - Robert Dumitru (Brasov); 6 – Marcel Birsan (Bucuresti), Marius Bocaneala (Galati), Adrian Comanescu, Teodor Craciunescu (ambii Ramnicu Valcea), George Gaman (Craiova), Lucian Rusandu (Sfantu Gheorghe); 5 – Iulian Dima (Bucuresti), Catalin Popa (Pitesti); 3 – Iulian Calin (Stefanesti); 2 – Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin); 1 – Andrei Chivulete, Florin Miron (ambii, Bucuresti), Dan Dreve, Horatiu Fesnic (ambii Cluj), Florin Marcu (Oradea), Paul Unimatan (Zalau)

Asistenti

16 meciuri – Octavian Sovre (Oradea); 15 – Miklós Nagy (Cluj); 14 – Valentin Avram, Mircea Orbulet (ambii Bucuresti), Cristian Nica (Ploiesti), Sebastian Gheorghe (Suceava), Aurel Onita (Constanta); 13 – Vasile Marinescu (Bucuresti), Marius Nicoara (Baile Herculane); 12 – Ovidiu Artene (Vaslui), Vladimir Urzica (Piatra Neamt) şi Radu Ghinguleac, Mircea Grigoriu (ambii Bucuresti); 10 – Bogdan Gheorghe (Bucuresti), Danut Mitruti (Craiova); 9 – Alexandru Cerei (Cluj) şi Marius Marchidanu (Braila); 8 – Daniel Hulubei (Vaslui), Dragos Iliescu (Craiova), George Neacsu (Campulung Muscel), Iulian Radu, Eduard Ungureanu, Bogdan Velicu (toti Bucuresti), Sebastian Stoianov (Constanta); 7 – Ciprian Dansa (Oradea); 6 – Amdrei Constantinescu (Bucuresti), Stelian Slabu (Brasov), Gabriel Stroe (Pitesti); 5 – Gabriel Barjac (Zalau); 4 – Vlad Birleanu (Bucuresti), Imre Bucsi (Sfantu Gheorghe), Petruta Iugulescu (Targoviste), Adrian Popescu (Craiova), Geró Szabó (Cluj); 3 – Daniel Ciocanea (Sibiu), Florin Paunescu (Ramnicu Valcea), Iulius Timar (Marghita); 1 – Ionel Dumitru (Gherghita), Petru Gaspar (Timisoara)
Iulian Calin si Ionel Dumitru au fost debutanti.

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.