Fotbal / 2 de Italia, Spania si Ucraina in semifinalele Europa League

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 24.04.2015 00:29 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Italiencele Napoli şi Fiorentina, surpriza ucraineana FC Dnipro Dnipropetrovsk şi deţinatoarea trofeului,  Sevilla, s-au calificat in semifinalele Europa League la fotbal.

Golul care a calificat-o pe Sevilla in penultimul act al competiţiei a venit in minutul 85, la Sankt Petersburg, in partida cu ruşii de la  la Zenit.
Fiorentina a trecut cu 2-0 de Dinamo Kiev, in timp ce Napoli avea calificarea asigurata, dupa 4-1 in deplasare.
FC Dnipro Dnipropetrovsk s-a impus cu 1-0 in faţa celor de la FC Bruges, printr-un gol marcat in minutul 82.
Cei doi romani, portarul Ciprian Tataruşanu, de la Fiorentina, şi fundaşul Alexandru Vlad, de la Dnepr, au fost doar rezerve.

Napoli - Wolfsburg 2-2 (general: 6-3)
Jose Maria Callejon (49), Dries Mertens (65), respectiv Timm Klose (71), Ivan Perisic (73)
Dnipro - Club Brugge 1-0 (general: 1-0)
Evgheni Şahov (82)
Fiorentina - Dynamo Kyiv 2-0 (general: 3-1)
Mario Gomez (43), Juan Manuel Vargas (90+4)
Zenit - Sevilla 2-2 (general: 3-4)
Jose Salomon Rondon (48), Hulk (72), respectiv Carlos Bacca (6 — penalty), Kevin Gameiro (85)