Fotbal / Bugetarii de la ACS Poli si Nuno Claro

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 28.02.2014 13:03 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Auzind ca ACS Poli Timişoara il are accidentat pe Belu şi suspendat pe Szekely, arbitrul a dat o mana de ajutor chiar din minutul 3 şi l-a eliminat pe ”gazmetanianul” Todea, pentru un atac cu cotul asupra lui Hasani.

Te-ai fi gandit ca, daca are superioritate numerica, echipa in care antrenorul Aurel Şunda a spus ca are mare incredere va juca şi ea ceva fotbal.
Numai ca atunci cand eşti finanţat din bani publici, cum sunt cei de la Primaria municipiului Timişoara şi de la Consiliul Judeţean Timiş, se numeşte ca eşti bugetar.
Şi daca eşti bugetar, efortul trebuie sa fie minim, sa dai vina mereu pe ceilalţi şi sa te fereşti de Traian Basescu sa nu-i treaca prin cap sa vina şi sa taie 25 la suta din salarii...
Dar, cum se intampla de obicei in universul atat de fascinant şi static al bugetarilor, ţapul ispaşitor a ieşit Nuno Claro, care s-a remarcat la penaltyul aparat in minutul 72.
S-a instalat din nou o linişte bugetara peste stadion, pana cand arbitrul a hotarat vreo cinci minute mai tarziu sa mai dea un penalty pentru Mediaş.
Nuno Claro se rasuceşte spre colţul opus al porţii şi scoate şi mingea asta.
Ce mai, Duckadam, adormit intr-un fotoliu, a sarit ca ars şi striga la arbitru.
S-a enervat, şi pe buna dreptate, ca daca mai da arbitrul vreo doua penaltyuri, nu o sa mai vorbeasca nimeni despre eroul de la Sevilla.
O sa auzi doar de eroul de la Mediaş.
Noroc ca PNL nu mai este in alianţa cu Dan Voiculescu, ca altfel Mihai Gadea şi Mircea Badea ar fi avut ceva treaba vreo saptamana-doua.
Chiar trei saptamani, daca şi Radu Banciu mai trage nişte gaz metan pe nas şi ii injura pe aia de la Antene de mama lui de fotbal.
A venit minutul 89 şi bugetarii de la ACS Poli au nimerit in sfarşit poarta adversarului, Nanu voleibaleaza balonul rotund pe langa portarul Pleşca.
C-aşa-i la Primarie!...

ACS Poli: Nuno Claro, Mera, Scutaru, Şeroni, Morariju, Barbuţ (45, Popovici), Gorobsov, Hasani, Trandu (60, Nanu), Boldea, Staicu (85, Ahmetovic).
Rezerve: Pap, Dobrosavlevici, Nohai, Popovici, Poparadu, Nanu, Ahmetovic.

Etapa 20

Sageata Navodari - FC Botosani 1 - 0 (1-0)
Astra Giurgiu - Corona Brasov 3 - 0 (1-0)
Otelul Galati - Pandurii Targu Jiu 1 - 0 (0-0)
Dinamo Bucuresti - Viitorul Constanta 1 - 2 (1-0)
CFR Cluj - Fc Vaslui 0 - 0
Fc Brasov - Petrolul Ploiesti 1 - 1 (0-0)
Ceahlaul Piatra Neamt - Universitatea Cluj 1 - 1 (1-0)
Concordia Chiajna - Steaua Bucuresti 1 - 4 (0-2)
Gaz Metan Medias - ACS Poli Timisoara 0 - 1 (0-0)

18.Corona Brasov 20 2 4 14 14-34 10

1.FC Brasov – FC Petrolul Ploiesti 1-1 (0-0). Au marcat: Ionescu Cristian (93), respectiv Hoban Ovidiu (68);
Cartonase galbene:
FC Brasov: -
FC Petrolul: Alcenat Sony (36), Doding Priso (39), Haubert Guillerme (78);
Cartonase rosii: Aganovic Adnan (44);

2.FC Ceahlaul P. Neamt – FC “U” Cluj 1-1 (1-0). Au marcat: Constantinescu Marian (27), Bucsa Dan (76)
FC Ceahlaul P. Neamt: Canu Gabriel (44), Achim Vlad (77), Gheorghiu Adrian (87);
FC “U” Cluj: Machado Gabriel (83);
Cartonase rosii: Golubovic Bojan (66);

3.CS Concordia Chiajna – FC Steaua 1-4 (0-2). Au marcat: Papastelianos Emmanoil (91), respectiv Chipciu Alexandru (6), Sanmartean Lucian (17), Stanciu Nicolae (50), Piovaccari Federico (80);
CS Concordia Chiajna: Da Silva Wellington (82), Savin Mihai (88);
FC Steaua: Pintilii Mihai (53), Keseru Claudiu (67), Gardos Florin (71), Piovaccari Federico (75);

4.FC Astra Giurgiu – ASC Corona 2010 Brasov 3-0 (1-0). Au marcat: Papp Paul (42, De Amorim William (81), Matel Alexandru (93);
FC Astra: -
ASC Corona 2010 Brasov: Forika Rares (71), Wanderson Miranda (93);

5.FC Sageata Navodari – FC Botosani 1-0 (1-0). A marcat: Guerra Jose (29);
FC Sageata Navodari: Popa Florin (70), Muzac Apostol (78), Peteleu Andrei (87);
FC Botosani: Acsinte Florin (83);

6.FC Otelul Galati – CS Pandurii Tg. Jiu 1-0 (0-0). A marcat: Marcus Vinicius (50);
FC Otelul: Popescu Dan (67), Giurgiu Gabriel (79);
CS Pandurii Tg.Jiu: Da Silva Elton Constantino (64), Nicandro Breeveld (85);

7.FC Dinamo 1948 – FC Viitorul Constanta 1-2 (1-0). Au marcat: Tucudean George (7), respectiv Cioinac Adrian (79 – a.g.), Larie Ionut (88);
FC Dinamo 1948: Bilinski Kamil (35), Thicot Steven (63), Cioinac Adrian (88);
FC  Viitorul: Tanase Florin (66);

8.FC CFR 1907 Cluj – SC Vaslui 0-0.
FC CFR 1907 Cluj: Ricardo Cadu (8);
SC Vaslui: Razzotti Franco (72), Balauru Ionut (88);
Cartonase rosii: Monroy Aitor (FC CFR 1907 Cluj) – 49’

9.CS Gaz Metan Medias – ACS Poli Timisoara 0-1 (0-0). A marcat: Nanu Florin (90);
CS Gaz Metan Media: Ionut Buzean (38), Aymen Tahar (75), Frasinescu Cosmin (91);
ACS Poli Timisoara: Barbut Cristi (38), Staicu Marius (50), Nuno Claro (69), Mera Ioan (72), Ahmetovic Esmir (92);
Cartonase rosii: Todea Cristian (CS Gaz Metan Medias) – 3’.