Fotbal / Cupa de Iarna – Campionatul Judetean 2012

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 25.01.2012 15:35 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Ediţia a XV-a *PROGRAMUL JOCURILOR PRELIMINARE
Sânnicolaul Mare
Grupa A: Cărpiniş, Valcani, Igriş, Periam;
Grupa B: Variaş, Şandra, Sânnicolaul Mare, Sânpetru Mare.

sâmbătă, 28.01.2012

ora 09,00: Gr. A: Cărpiniş - Periam
ora 09,45: Valcani - Igriş
ora 10,30: Gr. B: Variaş - Sânpetru Mare
ora 11,15: Şandra - Sânnicolaul Mare
ora 12,00: Gr. A: Periam - Igriş
ora 12,45: Cărpiniş - Valcani
ora 13,30: Gr. B: Sânpetru Mare - Sânnicolaul Mare
ora 14,15: Variaş - Şandra
ora 15,00: Gr. A: Valcani - Periam
ora 15,45: Igriş - Cărpiniş
ora 16,30: Gr. B: Şandra - Sânpetru Mare
ora 17,15: Sânnicolaul Mare - Variaş

Giarmata
Grupa A: Tricoul, Giroc, Murani;
Grupa B: Bazoşu Vechi, Parţa, Sânmihaiu Român, Ghiroda;
Grupa C: Utvin, Banloc, Orţişoara;
Grupa D: Liebling, Remetea Mare, Bacova, Cerneteaz.

sâmbătă, 28.01.2012

ora 09,00: Gr. A: Giroc - Murani
ora 09,45: Gr. B: Bazoşu Vechi - Ghiroda
ora 10,30: Parţa - Sânmihaiu Român
ora 11,15: Gr. A: Tricoul - Giroc
ora 12,00: Gr. B: Ghiroda - Sânmihaiu Român
ora 12,45: Bazoşu Vechi - Parţa
ora 13,30: Gr. A: Murani - Tricoul
ora 14,15: Gr. B: Parţa - Ghiroda
ora 15,00: Sânmihaiu Român - Bazoşu Vechi

duminică, 29.01.2012

ora 09,00: Gr. C: Banloc - Orţişoara
ora 09,45: Gr. D: Liebling - Cerneteaz
ora 10,30: Remetea Mare - Bacova
ora 11,15: Gr. C: Utvin - Banloc
ora 12,00: Gr. D: Cerneteaz - Bacova
ora 12,45: Liebling - Remetea Mare
ora 13,30: Gr. C: Orţişoara - Utvin
ora 14,15: Gr. D: Remetea Mare - Cerneteaz
ora 15,00: Bacova - Liebling

Timişoara
Grupa A: Topolovăţu Mare, Ictar-Budinţ, Ghilad, Foeni;
Grupa B: Solventul, Ciacova, FC Jebel, Juventus Jebel.
Orele de disputare ale partidelor din sala „Constantin Jude” vor fi anunţate miercuri, 25.01.2012 pe site-ul AJF Timiş.

duminică, 29.01.2012

ora 09:00: Gr. A: Topolovăţu Mare - Foeni
ora 09:45: Ictar-Budinţ - Ghilad
ora 10:30: Gr. B: Solventul - Juventus Jebel
ora 11:15: Ciacova - FC Jebel
ora 12:00: Gr. A: Foeni - Ghilad
ora 12:45: Topolovăţu Mare- Ictar-Budinţ
ora 13:30: Gr. B: Juventus Jebel - FC Jebel
ora 14:15: Solventul - Ciacova
ora 15:00: Gr. A: Ictar-Budinţ - Foeni
ora 15:45: Ghilad - Topolovăţu Mare
ora 16:30: Gr. B: Ciacova - Juventus Jebel
ora 17:15: FC Jebel - Solventul

Programul sferturilor de finală va fi stabilit prin tragere la sorţi imediat după încheierea ultimului meci programat în sala „Constantin Jude”.
Se califică învingătoarele grupelor preliminare.

REGULAMENTUL DE DESFĂŞURARE
Cupa de Iarnă – Campionatul Judeţean - 2012
Ediţia a XV-a

v reprize 2 x 20 minute, cu pauză de 5 minute.
v pe Raportul de arbitraj se înscriu 12 jucători care vor purta acelaşi număr pe tricou pe parcursul întregii competiţii.
v fiecare echipă va avea pe teren 5 + 1 jucători.
v schimbările sunt nelimitate şi se pot efectua pe tot parcursul jocului.
v schimbarea simultană a tuturor jucătorilor necesită oprirea jocului.
v schimbările se efectuează numai pe la centrul terenului.
v aut-ul se execută cu piciorul de pe partea băncilor de rezerve şi se joacă cu mantinela pe partea opusă numai la Timişoara (excepţie situaţia când mingea ajunge în tribună şi jocul se reia tot prin repunere cu piciorul).

La Sânnicolaul Mare şi Giarmata se execută cu piciorul.
v în cazul în care mingea atinge tavanul sălii jocul se reia prin repunere de la margine de către echipa adversă jucătorului care a atins ultimul mingea.
v la aut de poartă, portarul poate repune mingea în joc atât cu piciorul, cât şi cu mâna.
v pentru un jucător eliminat echipa în cauză evoluează în inferioritate numerică timp de 2 minute după care jucătorul eliminat este înlocuit cu un alt jucător de pe bancă.
v jucătorul eliminat va fi suspendat în funcţie de gravitatea faptei.
v echipa considerată gazdă va asigura mingea de joc şi va schimba, după caz, echipamentul.
v sunt interzise atacurile prin alunecare!
v legitimaţiile jucătorilor vor avea viza medicală la zi.
v asistenţa medicală este asigurată de organizatori.
v criteriile de alcătuire a clasementelor grupelor sunt, în ordine, următoarele:
· numărul de puncte (3 puncte victoria, 1 punct egal, 0 puncte înfrângerea)
· victoria din meciul direct
· golaveraj
· număr de goluri marcate
· număr de goluri primite
· număr de victorii
· tragere la sorţi
v echipele au fost repartizate în grupe preliminare după cum urmează:
Sânnicolaul Mare - Grupa A: Cărpiniş, Valcani, Igriş, Periam; Grupa B: Variaş, Şandra, Sânnicolaul Mare, Sânpetru Mare. (Partidele se vor disputa sâmbătă, 28.01.2012, la sala Sânnicolaul Mare, începând cu ora 09,00);
Giarmata - Grupa A: Tricoul, Giroc, Murani; Grupa B: Bazoşu Vechi, Parţa, Sânmihaiu Român, Ghiroda; Grupa C: Utvin, Banloc, Orţişoara; Grupa D: Liebling, Remetea Mare, Bacova, Cerneteaz. (Partidele se vor disputa sâmbătă, 28.01.2012, Grupele A şi B, respectiv duminică, 29.01.2012, Grupele C şi D, la sala Giarmata, începând cu ora 09,00);
Timişoara - Grupa A: Topolovăţu Mare, Ictar-Budinţ, Ghilad, Foeni; Grupa B: Solventul, Ciacova, FC Jebel, Juventus Jebel. (Partidele se vor disputa duminică, 29.01.2012, la sala „Constantin Jude” Timişoara, incepand cu ora 09:00).
Poziţiile din grupe au fost stabilite prin tragere la sorţi. Partidele se vor disputa conform Tabelei Berger.
v se califică în sferturile de finală învingătoarele celor opt grupe după care partidele se vor disputa conform tabloului competiţiei, unde se va juca în sistem eliminatoriu.
v învingătoarele din semifinale vor juca finala mare, iar învinsele finala mică.
v în caz de egalitate după cele 2 reprize x 20 minute, meciurile eliminatorii se prelungesc cu câte 2 reprize x 5 minute; dacă egalitatea se menţine se trece la executarea a câte 5 x 7 metri, cu jucătorii rămaşi în teren la fluierul final pentru fiecare echipă; dacă nici după aceste serii nu se poate stabili învingătoarea, executarea loviturilor de la 7 metri continuă până când una dintre formaţii ratează, iar cealaltă înscrie, în sistem eliminatoriu.
v în cazul în care Comisia de organizare şi disciplină constată că i se facilitează unui jucător accederea la titlul de golgeter al competiţiei, aceasta poate anula golurile respectivului jucător.
v în caz de incidente grave produse de jucători, antrenori sau conducători, Comisia de organizare şi disciplină poate decide măsuri de excludere din competiţie, precum şi măsuri aplicabile vinovaţilor inclusiv pentru returul campionatului, ediţia 2011 - 2012
v jucătorii, antrenorii şi conducătorii aflaţi în stare de suspendare la terminarea turului campionatului în conformitate cu prevederile ROAF, nu au drept de joc, respectiv dreptul de a lua loc pe banca de rezerve
v Comisia de organizare şi disciplină desemnează prin vot cel mai bun portar al turneului
v TOATE SEMIFINALISTELE VOR PRIMI O MINGE

Organizatori: Dănuţ LAŢA, Florian MIEREA, Zaharie CIEV, Martin BAUER, Ioan MUREŞAN.

Comisia de organizare şi disciplină:
- Preşedinte: Gabriel STOICOVICI
- Secretar: Livian HOTICO
- Membri: Constantin GUŢĂ, Alexandru ONACA, Constantin CANDET.

Comisia de Apel:
- Preşedinte: Eugen IERCU
- Membri: Adrian TAL, Petrică PETCU.

Protocol:Dănuţ LAŢA, Pavel VELCOTĂ, Valer FILIPEAC, Aurel SCOROBETE.

Pază şi Ordine: Nicolae HOSSU

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.