Fotbal / Cupa Romaniei - mai sunt 16

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 27.09.2012 20:24 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Formaţiile de primă ligă Ceahlăul Piatra Neamţ, CS Concordia Chiajna, Dinamo Bucureşti, Petrolul Ploieşti, Oţelul Galaţi, CS Turnu Severin, Pandurii Tg. Jiu, Gaz Metan Mediaş, FC Braşov, CFR 1907 Cluj şi echipele de ligă secundă FC Botoşani şi Delta Tulcea s-au calificat

în optimile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal.

Joi, după ultimele patru partide din şaisprezecimile de finală ale competiţiei, s-au calificat şi CF Brăila, Astra Giurgiu, Rapid şi Steaua.

Rezultate:

marţi 25 septembrie:

(+) Ceahlăul Piatra Neamţ - Gloria Bistriţa 4-0 (2-0), stadion ''Ceahlăul'' - Piatra Neamţ
Au marcat: Aloisio Mohamed Hamed Al-lal (10), Gelu Velici (44, 85), Marian Constantinescu (61).

ACS Şoimii Pâncota (III) - (+) CS Concordia Chiajna 2-3 (0-2), stadion ''Comunal'' - Pâncota
Au marcat: Alin Mihai (72), Sorin Leucuţă (79), respectiv Andrei Lengyel (33, autogol), Valentin Simion (45), Florin Ilie (90+3).

(+) Dinamo Bucureşti - CSU Voinţa Sibiu (II) 2-1 (0-0, 1-1), după prelungiri; stadion ''Dinamo'' - Bucureşti
Au marcat: Sorin Strătilă (61), Laurenţiu Rus (93), respectiv Valter Heil (52).

(+) Petrolul Ploieşti - AS Damila Măciuca (II) 2-0 (1-0), stadion ''Ilie Oană'' - Ploieşti
Au marcat: Adrian Cristea (6), Laurenţiu Marinescu (64).

miercuri 26 septembrie:

Sportul Studenţesc (II) - FC Oţelul Galaţi 0-1 (0-1), stadion ''Juventus'' - Bucureşti
A marcat: Bruce Inkango (28).

FC Vaslui - (+) FC Botoşani (II) 0-1 (0-0), Stadion ''Municipal'' - Vaslui
A marcat: Valeriu Bordeanu (63).

(+) CS Turnu Severin - CS Mioveni (II) 2-1 (1-0), stadion ''Municipal'' - Drobeta Tr. Severin
Au marcat: Alexandru Neacşa (38), Paul Abba (86), respectiv Emil Dică (90 - penalty).

(+) Pandurii Tg. Jiu - FC Zagon (III) 7-1 (6-0), stadion ''Tudor Vladimirescu'' - Tg. Jiu
Au marcat: Karim Boutadjine (1, 7, 43), Cosmin Băcilă (8), Călin Cristea (28), Daivydas Matulevicius (37), Alexandru Grigoraş (69), respectiv Valentin Suciu (79).

(+) Delta Tulcea (II) - Universitatea Cluj-Napoca 2-1 (1-0), stadion ''Delta'' - Tulcea
Au marcat: Daniel Constantin Florea (42) (Enache Cîju (84 - penalty), respectiv Cleiton (63).

(+) CS Gaz Metan Mediaş - FC Caracal (III) 2-1 (0-0), stadion ''Gaz Metan'' - Mediaş
Au marcat: Thaer Bawab (65), Răzvan Avram (90), respectiv Sorin Cârnu (73).

(+) FC Braşov - FC Farul Constanţa (II) 1-0 (1-0), stadion ''Tineretului'' - Braşov
A marcat: Mugurel Buga (22).

ACS Berceni (III) - (+) CFR 1907 Cluj 0-2 (0-0), stadion ''Comunal'' - Berceni
A marcat: Matias Aguirregaray (76, 90+1).

Joi 27 septembrie:

CF Brăila (II) - Viitorul Constanţa 6-5 (d.p.)
CSMS Iaşi - CS Astra Giurgiu 1-4

Rapid Bucureşti - FC Olimpia Satu Mare (III) 6-0 (3-0), stadion ''Giuleşti-Valentin Stănescu''

Au marcat: Alex Ioniţă I (25, 31), Renan Silva (36, 54, 72), Andrei Ciolacu (75).

Dan Gavrilescu (Olimpia) a ratat un penalty în min. 90+3 (şut peste poartă).

Steaua Bucureşti - FCM Tg. Mureş  3-1

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în optimile de finală. AGERPRES

***

Tragerea la sorţi a optimilor de finală ale Cupei României - Timişoreana va avea loc miercuri 3 octombrie 2012, cu începere de la ora 16:00, la Casa Fotbalului, în sala "Nicolae Dobrin".

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.