Fotbal / Ghici pe cine trebuie sa bata Romania pentru a ajunge in Rusia?...

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 26.07.2015 16:09 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Romania va intalni Danemarca, Polonia, Muntenegru, Armenia şi Kazahstan in Grupa E din preliminariile Cupei Mondiale 2018, aşa cum a decis tragerea la sorţi efectuata sambata la Sankt Petersburg, la care selecţionata ţarii noastre a fost cap de serie.

Preliminariile Campionatului Mondial 2018 din Rusia

Grupa A

Olanda

Franţa
Suedia
Bulgaria
Belarus
Luxemburg
 
Grupa B
Portugalia
Elveţia
Ungaria
Feroe
Letonia
Andorra
 
Grupa C
Germania
Cehia
Irlanda de Nord
Norvegia
Azerbaijan
San Marino
 
Grupa D
Ţara Galilor
Austria
Serbia
Irlanda
Moldova
Georgia
 
Grupa E
ROMÂNIA
Danemarca
Polonia
Muntenegru
Armenia
Kazahstan
 
Grupa F
Anglia
Slovacia
Scoţia
Slovenia
Lituania
Malta
 
Grupa G
Spania
Italia
Albania
Israel
Macedonia
Liechtenstein
 
Grupa H
Belgia
Bosnia-Herţegovina
Grecia
Estonia
Cipru
 
Grupa I
Croaţia
Islanda
Ucraina
Turcia
Finlanda


La tragerea la sorţi ce va avea loc la Sankt Petersburg, incepand cu ora 18:00, Federaţia Romana de Fotbal va fi reprezentata de preşedintele Razvan Burleanu şi de selecţionerul primei reprezentative, Anghel Iordanescu.
 
Romania s-a aflat in prima urna valorica datorita poziţiei pe care o ocupa in clasamentul FIFA pe luna iulie, locul 8.
Cele 52 de reprezentative au fost imparţite in noua grupe (7 grupe de cate 6 şi doua grupe de 5).
Echipele de pe locurile 1 se vor califica direct la Campionatul Mondial, in timp ce 8 din selecţionatele de pe locurile secunde vor disputa un baraj in dubla manşa.
UEFA a solicitat ca Anglia, Franţa, Germania, Italia, Spania şi Olanda sa fie repartizate in grupe de cate 6 echipe.

Cum au aratat urnele la tragerea la sorţi:
Urna 1: Germania, Belgia, Olanda, Portugalia, Romania, Anglia, Ţara Galilor, Spania, Croaţia
Urna 2: Slovacia, Austria, Italia, Elveţia, Cehia, Franţa, Islanda, Danemarca, Bosnia-Herţegovina
Urna 3: Ucraina, Scoţia, Polonia, Ungaria, Suedia, Albania, Irlanda de Nord, Serbia, Grecia
Urna 4: Turcia, Slovenia, Israel, Irlanda, Norvegia, Bulgaria, Feroe, Muntenegru, Estonia
Urna 5: Cipru, Letonia, Armenia, Finlanda, Belarus, Macedonia, Azerbaijan, Lituania, Moldova
Urna 6: Kazahstan, Luxemburg, Liechtenstein, Georgia, Malta, San Marino, Andorra

Programul preliminariilor CM 2018

Prima runda: 4–6 septembrie 2016
A doua runda: 6–8 octombrie 2016
A treia runda: 9–11 octombrie 2016
A patra runda: 11–13 noiembrie 2016
A cincea runda: 24–26 martie 2017
A şasea runda: 9–11 iunie 2017
A şaptea runda: 31 august–2 septembrie 2017
A opta runda: 3–5 septembrie 2017
A noua runda: 5–7 octombrie 2017
A zecea runda: 8–10 octombrie 2017
Play-off, prima manşa: 9–11 noiembrie 2017
Play-off, manşa secunda: 12–14 noiembrie 2017
Turneul final (Rusia): 14 iunie–15 iulie 2018

 
 
 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.