Fotbal / Petrolul si Astra, in finala Cupei Romaniei?

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 18.04.2013 23:32 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Petrolul Ploieşti a învins pe Oţelul Galaţi cu 3-0 (1-0), în deplasare, în prima manşă a semifinalelor Cupei României-Timişoreana la fotbal şi a făcut un pas important spre finala care se va desfăşura pe 1 iunie.
Petrolul a deschis scorul încă din minutul 3, prin fundaşul portughez Geraldo Alves, iar în repriza a doua s-a desprins, marcând prin Vlad Morar (61), al cărui şut a fost deviat de Cojoc, şi prin Jeremy Bokila (71), pe contraatac.
În cealaltă semifinală, CFR Cluj şi Astra Giurgiu au încheiat la egalitate, 0-0, cu un CFR care a jucat mai bine de o oră în inferioritate numerică, după eliminarea lui Gabi Mureşan, în minutul 30.
Partidele retur sunt programate pe 22 mai.