Fotbal / Preliminariile Campionatului European din 2016 - Runda 8

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 08.09.2015 23:48 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

In perioada 6-8 septembrie, se disputa jocurile din runda a opta a preliminariilor Campionatului European 2016, ce va fi gazduit de Franţa.
Meciul Romania - Grecia, din preliminariile Campionatului European din 2016, este programat luni, 7 septembrie, de la ora 21:45, pe Arena Naţionala din Bucureşti.

Selecţionerul Anghel Iordanescu a ales urmatorul unsprezece:
 
12. Tataruşanu - 2. Papp, 21. Grigore, 6. Chiricheş, 3. Raţ-cpt. - 8. Pintilii, 5. Hoban - 11. Torje, 20. Budescu, 10. Maxim - 13. Keşeru
 
Rezerve: 1. Pantilimon, 23. Lung - 4. Moţi, 7. Popa, 9. Alibec, 14. Filip, 15. Goian, 16. Bumba, 17. Sanmartean, 18. Prepeliţa, 19. Andone, 22. Maţel

GRUPA A

Letonia - Cehia 1-2
(Zjuzins 73 / Limbersky 13, Darida 25),
Turcia - Olanda 3-0
(O. Ozyakup 8, Arda Turan 25, B. Yilmaz 86),
Islanda - Kazahstan 0-0
 
1    ISLANDA*    8    6    1    1    14-3    19
2    CEHIA*    8    6    1    1    16-10    19
3    Turcia    8    3    3    2    10-9    12
4    Olanda    8    3    1    4    13-10    10
5    Letonia    8    0    4    4    4-16    4
6    Kazakhstan    8    0    2    6    5-16    2

GRUPA B

Ţara Galilor - Israel 0-0,
Cipru - Belgia 0-1
(Hazard 86),
Bosnia-Herţegovina - Andorra 3-0
(Bicakcic 14, Dzeko 30, Lulic 45)
 
1    Ţara Galilor    8    5    3    0    9-2    18
2    Belgia    8    5    2    1    17-3    17
3    Israel    8    4    1    3    14-9    13
4    Bosnia-Herţegovina    8    3    2    3    12-10    11
5    Cipru    8    3    0    5    12-13    9
6    Andorra    8    0    0    8    3-30    0

GRUPA C

Belarus - Luxemburg 2-0
Macedonia - Spania 0-1
Slovacia - Ucraina   0-0
 
1    Spania    8    7    0    1    18-3    21
2    Slovacia    8    6    1    1    13-5    19
3    Ucraina    8    5    1    2    12-4    16
4    Belarus    8    2   1    5    7-14   7
5    Luxemburg    8    1    1    6    4-19    4
6    Macedonia    8    1    0    7   6-16    3

GRUPA D

Polonia - Gibraltar 8-1
Irlanda - Georgia 1-0
Scoţia - Germania  2-3
 
1    Germania  8    6    1    1    22-7    19
2    Polonia    8    5    2    1    29-7    17
3    Irlanda    8    4    3    1    17-5    15
4    Scoţia    8    3    2    3    14-10    11
5    Georgia    8    2    0    6    5-14    6
6    Gibraltar    8    0    0    8    2-46    0

GRUPA E

Anglia - Elveţia 2-0
Lituania - San Marino  2-1
Slovenia - Estonia  1-0
 
1    ANGLIA*    8    8    0    0    26-3    24
2    Elveţia    8    5    0    3    16-8    15
3    Slovenia    8    4   1    3    15-9    13
4    Estonia    8    3    1    4    4-6    10
5    Lituania    8    3    0    5    6-14    9
6    San Marino    8   0    1    7    1-27    1

GRUPA F

►Ungaria - Irlanda de Nord 1-2 (Priskin 75 / McGinn 81, Lafferty 88), Grecia - ROMÂNIA 0-1 (Marica 10-pen.), Feroe - Finlanda 1-3 (Holst 41 / Riski 53, 78, Eremenko 82)
►ROMÂNIA - Ungaria 1-1 (Rusescu 45 / Dzsudzsak 82), Finlanda - Grecia 1-1 (Hurme 55 / Karelis 24), Irlanda de Nord - Feroe 2-0 (McAuley 6, Lafferty 21)
►Finlanda - ROMÂNIA 0-2 (Stancu 54, 83), Feroe - Ungaria 0-1 (Szalai 21), Grecia - Irlanda de Nord 0-2 (Ward 9, Lafferty 51)
►Grecia - Feroe 0-1 (Edmundsson 61), Ungaria - Finlanda 1-0 (Gera 84), ROMÂNIA - Irlanda de Nord 2-0 (Papp 74, 79)
►ROMÂNIA - Feroe 1-0 (Keşeru 21), Irlanda de Nord - Finlanda 2-1 (Lafferty 33, 38 / Sadik 90+1),Ungaria - Grecia 0-0
►Finlanda - Ungaria 0-1 (Stieber 82), Irlanda de Nord - ROMÂNIA 0-0, Feroe - Grecia 2-1 (Hansson 32, Hendriksson 70 / Papastathopoulos 84)
► Feroe - Irlanda de Nord 1-3 (Edmundsson 36 / McAuley 12, 71, K. Lafferty 75), Grecia - Finlanda 0-1 (Pohjanpalo 75), Ungaria - ROMÂNIA 0-0

1    Irlanda de Nord    8    5    2    1    12-6    17
2    ROMÂNIA    8    4    4    0    7-1    16
3    Ungaria    8    3    4    1    6-4    13
4    Finlanda    8    3   1    4    7-8   10
5    Feroe    8    2    0    6   5-12    6
6    Grecia    8    0    3    5    2-8   3


Finlanda - Feroe 1-0

Irlanda de Nord - Ungaria 1-1

ROMÂNIA - Grecia 0-0

Urmatoarele etape:
Ungaria - Feroe, Irlanda de Nord - Grecia, ROMÂNIA - Finlanda (8 octombrie 2015)
Feroe - ROMÂNIA, Finlanda - Irlanda de Nord, Grecia - Ungaria (11 octombrie 2015)

GRUPA G

Liechtenstein - Rusia 0-7
Moldova - Muntenegru  0-2
Suedia - Austria    1-4
 
1    Austria    8    7    1    0    16-3    22
3    Rusia    8    4    2    2    17-4    14
2    Suedia    8    3    3    2    11-9    12
4    Muntenegru    8    3    2    3   8-8    11
6    Liechtenstein    8    1    2    5    2-21    5
5    Moldova    8    0    2    6    3-12    2

GRUPA H

Norvegia - Croaţia 2-0
(Berget 51, Corluka 69-autogol),
Italia - Bulgaria 1-0
(De Rossi 6-pen.),
Malta - Azerbaijan 2-2
(Mifsud 55, Effiong 71 / Amirguliyev 36, 80)
 
1    Italia    8    5    3    0    11-5    18
2    Norvegia    8    5    1    2    10-8    16
3    Croaţia    8    4    3    1    16-5    15
4    Bulgaria    8    2    2    4    7-9    8
5    Azerbaijan    8    1    3    4    6-13    6
6    Malta    8    0    2    6    3-13    2

GRUPA I

Armenia - Danemarca 0-0
Albania - Portugalia  0-1
 
1    Portugalia    6    5    0    1    8-4    15
2    Danemarca    7    3    3    1    8-4    12
3    Albania    6   2    2    2    4-6    8
4    Serbia**    6    2    1    3    8-8    4
5    Armenia    7   0    2    5    5-11    2

* echipe deja calificate la EURO 2016
** Serbia a caştigat cu 3-0 meciul cu Albania, dar a fost depunctata cu 3p

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.