Fotbal / Programul primei faze a Cupei Romaniei

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 07.07.2015 21:51 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Cupa Romaniei, ediţia 2015-2016, debuteaza miercuri, 15 iulie, de la ora 17:30, cu meciurile:

ACS Bucovina 2 Pojorata (SV) - ACS Bucovina Radauţi (SV)
AS Victoria Horia (NT) – CSM Paşcani (IS)
AS Rapid Dumeşti (IS) – ACS Inter Dorohoi (BT)
Sport Club Bacau 2 (BC) – SC FC Ceahlaul 2 Piatra Neamţ (NT)
Atletico Vaslui (VS) – CS Sporting Lieşti (GL)
ACS Granitul Babadag (TL) – SC FC Oţelul Galaţi 2 (GL) / Nu se disputa
CS Avantul Valea Marului (GL) – AFC Metalosport Galaţi (GL)
Fotbal Club Viitorul 2 SA (CT) – ACS Callatis 2012 Mangalia (CT)
FC Puieşti (BZ) – CS Victoria Traian (BR)
Euromania Dumbraveni (VN) – FC Papauţi (CV)
ACS FC Papauţi 2 (CV) – FC Zagon (CV)
CS Pauleşti (PH) – AFC Astra 2 (PH)
AS Victoria Muntenii Buzau (IL) – ACS FC Viitorul Axintele (IL) / Nu se disputa
AS Voinţa Buftea (IF) – CS Inter Clinceni (IF)
FC Chitila (B) – AS Voinţa Snagov (IF)
CS Victoria Chirnogi (CL) – CS Viitorul Domneşti (IF)
CSM Flacara Moreni (DB) – FCM Targovişte (DB)
CS Unirea Izvoarele (GR) – ACS Urban Titu (DB)
AS Voinţa Budeasa (AG) – CN Dinicu Golescu Campulung (AG)
ACS Unirea Branceni (TR) – CS Vişina Noua (OT)
LSS Voinţa Sibiu (SB) – AS Infraţirea Agromec Harman (BV)
AS Unirea Cristuru Secuiesc (HR) – CSM Avantul Reghin (MS)
ASA Tg. Mureş 2 (MS) – CS Iernut (MS)
Olt – Flacara Horezu (VL)
ACS Dumitra (BN) – FC Gloria Progresul (BN)
CS Viitorul Ulmeni (MM) – FC Unirea Dej (CJ)
CS Luceafarul Balan (SJ) –  CS Sanatatea Servicii Pb. Cluj (CJ)
CS Someşul 2010 Apahida (CJ) –FC Arieşul 1907 Turda (CJ)
CF Bihorul Beiuş (BH) – FC Olimpia 2 Satu Mare (SM)
CS Performanţa Ighiu (AB) – ACS Industria Galda (AB)
CS Şoimii Lipova (AR) – CS Ineu (AR)
ACS Şoimul Baiţa (HD) – CS FC Hunedoara (HD)
Club Sportiv U Craiova SA 2 (DJ) – ACS Viitorul Mun. Craiova (DJ)
CS Pandurii Cerneţi (MH) – CS Podari (DJ)
AS FC Ripensia Timişoara (TM  - CS Minerul Mehedinţi 2010 (MH) / Nu se disputa
CS Gilortul Tg. Carbuneşti (GJ) – CS Minerul Motru 2008 (GJ)
CSM Şcolar Reşiţa (CS) – ACS Ştiinţa Turceni (GJ)

Conform art.30.9 din ROAF, in caz de egalitate dupa 90 de minute de joc, se disputa prelungiri şi, daca egalitatea persista, se executa lovituri de departajare.
Federaţia Romana de Fotbal, prin Comisia Centrala a Arbitrilor, va delega arbitri pentru fiecare joc.
 
Cheltuielile de organizare a jocurilor se efectueaza de cluburile gazda, iar, dupa scaderea cheltuielilor de organizare, suma ramasa din beneficiul net se va repartiza in mod egal ambelor echipe. Beneficiul echipei vizitatoare va fi achitat in maximum 15 zile de la data disputarii jocului. Daca din incasari nu rezulta beneficiu, fiecare club va suporta in mod egal acoperirea cheltuilelilor de organizare.
 
Pentru faza  intai a Cupei Romaniei baremurile de arbitraj sunt nete şi vor fi in cuantum de: Arbitru: 340 RON, Arbitru asistent (1 şi 2): 300 RON, Total: 940 RON
 
In conformitate cu art.31.15 din ROAF, echipele programate in Cupa Romaniei nu pot renunţa la jocuri şi nici nu pot disputa jocuri amicale in zilele in care au fost programate, sub sancţiunea eliminarii lor din campionatul in care participa.
Conform art.54, pct.2 din ROAF, la jocurile din Liga I, Liga a 2-a, şi Liga a 3-a, campionatul de fotbal feminin, precum şi cele din Cupa Romaniei (faza naţionala),  pot incepe numai daca la teren sunt prezenţi medicul delegat şi medicul echipei gazda.
In caz de litigiu, competenţa soluţionarii aparţine Comisiei de Disciplina a FRF.
 
Faza a II-a a Cupei Romaniei, la care vor participa cele 37 de echipe calificate din faza I plus 5 echipe participante in Liga a 3-a, este programata sa aiba loc miercuri, 29 iulie 2015, ora 17:30.

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.