Fotbal / Ripensia Timisoara, din nou printre performerele Cupei Romaniei

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 10.09.2015 11:05 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Performerele turului al cincilea sunt Unirea Branceni, Ripensia Timisoara si ASA Targu Mures II. In turul urmator s-a mai calificat un alt satelit al unei echipe din Liga 1, Viitorul II.

Runda a cincea a Cupei Romaniei, faza nationala, editia 2015-2016, a luat sfarsit.
Patru dintre cele sase echipe care au retrogradat in vara in Liga 2, Rapid, Otelul, Gaz Metan Medias si Ceahlaul au fost eliminate in aceasta faza a competitiei.
Invingatoarele din turul al cincilea vor fi puse in urne alaturi de cele 14 echipe care evolueaza in actualul sezon al Ligii I si vor fi imperecheate in 16 meciuri care vor alcatui tabloul fazei ”16”-imilor Cupei.

Scorul rundei a fost de UTA Batrana Doamna, care a invins cu 9-0 pe Metalul Resita.
Doua dintre partidele acestei tur au ajuns la lovituri de departajare, la Afumati si Targu Mures.
In primul meci, Academica Clinceni a invins formatia gazda, in timp ce, in al doilea, satelitul celor de la ASA s-a impus in fata Metalurgistului din Cugir.

Iata rezultatele si marcatorii:

► UTA Batrana Doamna (AR) – CS Metalul Reşiţa (CS) 9-0 (4-0)
Adrian Petre (2, 56, 73), Bogdan Burla (12), Alexandru Lazar (25, 86), Alexandru Manea (40), Cristian Costin (52), Dennis Man (84)
► FC Viitorul 2 (CT) – ACS FC Delta Dobrogea Tulcea (TL) 5-2 (2-2)
Cristian Ene (11, 16, 80), Ionut Vina (67 - pen.), Florin Coman (88) / Marius Jianu (29), Claudiu Dragu (42)
► CSM Ramnicu Valcea (VL) – CS Gaz Metan Mediaş (SB) 2-1 (0-0)
Marius Staicu (89), Cosmin Piscanu (90+2) / Alexandru Munteanu (59)
► CS Afumaţi (IF) – ACS FC Academica Clinceni (IF) 5-6 (1-1, 2-2, 2-2)
Nicolae Buzea (90+4), Cosmin Munteanu (96) / Darius Buia (32), Benjamin Kuku (106)
► ACS Dacia Unirea Braila (BR) – SC FC Oţelul SA (GL) 3-1 (0-0, 1-1)
Alexandru Musca (88, 117 - pen.), George Iosofache (111) / Ionut Miron (60)
► Atletico Vaslui (VS) – Sport Club Bacau (BC) 0-1 (0-1)
Georgel Punga (43)
► ACS Rapid CFR Suceava (SV) – SC FC Ceahlaul SA (NT) 3-1 (1-0, 1-1)
Lucian Jitariuc (10), Marco Enciu (99), Dorin Semeghin (102) / Sebastian Chitosca (58)
► AS FC Ripensia Timişoara (TM) – CS Ineu (AR) 2-0 (1-0)
Florin Nanu (6 - pen.), Adrian Ungureanu (65)
► ACS FCM Baia Mare (MM) – CS FC Olimpia 2010 (SM) 1-0 (0-0, 0-0)
Balaure (104)
► CS Oşorhei (BH) – SC Universitatea Cluj SA (CJ) 1-3 (0-1)
Ionut Cervinschi (75) / Lorant Kovacs (42), Octavian Ursu (64), Patrick Popescu (77)
► ASA Tg. Mureş 2 (MS) – CF Metalurgistul Cugir 1939 (AB) 6-5 (1-2, 2-2, 3-3)
Mohamed Diaby (37), Adrian Borza (90), Norbert Feketics (92) / George Goronea (12), Alin Suteu (40), Stefan Iovanescu (97))
► CSM Flacara Moreni (DB) – CS Mioveni (AG) 1-3 (0-2)
Lucian Acasandrei (82) / Cosmin Nastasie (29), Alin Popa (48), Andrei Nila (90+2)
► ACS Unirea Branceni (TR) – Club Sportiv U Craiova SA (DJ) 3-1
Nelu Buca (26), Catalin Descultu (94), George Dinu (97) / Dan Capatana (38)
► CS Unirea Tarlungeni (BV) – FC Gloria Buzau (BZ) 5-0 (2-0)
Liviu Nicolae (21, 81), Vasile Petra (37), Ioan Serban (86), Sorin Marin (87)
► CS Pauleşti (PH) – SC FC Braşov SA (BV) 2-3 (1-2)
Andrei Ciobanu (43), Vladimir Butufei (84 - pen.) / Bogdan Rusu (25), Sebastian Ianc (29 - pen., 52)
► SC FC Metaloglobus SA (B) – CS Baloteşti (IF) 0-1 (0-0)
Claudiu Herea (65)
► ACS Berceni (IF) - SC FC Rapid Bucureşti SA (B) 1-0
Cosmin Mihai (82)
► ACS Bucovina Pojorata (SV) – FCM Dorohoi (BT) - nu s-a disputat deoarece oaspetii s-au retras

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.