FOTBAL. Noua CAMPIOANA a ROMANIEI. Ce mai vuiet, ce mai larma...

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 14.05.2017 13:20 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

FC Viitorul Constanţa este noua campioana a Romaniei, ediţia 2016/2017, dupa victoria impotriva echipei CFR Cluj, informeaza LPF.
Golul reuşitei primului titlu pentru clubul lui Gheorghe Hagi a fost marcat de Gabi Iancu.

In celelalte doua partide decisive din play-off s-au inregistrat urmatoarele rezultate:
FCSB – CS U Craiova 3-0 (3-0)
Golurile au fost marcate de Alibec (18, 42), Jakolis (44)
FC Dinamo – Astra – Giurgiu 1-1 (1-1)
Golurile au fost marcate de Nemec (40) / A. Ioniţa (32)

Clasament Liga 1 Play-off

1    F.C. Viitorul    10    5    3    2    12-8    44
2    FCSB    10    6    2    2    15-7    44
3    Dinamo Bucuresti    10    5    4    1    15-8    40
4    CFR 1907 Cluj    10    3    2    5    8-14    33
5    CS U Craiova    10    2    3    5    8-14    31
6    Astra Giurgiu    10    1    2    7    10-17    27

Clasament Liga 1 Play-out

1    Poli Iasi    9    5    4    0    11-2    34
2    Gaz Metan Medias    10    3    5    2    12-8    34
3    FC Voluntari    10    4    3    3    13-14    30
4    F.C. Botosani    9    2    5    2    10-7    27
5    Concordia    10    2    4    4    9-11    23
6    Poli Timişoara    10    4    3    3    10-9    22
7    Pandurii Tg. Jiu    9    1    4    4    6-14    17
8    ASA Tirgu Mures    9    1    4    4    3-9    13

Clasament Liga 1

1    F.C. Viitorul    26    16    3    7    39-22    51
2    FCSB    26    13    8    5    34-22    47
3    Astra Giurgiu    26    13    5    8    32-28    44
4    CFR 1907 Cluj    26    14    7    5    42-23    43*
5    CS U Craiova    26    13    4    9    36-26    43
6    Dinamo Bucuresti    26    12    5    9    40-33    41
7    Gaz Metan Medias    26    10    9    7    36-27    39
8    F.C. Botosani    26    9    5    12    30-31    32
9    FC Voluntari    26    8    6    12    30-37    30
10    CSM Poli Iaşi    26    8    5    13    28-31    29
11    Concordia    26    6    7    13    17-32    25
12    Pandurii Tg. Jiu    26    6    7    13    24-42    19**
13    Poli Timişoara    26    7    7    12    25-42    14***
14    ASA Tirgu Mures    26    5    6    15    20-37    12****
* Echipa penalizata cu 6 puncte
** Echipa penalizata cu 6 puncte
*** Echipa penalizata cu 14 puncte
**** Echipa penalizata cu 9 puncte

ISTORIE LIGA 1 / CAMPIOANE

1909 - 1910    FC Olimpia Bucuresti
1910 - 1911    FC Olimpia Bucuresti
1911 - 1912    FC United Bucuresti
1912 - 1913    C.A.Colentina Bucuresti
1913 - 1914    C.A.Colentina Bucuresti    
1914 - 1915    Romano-Americana Bucuresti
1915 - 1916    FC Prahova Ploiesti
1919 - 1920    A.S.C Venus Bucuresti
1920 - 1921    Tricolor Bucuresti II
1921 - 1922    C.S. Chinezul Timisoara
1922 - 1923    C.S. Chinezul Timisoara
1923 - 1924    C.S. Chinezul Timisoara
1924 - 1925    C.S. Chinezul Timisoara    Frontz Dome
1925 - 1926    C.S. Chinezul Timisoara    Frontz Dome
1926 - 1927    C.S. Chinezul Timisoara    Frontz Dome
1927 - 1928    C.S. Coltea Brasov
1928 - 1929    A.S.C. Venus Bucuresti
1929 - 1930    F.C. Juventus Bucuresti
1930 - 1931    S.S.U.D.R. Resita
1931 - 1932    A.S.C. Venus Bucuresti
1932 - 1933    F.C. Ripensia Timisoara
1933 - 1934    A.S.C. Venus Bucuresti    Karoly Weszter
1934 - 1935    F.C. Ripensia Timisoara    Rudolf Werzter (12-33) Josef Uridil (1-11)
1935 - 1936    F.C. Ripensia Timisoara    Rudolf Werzter (1-11) Jeno Konrad (12-22)
1936 - 1937    A.S.C. Venus Bucuresti    Ferenc Platko
1937 - 1938    F.C. Ripensia Timisoara    Sepp Pojar
1938 - 1939    A.S.C. Venus Bucuresti    Bela Janosy
1939 - 1940    A.S.C. Venus Bucuresti    Bela Janosy
1940 - 1941    Unirea Tricolor Bucuresti    Stefan Carjan
1946 - 1947    I.T.A. Arad    Zoltan Opata Zoltan Blum Augustin Juhasz
1947 - 1948    I.T.A. Arad    Petre Steinbach
1948 - 1949    I.C.O Oradea    Nicolae Covaci
1949 - 1950    Flamura Rosie U.T.A. Arad    Francisc Dvorzsak
1950 - 1951    C.C.A. Bucuresti    Gheorghe Popescu
1951 - 1952    C.C.A. Bucuresti    Gheorghe Popescu Secund: Traian Ionescu
1952 - 1953    C.C.A. Bucuresti    Gheorghe Popescu 1-11 Francisc Ronnay 12-21 Ilie Savu 22
1953 - 1954    Flamura Rosie U.T.A. Arad    Coloman Braun-Bogdan
1954 - 1955    Dinamo Bucuresti    Angelo Niculescu
1955 - 1956    C.C.A. Bucuresti    Stefan Dobay
1957 - 1958    Petrolul Ploiesti    Ilie Oana
1958 - 1959    Petrolul Ploiesti    Ilie Oana
1959 - 1960    C.C.A. Bucuresti    Gheorghe Popescu
1960 - 1961    C.C.A. Bucuresti    Stefan Onisie
1961 - 1962    Dinamo Bucuresti    Dumitru Nicolae Nicusor 1-13, 16-26 Traian Ionescu 1-13 Constantin Teasca 14-15 Ion Nedelescu 18-26
1962 - 1963    Dinamo Bucuresti    Dumitru Nicolae Nicusor (tur) Traian Ionescu (retur)
1963 - 1964    Dinamo Bucuresti    Dumitru Nicolae Nicusor Traian Ionescu
1964 - 1965    Dinamo Bucuresti    Angelo Niculescu
1965 - 1966    Petrolul Ploiesti    Constantin Cernaianu
1966 - 1967    Rapid Bucuresti    Valentin Stanescu
1967 - 1968    FCSB    Stefan Covaci Secund: Stefan Onisie
1968 - 1969    U.T.A. Arad    Nicolae Coco Dumitrescu Secund: Nicolae Reinhardt
1969 - 1970    U.T.A. Arad    Nicolae Coco Dumitrescu Secund: Nicolae Reinhardt
1970 - 1971    Dinamo Bucuresti    Dumitru Nicolae Nicusor (tur) Traian Ionescu (retur)
1971 - 1972    F.C. Arges Pitesti    Florin Halagian (8-30) Titus Ozon (1-7)
1972 - 1973    Dinamo Bucuresti    Nelu Nunweiller Secund: Gheorghe Timar
1973 - 1974    Universitatea Craiova    Constantin Cernaianu
1974 - 1975    Dinamo Bucuresti    Dumitru Nicolae Nicusor
1975 - 1976    FCSB    Emerich Jenei Secund: Carol Creiniceanu
1976 - 1977    Dinamo Bucuresti    Nelu Nunweiller
1977 - 1978    FCSB    Emerich Jenei secund: Carol Creiniceanu
1978 - 1979    F.C. Arges Pitesti    Florin Halagian
1979 - 1980    Universitatea Craiova    Valentin Stanescu
1980 - 1981    Universitatea Craiova    Ion Oblemenco
1981 - 1982    Dinamo Bucuresti    Valentin Stanescu
1982 - 1983    Dinamo Bucuresti    Dumitru Nicolae Nicusor Secund: Cornel Dinu
1983 - 1984    Dinamo Bucuresti    Dumitru Nicolae Nicusor Secund: Cornel Dinu
1984 - 1985    FCSB    Emerich Jenei (8-34) Florin Halagian (1-7) Secund: Anghel Iordanescu
1985 - 1986    FCSB    Emerich Jenei Secund: Anghel Iordanescu
1986 - 1987    FCSB    Anghel Iordanescu (9-34) Emerich Jenei (1-8)
1987 - 1988    FCSB    Anghel Iordanescu
1988 - 1989    FCSB    Anghel Iordanescu
1989 - 1990    Dinamo Bucuresti    Mircea Lucescu
1990 - 1991    Universitatea Craiova    Sorin Cirtu
1991 - 1992    Dinamo Bucuresti    Florin Halagian
1992 - 1993    FCSB    Anghel Iordanescu
1993 - 1994    FCSB    Emerich Jenei
1994 - 1995    FCSB    Dumitru Dumitriu Secund: Mihai Stoichita
1995 - 1996    FCSB    Dumitru Dumitriu Secund: Mihai Stoichita
1996 - 1997    FCSB    Dumitru Dumitriu Secund: Mihai Stoichita
1997 - 1998    FCSB    Mihai Stoichita
1998 - 1999    Rapid Bucuresti    Mircea Lucescu (1-16, 27-34) Mircea Rednic et.17 Dumitru Dumitriu (18-21) Nicolae Manea (22-26)
1999 - 2000    Dinamo Bucuresti    Cornel Dinu
2000 - 2001    FCSB    Victor Piturca
2001 - 2002    Dinamo Bucuresti    Ion Marin (1-23) Cornel Dinu (24-30, co-antrenor)
2002 - 2003    Rapid Bucuresti    Mircea Rednic
2003 - 2004    Dinamo Bucuresti    Ioan Andone
2004 - 2005    FCSB    Walter Zenga (1-27) Dumitru Dumitriu (28-30)
2005 - 2006    FCSB    Oleg Protasov (1-15) Cosmin Olaroiu (16-30)
2006 - 2007    Dinamo Bucuresti    Mircea Rednic
2007 - 2008    CFR 1907 Cluj    Ioan Andone
2008 - 2009    Unirea Urziceni    Dan Petrescu
2009 - 2010    CFR 1907 Cluj    Andreea Mandorlini (14-34) Antonio Conceicao (1-13)
2010 - 2011    Otelul Galati    Dorinel Munteanu
2011 - 2012    CFR 1907 Cluj    Ioan Andone (26-34) Jorge Costa (1-25)
2012 - 2013    FCSB    Laurentiu Reghecampf
2013 - 2014    FCSB    Laurentiu Reghecampf
2014 - 2015    FCSB    Costel Galca
2015 - 2016    Astra Giurgiu    Bogdan Andone (et. 1 play-off)
Marius Sumudica (et. 1-26 din sezonul regulat; 2-10 din play-off)

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.