Handbal masculin / Programul turului Ligii nationale

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 29.07.2013 15:09 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Federaţia Română de Handbal a stabilit programul turului Ligii naţionale de handbal masculin, ediţia 2013/2014, care debutează pe 15 septembrie şi se încheie pe 24 noiembrie.

Programul turului

Etapa I / 15 septembrie
HCM Constanţa-Energia Pandurii Târgu Jiu
HCM Baia Mare-CSM Bucureşti
Ştiinţa Bacău-CSU Suceava
HC Odorhei-CSA Steaua Bucureşti
Potaissa Turda-Dinamo Bucureşti
Poli Timişoara-CS Caraş Severin

Etapa a II-a / 22 septembrie
Energia Pandurii Tg. Jiu-CS Caraş Severin
Dinamo Bucureşti-Poli Timişoara
CSA Steaua Bucureşti-Potaissa Turda
CSU Suceava-HC Odorhei
CSM Bucureşti-Ştiinţa Bacău
HCM Constanţa-HCM Baia Mare

Etapa a III-a  / 25 septembrie
HCM Baia Mare-Energia Pandurii Tg. Jiu
Ştiinţa Bacău-HCM Constanţa
HC Odorhei-CSM Bucureşti
Potaissa Turda-CSU Suceava
Poli Timişoara-CSA Steaua Bucureşti
CS Caraş Severin-Dinamo Bucureşti

Etapa a IV-a / 29 septembrie
Energia Pandurii Tg. Jiu-Dinamo Bucureşti
CSA Steaua Bucureşti-CS Caraş Severin
CSU Suceava-Poli Timişoara
CSM Bucureşti-Potaissa Turda
HCM Constanţa-HC Odorhei
HCM Baia Mare-Ştiinţa Bacău

Etapa a V-a / 6 octombrie
Ştiinţa Bacău-Energia Pandurii Tg. Jiu
HC Odorhei-HCM Baia Mare
Potaissa Turda-HCM Constanţa
Poli Timişoara-CSM Bucureşti
CS Caraş Severin-CSU Suceava
Dinamo Bucureşti-CSA Steaua Bucureşti

Etapa a VI-a / 13 octombrie
Energia Pandurii Tg. Jiu-CSA Steaua Bucureşti
CSU Suceava-Dinamo Bucureşti
CSM Bucureşti-CS Caraş Severin
HCM Constanţa-Poli Timişoara
HCM Baia Mare-Potaissa Turda
Ştiinţa Bacău-HC Odorhei

Etapa a VII-a / 16 octombrie
HC Odorhei-Energia Pandurii Tg. Jiu
Potaissa Turda-Ştiinţa Bacău
Poli Timişoara-HCM Baia Mare
CS Caraş Severin-HCM Constanţa
Dinamo Bucureşti-CSM Bucureşti
CSA Steaua Bucureşti-CSU Suceava

Etapa a VIII-a / 10 noiembrie
Energia Pandurii Tg. Jiu-CSU Suceava
CSM Bucureşti-CSA Steaua Bucureşti
HCM Constanţa-Dinamo Bucureşti
HCM Baia Mare-CS Caraş Severin
Ştiinţa Bacău-Poli Timişoara
HC Odorhei-Potaissa Turda

Etapa IX-a / 17 noiembrie
Potaissa Turda-Energia Pandurii Tg. Jiu
Poli Timişoara-HC Odorhei
CS Caraş Severin-Ştiinţa Bacău
Dinamo Bucureşti-HCM Baia Mare
CSA Steaua Bucureşti-HCM Constanţa
CSU Suceava-CSM Bucureşti

Etapa a X-a / 20 noiembrie
Energia Pandurii Tg. Jiu-CSM Bucureşti
HCM Constanţa-CSU Suceava
HCM Baia Mare-CSA Steaua Bucureşti
HC Odorhei-CS Caraş Severin
Ştiinţa Bacău-Dinamo Bucureşti
Potaissa Turda-Poli Timişoara

Etapa a XI-a / 24 noiembrie
Poli Timişoara-Energia Pandurii Tg. Jiu
CS Caraş Severin-Potaissa Turda
Dinamo Bucureşti-HC Odorhei
CSA Steaua Bucureşti-Ştiinţa Bacău
CSU Suceava-HCM Baia Mare
CSM Bucureşti-HCM Constanţa.

Returul de campionat se va disputa între 16 ianuarie şi 15 martie.
Ediţia din acest an a Ligii naţionale va cuprinde un sistem play-off şi play-out, cu meciuri programate între 4 şi 31 mai.

LIGA  NATIONALA
 
Participa 12 echipe care vor juca tur-retur.
Dupa incheierea returului, in functie de locurile ocupate in clasament, echipele vor fi impartite in doua serii valorice, astfel: prima serie formata din echipele clasate pe locurile 1 – 6, a doua serie valorica formata din echipele clasate pe locurile 7 – 12
Jocurile se vor disputa in sistem Play Off, prima serie, respectiv Play Out, seria a doua.

PLAY  OFF – PLAY OUT

Faza I-a

Echipele din prima serie valorica vor disputa jocurile astfel: loc 6 – loc 1, loc 5 – loc 2, loc 4 – loc 3
Echipele din a doua serie valorica vor disputa jocurile astfel: loc 12 – loc 7, loc 11 – loc 8, loc 10 – loc 9
Jocurile se vor disputa dupa sistemul "cel mai bun din 3 jocuri". In caz de egalitate de puncte dupa primele doua jocuri, se va disputa al treilea, la echipa cea mai bine clasata (miercuri-tur, sambata-retur, duminica al treilea joc-daca este cazul). Daca rezultatul este egal dupa al treilea joc, se vor executa aruncari de la sapte metri (conform Regulamentului).
Dupa incheierea acestei faze, in cadrul fiecarei serii se vor forma cate doua grupe, a invingatoarelor (loc 1-3, respectiv loc 7-9) si a invinselor (loc 4-6, respectiv loc 10-12).
Masculin        - 17, 26 si 27 aprilie 2014
Feminin          - 4, 10 si 11 mai 2014
 
Faza a II-a

In aceasta faza jocurile din cele patru grupe se vor disputa in sistem tur-retur, programul acestora fiind alcatuit dupa Tabela Berger, numerele de ordine stabilindu-se prin tragere la sorti.
Dupa terminarea jocurilor din cadrul acestei faze se va intocmi clasamentul final, locurile 1-3, 4-6, 7-9 si 10-12.
Masculin        - 30 aprilie, 3, 7, 10, 14 si 17 mai 2014
Feminin          - 14, 17, 21, 24, 28 si 31 mai 2014.

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.