Iata castigatorii Cupei Romaniei la Kendo de la Timisoara

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 07.03.2016 21:15 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

In 5 şi 6 martie 2016, la Timişoara, in sala Olimpia, peste 100 de kendo-ka au luptat pentru Cupa Romaniei la Kendo.
Ediţia a XXIII-a a competiţiei  a fost  organizata de Federaţia Romana de Kendo şi Clubul Sportiv Sam-Sho, in parteneriat cu Primaria Municipiului Timişoara şi Direcţia Judeţeana pentru Tineret şi Sport Timiş.

Iata, pe scurt, rezultatele competiţiei:

1. La categoria copii au fost 9 participanţi din 5 cluburi in 2 grupe.
Toţi au fost premiaţi cu diplome de participare.

2. La categoria de juniori individual au fost  participanţi din 2 ţari / 9 cluburi.
Clasament final:
locul 1: Kabaktchiev Georgi (clubul Musso, Sofia, Bulgaria)
locul 2: Tomuţ Alex-Cristian (clubul Kashi, Targu Mureş)
locurile 3: Dobrovicescu Tudor-Petru (clubul Sonkei, Bucureşti) şi Gabor Bogdan (clubul Sankon, Braşov)

3. La categoria de individual feminin au fost  participante din 7 cluburi.
Clasament final:
locul 1: Burinaru Alexandra (clubul Kyobukan, Braşov)
locul 2: Guşu Rodiana (clubul Kashi, Targu Mureş)
locurile 3: Caliniuc Ionela (clubul Taiken, Cluj-Napoca) şi Creanga Alice-Izabella (clubul Sankon, Braşov)

4. La categoria de individual seniori 40+ ani (veterani) au fost participanţi din 3 ţari.
Clasament final:
locul 1: Dusan Nikolic (clubul Makoto, Belgrad, Serbia)
locul 2: Csala Tibor (clubul Szeged Kendo, Szeged, Ungaria)
locurile 3: Niciev Cristian (clubul Ikada, Bucureşti) şi Tráser Tamás (clubul Szeged Kendo, Szeged, Ungaria)

5. La categoria de individual masculin au fost 44 participanţi din 2 ţari / 12 cluburi.
Clasament final:
locul 1: Chirea Marius-Alin (Clubul Roman de Kendo, Bucureşti)
locul 2: Stupu Ionuţ-Alexandru (clubul Sonkei, Bucureşti)
locurile 3: Hentea Lucian-Adrian (clubul Sonkei, Bucureşti) şi Sbarcea Bogdan Dan (clubul Kashi, Targu Mureş)
Menţiune (diploma de „Fighting spirit”): Bajzát Gábor (clubul Sankon, Braşov) şi Vodenicharov Kostadin (clubul Musso, Sofia, Bulgaria)

6. La categoria de echipe juniori au fost  participanţi din 2 ţari / 9 cluburi.
Clasament final:
locul 1: echipa „Bucureşti” (format din membrii cluburilor din Bucureşti)
locul 2: Mix „Sofia-Braşov-Targu Mureş”
locul 3: echipa Kashi Targu Mureş

7. La categoria echipe seniori au participat 11 echipe din 2 ţari / 10 cluburi.
Clasament final:
locul 1: Clubul Sportiv Kashi, Targu Mureş
locul 2: Clubul Roman de Kendo, Bucureşti
locurile 3: Kendo Club Sankon, Braşov şi Clubul Sportiv Sonkei, Bucureşti

Foto (c) arhitect Mihai Zegrea.

 
 
 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.