Lista campionilor si care sunt premiile in bani la Wimbledon?

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 12.07.2015 20:42 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Turneul de tenis de la Wimbledon (The Championships, Wimbledon) este cel mai vechi şi mai prestigios dintre cele 4 turnee de Mare Şlem (turneele de prim rang din circuitele de tenis masculin, ATP şi feminin, WTA), fiind singurul dintre cele patru care se desfaşoara pe aceeaşi suprafaţa ca la inceput, iarba.
Este gazduit de All England Lawn Tennis and Croquet Club din Londra, in Marea Britanie.
Este al treilea ca ordine pe parcursul anului, dupa Australian Open şi Roland Garros.
Prima ediţie a avut loc in 1877.

Lista campionilor de la Wimbledon de la infiinţare pana in prezent

# Simplu masculin,  Simplu feminin, Dublu masculin, Dublu feminin

Gentlemen's Singles Finals 1877-2014

2015     N. Djokovic (SRB)    1    R. Federer (SUI)    2              7-6(1), 6-7(10), 6-4, 6-3
2014    N. Djokovic (SRB)    1    R. Federer (SUI)    4    6-7(7), 6-4, 7-6(4), 5-7, 6-4    236 Mins
2013    A. Murray (GBR)    2    N. Djokovic (SRB)    1    6-4, 7-5, 6-4    189
2012    R. Federer (SUI)    3    A. Murray (GBR)    4    4-6, 7-5, 6-3, 6-4    204
2011    N. Djokovic (SRB)    2    R. Nadal (ESP)    1    6-4, 6-1, 1-6, 6-3    149
2010    R. Nadal (ESP)    2    T. Berdych (CZE)    12    6-3, 7-5, 6-4    133
2009    R. Federer (SUI)    2    A.S. Roddick (USA)    6    5-7, 7-6 (8-6), 7-6 (7-5), 3-6, 16-14    258
2008    R. Nadal (ESP)    2    R. Federer (SUI)    1    6-4, 6-4, 6-7 (5-7), 6-7 (8-10), 9-7    288
2007    R. Federer (SUI)    1    R. Nadal (ESP)    2    7-6 (9-7), 4-6, 7-6 (7-3), 2-6, 6-2    225
2006    R. Federer (SUI)    1    R. Nadal (ESP)    2    6-0, 7-6 (7-5), 6-7 (2-7), 6-3    178
2005    R. Federer (SUI)    1    A.S. Roddick (USA)    2    6-2, 7-6 (7-2), 6-4    101
2004    R. Federer (SUI)    1    A. Roddick (USA)    2    4-6, 7-5, 7-6 (7-3), 6-4    151
2003    R. Federer (SUI)    4    M.A. Philippousis (AUS)    U    7-6 (7-5), 6-2, 7-6 (7-3)    119
2002    L.G. Hewitt (AUS)    1    D.P. Nalbandian (ARG)    28    6-1, 6-3, 6-2    116
2001    G.S. Ivanisevic (CRO)    U    P.M. Rafter (AUS)    3    6-3, 3-6, 6-3, 2-6, 9-7    182
2000    P. Sampras (USA)    1    P.M. Rafter (AUS)    12    6-7 (10-12), 7-6 (7-5), 6-4, 6-2    182
1999    P. Sampras (USA)    1    A.K. Agassi (USA)    4    6-3, 6-4, 7-5    115
1998    P. Sampras (USA)    1    G.S. Ivanisevic (CRO)    14    6-7 (2-7), 7-6 (11-9), 6-4, 3-6, 6-2    172
1997    P. Sampras (USA)    1    C.A. Pioline (FRA)    U    6-4, 6-2, 6-4    94
1996    R.P.S. Krajicek (NED)         M.O. Washington (USA)    U    6-3, 6-4, 6-3    94
1995    P. Sampras (USA)    2    B.F. Becker (GER)    3    6-7 (5-7), 6-2, 6-4, 6-2    149
1994    P. Sampras (USA)    1    G.S. Ivanisevic (CRO)    4    7-6 (7-2), 7-6 (7-5), 6-0    115
1993    P. Sampras (USA)    1    J.S. Courier (USA)    3    7-6 (7-3), 7-6 (8-6), 3-6, 6-3    178
1992    A.K. Agassi (USA)    12    G.S. Ivanisevic (CRO)    8    6-7 (8-10), 6-4, 6-4, 1-6, 6-4    170
1991    M.D. Stich (GER)    6    B.F. Becker (GER)    2    6-4, 7-6 (7-4), 6-4    153
1990    S.B. Edberg (SWE)    3    B.F. Becker (GER)    2    6-2, 6-2, 3-6, 3-6, 6-4    178
1989    B.F. Becker (GER)    3    S.B. Edberg (SWE)    2    6-0, 7-6 (7-1), 6-4    132
1988    S.B. Edberg (SWE)    3    B.F. Becker (GER)    6    4-6, 7-6 (7-2), 6-4, 6-2    170
1987    P.H. Cash (AUS)    11    I. Lendl (TCH)    2    7-6 (7-5), 6-2, 7-5    165
1986    B.F. Becker (GER)    4    I. Lendl (TCH)    1    6-4, 6-3, 7-5    122
1985    B.F. Becker (GER)    U    K.M. Curren (USA)    8    6-3, 6-7 (4-7), 7-6 (7-3), 6-4    198
1984    J.P. McEnroe (USA)    1    J.S. Connors (USA)    3    6-1, 6-1, 6-2    80
1983    J.P. McEnroe (USA)    2    C.J. Lewis (NZL)    U    6-2, 6-2, 6-2    85
1982    J.S. Connors (USA)    2    J.P. McEnroe (USA)    1    3-6, 6-3, 6-7 (2-7), 7-6 (7-5), 6-4    256
1981    J.P. McEnroe (USA)    2    B.R. Borg (SWE)    1    4-6, 7-6 (7-1), 7-6 (7,4), 6-4    202
1980    B.R. Borg (SWE)    1    J.P. McEnroe (USA)    2    1-6, 7-5, 6-3, 6-7 (16-18), 8-6    233
1979    B.R. Borg (SWE)    1    R. Tanner (USA)    5    6-7(4-7), 6-1, 3-6, 6-3, 6-4    169
1978    B.R. Borg (SWE)    1    J.S. Connors (USA)    2    6-2, 6-2, 6-3    108
1977    B.R. Borg (SWE)    2    J.S. Connors (USA)    1    3-6, 6-2, 6-1, 5-7, 6-4    194
1976    B.R. Borg (SWE)    4    I. Nastase (ROM)    3    6-4, 6-2, 9-7    110
1975    A.R. Ashe (USA)    6    J.S. Connors (USA)    1    6-1, 6-1, 5-7, 6-4    125
1974    J.S. Connors (USA)    3    K.R. Rosewall (AUS)    9    6-1, 6-1, 6-4    93
1973    J. Kodes (TCH)    2    A. Metreveli (URS)    4    6-1, 9-8(7-5), 6-3    110
1972    S.R. Smith (USA)    1    I. Nastase (ROM)    2    4-6, 6-3, 6-3, 4-6, 7-5    161
1971    J.D. Newcombe (AUS)    2    S.R. Smith (USA)    4    6-3, 5-7, 2-6, 6-4, 6-4    170
1970    J.D. Newcombe (AUS)    2    K.R. Rosewall (AUS)    5    5-7, 6-3, 6-2, 3-6, 6-1    163
1969    R.G. Laver (AUS)    1    J.D. Newcombe (AUS)    6    6-4, 5-7, 6-4, 6-4    136
1968    R.G. Laver (AUS)    1    A.D. Roche (AUS)    15    6-3, 6-4, 6-2    60
1967    J.D. Newcombe (AUS)    3    W.P. Bungert (GER)    U    6-3, 6-1, 6-1    71
1966    M.M. Santana (ESP)    4    R.D. Ralston (USA)    6    6-4, 11-9, 6-4    104
1965    R.S. Emerson (AUS)    1    F.S. Stolle (AUS)    2    6-2, 6-4, 6-4    67
1964    R.S. Emerson (AUS)    1    F.S. Stolle (AUS)    6    6-4, 12-10, 4-6, 6-3    127
1963    C.R. McKinley (USA)    4    F.S. Stolle (AUS)    U    9-7, 6-1, 6-4    78
1962    R.G. Laver (AUS)    1    M.F. Mulligan (AUS)    U    6-2, 6-2, 6-1    51
1961    R.G. Laver (AUS)    2    C.R. McKinley (USA)    8    6-3, 6-1, 6-4    55
1960    N.A. Fraser (AUS)    1    R.G. Laver (AUS)    3    6-4, 3-6, 9-7, 7-5    130
1959    A.R. Olmedo (USA)    1    R.G. Laver (AUS)    U    6-4, 6-3, 6-4    71
1958    A.J. Cooper (AUS)    1    N.A. Fraser (AUS)    4    3-6, 6-3, 6-4, 13-11    130
1957    L.A. Hoad (AUS)    1    A.J. Cooper (AUS)    2    6-2, 6-1, 6-2    57
1956    L.A. Hoad (AUS)    1    K.R. Rosewall (AUS)    2    6-2, 4-6, 7-5, 6-4    117
1955    M.A. Trabert (USA)    1    K. Nielsen (DEN)    U    6-3, 7-5, 6-1    73
1954    J. Drobny (EGY)    11    K.R. Rosewall (AUS)    3    13-11, 4-6, 6-2, 9-7    157
1953    E.V. Seixas (USA)    2    K. Nielsen (DEN)    U    9-7, 6-3, 6-4    80
1952    F.A. Sedgman (AUS)    1    J. Drobny (EGY)    2    4-6, 6-2, 6-3, 6-2    80
1951    R. Savitt (USA)    6    K.B. McGregor (AUS)    7    6-4, 6-4, 6-4    62
1950    J.E. Patty (USA)    5    F.A. Sedgman (AUS)    1    6-1, 8-10, 6-2, 6-3    120
1949    F.R. Schroeder (USA)    1    J. Drobny (TCH)    6    3-6, 6-0, 6-3, 4-6, 6-4    100
1948    R. Falkenburg (USA)    7    J.E. Bromwich (AUS)    2    7-5, 0-6, 6-2, 3-6, 7-5    125
1947    J.A. Kramer (USA)    1    T.P. Brown (USA)    3    6-1, 6-3, 6-2    45
1946    Y.F.M. Petra (FRA)    5    G.E. Brown (AUS)    3    6-2, 6-4, 7-9, 5-7, 6-4    
1939    R.L. Riggs (USA)    2    E.T. Cooke (USA)    6    2-6, 8-6, 3-6, 6-3, 6-2    135
1938    J.D. Budge (USA)    1    H.W. Austin (GBR)    2    6-1, 6-0, 6-3    59
1937    J.D. Budge (USA)    1    G. von Cramm (GER)    2    6-3, 6-4, 6-2    65
1936    F.J. Perry (GBR)    1    G. von Cramm (GER)    2    6-1, 6-1, 6-0    40
1935    F.J. Perry (GBR)    1    G. von Cramm (GER)    2    6-2, 6-4, 6-4    80
1934    F.J. Perry (GBR)    2    J.H. Crawford (AUS)    1    6-3, 6-0, 7-5    72
1933    J.H. Crawford (AUS)    2    H.E. Vines (USA)         4-6, 11-9, 6-2, 2-6, 6-4    120
1932    H.E.Vines (USA)    2    H.W. Austin (GBR)         6-4, 6-2, 6-0    50
1931    S.B.B. Wood (USA)    7    F.X. Shields (USA)    3    walk over    
1930    W.T. Tilden (USA)    2    W.L. Allison (USA)    U    6-3, 9-7, 6-4    70
1929    H.J. Cochet (FRA)    1    J.R. Borotra (FRA)    2    6-4, 6-3, 6-4    60
1928    J.R. Lacoste (FRA)    2    H.J. Cochet (FRA)    1    6-1, 4-6, 6-4, 6-2    
1927    H.J. Cochet (FRA)    4    J.R. Borotra (FRA)    3    4-6, 4-6, 6-3, 6-4, 7-5    
1926    J.R. Borotra (FRA)         H.O. Kinsey (USA)         8-6, 6-1, 6-3    65
1925    J.R. Lacoste (FRA)         J.R. Borotra (FRA)         6-3, 6-3, 4-6, 8-6    
1924    J.R. Borotra (FRA)         J.R. Lacoste (FRA)         6-1, 3-6, 6-1, 3-6, 6-4    80
1923    W. M. Johnston (USA)         F.T. Hunter (USA)         6-0, 6-3, 6-1    46
1922    G.L. Patterson (AUS)         R. Lycett (BRI)         6-3, 6-4, 6-2    
1921    W.T. Tilden (USA)         B.I.C. Norton (RSA)         4-6, 2-6, 6-1, 6-0, 7-5    
1920    W.T. Tilden (USA)         G.L. Patterson (AUS)         2-6, 6-3, 6-2, 6-4    
1919    G.L. Patterson (AUS)         N.E. Brookes (AUS)         6-3, 7-5, 6-2    
1914    N.E. Brookes (AUS)         A.F. Wilding (NZL)         6-4, 6-4, 7-5    
1913    A.F. Wilding (NZL)         M.E. McLoughlin (USA)         8-6, 6-3, 10-8    
1912    A.F. Wilding (NZL)         A.W. Gore (BRI)         6-4, 6-4, 4-6, 6-4    
1911    A.F. Wilding (NZL)         H.R. Barrett (BRI)         6-4, 4-6, 2-6, 6-2, retd    
1910    A.F. Wilding (NZL)         A.W. Gore (BRI)         6-4, 7-5, 4-6, 6-2    
1909    A.W. Gore (BRI)         M.J.G. Ritchie (BRI)         6-8, 1-6, 6-2, 6-2, 6-2    95
1908*    A.W. Gore (BRI)         H.R. Barrett (BRI)         6-3, 6-2, 4-6, 3-6, 6-4    
1907*    N.E. Brookes (AUS)         A.W. Gore (BRI)         6-4, 6-2, 6-2    
1906    H.L. Doherty (BRI)         F.L. Riseley (BRI)         6-4, 4-6, 6-2, 6-3    74
1905    H.L. Doherty (BRI)         N.E. Brookes (AUS)         8-6, 6-2, 6-4    65
1904    H.L. Doherty (BRI)         F.L. Riseley (BRI)         6-1, 7-5, 8-6    
1903    H.L. Doherty (BRI)         F.L. Riseley (BRI)         7-5, 6-3, 6-0    
1902    H.L. Doherty (BRI)         A.W. Gore (BRI)         6-4, 6-3, 3-6, 6-0    84
1901    A.W. Gore (BRI)         R.F. Doherty (BRI)         4-6, 7-5, 6-4, 6-4    95
1900    R.F. Doherty (BRI)         S.H. Smith (BRI)         6-8, 6-3, 6-1, 6-2    
1899    R.F. Doherty (BRI)         A.W. Gore (BRI)         1-6, 4-6, 6-3, 6-3, 6-3    
1898    R.F. Doherty (BRI)         H.L. Doherty (BRI)         6-3, 6-3, 2-6, 5-7, 6-1    55
1897    R.F. Doherty (BRI)         H.S. Mahony (BRI)         6-4, 6-4, 6-3    67
1896    H.S. Mahony (BRI)         W. Baddeley (BRI)         6-2, 6-8, 5-7, 8-6, 6-3    120
1895*    W. Baddeley (BRI)         W.V. Eaves (BRI)         4-6, 2-6, 8-6, 6-2, 6-3    95
1894    J. Pim (BRI)         W. Baddeley (BRI)         10-8, 6-2, 8-6    117
1893    J. Pim (BRI)         W. Baddeley (BRI)         3-6, 6-1, 6-3, 6-2    65
1892    W. Baddeley (BRI)         J. Pim (BRI)         4-6, 6-3, 6-3, 6-2    75
1891*    W. Baddeley (BRI)         J.Pim (BRI)         6-4, 1-6, 7-5, 6-0    
1890    W.J. Hamilton (BRI)         W.C. Renshaw (BRI)         6-8, 6-2, 3-6, 6-1, 6-1    96
1889    W.C. Renshaw (BRI)         J.E. Renshaw (BRI)         6-4, 6-1, 3-6, 6-0    63
1888    J.E. Renshaw (BRI)         H.F. Lawford (BRI)         6-3, 7-5, 6-0    51
1887*    H.F. Lawford (BRI)         J.E. Renshaw (BRI)         1-6, 6-3, 3-6, 6-4, 6-4    120
1886    W.C. Renshaw (BRI)         H.F. Lawford (BRI)         6-0, 5-7, 6-3, 6-4    96
1885    W.C. Renshaw (BRI)         H.F. Lawford (BRI)         7-5, 6-2, 4-6, 7-5    122
1884    W.C. Renshaw (BRI)         H.F. Lawford (BRI)         6-0, 6-4, 9-7    69
1883    W.C. Renshaw (BRI)         J.E. Renshaw (BRI)         2-6, 6-3, 6-3, 4-6, 6-3    89
1882    W.C. Renshaw (BRI)         J.E. Renshaw (BRI)         6-1, 2-6, 4-6, 6-2, 6-2    85
1881    W.C. Renshaw (BRI)         J.T. Hartley (BRI)         6-0, 6-1, 6-1    37
1880    J.T. Hartley (BRI)         H.F. Lawford (BRI)         6-3, 6-2, 2-6, 6-3    
1879*    J.T. Hartley (BRI)         V.T.St.L. Goold (BRI)         6-2, 6-4, 6-2    
1878    P.F. Hadow (BRI)         S.W. Gore (BRI)         7-5, 6-1, 9-7    
1877    S.W. Gore (BRI)         W.C. Marshall (BRI)         6-1, 6-2, 6-4

Gentlemen's Doubles Finals 1884-2014

2015         J.Rojer (NED) & H.Tecau (ROU)             4              J.Murray (GBR) & J.Peers (AUS)             13             7-6(5), 6-4, 6-4
2014    V. Pospisil (CAN) & J. Sock (USA)    U    B. Bryan (USA) & M. Bryan (USA)    1    7-6(5), 6-7(3),6-4, 3-6, 7-5    186
2013    B. Bryan (USA) & M. Bryan (USA)    1    I. Dodig (CRO) & M. Melo (BRA)    12    3-6, 6-3, 6-4, 6-4    118
2012    J. Marray (GBR) & F. Nielsen (DEN)    U    R. Lindstedt (SWE) & H. Tecau (ROU)    5    4-6, 6-4, 7-6(5), 6-7(5), 6-3    163
2011    B. Bryan (USA) & M. Bryan (USA)    1    R. Lindstedt (SWE) & H. Tecau (ROU)    8    6-3, 6-4, 7-6(2)    103
2010    J. Melzer (AUT) & P. Petzschner (GER)    U    R. Lindstedt (SWE) & H. Tecau (ROU)    16    6-1, 7-5, 7-5    117
2009    D. M. Nestor (CAN) & N. Zimonjic (SRB)    2    M.C. Bryan (USA) & R.C. Bryan (USA)    1    7-6 (9-7), 6-7 (3-7), 7-6 (7-3), 6-3    160
2008    D.M. Nestor (CAN) & N. Zimonjic    2    J.L. Bjorkman (SWE) & K.R. Ullyet (ZIM)    8    7-6 (14-12), 6-7 (3-7), 6-3, 6-3    160
2007    A. Clement (FRA) & M. Llodra (FRA)    10    M.C. Bryan (USA) & R.C. Bryan (USA)    1    6-7 (5-7), 6-3, 6-4, 6-4    151
2006    M.C. Bryan (USA) &R.C. Bryan (USA)    1    F.V. Santoro (FRA) & N. Zimonjic (SCG)    6    6-3, 4-6, 6-4, 6-2    117
2005    S.W.I. Huss (AUS) & W.A. Moodie (RSA)    U    M.C. Bryan (USA) & R.C. Bryan (USA)    2    7-6 (7-4), 6-3, 6-7 (2-7), 6-3    141
2004    J.L. Bjorkman (SWE) & T.A. Woodbridge (AUS)    1    J. Knowle (AUT) & N. Zimonjic (SCG)    16    6-1, 6-4, 4-6, 6-4    137
2003    J.L. Bjorkman (SWE) & T.A. Woodbridge (AUS)    4    M.S. Bhupathi (IND) & M.N. Mirnyi (BLR)    1    3-6, 6-3, 7-6 (7-4), 6-3    160
2002    J.L. Bjorkman (SWE) & T.A. Woodbridge (AUS)    5    M.S. Knowles (BAH) & D.M. Nestor (CAN)    2    6-1, 6-2, 6-7 (7-9), 7-5    155
2001    D.J. Johnson & J.E. Palmer (USA)    4    J. Novak & D Rikl (CZE)    3    6-4, 4-6, 6-3, 7-6 (8-6)    167
2000    T.A. Woodbridge & M.R. Woodforde (AUS)    1    P.V.N. Haarhuis (NED) & S.F. Stolle (AUS)    2    6-3, 6-4, 6-1    97
1999    M.S. Bhupathi & L.A. Paes (IND)    1    P.V.N. Haarhuis (NED) & J.E. Palmer (USA)    8    6-7 (12-10), 6-3, 6-4, 7-6 (7-4)    161
1998    J.F. Eltingh & P.V.N. Haarhuis (NED)    1    T.A. Woodbridge & M.R. Woodforde (AUS)    2    2-6, 6-4, 7-6 (7-3), 5-7, 10-8    245
1997    T.A. Woodbridge & M.R. Woodforde (AUS)    1    J.F. Eltingh & P.V.N. Haarhuis (NED)    2    7-6 (6-4), 7-6 (9-7), 5-7, 6-3    172
1996    T.A. Woodbridge & M.R. Woodforde (AUS)    1    B.H Black (ZIM) & G.D Connell (CAN)    3    4-6, 6-1, 6-3, 6-2    127
1995    T.A. Woodbridge & M.R. Woodforde (AUS)    2    R.D. Leach & D.S. Melville (USA)    U    7-5, 7-6 (10-8), 7-6 (7-5)    143
1994    T.A. Woodbridge & M.R. Woodforde (AUS)    5    G.D. Connell (CAN) & P.J. Galbraith (USA)    2    7-6 (7-3), 6-3, 6-1    115
1993    T.A. Woodbridge & M.R. Woodforde (AUS)    1    G.D. Connell (CAN) & P.J. Galbraith (USA)    5    7-5, 6-3, 7-6 (7-4)    120
1992    J.P. McEnroe (USA) & M.D. Stich (GER)    U    J.F. Grabb & R.A. Reneberg (USA)    4    5-7, 7-6 (7-5), 3-6, 7-6 (7-5), 19-17    301
1991    J.B. Fitzgerald (AUS) & A.P. Jarryd (SWE)    2    J.A. Frana (ARG) & L. Lavalle (MEX)    U    6-3, 6-4, 6-7 (7-9), 6-1    143
1990    R.D. Leach & J.R. Pugh (USA)    1    P. Aldrich & D.T. Visser (RSA)    2    7-6 (7-5), 7-6 (7-4), 7-6 (7-5)    139
1989    J.B. Fitzgerald (AUS) & A. Jarryd (SWE)    3    R.D. Leach & J.R. Pugh (USA)    1    3-6, 7-6 (7-4), 6-4, 7-6 (7-4)    175
1988    K.E. Flach & R.A. Seguso (USA)    1    J.B. Fitzgerald (AUS) & A. Jarryd (SWE)    2    6-4, 2-6, 6-4, 7-6 (7-3)    156
1987    K.E. Flach & R.A. Seguso (USA)    7    S. Casal & E. Sanchez (ESP)    8    3-6, 6-7 (6-8), 7-6 (7-3), 6-1, 6-4    171
1986    J.K. Nystrom & M.A.O. Wilander (SWE)    7    G.W. Donnelly & P.B. Fleming (USA)    12    7-6 (7-4), 6-3, 6-3    98
1985    H.P. Guenthardt (SUI) & B. Taroczy (HUN)    8    P.H. Cash & J.B. Fitzgerald (AUS)    5    6-4, 6-3, 4-6, 6-3    118
1984    P.B. Fleming & J.P. McEnroe (USA)    1    P.H. Cash & P.F. McNamee (AUS)    5    6-2, 5-7, 6-2, 3-6, 6-3    142
1983    P.B. Fleming & J.P. McEnroe (USA)    1    T.E. Gullikson & T.R. Gullikson (USA)    7    6-4, 6-3, 6-4    108
1982    P.B. McNamara & P.F. McNamee (AUS)    3    P.B. Fleming & J.P. McEnroe (USA)    1    6-3, 6-2    49
1981    P.B. Fleming & J.P. McEnroe (USA)    1    R.C. Lutz & S.R. Smith (USA)    3    6-4, 6-4, 6-4    103
1980    P.B. McNamara & P.F. McNamee (AUS)    7    R.C. Lutz & S.R. Smith (USA)    4    7-6 (7-5), 6-3, 6-7 (4-7), 6-4    149
1979    P.B. Fleming & J.P. McEnroe (USA)    1    B.E. Gottfried (USA) & R.C. Ramirez (MEX)    7    4-6, 6-4, 6-2, 6-2    130
1978    R.A.J. Hewitt & F.D. McMillan (RSA)    1    P.B. Fleming & J.P. McEnroe (USA)    U    6-1, 6-4, 6-2    80
1977    R.L. Case & G. Masters (AUS)    7    J.G. Alexander & P.C. Dent (AUS)    U    6-3, 6-4, 3-6, 8-9 (4-7), 6-4    165
1976    B.E. Gottfried (USA) & R.C. Ramirez (MEX)    1    R.L. Case & G. Masters (AUS)    U    3-6, 6-3, 8-6, 2-6, 7-5    165
1975    V. Gerulaitis & A.A. Mayer (USA)    U    C.S. Dowdeswell (RHO) & A.J. Stone (AUS)    U    7-5, 8-6, 6-4    
1974    J.D. Newcombe & A.D. Roche (AUS)    4    R.C. Lutz & S.R. Smith (USA)    3    8-6, 6-4, 6-4    
1973    J.S. Connors (USA) & I. Nastase (ROM)    1    J.R. Cooper & N.A. Fraser (AUS)    2    3-6, 6-3, 6-4, 8-9 (3-7), 6-1    
1972    R.A.J. Hewitt & F.D. McMillan (RSA)    1    S.R. Smith & E.J. van Dillen (USA)    2    6-2, 6-2, 9-7    
1971    R.S. Emerson & R.G. Laver (AUS)    U    A.R. Ashe & R.D. Ralston (USA)    U    4-6, 9-7, 6-8, 6-4, 6-4    150
1970    J.D. Newcombe & A.D. Roche (AUS)    1    K.R. Rosewall & F.S. Stolle (AUS)    6    10-8, 6-3, 6-1    
1969    J.D. Newcombe & A.D. Roche (AUS)    1    T.S. Okker (NED) & M.C. Riessen (USA)    6    7-5, 11-9, 6-3    
1968    J.D. Newcombe & A.D. Roche (AUS)    4    K.R. Rosewall & F.S. Stolle (AUS)    2    3-6, 8-6, 5-7, 14-12, 6-3    180
1967    R.A.J. Hewitt & F.D. McMillan (RSA)    2    R.S. Emerson & K.N. Fletcher (AUS)    4    6-2, 6-3, 6-4    65
1966    K.N. Fletcher & J.D. Newcombe (AUS)    U    W.W. Bowrey & O.K. Davidson (AUS)    4    6-3, 6-4, 3-6, 6-3    
1965    J.D. Newcombe & A.D. Roche (AUS)    2    K.N. Fletcher & R.A.J. Hewitt (AUS)    4    7-5, 6-3, 6-4    
1964    R.A.J. Hewitt & F.S. Stolle (AUS)    3    R.S. Emerson & K.N. Fletcher (AUS)    4    7-5, 11-9, 6-4    114
1963    R.H. Osuna & A. Palafox (MEX)    U    J.C. Barclay & P. Darmon (FRA)    U    4-6, 6-2, 6-2, 6-2    
1962    R.A.J. Hewitt & F.S. Stolle (AUS)    2    B. Jovanovic & N. Pilic (YUG)    U    6-2, 5-7, 6-2, 6-4    
1961    R.S. Emerson & N.A. Fraser (AUS)    1    R.A.J. Hewitt & F.S. Stolle (AUS)    U    6-4, 6-8, 6-4, 6-8, 8-6    165
1960    R.H. Osuna (MEX) & R.D. Ralston (USA)    U    M.G. Davies & R.K. Wilson (GBR)    U    7-5, 6-3, 10-8    80
1959    R.S. Emerson & N.A. Fraser (AUS)    1    R.G. Laver & R. Mark (AUS)    4    8-6, 6-3, 14-16, 9-7    172
1958    S.V. Davidson & U.C.J. Schmidt (SWE)    U    A.J. Cooper & N.A. Fraser (AUS)    1    6-4, 6-4, 8-6    
1957    G.P. Mulloy & J.E. Patty (USA)    U    N.A. Fraser & L.A. Hoad (AUS)    1    8-10, 6-4, 6-4, 6-4    
1956    L.A. Hoad & K.R. Rosewall (AUS)    1    N. Pietrangeli & O. Sirola (ITA)    U    7-5, 6-2, 6-1    
1955    R.N. Hartwig & L.A. Hoad (AUS)    2    N.A. Fraser & K.R. Rosewall (AUS)    3    7-5, 6-4, 6-3    
1954    R.N. Hartwig & M.G. Rose (AUS)    1    E.V. Seixas & M.A. Trabert (USA)    2    6-4, 6-4, 3-6, 6-4    
1953    L.A. Hoad & K.R. Rosewall (AUS)    1    R.N. Hartwig & M.G. Rose (AUS)    3    6-4, 7-5, 4-6, 7-5    
1952    K.B. McGregor & F.A. Sedgman (AUS)    1    E.V. Seixas (USA) & E.W. Sturgess (RSA)    4    6-3, 7-5, 6-4    56
1951    K.B. McGregor & F.A. Sedgman (AUS)    1    J. Drobny (EGY) & E.W. Sturgess (RSA)    4    3-6, 6-2, 6-3, 3-6, 6-3   
1950    J.E. Bromwich & A.K. Quist (AUS)    2    G.E. Brown & O.W.T. Sidwell (AUS)    4    7-5, 3-6, 6-3, 3-6, 6-2    120
1949    R.A. Gonzales & F.A. Parker (USA)    3    G.P. Mulloy & F.R. Schroeder (USA)    1    6-4, 6-4, 6-2    
1948    J.E. Bromwich & F.A. Sedgman (AUS)    3    T. Brown & G.P. Mulloy (USA)    2    5-7, 7-5, 7-5, 9-7    120
1947    R. Falkenburg & J.A. Kramer (USA)1         A.J. Mottram (GBR) & O.W.T. Sidwell (AUS)U         8-6, 6-3, 6-3    
1946    T.P. Brown & J.A. Kramer (USA)2         G.E. Brown & D.R. Pails (AUS)1         6-4, 6-4, 6-2    
1939    E.T. Cooke & R. L. Riggs (USA)2         C. E. Hare & F.H.D. Wilde (GBR)4         6-3, 3-6, 6-3, 9-7    
1938    J.D. Budge & C.G. Mako (USA)1         H.E.O. Henkel & G. von Metaxa (GER)4         6-4, 3-6, 6-3, 8-6    
1937    J.D.Budge & C.G. Mako (USA)2         G.P. Hughes & C.R.D. Tuckey (GBR)1         6-0, 6-4, 6-8, 6-1    
1936    G. P. Hughes & C.R.D. Tuckey (GBR)4         C. E. Hare & F.H.D. Wilde (GBR)U         6-4, 3-6, 7-9, 6-1, 6-4    
1935    J. H. Crawford & A.K. Quist (AUS)2         W.L. Allison & J.W. Van Ryn (USA)1         6-3, 5-7, 6-2, 5-7, 7-5    
1934    G. M. Lott & L.R. Stoefen (USA)2         J.R. Borotra & J. Brugnon (FRA)1         6-2, 6-3, 6-4    
1933    J.R. Borotra & J. Brugnon (FRA)1         R. Nunoi & J. Satoh (JPN)U         4-6, 6-3, 6-3, 7-5    
1932    J.R. Borotra & J. Brugnon (FRA)4         G. P. Hughes & F.J. Perry (GBR)3         6-0, 4-6, 3-6, 7-5, 7-5    
1931    G. M. Lott & J.W. Van Ryn (USA)1         J. Brugnon & H.J. Cochet (FRA)2         6-2, 10-8, 9-11, 3-6, 6-3    
1930    W.L. Allison & J.W. Van Ryn (USA)2         J.T.G.H. Doeg & G. M. Lott (USA)1         6-3, 6-3, 6-2    
1929    W.L. Allison & J.W. Van Ryn (USA)U         I. G. Collins & J. C. Gregory (GBR)4         6-4, 5-7, 6-3, 10-12, 6-4    
1928    J. Brugnon & H.J. Cochet (FRA)2         J. B. Hawkes & G. L. Patterson (AUS)4         13-11, 6-4, 6-4    
1927    F. T. Hunter & W. T. Tilden (USA)3         J. Brugnon & H.J. Cochet (FRA)1         1-6, 4-6, 8-6, 6-3, 6-4    
1926    J. Brugnon & H.J. Cochet (FRA)         H.O. Kinsey & V. Richards (USA)         7-5, 4-6, 6-3, 6-2    
1925    J.R. Borotra & J.R. Lacoste (FRA)         R.J. Casey & J.F. Hennessey (USA)         6-4, 11-9, 4-6, 1-6, 6-3    
1924    F. T. Hunter & V. Richards (USA)         W. M. Washburn & R. N. Williams (USA)         6-3, 3-6, 8-10, 8-6, 6-3    
1923    L.A. Godfree & R. Lycett (GBR)         E. Flaquar & Count M de Gomar (ESP)         6-3, 6-4, 3-6, 6-3    
1922    J.O. Anderson (AUS) & R. Lycett (BRI)         G. L. Patterson & P. O'Hara-Wood (AUS)         3-6, 7-9, 6-4, 6-3, 11-9   
1921    R. Lycett & M. Woosnam (BRI)         A.H. Lowe & F. G. Lowe (BRI)         6-3, 6-0, 7-5    
1920    C. S. Garland & R.N. Williams (USA)         A.R.F. Kingscote & J.C. Parke (BRI)         4-6, 6-4, 7-5, 6-2    
1919    R.V. Thomas & P. O'Hara-Wood (AUS)         R. W. Heath (AUS) & R. Lycett (BRI)         6-4, 6-2, 4-6, 6-2    
1914    N.E. Brookes (AUS) & A.F.Wilding (NZL)         H.R. Barratt & C.P. Dixon (BRI)         6-1, 6-1, 5-7, 8-6    
1913    H.R. Barratt & C.P. Dixon (BRI)         H. Kleinschroth & F. W. Rahe (GER)         6-2, 6-4, 4-6, 6-2    
1912    H.R. Barratt & C.P. Dixon (BRI)         M.O. Decugis & A.H. Gobert (FRA)         3-6, 6-3, 6-4, 7-5    
1911    M.O. Decugis & A.H. Gobert (FRA)         M.J.G. Ritchie (BRI) & A.F. Wilding (NZL)         9-7, 5-7, 6-3, 2-6, 6-2    
1910    M.J.G. Ritchie (BRI) & A.F. Wilding (NZL)         A.W. Gore & H.R. Barratt (BRI)         6-1, 6-1, 6-2    
1909    H.R. Barratt & A.W. Gore (BRI)         S.N. Doust (AUS) & H.A. Parker (NZL)         6-2, 6-1, 6-4    
1908    M.J.G. Ritchie (BRI) & A.F. Wilding (NZL)         H.R. Barratt & A.W. Gore (BRI)         6-1, 6-2, 1-6, 9-7    
1907    N.E. Brookes (AUS) & A.F. Wilding (NZL)         K.H. Behr & B.C. Wright (USA)         6-4, 6-4, 6-2    
1906    F.L. Riseley & S.H. Smith (BRI)         H.L. Doherty & R.F. Doherty (BRI)         6-8, 6-4, 5-7, 6-3, 6-3    
1905    H.L. Doherty & R.F. Doherty (BRI)         F.L. Riseley & S.H. Smith (BRI)         6-2, 6-4, 6-8, 6-3    
1904    H.L. Doherty & R.F. Doherty (BRI)         F.L. Riseley & S.H. Smith (BRI)         6-1, 6-2, 6-4    
1903    H.L. Doherty & R.F. Doherty (BRI)         F.L. Riseley & S.H. Smith (BRI)         6-4, 6-4, 6-4    
1902    F.L. Riseley & S.H. Smith (BRI)         H.L. Doherty & R.F. Doherty (BRI)         4-6, 8-6, 6-3, 4-6, 11-9    
1901    H.L. Doherty & R.F. Doherty (BRI)         D.F. Davis & H. Ward (USA)         4-6, 6-2, 6-3, 9-7**    97
1900    H.L. Doherty & R.F. Doherty (BRI)         H. Roper Barratt & H.A. Nisbet (BRI)         9-7, 7-5, 4-6, 3-6, 6-3    
1899    H.L. Doherty & R.F. Doherty (BRI)         C. Hobart & H.A. Nisbet (BRI)         7-5, 6-0, 6-2    
1898    H.L. Doherty & R.F. Doherty (BRI)         C. Hobart & H.A. Nisbet (BRI)         6-4, 6-4, 6-2    
1897    H.L. Doherty & R.F. Doherty (BRI)         H. Baddeley & W. Baddeley (BRI)         6-4, 4-6, 8-6, 6-4    90
1896    H. Baddeley & W. Baddeley (BRI)         R.F. Doherty & H. A. Nisbet (BRI)         1-6, 3-6, 6-4, 6-2, 6-1    
1895    H. Baddeley & W. Baddeley (BRI)         W. V. Eaves & E. W. Lewis (BRI)         8-6, 5-7, 6-4, 6-3    
1894    W. Baddelely & H. Baddeley (BRI)         H.S. Barlow & C. H. Martin (BRI)         5-7, 7-5, 4-6, 6-3, 8-6    
1893    J. Pim & F.O. Stoker (BRI)         H.S. Barlow & E. W. Lewis (BRI)         4-6, 6-3, 6-1, 2-6, 6-0    
1892    H. S. Barlow & E. W. Lewis (BRI)         H. Baddeley & W. Baddeley (BRI)         4-6, 6-2, 8-6, 6-4    72
1891    H. Baddeley & W. Baddeley (BRI)         J. Pim & F.O. Stoker (BRI)         6-1, 6-3, 1-6, 6-2    
1890    J. Pim & F.O. Stoker (BRI)         G. W. Hillyard & E. W. Lewis (BRI)         6-0, 7-5, 6-4    
1889    J.E. Renshaw & W.C. Renshaw (BRI)         G. W. Hillyard & E. W. Lewis (BRI)         6-4, 6-4, 3-6, 0-6, 6-1    
1888    J.E. Renshaw & W.C. Renshaw (BRI)         P. Bowes-Lyon & H. W. W. Wilberforce (BRI)         2-6, 1-6, 6-3, 6-4, 6-3    
1887    P. Bowes-Lyon & H.W.W. Wilberforce (BRI)         E. Barratt-Smith & H.J. Crispe (BRI)         7-5, 6-3, 6-2    
1886    J.E. Renshaw & W.C. Renshaw (BRI)         C. E. Farrer & A.J. Stanley (BRI)         6-3, 6-3, 4-6, 7-5    
1885    J.E. Renshaw & W.C. Renshaw (BRI)         C. E. Farrer & A.J. Stanley (BRI)         6-3, 6-3, 10-8    
1884    J.E. Renshaw & W.C. Renshaw (BRI)         E. W. Lewis & E.L. Williams (BRI)         6-3, 6-1, 1-6, 6-4    

Ladies' Singles Finals 1884-2014

2015                 S.Williams (USA)             1                      G.Muguruza (ESP)            20            6-4, 6-4
2014    Miss P. Kvitova (CZE)    6    Miss E. Bouchard (CAN)    13    6-3, 6-0    55
2013    Miss M. Bartoli (FRA)    15    Miss S. Lisicki (GER)    23    6-1, 6-4    81
2012    Miss S. Williams (USA)    6    Miss A. Radwanska (POL)    3    6-1, 5-7, 6-2    122
2011    Miss P. Kvitova (CZE)    8    Miss M. Sharapova (RUS)    5    6-3, 6-4    86
2010    Miss S.J. Williams (USA)    12    Miss V. Zvonareva (RUS)    21    6-3, 6-2    67
2009    Miss S.J. Williams (USA)    2    Miss V.E.S. Williams (USA)    3    7-6(7-3), 6-2    86
2008    Miss V.E.S. Williams (USA)    7    Miss S.J. Williams (USA)    6    7-5, 6-4    111
2007    Miss V.E.S. Williams (USA)    23    Miss M.S. Bartoli (FRA)    18    6-4, 6-1    90
2006    Miss A. Mauresmo (FRA)    1    Mrs. P-Y Hardenne (BEL)    3    2-6, 6-3, 6-4    122
2005    Miss V.E.S. Williams (USA)    14    Miss L.A. Davenport (USA)    1    4-6, 7-6 (7-4), 9-7    166
2004    Miss M. Sharapova (RUS)    13    Miss S.J. Williams (USA)    1    6-1, 6-4    74
2003    Miss S.J. Williams (USA)    1    Miss V.E.S. Williams (USA)    4    4-6, 6-4, 6-2    123
2002    Miss S.J. Williams (USA)    2    Miss V.E.S. Williams (USA)    1    7-6 (7-4), 6-3    78
2001    Miss V.E.S. Williams (USA)    2    Miss J. Henin (BEL)    8    6-1, 3-6, 6-0    69
2000    Miss V.E.S. Williams (USA)    5    Miss L.A. Davenport (USA)    2    6-3, 7-6 (7-3)    84
1999    Miss L.A. Davenport (USA)    3    Miss S.M. Graf (GER)    2    6-4, 7-5    75
1998    Miss J. Novotna (CZE)    3    Miss N. Tauziat (FRA)    16    6-4, 7-6 (7-2)    94
1997    Miss M. Hingis (SUI)    1    Miss J. Novotna (CZE)    3    2-6, 6-3, 6-3    110
1996    Miss S.M. Graf (GER)    1    Miss A.I.M. Sanchez Vicario (ESP)    4    6-3, 7-5,    88
1995    Miss S.M. Graf (GER)    1    Miss A.I.M. Sanchez Vicario (ESP)    2    4-6, 6-1, 7-5,    122
1994    Miss I.C. Martinez (ESP)    3    Miss M. Navratilova (USA)    4    6-4, 3-6, 6-3,    119
1993    Miss S.M. Graf (GER)    1    Miss J. Novotna (CZE)    8    7-6 (8-6), 1-6, 6-4,    134
1992    Miss S.M. Graf (GER)    2    Miss M. Seles (YUG)    1    6-2, 6-1,    58
1991    Miss S.M. Graf (GER)    1    Miss G.B. Sabatini (ARG)    2    6-4, 3-6, 8-6,    127
1990    Miss M. Navratilova (USA)    2    Miss Z.L. Garrison (USA)    5    6-4, 6-1,    75
1989    Miss S.M. Graf (GER)    1    Miss M. Navratilova (USA)    2    6-2, 6-7 (1-7), 6-1,    92
1988    Miss S.M. Graf (GER)    1    Miss M. Navratilova (USA)    2    5-7, 6-2, 6-1,    93
1987    Miss M. Navratilova (USA)    1    Miss S.M. Graf (GER)    2    7-5, 6-3,    69
1986    Miss M. Navratilova (USA)    1    Miss H. Mandlikova (TCH)    3    7-6 (7-1), 6-3,    72
1985    Miss M. Navratilova (USA)    1    Mrs J.M. Lloyd (USA)    1    4-6, 6-3, 6-2,    107
1984    Miss M. Navratilova (USA)    1    Mrs J.M. Lloyd (USA)    2    7-6 (7-5), 6-2,    84
1983    Miss M. Navratilova (USA)    1    Miss A. Jaeger (USA)    3    6-0, 6-3,    54
1982    Miss M. Navratilova (USA)    1    Mrs J.M. Lloyd (USA)    2    6-1, 3-6, 6-2,    87
1981    Mrs J.M. Lloyd (USA)    1    Miss H. Mandlikova (TCH)    2    6-2, 6-2,    60
1980    Mrs R.A. Cawley (AUS)    4    Mrs J.M. Lloyd (USA)    3    6-1, 7-6 (7-4)    93
1979    Miss M. Navratilova (USA)    1    Mrs J.M. Lloyd (USA)    2    6-4, 6-4,    60
1978    Miss M. Navratilova (USA)    2    Miss C.M. Evert (USA)    1    2-6, 6-4, 7-5,    102
1977    Miss S.V. Wade (GBR)    3    Miss B.F. Stove (NED)    7    4-6, 6-3, 6-1,    98
1976    Miss C.M. Evert (USA)    1    Mrs R.A. Cawley (AUS)    2    6-3, 4-6, 8-6,    120
1975    Mrs L.W. King (USA)    3    Mrs R.A. Cawley (AUS)    4    6-0, 6-1,    38
1974    Miss C.M. Evert (USA)    2    Miss O.V. Morozova (URS)    8    6-0, 6-4    59
1973    Mrs L.W. King (USA)    2    Miss C.M. Evert (USA)    4    6-0, 7-5    53
1972    Mrs L.W. King (USA)    2    Miss E.F. Goolagong (AUS)    1    6-3, 6-3,    50
1971    Miss E.F. Goolagong (AUS)    3    Mrs B.M. Court (AUS)    1    6-4, 6-1,    62
1970    Mrs B.M. Court (AUS)    1    Mrs L.W. King (USA)    2    14-12, 11-9,    148
1969    Mrs P.F. Jones (GBR)    4    Mrs L.W. King (USA)    2    3-6, 6-3, 6-2,    71
1968    Mrs L.W. King (USA)    1    Miss J.A.M. Tegart (AUS)    7    9-7, 7-5,    69
1967    Mrs L.W. King (USA)    1    Mrs P.F. Jones (GBR)    3    6-3, 6-4,    60
1966    Mrs L.W. King (USA)    4    Miss M.E.A. Bueno (BRA)    2    6-3, 3-6, 6-1,    68
1965    Miss M. Smith (AUS)    2    Miss M.E.A. Bueno (BRA)    1    6-4, 7-5,    56
1964    Miss M.E.A. Bueno (BRA)    2    Miss M. Smith (AUS)    1    6-4, 7-9, 6-3,    90
1963    Miss M. Smith (AUS)    1    Miss B.J. Moffitt (USA)    U    6-3, 6-4,    51
1962    Mrs J.R. Susman (USA)    8    Mrs C. Sukova (TCH)    U    6-4, 6-4,    57
1961    Miss F.A.M. Mortimer (GBR)    7    Miss C.C. Truman (GBR)    6    4-6, 6-4, 7-5,    96
1960    Miss M.E.A. Bueno (BRA)    1    Miss S. Reynolds (RSA)    8    8-6, 6-0    59
1959    Miss M.E.A. Bueno (BRA)    6    Miss D.R. Hard (USA)    4    6-4, 6-3,    43
1958    Miss A. Gibson (USA)    1    Miss F.A.M. Mortimer (GBR)    U    8-6, 6-2,    62
1957    Miss A. Gibson (USA)    1    Miss D.R. Hard (USA)    5    6-3, 6-2,    50
1956    Miss S.J. Fry (USA)    5    Miss A. Buxton (GBR)    6    6-3, 6-1,    50
1955    Miss A.L. Brough (USA)    2    Mrs J.G. Fleitz (USA)    3    7-5, 8-6,    90
1954    Miss M.C. Connolly (USA)    1    Miss A.L. Brough (USA)    4    6-2, 7-5,    50
1953    Miss M.C. Connolly (USA)    1    Miss D.J. Hart (USA)    2    8-6, 7-5,    67
1952    Miss M.C. Connolly (USA)    2    Miss A.L. Brough (USA)    4    7-5, 6-3,    65
1951    Miss D.J. Hart (USA)    3    Miss S.J. Fry (USA)    4    6-1, 6-0    35
1950    Miss A.L. Brough (USA)    1    Mrs W. du Pont (USA)    2    6-1, 3-6, 6-1,    62
1949    Miss A.L. Brough (USA)    1    Mrs W. du Pont (USA)    2    10-8, 1-6, 10-8,    120
1948    Miss A.L. Brough (USA)    2    Miss D.J. Hart (USA)    4    6-3, 8-6,    76
1947    Miss M.E. Osborne (USA)    1    Miss D.J. Hart (USA)    3    6-2, 6-4,    
1946    Miss P.M. Betz (USA)    1    Miss A.L. Brough (USA)    3    6-2, 6-4,    
1939    Miss A. Marble (USA)    1    Miss K.E. Stammers (GBR)    6    6-2, 6-0    30
1938    Mrs. F.S. Moody (USA)    1    Miss H.H. Jacobs (USA)    U    6-4, 6-0    
1937    Miss D.E. Round (GBR)    7    Miss J. Jedrzejowska (POL)    4    6-2, 2-6, 7-5    60
1936    Miss H.H. Jacobs (USA)    2    Mrs. S. Sperling (GER)    5    6-2, 4-6, 7-5    101
1935    Mrs. F.S. Moody (USA)    4    Miss H.H. Jacobs (USA)    3    6-3, 3-6, 7-5    100
1934    Miss D.E. Round (GBR)    2    Miss H.H. Jacobs (USA)    1    6-2, 5-7, 6-3    
1933    Mrs. F.S. Moody (USA)    1    Miss D.E. Round (GBR)    2    6-4, 6-8, 6-3    120
1932    Mrs. F.S. Moody (USA)    1    Miss H.H. Jacobs (USA)    5    6-3, 6-1    50
1931    Miss C. Aussem (GER)    1    Miss H. Krahwinkel (GER)    4    6-2, 7-5    
1930    Mrs. F.S. Moody (USA)    1    Miss E.M. Ryan (USA)    8    6-2, 6-2    
1929    Miss H.N. Wills (USA)    1    Miss H.H. Jacobs (USA)    5    6-1, 6-2    
1928    Miss H.N. Wills (USA)    1    Miss E.M. de Alvarez (ESP)    2    6-2, 6-3    
1927    Miss H.N. Wills (USA)    1    Miss E.M. de Alvarez (ESP)    4    6-2, 6-4    
1926    Mrs. L.A. Godfree (GBR)         Miss E.M. de Alvarez (ESP)         6-2, 4-6, 6-3    60
1925    Miss S.R.F. Lenglen (FRA)         Miss J.C. Fry (GBR)         6-2, 6-0    25
1924    Miss K. McKane (GBR)         Miss H.N. Wills (USA)         4-6, 6-4, 6-4    75
1923    Miss S.R.F. Lenglen (FRA)         Miss K. McKane (GBR)         6-2, 6-2    
1922    Miss S.R.F. Lenglen (FRA)         Mrs. F.I. Mallory (USA)         6-2, 6-0    23
1921    Miss S.R.F. Lenglen (FRA)         Miss E.M. Ryan (USA)         6-2, 6-0    
1920    Miss S.R.F. Lenglen (FRA)         Mrs. R.L. Chambers (BRI)         6-3, 6-0    
1919    Miss S.R.F. Lenglen (FRA)         Mrs. R.L. Chambers (BRI)         10-8, 4-6, 9-7    125
1914    Mrs. R.L. Chambers (BRI)         Mrs. D.T.R. Larcombe (BRI)         7-5, 6-4    
1913    Mrs. R.L. Chambers (BRI)         Mrs. R.J. McNair (BRI)         6-0, 6-4    
1912    Mrs. D.T.R. Larcombe (BRI)         Mrs. A. Sterry (BRI)         6-3, 6-1    
1911    Mrs. R.L. Chambers (BRI)         Miss P.D.H. Boothby (BRI)         6-0, 6-0    25
1910    Mrs. R.L. Chambers (BRI)         Miss P.D.H. Boothby (BRI)         6-2, 6-2    
1909    Miss P.D.H. Boothby (BRI)         Miss A.M. Morton (BRI)         6-4, 4-6, 8-6    
1908    Mrs. A. Sterry (BRI)         Miss A.M. Morton (BRI)         6-4, 6-4    
1907    Miss M.G. Sutton (USA)         Mrs. R.L. Chambers (BRI)         6-1, 6-4    
1906    Miss D.K. Douglass (BRI)         Miss M.G. Sutton (USA)         6-3, 9-7    57
1905    Miss M.G. Sutton (USA)         Miss D.K. Douglass(BRI)         6-3, 6-4    
1904    Miss D.K. Douglass (BRI)         Mrs. A. Sterry (BRI)         6-0, 6-3    
1903    Miss D.K. Douglass (BRI)         Miss E.W. Thomson (BRI)         4-6, 6-4, 6-2    
1902    Miss M.E. Robb (BRI)         Mrs. A. Sterry (BRI)         7-5, 6-1    
1901    Mrs. A. Sterry (BRI)         Mrs. G.W. Hillyard (BRI)         6-2, 6-2    
1900    Mrs. G.W. Hillyard (BRI)         Miss C.R. Cooper (BRI)         4-6, 6-4, 6-4    
1899    Mrs. G.W. Hillyard (BRI)         Miss C.R. Cooper (BRI)         6-2, 6-3    
1898    Miss C.R. Cooper (BRI)         Miss M.L.Martin (BRI)         6-4, 6-4    
1897    Mrs. G.W. Hillyard (BRI)         Miss C.R. Cooper (BRI)         5-7, 7-5, 6-2    
1896    Miss C.R. Cooper (BRI)         Mrs. W.H. Pickering (BRI)         6-2, 6-3    
1895    Miss C.R. Cooper (BRI)         Miss H. Jackson (BRI)         7-5, 8-6    
1894    Mrs. G.W. Hillyard (BRI)         Miss E.L. Austin (BRI)         6-1, 6-1    
1893    Miss C. Dod (BRI)         Mrs. G.W. Hillyard (BRI)         6-8, 6-1, 6-4    
1892    Miss C. Dod (BRI)         Mrs. G.W. Hillyard (BRI)         6-1, 6-1    
1891    Miss C. Dod (BRI)         Mrs. G.W. Hillyard (BRI)         6-2, 6-1    
1890    Miss H.G.B. Rice (BRI)         Miss M. Jacks (BRI)         6-4, 6-1    
1889    Mrs. G.W. Hillyard (BRI)         Miss H.G.B. Rice (BRI)         4-6, 8-6, 6-4    
1888    Miss C. Dod (BRI)         Mrs. G.W. Hillyard (BRI)         6-3, 6-3    
1887    Miss C. Dod (BRI)         Miss B. Bingley (BRI)         6-2, 6-0    
1886    Miss B. Bingley (BRI)         Miss M.E.E Watson (BRI)         6-3, 6-3    
1885    Miss M.E.E. Watson (BRI)         Miss B Bingley (BRI)         6-1, 7-5    
1884    Miss M.E.E. Watson (BRI)         Miss L.M. Watson (BRI)         6-8, 6-3, 6-3    

Ladies' Doubles Finals 1913-2014

2015    M.Hingis (SUI) & S.Mirza (IND)  1   E.Makarova (RUS) & E.Vesnina (RUS)            2              5-7, 7-6(4), 7-5
2014    Miss S. Errani (ITA) & Miss R. Vinci (ITA)    1    Miss T.Babos (HUN) & Miss K. Mladenovic (HUN)    14    6-1, 6-3    56
2013    Miss S-W Hsieh (TPE) & Miss S. Peng (CHN)    8    Miss A. Barty (AUS) & Miss C. Dellacqua (AUS)    12    7-6(1), 6-1    96
2012    Miss S. Williams (USA) & Miss V. Williams (USA)    U    Miss A. Hlavackova (CZE) & Miss L. Hradecka (CZE)    6    7-5, 6-4    78
2011    Miss K. Peschke (CZE) & Miss K. Srebotnik (SLO)    2    Miss S. Lisicki (GER) & Miss S. Stosur (AUS)    U    6-3, 6-1    71
2010    Miss V. King (USA) & Miss Y. Shvedova (KAZ)    U    Miss E. Vesnina (RUS) & Miss V. Zvonareva (RUS)    3    7-6 (7-6), 6-2    94
2009    Miss S.J. Williams (USA) & Miss V.E.S. Williams (USA)    4    Miss S. Stosur (AUS) & Miss R. Stubbs (AUS)    3    7-6 (7-4), 6-4    95
2008    Miss S.J. Williams (USA) & Miss V.E.S. Williams (USA)    11    Miss L.M. Raymond (USA) & Miss S. Stosur (AUS)    16    6-2, 6-2    59
2007    Miss C.C. Black (ZIM) & Mrs. L. Huber (RSA)    2    Miss K. Srebotnik (SLO) & Miss A. Sugiyama (JPN)    4    3-6, 6-3, 6-2    120
2006    Miss Z. Yan (CHN) & Miss. J. Zheng (CHN)    4    Miss V. Ruano Pascual (ESP) & Miss P.L. Suarez (ARG)    U    6-3, 3-6, 6-2    129
2005    Miss C.C. Black (ZIM) & Mrs. L. Huber (RSA)    2    Miss S. Kuznetsova (RUS) & Miss A. Mauresmo (FRA)    U    6-2, 6-1    63
2004    Miss C.C. Black (ZIM) & Miss R.P. Stubbs (AUS)    6    Mrs. L. Huber (RSA) & Miss A. Sugiyama (JPN)    5    6-3, 7-6 (7-5)    80
2003    Miss K. Clijsters (BEL) & Miss A. Sugiyama (JPN)    2    Miss V. Ruano Pascual (ESP) & Miss P.L. Suarez (ARG)    1    6-4, 6-4    76
2002    Miss S.J. Williams (USA) & Miss V.E.S. Williams (USA)    3    Miss V. Ruano Pascual (ESP) & Miss P.L. Suarez (ARG)    2    6-2, 7-5    80
2001    Miss L.M. Raymond(USA) & Miss R.P. Stubbs (AUS)    1    Miss K. Clijsters (BEL) & Miss A. Sugiyama (JPN)    9    6-4, 6-3    54
2000    Miss S.J. Williams (USA) & Miss V.E.S. Williams (USA)    8    Mrs. A. Decugis (FRA) & Miss A. Sugiyama (JPN)    4    6-3, 6-2    71
1999    Miss L.A. Davenport (USA) & Miss C.M. Morariu (USA)    7    Miss M. de Swardt (RSA) & Miss E.V. Tararkova (UKR)    9    6-4, 6-4    82
1998    Miss M. Hingis (SUI) & Miss J. Novotna (CZE)    1    Miss L.A. Davenport (USA) & Miss N.M Zvereva (BLR)    2    6-3, 3-6, 8-6    112
1997    Miss B.C. Fernandez (USA) & Miss N.M. Zvereva (BLR)    1    Miss N.J. Arendt (USA) & Miss M.M. Bollegraf (NED)    6    7-6 (6-4), 6-4    76
1996    Miss M. Hingis (SUI) & Miss H. Sukova (CZE)    8    Miss M.J. McGrath (USA) & Mrs. A. Neiland (LAT)    4    5-7, 7-5, 6-1    104
1995    Miss J. Novotna (CZE) & Miss A.I.M. Sanchez-Vicario (ESP)    2    Miss B.C. Fernandez (USA) & Miss N.M. Zvereva (BLR)    1    5-7, 7-5, 6-4    125
1994    Miss B.C. Fernandez (USA) & Miss N.M. Zvereva (BLR)    1    Miss J. Novotna (CZE) & Miss A.I.M. Sanchez-Vicario (ESP)    2    6-4, 6-1    60
1993    Miss B.C. Fernandez (USA) & Miss N.M. Zvereva (BLR)    1    Mrs. A. Neiland (LAT) & Miss J. Novotna (CZE)    2    6-4, 6-7 (4-7), 6-4    127
1992    Miss B.C. Fernandez (USA) & Miss N.M. Zvereva (CIS)    2    Mrs. A. Neiland (LAT) & Miss J. Novotna (TCH)    1    6-4, 6-1    74
1991    Miss L.I. Savchenko & Miss N.M. Zvereva (URS)    2    Miss B.C. Fernandez (PUR) & Miss J. Novotna (TCH)    1    6-4, 3-6, 6-4    112
1990    Miss J. Novotna (TCH) & Miss H. Sukova (TCH)    1    Miss K. Jordan (USA) & Mrs. P. D. Smylie (AUS)    6    6-3, 6-4    58
1989    Miss J. Novotna (TCH) & Miss H. Sukova (TCH)    3    Miss L.I. Savchenko (URS) & Miss N.M. Zvereva (URS)    2    6-1, 6-2    50
1988    Miss S.M. Graf (GER) & Miss G.B. Sabatini (ARG)    3    Miss L.I. Savchenko (URS) & Miss N.M. Zvereva (URS)    11    6-3, 1-6, 12-10    169
1987    Miss C.G. Kohde-Kilsch (GER) & Miss H. Sukova (TCH)    3    Miss H.E. Nagelsen (USA) & Mrs P.D. Smylie (AUS)    5    7-5, 7-5    85
1986    Miss M. Navratilova (USA) & Miss P.H. Shriver (USA)    1    Miss H. Mandlikova (TCH) & Miss W.M. Turnbull (AUS)    3    6-1, 6-3    42
1985    Miss K. Jordan (USA) & Mrs. P D. Smylie (AUS)    3    Miss M. Navratilova (USA) & Miss P.H. Shriver (USA)    1    5-7, 6-3, 6-4    97
1984    Miss M. Navratilova (USA) & Miss P.H. Shriver (USA)    1    Miss K. Jordan (USA) Miss A.E. Smith (USA)    7    6-3, 6-4    54
1983    Miss M. Navratilova (USA) & Miss P.H. Shriver (USA)    1    Miss R. Casals (USA) & Miss W.M. Turnbull (AUS)    6    6-2, 6-2    49
1982    Miss M. Navratilova (USA) & Miss P.H. Shriver (USA)    1    Miss K. Jordan (USA) & Miss A.E. Smith (USA)    2    6-4, 6-1    52
1981    Miss M. Navratilova (USA) & Miss P.H. Shriver (USA)    2    Miss K. Jordan (USA) & Miss A.E. Smith (USA)    1    6-3, 7-6 (8-6)    80
1980    Miss K. Jordan (USA) & Miss A.E. Smith (USA)    4    Miss R. Casals (USA) & Miss W.M. Turnbull (AUS)    2    4-6, 7-5, 6-1    
1979    Mrs L.W. King (USA) & Miss M. Navratilova (USA)    1    Miss B.F. Stove (NED) & Miss W.M. Turnbull (AUS)    2    5-7, 6-3, 6-2    
1978    Mrs G.E. Reid (AUS) & Miss W.M. Turnbull (AUS)    4    Miss M. Jausovec (YUG) & Miss V. Ruzici (ROM)    7    4-6, 9-8 (12-10), 6-3    
1977    Mrs R.L. Cawley (AUS) & Miss J.C. Russell (USA)    U    Miss M. Navratilova (USA) & Miss B.F. Stove (NED)    1    6-3, 6-3    55
1976    Miss C.M. Evert (USA) & Miss M. Navratilova (TCH)    2    Mrs L.W. King (USA) & Miss B.F. Stove (NED)    1    6-1, 3-6, 7-5    
1975    Miss A.K. Kiyomura (USA) & Miss K. Sawamatsu (JAP)         Miss F.G. Durr (FRA) & Miss B.F. Stove (NED)    U    7-5, 1-6, 7-5    
1974    Miss E.F. Goolagong (AUS) & Miss M. Michel (USA)         Miss H.F. Gourlay (AUS) & Miss K.M. Krantzcke (AUS)    U    2-6, 6-4, 6-3    
1973    Miss R. Casals (USA) & Mrs L.W. King (USA)    1    Miss F.G. Durr (FRA) & Miss B.F. Stove (NED)    3    6-1, 4-6, 7-5    
1972    Mrs L.W. King (USA) & Miss B.F. Stove (NED)    1    Mrs D.E. Dalton (AUS) & Miss F.G. Durr (FRA)    3    6-2, 4-6, 6-3    
1971    Miss R. Casals (USA) & Mrs L.W. King (USA)    1    Mrs B.M. Court (AUS) & Miss E.F. Goolagong (AUS)    2    6-3, 6-2    
1970    Miss R. Casals (USA) & Mrs L.W. King (USA)    2    Miss F.G. Durr (FRA) & Miss S.V. Wade (GBR)    4    6-2, 6-3
1969    Mrs B.M. Court (AUS) & Miss J.A.M. Tegart (AUS)    1    Miss P.S.A. Hogan (USA) & Miss M. Michel (USA)    U    9-7, 6-2    
1968    Miss R. Casals (USA) & Mrs L.W. King (USA)    1    Miss F.G. Durr (FRA) & Mrs P.F. Jones (GBR)    3    3-6, 6-4, 7-5    
1967    Miss R. Casals (USA) & Mrs L.W. King (USA)    3    Miss M.E.A. Bueno (BRA) & Mrs N.A. Richey (USA)    1    9-11, 6-4, 6-2    
1966    Miss M.E.A. Bueno (BRA) & Miss N.A. Richey (USA)    2    Miss M. Smith (AUS) & Miss J.A.M. Tegart (AUS)    1    6-3, 4-6, 6-4    
1965    Miss M.E.A. Bueno (BRA) & Miss B.J. Moffitt (USA)    2    Miss F.G. Durr (FRA) & Miss J.P. Lieffrig (FRA)    U    6-2, 7-5    
1964    Miss M. Smith (AUS) & Miss L.R. Turner (AUS)    1    Miss B.J. Moffitt (USA) & Mrs J.R. Susman (USA)    2    7-5, 6-2    
1963    Miss M.E.A. Bueno (BRA) & Miss D.R. Hard (USA)    2    Miss R.A. Ebbern (AUS) & Miss M. Smith (AUS)    1    8-6, 9-7    
1962    Miss B.J. Moffitt (USA) & Mrs J.R. Susman (USA)    2    Mrs L.E.G. Price (RSA) & Miss R. Schuurman (RSA)    4    5-7, 6-3, 7-5    
1961    Miss K.J. Hantze (USA) & Miss B.J. Moffitt (USA)    U    Miss J.P. Lehane (AUS) & Miss M. Smith (AUS)    3    6-3, 6-4    
1960    Miss M.E.A. Bueno (BRA) & Miss D.R. Hard (USA)    1    Miss S. Reynolds (RSA) & Miss R. Schuurman (RSA)    4    6-4, 6-0    
1959    Miss J. Arth (USA) & Miss D.R. Hard (USA)    1    Mrs J.G. Fleitz (USA) & Miss C.C. Truman (GBR)    3    2-6, 6-2, 6-3    
1958    Miss M.E.A. Bueno (BRA) & Miss A. Gibson (USA)    1    Mrs W. du Pont & Miss M. Varner (USA)    U    6-3, 7-5    
1957    Miss A. Gibson (USA) & Miss D.R. Hard (USA)    1    Mrs K.E. Hawton & Mrs M.N. Long (AUS)    2    6-1, 6-2    
1956    Miss A. Buxton (GBR) & Miss A. Gibson (USA)    3    Miss E.F. Muller & Miss D.G. Seeney (AUS)    U    6-1, 8-6    
1955    Miss F.A.M. Mortimer & Miss J.A. Shilcock (GBR)    4    Miss S.J. Bloomer & Miss P.E. Ward (GBR)    3    7-5, 6-1    
1954    Miss A.L. Brough (USA) & Mrs W. du Pont (USA)    2    Miss S.J. Fry (USA) & Miss D.J. Hart (USA)    1    4-6, 9-7, 6-3    
1953    Miss S.J. Fry (USA) & Miss D.J. Hart (USA)    1    Miss M.C. Connolly & Miss J.A. Sampson (USA)    2    6-0, 6-0    
1952    Miss S.J. Fry (USA) & Miss D.J. Hart (USA)    1    Miss A.L. Brough (USA) & Miss M.C. Connolly (USA)    2    8-6, 6-3    
1951    Miss S.J. Fry (USA) & Miss D.J. Hart (USA)    2    Miss A.L. Brough (USA) & Mrs W. du Pont (USA)    1    6-3, 13-11    85
1950    Miss A.L. Brough (USA) & Mrs W. du Pont (USA)    1    Miss S.J. Fry (USA) & Miss D.J. Hart (USA)    2    6-4, 5-7, 6-1    60
1949    Miss A.L. Brough (USA) & Mrs W. du Pont (USA)    1    Miss G.A. Moran (USA) & Mrs R.B. Todd (USA)    2    8-6, 7-5    
1948    Miss A.L. Brough (USA) & Mrs W. du Pont (USA)    1    Miss D.J. Hart (USA) & Mrs R.B. Todd (USA)    2    6-3, 3-6, 6-3    
1947    Miss D.J. Hart (USA) & Mrs R.B. Todd (USA)    2    Miss A.L. Brough (USA) & Miss M.E. Osborne (USA)    1    3-6, 6-4, 7-5    
1946    Miss A.L. Brough (USA) & Miss M.E. Osborne (USA)    1    Miss P.M. Betz (USA) & Miss D.J. Hart (USA)    2    6-3, 2-6, 6-3    
1939    Mrs. M. Fabyan (USA) & Miss A. Marble (USA)    1    Miss H.H. Jacobs (USA) & Miss A.M. Yorke (GBR)    2    6-1, 6-0    
1938    Mrs. M. Fabyan (USA) & Miss A. Marble (USA)    2    Mrs R. Mathieu (FRA) & Miss A.M. Yorke (GBR)    1    6-2, 6-3    
1937    Mrs R. Mathieu (FRA) & Miss A.M. Yorke (GBR)    2    Mrs. M.R. King (GBR) & Mrs. J.B. Pitman (GBR)    U    6-3, 6-3    
1936    Miss W.A. James (GBR) & Miss K.E. Stammers (GBR)    1    Mrs. M. Fabyan (USA) & Miss H.H. Jacobs (USA)    2    6-2, 6-1    
1935    Miss W.A. James (GBR) & Miss. K.E. Stammers (GBR)    3    Mrs. R. Mathieu (FRA) & Mrs S. Sperling (GER)    2    6-1, 6-4    
1934    Mrs R. Mathieu (FRA) & Miss E.M. Ryan (USA)    1    Mrs. D.B. Andrus (USA) & Mrs C.F. Henrotin (FRA)    U    6-3, 6-3    
1933    Mrs R. Mathieu (FRA) & Miss E.M. Ryan (USA)    1    Miss W.A. James (GBR) & Miss A.M. Yorke (GBR)    U    6-2, 9-11, 6-4    
1932    Miss D.E. Metaxa (FRA) & Miss J. Sigart (BEL)    4    Miss H.H. Jacobs & Miss E.M. Ryan (USA)    2    6-4, 6-3    
1931    Mrs. W.P. Barron (GBR) & Miss P.E. Mudford (GBR)    U    Miss D.E. Metaxa (FRA) & Miss J. Sigart (BEL)    4    3-6, 6-3, 6-4    
1930    Mrs. F.S. Moody (USA) & Miss E.M. Ryan (USA)    1    Miss E.A. Cross & Miss S.H. Palfrey (USA)    4    6-2, 9-7    
1929    Mrs. L.R.C. Michell & Mrs. M.R. Watson (GBR)    2    Mrs. B.C. Covell & Mrs. W.P. Barron (GBR)    3    6-4, 8-6    
1928    Miss M.A. Saunders & Mrs. M.R. Watson (GBR)    3    Miss E.V. Bennett & Miss E. H. Harvey (GBR)    2    6-2, 6-3    
1927    Miss E.M. Ryan & Miss H.N. Wills (USA)    2    Miss E.A.L. Heine (RSA) & Mrs. G.E. Peacock (RSA)    1    6-3, 6-2    
1926    Miss M.K. Browne (USA)& Miss E.M. Ryan (USA)         Mrs. L.A. Godfree (GBR) & Miss. E.L. Colyer (GBR)         6-1, 6-1    
1925    Miss S.R.F. Lenglen (FRA) & Miss E.M. Ryan (USA)         Mrs. A.V. Bridge (GBR) & Mrs. C.G. McIlquham (GBR)         6-2, 6-2    
1924    Mrs. G. Wightman (USA) & Miss H.N. Wills (USA)         Mrs. B.C. Covell (GBR) & Miss K. McKane (GBR)         6-4, 6-4    
1923    Miss S.R.F. Lenglen (FRA) & Miss E.M. Ryan (USA)         Miss J.W. Austin (GBR) & Miss E.L. Colyer (GBR)         6-3, 6-1    
1922    Miss S.R.F. Lenglen (FRA) & Miss E.M. Ryan (USA)         Miss K. McKane (BRI) & Mrs. A.D. Stocks (BRI)         6-0, 6-4    
1921    Miss S.R.F. Lenglen (FRA) & Miss E.M. Ryan (USA)         Mrs. A.E. Beamish (BRI) & Mrs. G.E. Peacock (RSA)         6-1, 6-2    
1920    Miss S.R.F. Lenglen (FRA) & Miss E.M. Ryan (USA)         Mrs. R.L. Chambers (BRI) & Mrs. D.T.R. Larcombe (BRI)         6-4, 6-0    
1919    Miss S.R.F. Lenglen (FRA) & Miss E.M. Ryan (USA)         Mrs. R.L. Chambers (BRI) & Mrs. D.T.R. Larcombe (BRI)         4-6, 7-5, 6-3    
1914    Miss A.M. Morton (BRI) & Miss E.M. Ryan (USA)         Mrs. F.J. Hannam (BRI) & Mrs. D.T.R. Larcombe (BRI)     6-1,6-3
1913    Miss D.P. Boothby (BRI) & Mrs. R.J. McNair (BRI)         Mrs. R.L. Chambers (BRI) & Mrs. A. Sterry (BRI)         4-6, 2-4 (ret)

Cat sunt premiile in bani de la Wimbledon?

Premii in bani sunt acordate din 1968, cand li s-a permis şi jucatorilor profesionişti sa participe.
Pana in 2007, fondul de premiere era mai mare in concursul masculin decat in cel feminin, dar din acel an au fost acordate aceleaşi premii atat la baieţi, cat şi la fete.
Pentru ediţia din 2010 premiile au fost imparţite astfel (sumele sunt prezentate in lire sterline):
In competiţia de simplu (la feminin şi masculin)
Caştigarea turneului    1.000.000
Finala    500.000
Semifinala    250.000
Sfert de finala    125.000
Optimi    62.500
Turul al treilea    31.250
Turul al doliea    18.750
Turul intai    11.250
In competiţia de dublu (la feminin şi masculin)
Caştigarea turneului    324.000
Finala    120.000
Semifinala    60.000
Sfert de finala    30.000
Optimi    16.000
Turul al doliea    9.000
Turul intai    5.250

 
 
 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.