Preliminarii in Champions League

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 24.06.2013 14:28 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

În urma tragerii la sorţi care a avut loc la Nyon, Steaua va întâlni formaţia FK Vardar Skopje, campioana Macedoniei, în turul doi preliminar al Champions League, ediţia 2013/2014, a cărei finală se va disputa la Lisabona.
Partidele din turul doi preliminar al Ligii Campionilor se vor disputa în două manşe, la 16-17 iulie, respectiv 23-24 iulie. Steaua joacă primul meci pe teren propriu.
Pentru a evolua în Liga Campionilor, Steaua aşteaptă decizia Comisiei de Control şi Disciplină a UEFA.
Campioana României riscă excluderea din competiţiile europene ca urmare a cazului de corupţie în care finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a fost condamnat la trei ani de închisoare cu executare.
Calificatele din turul 2 preliminar vor mai avea de trecut şi o a treia rundă de calificare, precum şi un play-off, pentru a ajunge la faza grupelor.
Olympique Lyonnais, FC Zenit St Petersburg şi PSV Eindhoven le aşteaptă runda a treia de calificare.
FK Vardar Skopje este campioana en titre a Macedoniei, înfiinţată în anul 1947 şi a cucerit până în prezent 8 titluri de campioană şi 6 cupe naţionale.

Primul tur de calificare (2/3 şi 9/10 iulie)
FC Shirak (ARM) - SP Tre Penne (SMR)
FC Lusitans (SI) - EB / Streymur (FRO)
Al doilea tur preliminar (16/17 şi 23/24 iulie)
Neftçi PFK (AZE) - KS Skënderbeu (ALB)
FC Steaua Bucureşti (ROM) - FK Vardar (MCD)
FC Viktoria Plzeň (CEH) - FK Željezničar (BIH)
FC Sheriff (MDA) - FK Sutjeska (MNE)
Birkirkara FC (MLT) - NK Maribor (SLO)
Sligo Rovers FC (IRL) - Molde FK (NOR)
IF Elfsborg (SWE) - FC Daugava Daugavpils (LET)
HJK Helsinki (FIN) - JK Nõmme Kalju (EST)
FK Ekranas (LIT) - FH Hafnarfjördur (ISL),
The New Saints FC (WAL) - Legia Warszawa (POL)
Celtic FC (SCO) - Cliftonville FC (NIR)
GNK Dinamo Zagreb (CRO) - CS Fola Esch (LUX)
Győri ETO FC (HUN) - Maccabi Tel-Aviv FC (ISR)
FC BATE Borisov (BLR) - FC Shakhter Karagandy (KAZ)
FC Shirak (ARM) / SP Tre Penne (SMR) - FK Partizan (SRB)
ŠK Slovan Bratislava (SVK) - PFC Ludogorets Razgrad (BUL)
FC Dinamo Tbilisi (GEO) - FC Lusitans (SI) / Streymur (FRO)

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.