Preliminariile Campionatului European 2016

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 13.10.2015 23:59 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

In perioada 8-13 octombrie, se disputa ultimele jocuri ale preliminariilor Campionatului European 2016, ce va fi gazduit de Franţa

GRUPA A

►  Islanda - Letonia 2-2, Kazahstan - Olanda  1-2, Cehia - Turcia 0-2
► Letonia - Kazahstan 0-1, Olanda - Cehia 2-3, Turcia - Islanda 1-0
 
1   CEHIA    10    7    1    2    19-14    22
2    ISLANDA    10    6    2    2    17-6    20
3    Turcia    10    5    3    2    14-9    18
4    Olanda    10    4    1    5    17-14    13
5    Kazakhstan    10    1    2    7    7-18    5
6   Letonia    10    0    5    5    6-19    5

GRUPA B

► Andorra - Belgia 1-4, Bosnia-Herţegovina - Ţara Galilor 2-0, Israel - Cipru 1-2
► Belgia - Israel 3-1, Cipru - Bosnia-Herţegovina 2-3, Ţara Galilor - Andorra 2-0
 
1    Belgia    10    7    2    1    24-5    23
2    Ţara Galilor   10    6    3    1    11-4    21
3   Bosnia-Herţegovina    10    5    2    3    17-12    17
4     Israel   10    4    1    5    16-14    13
5    Cipru    10    4    0    6    16-17    12
6    Andorra    10    0    0    10    4-36    0

GRUPA C

► Macedonia - Ucraina 0-2, Slovacia - Belarus 0-1, Spania - Luxemburg 4-0
► Belarus - Macedonia 0-0, Luxemburg - Slovacia 2-4, Ucraina - Spania 0-1
 
1    Spania    10    9    0    1    23-3    27
2    Slovacia   10    7    1    2    17-8    22
3    Ucraina    10    6    1    3    14-4    19
4    Belarus    10    3    2    5    8-14    11
5    Luxemburg    10    1    1    8    6-27    4
6    Macedonia    10    1    1    8    6-18    4

GRUPA D

► Georgia - Gibraltar 4-0 (Vatsadze 30, 45, Okriashvili 35-pen., Kazaishvili 87), Scoţia - Polonia 2-2 (Ritchie 45, S. Fletcher 62 / Lewandowski 3, 90+4), Irlanda - Germania 1-0 (Long 70)
► Germania - Georgia 2-1, Gibraltar - Scoţia 0-6, Polonia - Irlanda 2-1
 
1    Germania    10    7    1    2    24-9    22
2    Polonia     10    6    3    1    33-10    21
3    Irlanda    10    5    3    2    19-7    18
4    Scoţia    10   4    3    3    22-12    15
5    Georgia    10    3    0    7    10-16    9
6    Gibraltar    10    0    0    10    2-56    0

GRUPA E

► Anglia - Estonia 2-0, Slovenia - Lituania 1-1, Elveţia - San Marino 7-0
► Estonia - Elveţia 0-1, Lutiania - Anglia 0-3, San Marino - Slovenia 0-2
 
1    ANGLIA   10    10    0    0    31-3    30
2    Elveţia    10    7    0    3    24-8    21
3    Slovenia    10    5    1    4    18-11    16
4    Estonia    10    3    1    6    4-9    10
5    Lituania    10    3    1    6    7-18    10
6    San Marino    10    0    1    9    1-36    1

GRUPA F

► Ungaria - Feroe 2-1 (Bode 63, 71 / Jakobsen 11), Irlanda de Nord - Grecia 3-1 (S. Davis 35, 58, Magennis 49 / Aravidis 87), Romania - Finlanda 1-1 (Hoban 90+1 / Pohjanpalo 67)
 ► Feroe - Romania 0-3, Finlanda - Irlanda de Nord 1-1, Grecia - Ungaria 4-3

1    IRLANDA DE NORD    10    6    3    1    16-8    21
2    ROMÂNIA    10    5    5    0    11-2    20
3    Ungaria    10    4    4    2    11-9    16
4    Finlanda    10    3    3    4    9-10    12
5    Feroe    10    2    0    7    6-17    6
6    Grecia    10    1    3    6    7-14    6

GRUPA G

► Liechtenstein - Suedia 0-2, Moldova - Rusia 1-2, Muntenegru - Austria 2-3
► Austria - Liechtenstein 3-0, Rusia - Muntenegru 2-0, Suedia - Moldova 2-0
 
1    AUSTRIA    10    9   1    0    22-5    28
2    Rusia    10    6    2    2    21-5    20
3    Suedia    10    5    3    2    15-9    18
4    Muntenegru    10    3    2    5    10-13    11
5    Liechtenstein    10    1    2    7    2-26    5
6    Moldova    10    0    2    8    4-16    2

GRUPA H

► Azerbaijan - Italia 1-3, Norvegia - Malta 2-0, Croaţia - Bulgaria 3-0
► Bulgaria - Azerbaijan 2-0, Italia - Norvegia 2-1, Malta - Croaţia  0-1
 
1    Italia    10    7    3    0    16-7    24
2    Croaţia*    10    6    3    1    20-5    20
3    Norvegia    10    6    1    3    13-10    19
4    Bulgaria    10    3    2    5    9-12    11
5    Azerbaijan    10    1    3    6    7-18    6
6    Malta    10    0    2    8    3-16    2

*Croaţia a fost depunctata cu 1 punct

GRUPA I

► Albania - Serbia 0-2 (Kolarov 90+1, Ljajic 90+4), Portugalia - Danemarca 1-0 (Joao Moutinho 66)
► Armenia - Albania 0-3, Serbia - Portugalia 1-2

1    PORTUGALIA   8    7    0    1    11-5    21
2    Albania    8    4    2    2    10-5    14
3    Danemarca    8    3    3    2    8-5    12
4    Serbia**    8    2    1    5    8-13    4
5    Armenia    8    0    2    6    5-14    2

** Serbia a caştigat cu 3-0 meciul cu Albania, dar a fost depunctata cu 3p

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.