PRELIMINARIILE EURO 2016: ETAPA 6

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 14.06.2015 23:26 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

In perioada 12-14 iunie, se disputa jocurile din runda a şasea preliminariilor Campionatului European 2016, ce va fi gazduit de Franţa.

GRUPA A

Islanda - Cehia 2-1 (A. Gunnarsson 60, Sigthorsson 76 / Dockal 55),
Letonia - Olanda 0-2 (Wijnaldum 67, Narsingh 71),
Kazahstan - Turcia 0-1 (Arda Turan 83)
 
1    Islanda    6    5    0    1    13-3    15
2    Cehia    6    4    1    1    12-8    13
3    Olanda    6    3    1    2    13-6    10
4    Turcia    6    2    2    2    7-8    8
5    Letonia    6    0    3    3    2-13    3
6    Kazakhstan    6    0    1    5    4-14    1

GRUPA B

Andorra - Cipru 1-3 (Dossa Junior 2-autogol / Mytidis 13, 45, 53),
Bosnia-Herţegovina - Israel 3-1 (Visca 42, 75, Dzeko 45+2-pen. / Ben Haim II 41),
Ţara Galilor - Belgia 1-0 (Bale 25)
 
1    Ţara Galilor    6    4    2    0    8-2    14
2    Belgia    6    3    2    1    13-2    11
3    Cipru    6    3    0    3    12-11    9
4    Israel    6    3    0    3    10-9    9
5    Bosnia    6    2    2    2    8-7    8
6    Andorra    6    0    0    6    3-23    0

GRUPA C

Ucraina - Luxemburg 3-0
Belarus - Spania 0-1
Slovacia - Macedonia 2-1
 
1    Slovacia   6   6    0    0    13-3    18
2    Spania    6    5    0    1    15-3    15
3    Ucraina    6    4    0    2    9-2    12
4    Belarus    6    1    1    4    4-11    4
5    Macedonia    6    1    0    5    6-14    3
6    Luxemburg    6    0    1    5    3-17    1

GRUPA D

Polonia - Georgia  4-0
Irlanda - Scoţia 1-1
Gibraltar - Germania 0-7
 
1    Polonia     6    4    2    0    22-3    14
2    Germania    6    4    1    1    16-4    13
3    Scoţia    6    3    2    1    11-5    11
4    Irlanda    6    2    3    1    12-5    9
5    Georgia    6    1    0   5    4-13    3
6    Gibraltar   6   0    0    6    1-34    0

GRUPA E

Estonia - San Marino 2-0
Slovenia - Anglia 2-3
Lituania - Elveţia 1-2
 
1    Anglia   6   6    0    0    18-3    18
2    Elveţia    6    4   0    2    13-4    12
3    Slovenia    6    3    0    3    12-7   9
4    Estonia    6    2    1    3    3-5    7
5    Lituania    6    2    0    4    4-12    6
6    San Marino    6    0    1    5    0-19    1

GRUPA F

Finlanda - Ungaria 0-1
Irlanda de Nord - ROMÂNIA 0-0

Irlanda de Nord: 1. Michael McGovern — 2. Conor McLaughlin, 4. Gareth McAuley, 5. Jonny Evans, 11. Chris Brunt — 8. Steven Davis (capitan) — 19. Jamie Ward, 16. Oliver Norwood, 6. Chris Baird, 14. Stuart Dallas — 10. Kyle Lafferty. Selecţioner: Michael O'Neill.

Rezerve: 12. Trevor Carson, 23. Maik Taylor — 3. Shane Ferguson, 17. Paddy McNair, 18. Aaron Hughes, 20. Craig Cathcart, 13. Corry Evans, 15. Paddy McCourt, 21. Josh Magennis, 7. Niall McGinn, 9. Will Grigg, 22. Caolan Lavery.

Romania: 12. Ciprian Tataruşanu — 2. Paul Papp, 6. Vlad Chiricheş (capitan), 21. Dragoş Grigore, 3. Laszlo Sepsi — 18. Andrei Prepeliţa, 8. Mihai Pintilii — 11. Gabriel Torje, 10. Alexandru Maxim, 7. Alexandru Chipciu — 13. Claudiu Keşeru. Selecţioner: Anghel Iordanescu.

Rezerve: 1. Silviu Lung jr, 23. Cristian Balgradean — 4. Gabriel Tamaş, 5. Cosmin Moţi, 16. Bogdan Vatajelu, 22. Cristian Sapunaru, 14. Claudiu Bumba, 15. Ovidiu Hoban, 17. Adrian Popa, 20. Eric Bicfalvi, 9. Florin Andone, 19. Bogdan Stancu.

Feroe - Grecia 2-1
 
1    ROMÂNIA    6   4   2    0    7-1    14
2    Irlanda de Nord    6    4    1    1    8-4    13
3    Ungaria    6    3    2    1    5-3    11
4    Feroe    6    2    0    4    4-8    6
5    Finlanda    6    1    1    4    5-8    4
6    Grecia    6   0    2    4    2-7   2

GRUPA G

Liechtenstein - Moldova 1-1
Rusia - Austria 0-1
Suedia - Muntenegru 3-1
 
1    Austria    6    5    1    0    11-2    16
3    Suedia   6    3    3    0    10-4    12
2    Rusia    6    2    2    2    9-4    8
4    Muntenegru    6    1    2    3    4-8    5
6    Liechtenstein    6    1    2    3    2-12    5
5    Moldova    6    0    2    4    3-9   2

GRUPA H

Croaţia - Italia 1-1 (Mandzukic 11 / Candreva 36-pen.),

Malta - Bulgaria 0-1 (Popov 56),

Norvegia - Azerbaijan 0-0
 
1    Croaţia    6    4    2    0    16-3    14
2    Italia    6    3    3    0    9-5    12
3    Norvegia    6    3    1    2    7-8    10
4    Bulgaria    6    2    2    2    7-7    8
5    Azerbaijan    6    1    1    4    4-11    4
6    Malta    6    0    1    5    1-10    1

GRUPA I

Armenia - Portugalia 2-3
Danemarca - Serbia 2-0
 
1    Portugalia    5    4    0    1    7-4    12
2    Danemarca    5    3    1    1    8-4    11
3    Albania    4    2    1    1    4-5    7
4    Serbia    5    1    1    4    6-8    1
5    Armenia    5    0    1    4    5-8    1

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.