Programul complet al meciurilor de baraj pentru promovarea in Liga 3

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 19.06.2015 20:38 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Federatia Romana de Fotbal a anuntat programul oficial al meciurilor care vor decide promovatele in editia 2015-2016 a esalonului al treilea.

Pe 20 si 27 iunie vor avea loc cele doua manse ale jocurilor de baraj pentru promovarea in Liga a III-a, conform tragerii efectuate pe 11 iunie, la sediul Federatiei Romane de Fotbal.
Asociatiile judetene de fotbal, respectiv AMFB, au fost obligate sa comunice FRF - Departamentul de Competitii, in scris, pana pe 15 iunie, echipele calificate pentru a participa la jocurile de baraj, precum si copia Certificatului de Identitate Sportiva al clubului respectiv/bonului de inregistrare a documentatiei la M.T.S.

Din cele 42 de campioane cu drept de participare la baraj, trei echipe nu vor participa la aceasta faza a competitiei.
Conform deciziei Comisiei de Disciplina si Etica a FRF, luata in sedinta din 17 iunie 2015, cluburile Potaissa Turda (AJF Cluj), Sport Club II Bacau (AJF Bacau) si FC Chitila (AMF Bucuresti), in conformitate cu prevederile art. 79/9 din RD raportat la art.6/e şi 9/a din Regulamenul privind organizarea şi desfaşurarea jocurilor de baraj pentru promovarea in Liga a III-a, campionatul 2015 – 2016, au fost sanctionate cu neprogramarea.

In aceste conditii, adversarele acestor echipe - Luceafarul Oradea (AJF Bihor), Atletico Vaslui (AJF Vaslui) si CSM Oltenita (AJF Calarasi) - vor promova in esalonul al treilea, dupa omologarea tuturor rezultatelor din cele doua manse ale barajului.

Iata si programul complet al meciurilor de baraj pentru promovarea in Liga a III-a:

Performanta Ighiu (AB) - ACS Progresul Pecica (AR)
AS Unirea Mircesti (IS) - CS Speranta Raucesti (NT)
ACS Sporting Turnu Magurele (TR) - AS Milcov (OT)
CS Petrolistul Boldeşti (PH) - Unirea Fierbinti (IL)
CS FC Olimpia II Satu Mare (SM) - CS Luceafarul Balan (SJ)
ACS Inter Dorohoi (BT) - ACS Bucovina II Pojorata (SV)
ACS ASU Politehnica Timişoara (TM) - AS Vointa Lupac (CS)
CS Magura Cisnadie (SB) - ACS Flacara Horezu (VL)
CS Universitatea II Craiova (DJ) - CS Pandurii Cerneti (MH)
ACS Fotbal Comuna Recea (MM) - ACS Vointa Cetate (BN)
SC FC Voluntari SA II (IF) - AS Arsenal Malu (GR)
FC Aninoasa (DB) - CS Unirea Bascov (AG)
AS Infratirea Agromec Harman (BV) - ACS Viitorul Ungheni (MS)
ACS Olimpia 2010 Rm. Sarat (BZ) - CS Avantul Valea Marului (GL)
FC Viitorul II Constanta (CT) - ACS FC Granitul Babadag (TL)
AFC Odorheiu Secuiesc (HR) - AS CS Nemere (CV)
CNS Cetate Deva (HD) - CS Gilortul Targu Carbunesti (GJ)
CS Victoria Traian (BR) - CS Panciu (VN)
CS FC Potaissa Turda (CJ) - CS Luceafarul Oradea (BH) - nu se disputa
Sport Club II Bacau (BC) - Atletico Vaslui (VS) - nu se disputa
CS FC Chitila (B) - CSM Oltenita (CL) - nu se disputa

Meciul tur va avea loc pe 20 iunie, pe terenul primei echipe, in timp ce returul se va disputa pe 27 iunie, pe terenul celei de-a doua, ambele partide urmand a incepe de la ora 17:30.

In situatia in care, dupa disputarea celor doua jocuri, egalitatea se mentine (la puncte si la golaveraj), se va lua in considerare numarul mai mare de goluri marcate in deplasare, fiind declarata castigatoare echipa cu cel mai bun golaveraj.
Daca, si in aceste conditii, egalitatea persista, jocul se va prelungi cu cate doua reprize a cate 15 minute, fara pauze intre ele, dar cu o pauza de cinci minute acordata la terminarea celor 90 de minute de joc.
In cazul in care egalitatea se mentine si dupa reprizele de prelungire, echipa castigatoare va fi desemnata in urma executarii loviturilor de departajare din punctul de pedeapsa, in conformitate cu Legile Jocului.

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.