Programul sezonului regular din Liga Nationala de Baschet Masculin

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 24.07.2015 16:35 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

La sediul Federatiei Romane de Baschet a avut loc tragerea la sorti a locurilor din tabela Berger pentru stabilirea programului meciurilor din sezonul regular al Ligii Nationale de Baschet Masculin, editia 2015-2016.

In prezenta reprezentantilor cluburilor participante - 8 cluburi, precum si a membrilor CCCLT, au fost stabilite pozitiile celor 12 echipe inscrise in actualul sezon al LNBM si a rezultat programul de meciuri.
 
Conform programului, in prima etapa din LNBM, care va avea loc in data de 3 octombrie 2015, se vor desfasura urmatoarele jocuri:    
 
Steaua CSM Eximbank – CSM U Oradea
BC Timisoara – CSU Atlassib Sibiu
BC Mures Tg. Mures – Gaz Metan Medias
U-Banca Transilvania Cluj-Napoca – Dinamo
Energia Tg. Jiu – Phoenix Galati
BCM U Pitesti – SCM U Craiova
 
Ultima etapa din turul sezonului regular este programata pentru data de 5 decembrie 2015, iar returul va incepe in data de 12 decembrie si se va incheia cu etapa XXII in data de 13 februarie.
Ca si in sezoanele precedente, venind in intampinarea suporterilor baschetului romanesc, FRB a semnat un contract de cesionare, urmand ca DIGI SPORT sa transmita in direct in fiecare etapa un numar cat mai mare de meciuri din LNBM.
 
Pe de alta parte, in baza deciziei Biroului Federal, la finalul sezonului regular al LNBM, editia 2015-2016, se vor forma doua grupe in baza clasamentului de la finele returului, astfel: grupa 1-6 si grupa 7-12.
In aceste grupe, toate echipele intra cu punctele acumulate in sezonul regular si se vor mai disputa alte 10 meciuri, dupa sistemul fiecare cu fiecare, tur si retur.
Primele doua echipe din grupa 7-12 se alatura echipelor din grupa 1-6 si se va forma play-off-ul, unde se vor juca trei tururi (sferturi, semifinale si finala), dupa regula 3 din 5 partide.
Etapele duble din play-off se vor disputa cu o zi de pauza intre jocuri.
Dupa derularea primului tur din play-off, echipele invinse nu vor mai juca.
Totodata, echipele ramase pe locurile 9-12 nu vor mai juca, pastrandu-si pozitiile din clasamentul grupei 7-12.
Ultimele doua echipe, clasate pe locurile 11 si 12, vor retrograda in Liga I iar in situatia in care dupa inceperea competitiei o echipa se retrage, sau este exclusa, atunci va retrograda doar o echipa.
In plus, echipele din LNBM vor putea inscrie 6 jucatori straini pe foaia de arbitraj si se va aplica regula cu minim un jucator roman pe teren, pe toata durata jocului.
Perioada de transfer pentru LNBM este de 01 august -30 septembrie iar dupa aceasta data se vor putea face 6 inlocuiri de jucatori pana in data de 28 februarie.

Programul sezonului regular din Liga Nationala de Baschet Masculin, editia 2015-2016

CSM U Oradea
CSU Atlassib Sibiu
CS Gaz Metan Medias
CS Dinamo Bucuresti
CS Phoenix Galati
SCM U Craiova
Steaua CSM Eximbank Bucuresti
BC Timisoara
BC Mures Targu Mures
U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
CS Energia Targu Jiu
BCM U Pitesti

TUR

Etapa 1 - 03 octombrie 2015
Steaua CSM Eximbank Bucuresti CSM U Oradea
BC Timisoara CSU Atlassib Sibiu
BC Mures Targu Mures CS Gaz Metan Medias
U-Banca Transilvania Cluj-Napoca CS Dinamo Bucuresti
CS Energia Targu Jiu CS Phoenix Galati
BCM U Pitesti SCM U Craiova
Etapa 2 - 10 octombrie 2015
CSM U Oradea BC Timisoara
CSU Atlassib Sibiu Steaua CSM Eximbank Bucuresti
CS Gaz Metan Medias U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
CS Dinamo Bucuresti BC Mures Targu Mures
CS Phoenix Galati BCM U Pitesti
SCM U Craiova CS Energia Targu Jiu
Etapa 3 - 17 octombrie 2015
BC Mures Targu Mures CSM U Oradea
U-Banca Transilvania Cluj-Napoca CSU Atlassib Sibiu
CS Energia Targu Jiu CS Gaz Metan Medias
BCM U Pitesti CS Dinamo Bucuresti
Steaua CSM Eximbank Bucuresti CS Phoenix Galati
BC Timisoara SCM U Craiova
Etapa 4 - 24 octombrie 2015
CSM U Oradea U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
CSU Atlassib Sibiu BC Mures Targu Mures
CS Gaz Metan Medias BCM U Pitesti
CS Dinamo Bucuresti CS Energia Targu Jiu
CS Phoenix Galati BC Timisoara
SCM U Craiova Steaua CSM Eximbank Bucuresti
Etapa 5 - 28 octombrie 2015
CS Energia Targu Jiu CSM U Oradea
BCM U Pitesti CSU Atlassib Sibiu
SCM U Craiova CS Gaz Metan Medias
CS Phoenix Galati CS Dinamo Bucuresti
Steaua CSM Eximbank Bucuresti U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
BC Timisoara BC Mures Targu Mures
Etapa 6 - 31 octombrie 2015
CSM U Oradea BCM U Pitesti
CSU Atlassib Sibiu CS Energia Targu Jiu
CS Gaz Metan Medias CS Phoenix Galati
CS Dinamo Bucuresti SCM U Craiova
BC Mures Targu Mures Steaua CSM Eximbank Bucuresti
U-Banca Transilvania Cluj-Napoca BC Timisoara
Etapa 7 - 07 noiembrie 2015
SCM U Craiova CSM U Oradea
CS Phoenix Galati CSU Atlassib Sibiu
BC Timisoara CS Gaz Metan Medias
Steaua CSM Eximbank Bucuresti CS Dinamo Bucuresti
BCM U Pitesti BC Mures Targu Mures
CS Energia Targu Jiu U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
Etapa 8 - 14 noiembrie 2015
CSM U Oradea CS Phoenix Galati
CSU Atlassib Sibiu SCM U Craiova
CS Gaz Metan Medias Steaua CSM Eximbank Bucuresti
CS Dinamo Bucuresti BC Timisoara
BC Mures Targu Mures CS Energia Targu Jiu
U-Banca Transilvania Cluj-Napoca BCM U Pitesti
Etapa 9 - 21 noiembrie 2015
CS Dinamo Bucuresti CSM U Oradea
CS Gaz Metan Medias CSU Atlassib Sibiu
CS Phoenix Galati U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
SCM U Craiova BC Mures Targu Mures
Steaua CSM Eximbank Bucuresti BCM U Pitesti
BC Timisoara CS Energia Targu Jiu
Etapa 10 - 28 noiembrie 2015
CSM U Oradea CS Gaz Metan Medias
CSU Atlassib Sibiu CS Dinamo Bucuresti
BC Mures Targu Mures CS Phoenix Galati
U-Banca Transilvania Cluj-Napoca SCM U Craiova
CS Energia Targu Jiu Steaua CSM Eximbank Bucuresti
BCM U Pitesti BC Timisoara
Etapa 11 - 05 decembrie 2015
CSU Atlassib Sibiu CSM U Oradea
CS Dinamo Bucuresti CS Gaz Metan Medias
SCM U Craiova CS Phoenix Galati
BC Timisoara Steaua CSM Eximbank Bucuresti
U-Banca Transilvania Cluj-Napoca BC Mures Targu Mures
BCM U Pitesti CS Energia Targu Jiu

RETUR

Etapa 12 - 12 decembrie 2015
CSM U Oradea Steaua CSM Eximbank Bucuresti
CSU Atlassib Sibiu BC Timisoara
CS Gaz Metan Medias BC Mures Targu Mures
CS Dinamo Bucuresti U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
CS Phoenix Galati CS Energia Targu Jiu
SCM U Craiova BCM U Pitesti
Etapa 13 - 16 decembrie 2015
BC Timisoara CSM U Oradea
Steaua CSM Eximbank Bucuresti CSU Atlassib Sibiu
U-Banca Transilvania Cluj-Napoca CS Gaz Metan Medias
BC Mures Targu Mures CS Dinamo Bucuresti
BCM U Pitesti CS Phoenix Galati
CS Energia Targu Jiu SCM U Craiova
Etapa 14 - 19 decembrie 2015
CSM U Oradea BC Mures Targu Mures
CSU Atlassib Sibiu U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
CS Gaz Metan Medias CS Energia Targu Jiu
CS Dinamo Bucuresti BCM U Pitesti
CS Phoenix Galati Steaua CSM Eximbank Bucuresti
SCM U Craiova BC Timisoara
Etapa 15 - 28 decembrie 2015
U-Banca Transilvania Cluj-Napoca CSM U Oradea
BC Mures Targu Mures CSU Atlassib Sibiu
BCM U Pitesti CS Gaz Metan Medias
CS Energia Targu Jiu CS Dinamo Bucuresti
BC Timisoara CS Phoenix Galati
Steaua CSM Eximbank Bucuresti SCM U Craiova
Etapa 16 - 16 ianuarie 2016
CSM U Oradea CS Energia Targu Jiu
CSU Atlassib Sibiu BCM U Pitesti
CS Gaz Metan Medias SCM U Craiova
CS Dinamo Bucuresti CS Phoenix Galati
U-Banca Transilvania Cluj-Napoca Steaua CSM Eximbank Bucuresti
BC Mures Targu Mures BC Timisoara
Etapa 17 - 23 ianuarie 2016
BCM U Pitesti CSM U Oradea
CS Energia Targu Jiu CSU Atlassib Sibiu
CS Phoenix Galati CS Gaz Metan Medias
SCM U Craiova CS Dinamo Bucuresti
Steaua CSM Eximbank Bucuresti BC Mures Targu Mures
BC Timisoara U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
Etapa 18 - 30 ianuarie 2016
CSM U Oradea SCM U Craiova
CSU Atlassib Sibiu CS Phoenix Galati
CS Gaz Metan Medias BC Timisoara
CS Dinamo Bucuresti Steaua CSM Eximbank Bucuresti
BC Mures Targu Mures BCM U Pitesti
U-Banca Transilvania Cluj-Napoca CS Energia Targu Jiu
Etapa 19 - 03 februarie 2016
CS Phoenix Galati CSM U Oradea
SCM U Craiova CSU Atlassib Sibiu
Steaua CSM Eximbank Bucuresti CS Gaz Metan Medias
BC Timisoara CS Dinamo Bucuresti
CS Energia Targu Jiu BC Mures Targu Mures
BCM U Pitesti U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
Etapa 20 - 06 februarie 2016
CSM U Oradea CS Dinamo Bucuresti
CSU Atlassib Sibiu CS Gaz Metan Medias
U-Banca Transilvania Cluj-Napoca CS Phoenix Galati
BC Mures Targu Mures SCM U Craiova
BCM U Pitesti Steaua CSM Eximbank Bucuresti
CS Energia Targu Jiu BC Timisoara
Etapa 21 - 10 februarie 2016
CS Gaz Metan Medias CSM U Oradea
CS Dinamo Bucuresti CSU Atlassib Sibiu
CS Phoenix Galati BC Mures Targu Mures
SCM U Craiova U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
Steaua CSM Eximbank Bucuresti CS Energia Targu Jiu
BC Timisoara BCM U Pitesti
Etapa 22 - 13 februarie 2016
CSM U Oradea CSU Atlassib Sibiu
CS Gaz Metan Medias CS Dinamo Bucuresti
CS Phoenix Galati SCM U Craiova
Steaua CSM Eximbank Bucuresti BC Timisoara
BC Mures Targu Mures U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
CS Energia Targu Jiu BCM U Pitesti

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.