RCM mvt UVT Timisoara – Stiinta Baia Mare 19-13

Scris de Timisoara Express | Publicat in 01.09.2012 11:28 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Sambata 1 septembrie, ora 10.30, RCM a jucat derby-ul superligii cu Stiinta Baia Mare.

Meciul a fost echilibrat cu scor egal la pauza 6-6 dupa ce timisorenii au condus cu 6-0, fiecare echipa a trasnformat cate doua lovituri de pedeapsa.

Baimarenii surprind gazdele in minutul 1 al reprizei a doua si reusesc un eseu tranformat, peste 3 minute se readuce echilibrul in acelasi mod scor 13-13.
Meci de mare angajament pana la final fiecare dintre cele doua echipe ar fi putut invinge. RCM transforma doua lovituri de pedeapsa, CSM rateaza doua si se ajunge la final 19 – 13. Chiar daca au fost doar doua eseuri e cel mai frumos meci pe care l-am vazut in campionat.
S-a inceput in urmatoarea alcatuire:
RCM mvt UVT:
1. Gigel Militaru; 2. Otar Turashvili; 3. Horatiu Eugen Pungea; 4. Dorin Lazar;
5. Marian Drenceanu; 6. Sandu Stelian Burcea; 7. Laurentiu Marian Tanase; 8. Daniel Carpo;
9. Valentin Nicolae Calafeteanu; 10. Jody Gavin Rose; 11. Viliami Tu'akalau Moala; 12. Johnny Sola; 13. Ben Dominic Tuiatua; 14. Madalin Vlad Lemnaru;15. Catalin Fercu;
Rezerve: 16. Marian Eugen Capatina; 18. Samuel Maris; 19. Mateaki Kafatolu; 20. Laurentiu Tanase; 21. Gheorghe Bizo; 22. Florin Fantanaru; 23.Alexandru Dumitru 36. Petru Vladimir Balan
Antrenor principal: Chester Williams; Antrenor secund: Marthinus Linee; Preparator fizic: Bogdan Almajan; Kinetoterapeut: George Radu; Director tehnic: Dan Borzas
CSM Stiinta Baia Mare:
Antrenor principal: Eugen Apjok
Antrenor second: Vasile Lucaci
28. Mihai Dico; 2. Andrei Radoi; 25. Andrei Ursache; 18. Ionut Hristache; 5. Johanes Petrus Van Heerden; 6. Sean Morrell;Ene, 19 Constantin Buzatu; 8. Constantin Ene;
20. Vlad Ailenei; 31. Michael Wiringi, 15. Cristian Dinis; 12 Csaba Gal; 13. Stefan Ciuntu; 14 Ionut Botezatu, 32. Ionut Niacsu.
Rezerve: Vasile Barlea; Florin Bardasu; Balan Cristian; Silviu Suciu; Marius Danila; Cristian Stoica; Marcel Cretulescu; Ioan Pop
min. 33 – l.p. Calafeteanu 19-13
In repriza a 2-a s-au facut mai multe schimbari: la timisoreni au intrat Fantanaru, Kafatolu si Lazar, inlocuindu-i pe Sola, Carpo si Lazar, iar la baimareni Brandasu, Barlea, Cretuleac si Danila i-au inlocuit pe Radoi, Dico, Ailenei şi Hristache.
Baimarenii au avut un eliminat in repriza a II-a pe Ciuntu.
RCM castiga 4 puncte, totalizand 10 dupa 3 intalniri, Stiinta mai aduna un punct si isi face o zestre de 6 la jumatatea play-off-ului. Duminica, se joaca Steaua – Farul Constanta echipe, care au 4 respectiv 5 puncte pana acum.