Romania danseaza. Si castiga medalii europene...

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 20.08.2014 14:17 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

La Stuttgart, s-a desfasurat German Open Championships (GOC), campionatul Germaniei la dans sportiv, cea mai importanta competitie continentala din timpul verii.
Cea de-a 28-a editie a campionatului german, la care au participat sportivi din 26 de tari,  s-a desfaşurat pe parcursul a cinci zile, in perioada 12 - 16 august.
Cu aceeaşi ocazie, la Stuttgart, 26 de membri  ai  Federaţiei Mondiale de Dans Sportiv (WDSF) au fondat Federatia Europeana de Dans Sportiv.
 In concurs, Romania a avut 60 de perechi de la mai multe cluburi, iar in randul arbitrilor internationali, Romania i-a avut pe Cristian Parnescu, Valeria Mangra, Virgil Grigore si Valentin Illes.
 Pe natiuni, Romania s-a clasat pe locul 4, dupa Rusia, Italia si Germania, cu doua medalii de aur, doua de argint si sase de bronz.

 Rezultate Romania / Finalistii la GOC 2014

 Juveniles II Latin
 Locul 3. Stefan Liviu Matasaru/Alexandra Motic// Romania

 Juveniles II Standard
 Locul 3. Stefan Liviu Matasaru/Alexandra Motoc// ROMANIA

 Juveniles II 8-Dance
 Locul 3. Stefan Liviu MATASARU / MOTOC Alexandra// ROMANIA

 Junior I Standard
 Locul 2. Sebastian-Alin Zicoane-Heler/Anca Copos// ROMANIA

 Juniors I 10-Dance
 Locul 5. ZICOANE-HELER Sebastian-Alin / COPOS Anca // ROMANIA

 Junior II Standard
 Locul 4. Tiberiu-Florin Stan/Daria Grigore//ROMANIA

 Junior II Latin
 Locul 2.BECA Alin -Andrei / TAMPAU Elena-Catalina//ROMANIA

 Youth Standard
 Locul 4. Raul Faliboga/Loredana Butea//ROMANIA

 Youth Latin
 Locul 3.Miculescu Ionut Alexandru - Pacurar Andra// Romania

 Youth 10 Dance
 Locul 3. Alexander Munteanu/Anne Bezusenco// Romania

 Adult A Latin
 Locul 3.Victor Cristian Gabor/Catalina Gabriela Albu//ROMANIA
 Locul 5. Ionut Ciubotariu/Cezara Banu// ROMANIA

 Rising Stars Latin
 Locul 1. Mihai-Vlad Paraschiv/Diandra-Aniela Illes// Romania

 Rising Star Standard
 Locul 7. Nikita Bortsov/Yasmine Stuparu//Romania

 PD Rising Star Latin
 Locul 6. Csaba Tibor Toth/Valentina Dobrila//ROMANIA

  World Team Cup Youth
 1.Romania
 2. Rusia
 3. Italia
 4. Ukraina
 5. Moldova
 6. Germania
 7. Danemarca
Echipa Romaniei pregatita de antrenorul Horia Preda a fost formata din perechile: Paraschiv Mihai Vlad- Illes Diandra, Razvan Cotescu- Ioana Lupeanu, Raul Faliboga-Butea Loredana, Alex Miculescu- Andra Pacurar.

 
 
 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.