Romania, vicecampioana europeana pe natiuni la dans sportiv VIDEO

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 30.03.2016 17:10 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

In perioada 24-27 martie 2016, a avut loc la Cambrils, in Spania, competitiile organizate sub egida Federatiei Europene de Dans Sportiv: Campionatul European de Tineret la dansurile latino-americane, Campionatul European pentru profesionisti latino, Cupa Europeana a cluburilor si Campionatul European pe echipe nationale.

In urma prestatiei excelente a sportivilor, Romania a devenit vicecampioana europeana pe natiuni, fiind devansata de echipa nationala a Germaniei, dar lasand in urma echipe din Spania, Franta, Polonia, Lituania, Italia, Slovacia, Cehia si Ungaria.

Echipa  Romaniei a fost formata din:
Senior 1 Latino   Simon Sorin & Constantinescu Florentina
Senior 1 Standard Nedelcu Silviu Adrian & Nedelcu Nicoleta
Adult  Standard  Paolo Campigotto & Alina Petre
Adult  Latin  Mihai Paraschiv & Diandra Illes
Under  21 Standard  Faliboga Raul & Radu Andra Mihaela
Under  21Latin Miculescu Alexandru & Pacurar Andra


Dance Sport Europe: European Championship National Teams 2016 Cambrils, March 27th 2016

1.Germany
2.Romania
3.Spain
4.France
5.Poland
6.Lithuania
7.Italy
8.Slovakia
9.Czech Republic
10.Hungary

In acest moment, Romania se afla in topul mondial al dansului sportiv ocupand pozitia a 4-a.

Adult Latin Final

1. Charles-Guillaume Schmitt - Elena Salikhova France    117
2. Guillem Pascual - Rosa Carne Spain    112
3. Mihai Paraschiv Vlad – Diandra Aniela Illes    Romania    113
4. Cseke Zsolt Sandor - Malika Dzumaev Germany    115
5. Tomas Tanka - Dominika Feketova Slovakia    111
6. Marco De Angelis - Alice Fabrizi Italy    119

Under 21 Latin Final

1. Miculescu Ionut Alexandru - Pacurar Andra Romania    213
2. Adria Martos - Ekaterina Paraschou Spain    212
3. Daniel Dingis - Natalia Velikina Germany    215
4. Raffaello Brancato - Amandine Van Biesbroeck France    217
5. Salvatore Termini - Federica CIllari Italy    219
6. Edvinas Ringys - Aiste Survilaite Lithuania    218

Senior I Latin Final

1. Andreas Hoffmann - Isabel Krueger Germany    15
2. Carlos Cirera - Eva Nieto Spain    12
3. Peter Psenak - Drahoslava Psenakova Slovakia    11
4. Tomasz Kucharczyk - Roza Kucharczyk Poland    14
5. Lubos Nevrla - Petra Pistecka Czech Republic    16
6. Simon Sorin Dumitru - Constantinescu Florentina Romania    13

Adult Standard Final

1. Evaldas Sodeika - Ieva Zukauskaite Lithuania    118
2. Giuseppe Longarini - Katarzyna Kapral Poland    114
3. Paolo Campigotto - Petre Alina Romania    113
4. Daniele Ruscito - Nicole Cartigiano Italy    119
5. Valentin Lusin - Renata Lusin Germany    115
6. Michal Drha - Klara Zamecnikova Czech Republic    116

Under 21 Standard Final

1. Mateusz Brzozowski - Justyna Mozdzonek Poland
2. Faliboga Raul - Radu Andra-Mihaela Romania
3. Karol Michal Tomecki - Domile Semeskeviciute Lithuania
4. Alessio Formisano - Giovanatti Gioia Italy
5. Dominik Stoeckl - Katharina Belz Germany
6. Daniel Kecskemeti - Barbora Fellinghauerova Czech Republic

Senior I Standard Final

1. Thorsten Strauss - Alma Marit Herrmann Germany
2. Pierre Payen - Isabelle Reyjal France
3. Ruben Viciana Lopez - Eva Moya Spain
4. Robert Scorzosi - Eliza Marini Italy
5. Nedelcu Silviu Adrian - Nedelcu Nicoleta Romania
6. Roman Vseticka - Martina Jalovecka Czech Republic

Youth Latin

1. Dmitry Kulebakin - Maria Chernykh Russian Federation
2. Denis Gudovsky - Megija Dana Morite Latvia
3. Alexey Korobchenko - Anait Abramian Russian Federation
4. Taha Batu Cosar - Oleksandra Shanko Turkey
5. Ardeiu Fabian - Manea Andreea Raluca Romania
6. Leonardo Lini - Mia Gabusi Italy

Adult Standard Final

1. Pasquale Farina - Sofie Koborg Denmark
2. Paolo Campigotto - Petre Alina Romania
3. Daniele Ruscito - Nicole Cartigiano Italy
4. Mateusz Brzozowski - Justyna Mozdzonek Poland
5. Rednic Paul - Lucaciu Roxana Romania
6. Michal Drha - Klara Zamecnikova Czech Republic

Adult Latin Final

1. Guillem Pascual - Rosa Carne Spain
2. Nikita Pavlov - Ekaterina Sharanova Russian Federation
3. Miculescu Ionut Alexandru - Pacurar Andra Romania
4. Cseke Zsolt Sandor - Malika Dzumaev Germany
5. Marco De Angelis - Alice Fabrizi Italy
6. Adrian Olmo Cerro - Yana Olina Spain

Youth Standard Final

1. Rednic Paul - Lucaciu Roxana Romania
2. Luciano Donato - Adele Diodati Italy
3. Alessio Formisano - Giovanatti Gioia Italy
4. Oleg Chzhen - Elizaveta Lykhina Russian Federation
5. Vincenzo Chianese - Francesca Pia Palmieri Italy
6. Valentinas Rokas Mitkus - Gemma Dominguez Garcia Spain

Senior I Standard Final

1.Ruben Viciana Lopez - Eva Moya Spain
2.thorsten strauss - Alma Marit Herrmann Germany
3.Simon Sorin Dumitru - Constantinescu Florentina Romania
4.Robert Scorzosi - Eliza Marini Italy
5.Roman Vseticka - Martina Jalovecka Czech Republic
6.Nedelcu Silviu Adrian - Nedelcu Nicoleta Romania

World DanceSport Open Junior II Latin

1    Cristian Mihai - Andrei Raluca    Romania
2    Michele Musella - Johana Musella    Italy
3    Antonio Mosa - Mihaela Antonova    France
4    Axel Sampino - Anna Zgonnikova    France
5    Laviniu-Ionut Gradea - Alexandra-Cristina Bujor    Romania
6    Daniele Moscetta - Jessica Cipriani    Italy

World DanceSport Open Junior II Standard

1.    SEBASTIAN ALIN ZICOANE HELER - ANCA COPOS//    ROMANIA
2.    SERGEY BYKOVSKY - MARGARITA YURLOVA//    RUSSIAN FEDERATION
3.    LAVINIU-IONUT GRADEA - ALEXANDRA-CRISTINA BUJOR//    ROMANIA
4.    PAU RAMIS POU - SOFIA FERNANDEZ CANTERO//    SPAIN
5.    FILIP SEVCIK - SIMONA DOKUSOVA//    SLOVAKIA
6.    DEYAN VLAYKOV - EMILY VLAYKOVA//    BULGARIA

 
 
 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.