Rugby / RCM Timisoara s-a impus la CSM Olimpia Bucuresti

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 27.04.2014 18:47 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Dupa o partida care a avut doua reprize diferite din punct de vedere al desfasurarii ostilitatilor din teren, campionii en-titre RCM Timisoara s-au impus pe stadionul Olimpia din capitala in fata celor de la CSM Olimpia Bucuresti, informeaza siteul oficial al Superligii.

Daca in prima repriza gazdele au reusit sa faca fata timisorenilor, fara a ameninta insa terenul de tinta al acestora, in repriza secunda, elevii lui Daniel De Villiers nu au mai putut fi opriti din drumul lor catre o victorie in valoare de cinci puncte, adica cu bonificatie suplimentara pentru incercarile marcate.
Primul eseu al partidei a venit in minutul 26, dupa o patrundere urmata de o deschidere rapida a jocului ducand balonul la Carpo care a finalizat, transformarea lui Conache majorand diferenta la 10-0.
RCM Timisoara a intrat decisa in repriza secunda si Umaga a finalizat cu eseu la colt, din pozitie dificila, Conache ratand transformarea, pentru ca apoi CSM-ul sa raspunda tot cu o incercare al lui Filip, acelasi jucator ratand insa transformarea.
A urmat o perioada in care banatenii s-au dezlantuit total si intr-un interval de zece minute au reusit sa inscrie trei eseuri prin Fercu, Carpo si Conache, ultimul reusind sa transforme de fiecare data, scorul luand proportii, 36-5 in favoarea oaspetilor.
Finalul jocului a adus o incercare a lui Sola transformata de Ispir, dar si un nou cartonas galben vazut de Gordas, rezultatul final fiind: CSM Olimpia Bucuresti-RCM Timisoara 12-36, cu punct bonus ofensiv in contul invingatorilor.

In urmatoarea etapa, CSM Olimpia se va deplasa in Maramures, pentru disputa cu Stiinta Baia Mare, in timp ce RCM Timisoara va primi vizita celor de la Universitatea Cluj.
Universitatea Cluj a obtinut prima victorie din acest sezon invingand pe Dinamo Bucuresti.