Rugby / Timisoara a reusit scorul sezonului

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 27.07.2013 17:11 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Campioana RCM MVT UV Timisoara a marcat 13 eseuri contra studentilor clujeni si si-a trecut in palmares scorul sezonului regulat.
Dupa un inceput tare al echipei antrenate de Chester Williams, scorul a capatat proportii, astfel încât la pauză era 47-0.
Dintre cele sapte incercari reusite in prima parte, trei l-au avut ca autor pe centrul Paula Kinikinilau, celelalte fiind marcate de Burcea, Anesi, Rose si Rus, informează siteul oficial al Superligii.
Calafeteanu a fost precis in fata buturilor la sase dintre transformari.
Repriza a doua a inceput asa cum s-a incheiat, cu Timisoara in ofensiva, Rus trecandu-si in cont dubla.
Cluj a marcat singurele puncte prin pilierul Kamil Sobota, care a culcat balonul in terenul de tinta.
Nabalei, Turashvili, Shennan, Fercu si Sola au reusit si ei incercari in partea a doua a meciului, Umaga transformand doar prima incercare.
În celălalt meci al zilei, Baia Mare - Dinamo 65-3.

Ce urmează?

PLAY-OFF (locurile 1-4) si PLAY-OUT (locurile 5-7).
Se joaca fiecare cu fiecare.
Echipele pleaca de la 0 puncte in clasament.
TUR – 03-10-17.08.2013
RETUR – 24-31.08., 07.09.
SEMIFINALE – 28.09.2013 NUMAI PENTRU LOCURILE 1-4, SE JOACA LOCUL 1 CU LOCUL 4, LOCUL 2 CU LOCUL 3, PE TERENURILE PRIMELOR ECHIPE.