Rugby / Timisoara spulbera pe Dinamo

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 24.07.2013 23:57 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Primele puncte ale partidei dintre RCM UV Timisoara si Dinamo au fost inscrise de bucuresteni in minutul 7, in urma unei lovituri de pedeapsa executate de jucatorul etapei a XII-a, Ion Iordan, informeaza super-liga.ro.
Elevii lui Chester Williams au recuperat pe tabela printr-un eseu inscris de Laurentiu Tanase. Cum Gabriel Conache rateaza cele doua puncte ale transformarii, timisorenii raman in avantaj la diferenta de doua puncte.
Dinamo ar fi putut sa preia conducerea, insa acelasi Ion Iordan nu reuseste cea de a doua penalitate, scorul ramanand neschimbat.
Timisorenii au intensificat actiunile catre jumatatea adversa, reusind sa culce balonul de doua ori.
Eseul lui Ben Tuiatua a fost completat de o transformare reusita a aceluiasi Conache, in minutul 34. Cea de-a doua incercare a banatenilor s-a datorat unei patrunderi a lui Bidzina Shamkharadze, fapt care a modificat scorul la 17-3 pentru elevii lui Chester Williams.
Intre cele doua eseuri, Dinamo reuseste sa isi mai adauge inca trei puncte printr-o lovitura de pedeapsa corect executata de Ion Iordan, scorul final al reprizei fiind 17-6.
Dupa cele zece minute de pauza, jucatorii Timisoarei revin revigorati pe teren, incepand un adevarat tur de forta din care rezulta nu mai putin de opt eseuri. Prima incercare reusita ii apartine lui Nabalei Lemeki, fara insa a fi urmata de cele doua puncte ale transformarii.
Minutul 46 mai adauga inca trei puncte pe tabela dinamovistilor, prin lovitura de pedeapsa a aceluiasi transformer, numarul 10, Ion Iordan.
Sapte minute mai tarziu, Timisoara inscrie din nou prin numarul 12, Ben Tuiatua, eseu transformat de acelasi Conache. Au mai urmat eseurile lui Randall Morrison, Tangimana Fonovai, Moala Viliami, Bidzina Shamkharadze, Johnny Sola si Van Wyk McGrath, din care patru transformate de numarul 15 timisorean.
Ultima faza a jocului a apartinut dinamovistilor, Petrache Valentin reusind sa mai adauge trei puncte echipei alb-rosii.
Scorul final al partidei a fost de 67-12 pentru RCM Timisoara, care sambata va intalni pe Universitatea Cluj.

28.07.2013

PLAY-OFF (locurile 1-4) si PLAY-OUT (locurile 5-7).
Se joaca fiecare cu fiecare.
Echipele pleaca de la 0 puncte in clasament.
TUR – 03-10-17.08.2013
RETUR – 24-31.08., 07.09.
SEMIFINALE – 28.09.2013 NUMAI PENTRU LOCURILE 1-4, SE JOACA LOCUL 1 CU LOCUL 4, LOCUL 2 CU LOCUL 3, PE TERENURILE PRIMELOR ECHIPE.