Sarabanda penaltyurilor la Ripensia cu Auto

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 24.02.2013 22:37 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Timişoara - Ripensia s-a impus la loviturile de departajare, scor 3-2, împotriva divizionarei D, Auto Timişoara, după 65 de ani de absenţă în Cupa României.
Ripensia – Auto 0-0 (0-0) 3-2 d.p.
Au marcat: Păscăleanu, Mureşan, Mogoş / Boceanu, Al-Helou
Stadion: Teren Sintetic ˝Dan Păltinişanu˝
Spectatori: 200
Partida a început cu Ripensia în atac, iar, în minutul 6, Popa trăgea primul semnal de alarmă la poarta lui Ionescu, trimiţând în bară, dar prima repriză s-a încheiat fără gol marcat, informează siteul oficial al clubului Ripensia.
Cea de-a doua repriză a fost una mai echilibrată, deşi iniţiativa a avut-o tot trupa de la Gara Mică.
Prelungirile au început cu emoţii pentru fanii galben-roşilor, când Hoţa nu s-a înţeles la o minge simplă cu portarul Filip, trimiţând, cu capul, balonul înspre poarta goală.
Până la urmă, primele 15 minute s-au încheiat doar cu eliminarea lui Nagy, de la Auto, pentru două cartonaşe galbene.
Deşi au forţat şi mai mult, Uzun şi colegii nu au reuşit să trimită mingea în plasă nici în cea de-a doua parte a prelungirilor.
Şi a început loteria, cu primele două penalty-uri care nu au reuşit să aducă deschiderea scorului Puşcaşu (bară), respectiv Cădariu.
Apoi, au marcat, pe rând, Păscăleanu, Mureşan şi Mogoş, pentru Ripensia, Boceanu şi Al-Helou pentru Auto, după care Rotaru a ratat.
Popa a ratat şi el, imitat de Taub.
Adversari, pe bancă, au fost cei doi ex-colegi din generaţia de aur a Politehnicii, Radu Suciu şi Petre Vlătănescu.
Ripensia Timişoara (manager Radu Suciu): Filip – Petrişor, Hoţa, Uzun (cpt.), Cărpinişan – Costândana, Boangheş – Radu, Mogoş, Popa – Nichitean. Au mai intrat: Puşcaşu, Păscăleanu şi  Mureşan. Pe bancă: Mercescu, Mihai, Michi şi Roşu.
Auto Timişoara (antrenor Petre Vlătănescu): Ionescu – Nagy, Kosak, Boceanu, Taub – Sturza, Buda, Al-Helou, Cădariu (cpt.), Cicoară – Leleczi. Au mai intrat: Rotaru, Avădanei şi Cine.

Ovidiu Olariu, antrenor Ripensia Timişoara: “Până la urmă a fost bine, a fost un meci deschis, cred că am dominat mai mult. Ne era teamă de această echipă, ştim ce pregătire face domnul Vlătănescu, am avut multe ocazii, multe ratări din faţa porţii. S-a văzut că zece jucători de la noi au jucat şi în campionatul de minifotbal astăzi, asta e, nu am reuşită să-i motivăm pentru meci, va fi ultima oară când se întâmplă chestia asta. Felicit şi echipa adversă, aşteptăm acum să vedem cu cine jucăm. Obiectivul e să mergem cât mai departe pentru că proiectul nostru are nevoie de o imagine bună şi aceasta o putem face printr-un joc frumos.”
Harry Pinzoffer, director sportiv Auto Timişoara: “În primul rând un meci frumos, între două echipe care nu au făcut altceva decât să joace fotbal. Felicit echipa Ripensia, îi doresc multă baftă în tururile următoare. Pentru noi a fost un test util înaintea începerii campionatului. Avem o echipă foarte tânără, neexperimentată. Din păcate penalty-urile au fost ratate fix de jucătorii care nu ne aşteptam, mai ales primul, vorba colegului meu Petre Vlătănescu, pe un teren aşa bun: dai numai pe sus, sus, e loterie! A câştigat echipa mai norocoasă. Poate ne-au dominat teritorial dar ocaziile mai mari cred că au fost de partea echipei noastre. Îi felicit şi pe băieţii mei pentru cum au luptat, important e să crească în valoare”.