Semifinala Spania-Portugalia la Euro 2012

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 23.06.2012 20:44 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Spania a trecut de Franţa cu scorul de 2-0, la Doneţk, în sferturile de finală ale EURO 2012.
Xabi Alonso a deschis scorul în min. 19, la selecţia sa cu numărul 100 în echipa Spaniei, şi a parafat victoria ibericilor în minutul 91, când a înscris din penalty.
Astfel, s-a conturat prima semifinală a turneului final al europenelor, unde Spania o va întâlni pe colega de peninsulă, Portugalia, dar mai ales pe Cristiano Ronaldo, care-şi doreşte completarea impresionantului palmares şi cu un titlu european obţinut la nivel de echipă naţională.
FINALA:
1 iulie, ora 21,45 (Kiev): Câştigătoare Semifinala 1 - Câştigătoare Semifinala 2