Sportivii judetului Timis in 2014

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 11.12.2014 18:45 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Timişoara - In data de 12 decembrie, incepand cu ora 14, in Sala multifunctionala a Palatului Administrativ se va desfasura festivitatea de premiere a celor mai buni sportivi si tehnicieni cu rezultate deosebite in anul 2014, manifestare organizata de Consiliul Judetean Timis si Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Timis.
Astfel, vor fi premiate urmatoarele categorii: Top neolimpic si Top olimpic, Masters, Echipe individuale, Top sportivi cu deficiente locomotorii, Antrenorii anului, Mentiuni.

Daca anul trecut, Adelina Pastor caştiga titlul de sportiva judeţului, in acest an tot o atleta se impune in top.
Este vorba despre sprintera Ioana Gheorghe, medaliata cu aur la Jocurile Olimpice ale Tineretului şi multipla medaliata la campionatele naţionale.
RCM Timişoara işi pastreaza titlul de echipa anului, dupa ce a caştigat Cupa Romaniei la rugby şi bronzul naţional.

Sportivii judeţului Timiş in 2014

TOP OLIMPIC 2014
 
10.    OLARIU ANDRA – BADMINTON  -  C.S.M. Timisoara
Antrenor : Dan Corina
Rezultate :
Campionatul National Seniori -  1 loc I;
Campionatul National Tineret –   1 Loc I;
Campionatul National U17 –  2Loc I;
Campionatul Balcanic U17 –  1Loc I;
Campionatul Balcanic U17 –  1Loc II;
 
10 .    PASTOR ADELINA –  ATLETISM - C.S.M. Timisoara;
Antrenor emerit : DAMASCHIN IOAN
Rezultate :
Campionan European Seniori – 1 Loc IV;
Campionatul National  de Seniori  – 1 Loc I;
Campionatul Balcanic Seniori –  1Loc I;
Campionatul Balcanic Seniori –  1Loc II;
Campionatul National  de Seniori  – 1 Loc I.
 
9 .  MAZILU ALEXANDRA –  JUDO  -  C.S.S. Lugoj
Antrenor : Olteanu Andreea
Rezultate :
Cupa Europei –  1Loc III;
Campionat Balcanic U18– 1 Loc I;
Campionatul National  Seniori   – 1 Loc II ;
Campionatul National  U18  – 1 Loc II ;
Campionatul National  U21 – 1 Loc III .
 
8 .   COTUNA VLAD  –  GIMNASTICA -  C.S.M. Lugoj
Antrenor : LOT NATIONAL
Rezultate :
Campionatul National  Seniori   – 2 Loc I ;
Campionatul National  Seniori   – 2 Loc III ;
Component Lot Olimpic Seniori ;
Participant la Campionatele Mondiale finala .
 
7 .  MUNTEAN RALUCA –  CANOTAJ -  C.S. S. BEGA Timisoara;
Antrenor : Vasut Elvira
Rezultate :
Campionatul Mondial Juniori  – 1 Loc III ;
Campionatul National Juniori – 1 Loc I .

6 .   MARTICONI PATRICEA  –  BOX  -   C.S.M. Timisoara
Antrenor  :  Ispas Nicolae
Rezultate :
Campionatul European Juniori  – 1 Loc III ;
Campionatul National  Juniori  – 1 Loc I .
 
5.   CIOANCA ADRIAN  –  CANOTAJ   - C.S.U. Timisoara
Antrenor : Calapis Ecaterina
Rezultate :
Campionatul Mondial Tineret – 1 Loc V ;
Campionatul National  Seniori – 2 Loc II ;
Campionatul National  Tineret  – 2 Loc II .
                    
4 .   PRICOB SIMONA –  LUPTE LIBERE  - C.S.M. Timisoara
Antrenor : Brandusan Petru
Rezultate :
 Campionatul European  Juniori – 1 Loc II;
 Campionatul National  Juniori – 1 Loc I ;
Campionatul National  Seniori – 2 Loc I ;
Campionatul National  Seniori – 1 Loc II ;
 Campionatul Mondial Universitar  Seniori – 1 Loc I .
 
3 .   GROSAN ROBERT-  CANOTAJ – C. S. Bega Timiosara
Antrenor: Vasut Elvira
Rezultate:
Campionatul European  Juniori – 1 Loc III ;
Campionatul Mondial  Juniori – 1 Loc II ;
Campionatul Balcanic  Juniori – 1 Loc I .
 
2 .   PETREANU IONELA-  CANOTAJ – C. S.M. Timiosara
Antrenor: Balojin Zlatomir
Rezultate:
Campionatul European  Juniori – 1 Loc I ;
Campionatul Mondial  Juniori – 1 Loc II ;
Campionatul Balcanic  Juniori – 2 Loc I ;
Campionatul National  Juniori – 1 Loc III ;
 
SPORTIVUL ANULUI  2014
 
1 .   GHEORGHE IOANA –  ATLETISM   -  C.S.M. Timisoara
Antrenor emerit  :  Damaschin Ioan
Rezultate :
Jocurile Olimpice ale Tineretului  – 1Loc I;
Campionatul  European Seniori  – 1 Loc V;
Campionatul National  Juniori – 3 Loc I ;
Campionatul National  Seniori – 1 Loc I ;
Campionatul National  Seniori – 1 Loc II ;
Campionatul National  Seniori – 2 Loc III .
 
La aceste performante sportive au contribuit urmatorii antrenori :
 
DAMASCHIN IOAN - L.P.S / C.S.M.
BALOJIN ZLATOMIR - C.S.M. TIMISOARA
VASUT ELVIRA - C.S.S.  BEGA
BRANDUSAN  PETRU - C.S.M. TIMISOARA
CALAPIS ECATERINA  -  C.S.U. TIMISOARA
ISPAS  NICOLAIE - C.S.M. TIMISOARA
OLTEANU ANDREEA - C.S.S. LUGOJ
DAN CORINA -  C.S.M. TIMISOARA
MARASESCU IOAN - C.S. MEDICINA
 
NOMINALIZARI RAMURI SPORTIVE  NEOLIMPICE 2014

NAVOMODELISM
 
DAN EMILIAN-  Navomodelism -  C.S.M.  Timisoara
Antrenor  : Niculina Dan
Rezultate :
Campionatul  Mondial Seniori  - 1 Loc I;
Campionatul  Mondial Seniori  - 3 Loc II;
Campionatul  Mondial Seniori  - 1 Loc III;
           Campionatul National  Seniori - 6 Loc I ;
           Campionatul National  Seniori - 5 Loc II ;
           Campionatul National  Seniori - 1 Loc III .
 
DAN LUCIAN -  Navomodelism -  C.S.M.  Timisoara
Antrenor  : Niculina Dan
Rezultate :
Campionatul  Mondial Seniori  - 2 Loc II ;
Campionatul  Mondial Seniori  - 2 Loc III;
Campionatul National Seniori - 20 loc I ;
Campionatul National Seniori - 2 loc II ;
Campionatul National Seniori - 1 loc III .
 
DAN CRISTINA -  Navomodelism -  C.S.M.  Timisoara
Antrenor  : Niculina Dan
Rezultate :
Campionatul  Mondial Seniori  - 1 Loc II ;
Campionatul  Mondial Seniori  - 1 Loc III ;
Campionatul National  Seniori – 5 Loc I ;
Campionatul National  Seniori – 1 Loc II ;
Campionatul National  Seniori – 1 Loc III .
 
SAH
         
CRISTINA FOISOR- Sah -  A.E.M.  LUXTEN  Timisoara
Antrenor emerit : Grumberg Sergiu
Rezultate :
Campionat European  Seniori   - 1 Loc X – Calificata la Campionat Mondial;
           Campionatul National Seniori   –1 Loc IV ;
           Participanta la Olimpiada de Sah - Norvegia .
 
LUPULESCU CONSTANTIN - Sah -  A.E.M.  LUXTEN  Timisoara
Antrenor emerit : Grumberg Sergiu
Rezultate :
Campionat European  Seniori   - 1 Loc VI  – Calificata la Campionat Mondial ;
           Campionatul National Seniori   –1 Loc IV ;
           Participant la Olimpiada de Sah - Norvegia .
 
COSMAN ANDREEA  - Sah -  C.S.S. - A.E.M.  LUXTEN  Timisoara
Antrenor emerit : Pascalau Cornel
Rezultate :
Campionat European Echipe  - 1 Loc II ;
Campionat Mondial   - 1 Loc  XV ;
           Campionatul National  –6  Loc I .
           
ARTE MARTIALE
 
BUICULESCU CATALIN   -Karate- C.S.U. Timisoara
Antrenor: Costinas Catalin
Rezultate:
Campionatul Mondial  Juniori  -2 loc I ;
Campionatul Mondial  Juniori  -1 loc II .
 
DEAC MELINDA   -Karate- C.S.U. Timisoara
Antrenor: Costinas Catalin
Rezultate:
Campionatul Mondial  Juniori  -1 loc II ;
Campionatul Mondial  Cadeti  -1 loc I ;
Campionatul European  Cadeti  -1 loc I .
 
DANS SPORTIV
 
ANDRA PACURAR   -Dans Sportiv-  Dance Spirit Timisoara
Antrenor: Horea Preda
Rezultate:
Campionatul National Tineret  -1 loc II ;
Campionatul Mondial  Tineret -1 loc III .
 
ALEX MICULESCU   -Dans Sportiv-  Dance Spirit Timisoara
Antrenor: Horea Preda
Rezultate:
Campionatul National Tineret  -1 loc II ;
Campionatul Mondial  Tineret -1 loc III .
 
ZICOANE SEBASTIAN   -Dans Sportiv-  Sportim Dance Timisoara
Antrenor: Jebeleanu Emanuel
Rezultate:
Campionatul National Juniori  -2 loc I ;
Campionatul National Juniori  -1 loc III ;
            Participant la Campionatul Mondial.
 
COPOS ANCA   -Dans Sportiv-  Sportim Dance Timisoara
Antrenor: Jebeleanu Emanuel
Rezultate:
Campionatul National Juniori  -2 loc I ;
Campionatul National Juniori  -1 loc III ;
            Participant la Campionatul Mondial.
 
POWERLIFTING
 
CAZACU ALEXANDRU - POWERLIFTING - C.S. Caza Powerlifting Timisoara
Antrenor  : Cazacu Sorin
Rezultate :
Campionatul National Cadeti  - 4  Loc I ;
Campionatul National Juniori   –4 Loc I;
Campionatul National Tineret   –4 Loc I;
Campionatul National  Seniori – 2 Loc II ;
Campionatul National  Seniori – 1 Loc III ;
Campionatul Mondial Juniori   –1 Loc VI .

NOMINALIZARI  ECHIE INDIVIDUALE 2014
 
C.S. DUMBRAVITA – TENIS DE MASA – Campioana Nationala pe echipe;
C.S.M. LUGOJ – LUPTE LIBERE – Campioana Nationala pe echipe;
C.S.M. TIMISOARA  – LUPTE LIBERE – Campioana Nationala pe echipe;
C.S.U. TIMISOARA – SCRIMA   –   – Campioana Nationala pe echipe.

ECHIPA ANULUI  JOCURI SPORTIVE
 
R.C.M.-U.V.T.  TIMISOARA – RUGBY -  
LOCUL -  III  Campioanatul  National ;
LOCUL I – CUPA ROMANIEI
                 
MENTIUNE  JOCURI SPORTIVE
 
Se acorda echipei de baschet B.C. Timisoara, singura echipa care a obtinut titlul national in anul 2014.     
 
NOMINALIZARI SPORTURI TEHNICE
 
1.    PASCOTA IONEL –  MOTOCICLISM - C.S. PASCOTA TIMIOSARA
Rezultate :
Campion est European – Viteza;
Campion National – Viteza.
2.    NEAGA VLAD –  MOTOCICLISM -  C.S. DUMBRAVITA
Rezultate :
                       Vicecampion European – Supermoto, clasa 250;
Vicecampion Balcanic  – Supermoto, clasa 250;
Vicecampion National  – Supermoto, clasa 250.
 
3.    STOICHESCU MIHAI – MOTOCROS - C.S. MOTO EXTREM
Rezultate :
 Campion National  – Motocros , clasa MX1.
 
3.RAZVAN IRIMESCU –  MOTOCROS  - C.S. SPEED RACING
Rezultate :
      Campion National  – Motocros , clasa Quad .
                 4.BODEA SEBASTIAN-Motocros,CS Quad Timisoara
                  Rezultate:vicecampion national clasa Quad
                 
MENTIUNE
 
PASCOTA PATRICK -  MOTOCICLISM – CEL MAI TANAR MEDALIAT LA Campionatele Nationale ale Romaniei.
 
MENTIUNI SPORTURI OLIMPICE SI NEOLIMPICE

Sportivi  care au obtinut rezultate meritorii , medaliati la campionatele nationale si internationale .
-    DUMITRACHE COSMIN - ATLETISM  – C.S.M. TIMISOARA
-    DUMITRESCU CARMEN – PENTATLON MODERN -  L.P.S. TIMISOARA
-    BALANESCU CIPRIAN – TRIATLON -  C.S. Ride Competition
-    GIURCA  LUCIA – NATATIE – C.S.M. TIMISOARA
-    VAIPAN RADU– NATATIE – C.S.S. TIMISOARA
-    SZABO RAFAEL -  GIMNASTICA ARTISTICA – C.S.S. LUGOJ
-    NINI DICA-  TENIS  – SPORT4FUN TIMISOARA
-    LECA MARIA– KAIAC- CANOE – C.S.S. TIMISOARA
-    CORCIUC MARIUS – BADMINTON – C.S.M. TIMISOARA
-    BALOGH REKA – SCRIMA  – C.S.U. TIMISOARA
-    STAN ELENA – SCRIMA  – C.S.U. TIMISOARA
-    SUIGAN DARIUS – HALTERE – C.S. HALTERE TIMISOARA
-    MARANU MIHAI LUCIAN  – HALTERE – C.S. HALTERE TIMISOARA
-    MARANU ION ALIN– HALTERE – C.S. HALTERE TIMISOARA
-    REVESZ LEVENTE – NATATIE – C.S.M. TIMISOARA
-    DEZNAN SERGIU DENIS – NATATIE – C.S.M. TIMISOARA
-    VIERU COSMIN – KAIAC- CANOE – C.S.S. TIMISOARA
-    POVALNICEANU IOAN – KAIAC- CANOE – C.S.S. TIMISOARA
-    RASINAR ADRIAN - TIR – C.S.M. TIMISOARA
-    VELCEA ANDREEA – TENIS – SPORT4FUN TIMISOARA
-    OLARIU SONIA – BADMINTON – C.S.M. TIMISOARA
-    NEGRARU COSMIN – BOX - C.S.BANATUL TIMISOARA
-    HODOROGEA COSTEL - CANOTAJ - C.S.M. TIMISOARA
-    BIRDAN DAN - CANOTAJ - C.S.M. TIMISOARA
-    IRIMIA MARIA -  ATLETISM - C.S.M. TIMISOARA
-    LAZAR MIHAI – BOX  – C.S.M. TIMISOARA
-    TEKIN ALIN  - BOX  -  C.S.M. TIMISOARA
-    FILIP MARIN  – LUPTE LIBERE  -  C.S.M. TIMISOARA
-    ONECI CODRIN – NAVOMODELISM -  C.S.M. TIMISOARA
-    POPOV SNEJANA – NATATIE -  C.S.S. TIMISOARA
-    MELNICIUC ADRIANA  - VOLEI   -  C.S.M. TIMISOARA
-    ORDEAN IOANA   - VOLEI -  C.S.M. TIMISOARA
-    ANTON ALIN – KAIAC-CANOE – C.S. WATER PERFORMANCE
-    ETIENNE LAURENTIU DRAGOTA – NATATIE – C.S. AQUA SPORT
-    PUSCASU DIANA – ATLETISM -  C.S.S. LUGOJ
-    MIHNEA COSTACHE – SAH – A.E.M. LUXTEN TIMISOARA
-    TODOR IONUT – GIMNASTICA -  C.S.S. LUGOJ
-    PATAKI ROBERT – CANOTAJ   – C.S.U. TIMISOARA
-    FARCA  SERGIU   - KARATE – C.S.U. TIMISOARA
-    PAPP ROBERT – LUPTE -   C.S.M. LUGOJ
-    MISCOI VLAD – PENTATLON MODERN – L.P.S. BANATUL TIMISOARA
-    ANECHITEI ALEX – LUPTE -   C.S.S. TIMISOARA
-    RUSU ADELINA- ECVESTRA – C.S. ROMSILVA
-    BOZAN RAZVAN - ECVESTRA – C.S. MORISENA CENAD
 
NOMINALIZARI  PERSOANE CU DEFICIENTE LOCOMOTORII
             
LULEA MIHAELA  –  KAIAC- CANOE  - C.S. NAUTIC BANAT TIMIOSARA
            Rezultate :
            European – Loc Campionat III – 200 m ;
            Campionat Mondial  –  Loc IV– 200 m.
      
VASILE STOICA   - C.S. MARATON 93 LUGOJ
            Rezultate :
            Multiplu medaliat la Campionatele Nationale- 1 LOC I, 3 LOC II, 1 LOC III.
      
DORINA VARGATU   - C.S. MARATON 93 LUGOJ
            Rezultate :
            Multiplu medaliat la Campionatele Nationale- 2 LOC I, 2 LOC II, 1 LOC III.
 
CLASAMENT MASTERS
 
1.    CAZACU SORIN – POWERLIFTING - C.S. CAZA POWERLIFTING
      Rezultate
Campion Mondial
Campion European
      Multiplu medaliat la Campionatele Nationale .
2.    NAGHEL ADRIAN  – KARATE  -  U.T.K. TIMIOSARA
Rezultate
Campion Mondial
            Multiplu medaliat la Campionatele Nationale .
 
3. PASTOR DANIEL – POWERLIFTING  -  C.S. CAZA TIMIOSARA
Rezultate
Campion European
            Multiplu medaliat la Campionatele Nationale .
 
PREMIUL PENTRU INTREAGA ACTIVITATE
 
Se acorda antrenorului emerit BOLCU MIHAI  – BASCHET – C.S.S. BEGA TIMISOARA , peste 30 de ani de activitate in domeniul sportului perioada in care a obtinut rezultate de exceptie pentru sportul timisean.
 
Se acorda SMARTFIT FITNESS STUDIO Timisoara – promovarea si dezvoltarea sportului de masa in judetul Timis – d-lor Irimescu Razvan si Sorban Cosmin.

MOMENT SPECIAL  
 
- POPA ROXANA MARIA – SAH- C.S. GIROC – promovarea si dezvoltarea sportului in mediul rural.
 
- CAMPIONATUL JUDETEAN DE AUTOMOBILISM SI CARTING
 
POPA CLAUDIU
KREPELKA ALEXANDRU
GIURISICI MARIUS
PREUNCA MIHAI
SUGAR CRISTIAN
ISAC ISABELA
IORDACHE MARIO
NAGY VICTOR
PELICI DARCO
 
CLUBURI SPORTIVE CU REZULTATE DE EXCEPTIE IN ANUL COMPETITIONAL 2014
 
CLUBUL SPORTIV SCOLAR TIMISOARA -  director Cornel Pascalau  
CLUBUL SPORTIV SCOLAR BEGA TIMISOARA-  director Romulus Rasca
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL TIMISOARA-  director Lucian Reclaru
CLUBUL SPORTIV SCOLAR LUGOJ-  director Dorin Horvath
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL LUGOJ – Ramona Stanescu
LICEUL CU PROGRAM SPORTIV BANATUL -  director Calin Rosenblum
C.S.U. POLITEHNICA TIMISOARA-  presedinte Mircea Chis
C.S. MAGNUM TEAM TIMIOSARA-   presedinte Raul Avram
C.S. DANS SPIRIT TIMIOSARA-   presedinte Horia Preda
C.S. HALTERE TIMISOARA -   presedinte Calin Milan
C.S. SPORTING DANCE-   presedinte Emanuel Jebelean
B.C. TIMISOARA -   Leontin  DeMaio
 
NOMINALIZARI ASOCIATII JUDETENE PE RAMURA DE SPORT
 
ASOCIATIA JUDETEANA DE ATLETISM TIMIS – presedinte Nicolae Ilian;
ASOCIATIA JUDETEANA DE BOX TIMIS– presedinte Mihai Ion;
ASOCIATIA JUDETEANA DE HANDBAL TIMIS– presedinte Rapa Ioan;
ASOCIATIA JUDETEANA DE BASCHET TIMIS– presedinte Mihai Bolcu;
ASOCIATIA JUDETEANA DE LUPTE TIMIS– presedinte Bologa Gheorghe  ;
ASOCIATIA JUDETEANA DE CANOTAJ TIMIS– presedinte Traian Stancu  ;
ASOCIATIA JUDETEANA DE FOTBALTIMIS– presedinte Danut Lata;
ASOCIATIA JUDETEANA DE SAH TIMIS– presedinte Corneliu Pascalau;
ASOCIATIA JUDETEANA DE NATATIE TIMIS– presedinte Ioan Badescu;
ASOCIATIA JUDETEANA SPORTUL PENTRU TOTI TIMIS– presedinte Alina Antonievici;;
ASOCIATIA JUDETEANA DE ARTE MARTIALE TIMIS– presedinte Mihai Cioroianu ;  
ACADEMIA OLIMPICA ROMANA – Filiala Timis – director Doru Costica

sursa: Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Timis

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.