SPORTIVII si ANTRENORII de top din TIMISOARA cu cele mai bune rezultate sportive in anul 2016

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 07.03.2017 19:49 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Gala Sportului Timisorean este un eveniment devenit traditional al Primariei si Consiliului Local al  Municipiului Timisoara, care onoreaza superlativele din sportul timisorean, cele mai bune performante sportive obtinute in anul 2016 de catre structurile/ asociatiile / organizatiile sportive locale.
In cadrul sectiunilor Galei, au fost invitaţi pe scena, sportivii, antrenorii de top din ramurile sportive, care au obtinut cele mai bune rezultate sportive in anul 2016.
Alaturi de ei, au fost mentionati si onorati si sportivii nominalizati cu mentiuni sportive.

Nominalizarile sunt completate de premiile oferite de Primaria Timisoara, care a alocat un buget total de 400 mii lei, din care 374 mii lei reprezinta premii in bani.
S-au mai acordat cupe, trofee sportive, diplome de onoare.

1) Nominalizari performante sportive la  JOCURI SPORTIVE   

A. Nominalizari sportivi - jucatori din echipele timisorene care activeaza in primele ligi nationale:
    
# Handbal / CRISTIAN FENICI, VUK MILOSEVIC, NEAMTU DENIS, FURAK CATALIN, STEFAN LEONARD, RAZVAN VILCEANU
Echipa de handbal masculin Sport Club Municipal Politehnica Timisoara
-calificata in grupele preliminarii EHF CUP 2016-2017
-med Bz Camp Ligii Nationale
# Baschet / MLADEN JEREMIC, OCTAVIAN POPA CALOTA, ZORAN MILENKOVICI
Echipa  de baschet masculin Sport Club Municipal Timisoara
# Rugby / CATALIN FERCU, STEPHEN SHENNAN, IONUT ZAHARIA, VALENTIN POPARLAN
Echipa Timisoara Saracens SCM UV Timisoara
Participanta in play-offul de calificare pentru Challenge Cup 2016-2017
-echipa castigatoare a Cupei Romaniei
# Futsal / SAVIO VALADARES, MILOS SIMIC
Echipa DE FUTSAL CS Informatica
Vicecampioana nationala

B. Nominalizari sportivi din echipele timisorene care activeaza in ligile secunde nationale:

# Din echipa de baschet masculin CS Timba, calificata in Turneul final pentru promovare in prima liga de baschet masculin - DEJAN KOVACEVIC, MARIO LAZAR
Echipa baschet CS Timba
# din Echipa volei feminin CS Universitar, U Vest Agroland: calificata in Turneul final pentru promovare in prima liga, actual ocupanta locului 1 in DIV A2 Vest - ADELINA UNGUREANU / Echipa CS Universitar U Vest Agroland
# din Echipa volei masculin  CS Universitar U Vest calificata in Turneul final pentru promovare in prima liga, actual ocupanta locului 2 in DIV A2 Vest - BADICEANU Lucian Pavel, Damian Cristian Rusalin / Echipa CS Universitar U Vest
# Din Echipa beach-voley CSM Timisoara: MELNICIUC ADRIANA, MURARIU FLORINA / Echipa CS Municipal Timisoara

C. NOMINALIZARI ECHIPE JOCURI SPORTIVE
      
C1. NOMINALIZARI   ECHIPE JOCURI SPORTIVE – TINERET /-JUNIORI:

# ECHIPA  DE VOLEI JUNIOARE  A.C.S. AGROLAND TIMISOARA (sportive nascute in perioada 1997-1999 şi mai mici):  LOCUL I  Campionatul  National Juniori; lot 12 jucatori - Antrenor JITARU DAN
# ECHIPA DE FOTBAL JUNIORI D-ASU POLITEHNICA TIMISOARA
LOCUL I  Campionatul  National Juniori; lot 16 juc+Antrenor IULIAN PRODANA
# ECHIPA DE BASCHET JUNIOARE UNDER 13 ANI C.S.S. BEGA  TIMISOARA                       
LOCUL I  Campionatul  National Juniori;  lot 14 juc+Antrenor: VERA GAVRILA
# ECHIPA SCM TIMISOARA SARACENS RCM- UVT TIMISOARA UNDER 20
LOCUL II CAMPIONATUL NAT U 20, lot 22 jucatori - Antrenor Marin Marian
# ECHIPA DE BASCHET JUNIOARE UNDER 12 ANI  C.S.S. BEGA  TIMISOARA                       
LOCUL II  Campionatul  National Juniori; lot 14 juc+Antrenor: VERA GAVRILA
# ECHIPA DE FOTBAL JUNIORI ACS POLI  TIMISOARA - FINALISTA CUPEI ROMANIEI  ELITA UNDER 19 ANI   
Antrenor: CRISTIAN CONTESCU
Jucatorul Denis Golda, actual imprumutat la Ripensia Timisoara este selectionat la Nationala Under 21 a Romaniei
# Echipa de Rugby Grupa 8 ani – CS Warriors Timisoara - locul 1 Campioni ai Transilvaniei, Locul 1 national, Antrenor - Nicorici Codrut
# Echipa de fotbal – LPS Banatul Timisoara, Campioana Nationala a Sportului Scolar
Lot sportivi: 10, Antrenor - prof. Vilceanu Ovidiu Marian

C2. NOMINALIZARI   ECHIPE JOCURI SPORTIVE -SENIORI

# ECHIPA TIMISOARA SARACENS SCM- UV TIMISOARA, Participanta in play-offul de calificare pentru Challenge Cup 2016-2017, Castigatoare a Cupei Romaniei, Antrenor: Grainger Heikell       
# ECHIPA DE HANDBAL MASCULIN S.C.M. POLITEHNICA TIMISOARA  
LOCUL III IN CAMPIONATUL LIGII NATIONALE DE HANDBAL MASCULIN –EDITIA 2015-2016; Calificata in grupele preliminarii EHF CUP 2016-2017, Antrenor Pero Milosevic       
# ECHIPA DE FUTSAL SENIORI INFORMATICA TIMISOARA
LOCUL II IN LIGA 1 DE FUTSAL, EDITIA 2015-2016; Antrenor Robert Lupu       

# PREMIUL DE EXCELENTA IN SPORT AL MUNICIPIULUI TIMISOARA PE ANUL 2016 PENTRU ECHIPA ANULUI LA JOCURI SPORTIVE se acorda Echipei TIMISOARA SARACENS SCM- UV TIMISOARA, castigatoare a Cupei Romaniei si participanta in play-offul de calificare pentru Challenge Cup 2016-2017, Antrenor Grainger Heikell     

C3. NOMINALIZARI ANTRENORI  ECHIPE JOCURI SPORTIVE

# Antrenor: Grainger Heikell       
TIMISOARA SARACENS SCM- UV TIMISOARA
# Antrenor: Pero Milosevic       
S.C.M. POLITEHNICA TIMISOARA  
# Antrenor: Robert Lupu       
CS INFORMATICA

# PREMIUL DE EXCELENTA IN SPORT AL MUNICIPIULUI TIMISOARA - ANTRENORUL ANULUI LA JOCURI SPORTIVE  GRAINGER  HEIKELL

Nominalizari  pentru performantele in plan international si national, la discipline sportive individuale olimpice:

1. ATLETISM

# Pastor Adelina - C.S.Municipal  Timisoara/CSM Craiova
Componenta lot national,  olimpic seniori, Participanta la JO RIO 2016, Stafeta 4x400m –loc XIV, C. Balcanic seniori - 3 med Aur, 1 loc IV; C.M. sen – 1 med Bz; C.European-loc VIII, C.Nat sen -1 med Au, 1med Bz; C.Nat  sala seniori- 2 med Au;
# Ograzeanu Andreea - C.S.Municipal  Timisoara/CS Rapid Bucuresti
Component Lot national seniori, Camp. Nat.sala Seniori-2 med. Au; Camp.balcanic seniori- 1 med Bz;
Camp. Nat.sen – 1 med.Au; Camp.Internationale- 1 med Au;
# Barbut Andrei - C.S.Municipal  Timisoara/CS Universitar Politehnica
component lot national tineret si seniori, C.Balcanic cros tineret: 1 med.Au; C. Balcanic tineret: - med Bz echipe; C Nat sala seniori - med Bz; C.N. cros – 1 med Bz; C.N. semimaraton – 1 med Ag,  1 loc IV; C Nat tiner: 1 med Bz , 1 loc IV;
# Dragan Adrian - C.S.Municipal Timisoara
Component lot national sen, Camp. Nat.  sen-1 med Au; C.Nat sala sen -2 med Au; Compon stafeta 4x400:
1. Grunwald Gabriel, 2. Draghici Marcus, 3. Gheorghescu Alberto,
# Antrenori: Damaschin Ioan, Rasadean Mihaela, Serban Simona / Raymond Gulyas, Daniel Chirila

2. HALTERE
    
# Suiugan Darius - CS Haltere Club Timisoara
compon lot nat tineret, Campionatul European  Tineret – 3 Loc III ;  Campionatul National   Seniori – 3 Loc I, Campionatul National  Tineret – 3 Loc I .
# Maranu Ion Alin - CS Haltere Club Timisoara
propus pentru lotul National de tineret 2017, 3 locuri 1 -Campionat National tineret  absolut, 3 locuri 1 la CN juniori, Antrenor Calin Milan

3.  LUPTE   

a.Lupte Greco-romane

# Cojicari Ilie - C.S.Heracle Timisoara
Campionatul Mondial de Seniori de la Budapesta – medalie Bz, Campionatul National Individual Seniori la cat. 75 kg- Locul II
# Delinschi Sergiu - C.S.Heracle Timisoara
C.Nat sen-echipe  loc II, C.Nat seniori-indiv-Loc III, Camp. Nat.juniori indiv –loc II, C.Nat tineret indiv–loc III, C.Nat echipe jun –locul II, Antrenor: Gavrila Sebastian

b. Lupte libere

Feminin

# Pricob  Simona = CS Municipal Timisoara
C.Nat.  indiv: 1  med Au; CNat  U23-1 med Au; C European. Sen – loc 5, CMondial univ.: loc 5
# Dobre Estera - CS Municipal Timisoara
C.Nat.  indiv: 1  med Au; C European. Sen – loc 5

Masculin

# Filip Marin - CS Municipal Timisoara
C.Nat.sen indiv : med Ag; C.N. superliga sen: med Ag;

4. SCRIMA                                                  

Feminin

1.Boldor  Boghita Ana CS Universitar Politehnica
C.Mondial jun: loc 4 pe echipe, 4 etape de Cupa Mondiala: loc2/loc7/loc8/loc9, Cupa Europei: loc 4 pe chipe, C.European jun: loc 5 pe echipe, Cupa Romaniei:  loc 2/ loc3, C Nat sen /tiner/jun: 3 med Ag,
3med Bz; Cupa Federatiei -jun :  med Au;
# Virga Laura CS Universitar Politehnica
Cupa Europei:  loc 4-echipe; C.European jun: loc 5-echipe; 2 etape Cupa Mondiala: loc2/loc8; C Nat sen.: 1 loc 6; Cupa Romaniei: loc 2; C. N tineret/jun: 1 loc 2/ 1 loc 2;

Masculin

# Bodo Benjamin Wiliem CS Universitar Politehnica
C. Balcanic : 1 med Au; C.N.seniori: 1 med Au, 1 med Bz; Cupa Romaniei: 1 med Ag; Cupa Federatiei: 1 med Au;
# Teaca Ionut Iulian CS Universitar Politehnica
C Nat sen:med Au, Cupa Rom : med Ag; Antrenor: Tudor Petrus
                  
5.CANOTAJ

masculin

# Drajan Raicovici C.S.Municipal  Timisoara
C.N fond sen- tineret: 1 med Au, 1 med Ag, C.N. viteza seniori – tineret: 1 med Au, 1 medAg
# Danciu Alexandru C.S.Municipal  Timisoara
Regata internation. Napoli – med Au, C.Balcanic – 2 med. Ag, C.N. fond seniori-1 med Bz, C.N. viteza seniori- 1 med Bz, C.N. fond juniori – 1 med. Au, CN viteza junior – 1 med.Ag
# Kovacz Ferencz Albert CSUniversitar   Politehnica/ CSS Bega
# C National fond sen: 1 med Au, C National sen: 1 med Au,  1 med Ag; C National fond juniori: 2 med Au
la echipe
# Penta Casian CS Universitar Politehnica      
C National sen: 1 med Au,  1 med Ag; C National fond sen: 1 med Ag,  

feminin

# Popa Andreea C.S.S Bega Timisoara
Componenta  lot national jun, Participanta la C.Mondial jun-loc 6 pe echipe, C.European jun-med Bz la echipe, C.Balcanic jun-med Au la echipe, C. N. Scolar Juniori-loc 2, C.N. Juniori-loc 3, C.N. Ergometru Jun- loc 3
Antrenori:  Ecaterina Calapis - CSUPolitehnica/CSS Bega
 Balojin Zlatomir - CSMunicipal
 Elvira Vasut - CSS Bega               
 Vulpe Nicolae - CSS Bega
 Dorin Bena - CSS Bega                

6. KAIAC-CANOE               

masculin

# Ion Povaliceanu CS Water Performance/ CSScolar 1
 locul 5 - C.European jun - K2 2000 m; locul 1 – CN jun.- k1 1000 m; locul 2 – CN jun. -k1 500m; locul 1 – CN de fond - k4 4000m; Loc II – k2 – 200 m - Campionat National juniori I
# Faget Gabriel C.S.S nr.1 Timisoara
Loc I – k4 – 4000 m – Campionat National la juniori I, Loc I -k1 -14 km – Campionat National Maraton la juniori I, Loc II – k1 1000 m si k1 500 m – Campionat national Scolar la jun.  I

feminin

# Mihaela Cristina Lulea CS Water Performance
Componenta lotul olimpic si national de seniori paralimpic, locul 4 la Jocurile Paralimpice Rio de janeiro -200 m, locul 3 C.Mondial paracanoe Duisburg- k1-200 m ; locul 3 C.European paracanoe Moscova –k1-200 m;
# Radu Maria C.S.S nr.1 Timisoara
Loc I – k1 200 m – Cupa Romaniei la junioare II
Loc I-k1 200 m – Camp.National Scolar la junioare II
Locul II – k1 200 m – Camp. National la junioare II
Locul II- k1 500 m - Camp.National
Scolar la junioare II
Locul III – k1 500 m-Campionat National la junioare II
Locul III-k1 10 km –Campionat
National marathon la junioare II
-semifinalista International Olimpic Hope 2016
Antrenori:
Octavian Ispas                
Diaconu Ristica
Rogoveanu Norbert

Nominalizare speciala pentru disciplina DRAGON BOAT

Echipe DragonBoat a CS Nautic Banat
Sportiva si antrenor coordonator: Sofron Codruta -sportivi la probe masters
C.National de barci Dragon-Bascov:
Locul 1 Dragon 10+2 sen fete

7. BADMINTON

# Filimin Collins Valentine CS Universitar U Vest Tm
-CN seniori-locul I simplu
-CN seniori-locul II DM
-C Internationale de jun ale Croatiei-loc I SM
-C Internationale de jun ale Portugaliei-loc II SM
# Olariu Sonia CS Municipal Timisoara
-Camp.Balcanic seniori pe echipe-1 med.Ag;
-Camp.Balcanic seniori DF- 1 med Ag; SF- 1 med Bz;
# Olariu Andra CS Municipal Timisoara
- C.Nat  U19 – SF -1 med Au, DF- 1 med. Ag;
- C. Balcanic sen. Echipe – 1 med Ag. , DF 1 med Ag. , SF 1 med Bz;
-participanta la C.Mondial jun echipe
# Popescu Daniel CS Municipal Timisoara
- C.Nat  U17: 1 loc 1, 2 loc 2;
- C.Nat  U19: 1 loc 1, 2 loc 2;
- C.Nat echipe U19: 1 loc 3;
- Cupa Rom U19/U17 1 loc 3 , 2 loc 1, 1 loc 2;
-C.Mondiale echipeU19:locul 41
antrenori: Dan Corina  
          Stefan Nyari-CSM
          Florin Posteuca-CSU Vest
                 
8. TENIS DE CAMP    

# Dica Nini
antrenor Razvan Itu
CS Sport 4 Fun
-Component lot national U16,
- participant Orange Bowl USA;
-Campion national U16 in proba de dublu / locul 3 la simplu
-Campion national U16 in proba dublu mixt/ locul 3 la simplu si dublu;
 -locul 1 simplu Cehia U16ETA;
- locul 1 la dublu ITF Belarus;
- locul 1 la dublu ITF Bosnia;
- locul 2 simplu ITF  Macedonia;
- locul 3 Belarus  si Macedonia ITF;
# Velcea Andreea
- antrenor Gavra Mihai
CS Sport4Fun
componenta lot national 16 feminin;
Componenta echipa nationala Orange Bowl, SUA;
-Locul 1 in clasament national U16 ani feminin;
-Locul 18 clasament European 16 ani feminin;
-Campioana Nationala dublu-CN iarna;
-locul 2 CN de vara;
-2 locuri 2 la dublu-international;
- locul 1 simplu-Pancevo Serbia;
-2 locuri 1 la simplu- Germania  Macedonia;
- locul 2 simplu – Slovacia;
- 2 locuri 3 simplu – Serbia;
- locul 1 la dublu Budapesta , Ungaria ITF;
- 2 locuri 2 la dublu – Slovenia si Croatia ITF;
- 3 locuri 3 la dublu-Germania ITF,Romania ITF, Slovenia ITF;
- 2 locuri 3 la simplu- Serbia ITF si Bosnia ITF;
# Smaranda Corneanu
antrenor: Mircea Radulescu
CS Sport4Fun
-Componenta lot national U16, -participant Orange Bowl USA;
-locul 1 dublu CN de Iarna U16 Bucuresti;
-locul 1 dublu mixt CN de varaU16 Bucuresti;
-locul 2 dublu CN de vara U16 Bucuresti;
-locul 2 simplu Romania ETA;
-locul 1 dublu Romania ETA;
-locul 3 dublu Hungary Dunakeszi –ETA;
-locul 3 simplu Hungary Dunakeszi –ETA;
- locul 2 dublu Turky Antalya ITF;
- locul 2 dublu Budapest Hungary ITF;
- locul 3 simplu Budapest Hungary ITF;
- locul 2 simplu Germany Bruchkoebel ITF;
# Todoni Anca
Antrenori: Paul Tetileanu CS Municipal
Cel mai bun loc in clasamentul National: 2
-Circuitul National FRT – 3 med Au,  2 med Ag,  1 med Bz;
-Campionatul ind. de vara/iarna U12- 1 med Ag/ 1 med Ag, 1 med Bz;
-Croatia Cup U12 – 1 med Au;
-Hai Cup U12- 1 med Ag;
-Budaors Cup U12-1 med Bz;
-Adriatic Cup U12- 1 med Ag;
-Terme PTUJ OpenU12- 1 med Bz;
- Hai Cup U14-1 med Bz;
- Cupa CSM Timisoara-1 med Au, 1 med Bz;
-Cupa Rozelor/ Trofeul Rozelor/Cupa de Toamna Ioana U14 – 3 med Au;

9. NATATIE / POLIATLON/ PENTATLON MODERN                                        

a. Natatie

feminin

# Giurca Lucia CS Municipal
- Loc IV -50 m spate- Campionatele Internationale ale Romaniei sen
- 2Loc IV – 50 m spate /100 m spate- Campionat National sen
-2 Loc III – 50 m spate /100 m spate - Campionat National tineret
-2 Loc II – 50 m spate /100 m spate - Campionat National juniori
# Popov Snejana C.S.S nr.1 Timisoara
Loc III -100 m spate- Campionatele Internationale ale Romaniei junioare I
Loc II – 100 m spate si bras-Campionat National junioare I
Loc III – 50 m spate - Campionat National junioare I
Loc III -100 m spate - Campionat National junioare I
# Nothingher Corina C.S.S nr.1 Timisoara
– Campionat National Scolar la cadeti: 4 Loc I / Loc II – stafeta
-Loc II – Campionat National Biatlon cadeti

masculin

# Vaipan Radu C.S.S nr.1 Timisoara
-Loc II - 100 m spate - Campionatele Internationale ale Romaniei juniori I
-Loc II – 100 m spate – Campionat national de juniori I
- Loc II -50 m bras - Campionat national de juniori I
# Rares Calin CS Aquasport
-selectie in lot. Nat. de jun pentru competitia Tarilor Central Europene
-campion national de jun. in proba de 200m bras la CN sen si jun
-3 med Bz la probele de 50m, 100m,200m bras la CN de sen si jun
# Dancanet Emil C.S.S nr.1 Timisoara
-Campionat National Scolar la cadeti: loc I / 2 loc III
 -Loc I – Campionat National Biatlon la cadeti
# Dragota Etienne C.S.S nr.1 Timisoara
-Campionat National Scolar la cadeti:2 loc I/ 2 loc II / 2 loc III
-loc III–Campionat National  cadeti
Antrenori:  Badescu  Ion /sucan Tiberiu /Munteanu Flavius/ Toth Ildiko -CSS1
Sabin Avram/ Camelia Antal-CS Aquasport                                                                 

b. Pentatlon modern

# Carmen Dumitrescu LPS Banatul
-C.Eur- jun- loc 9;
-CNat jun- 1 med Au ;    
-CNat sen – 1 med Au ;    
          
10. BOX
      
# Chifan Sebastian CS Municipal
-Cupa Romaniei tineret cat 91 kg.: 1 med Bz;
-C.N. tineret cat.91 kg: 1 med. Bz;
# Chirila Flavius CS Banatul
Cupa Romaniei tineret: 1 med Bz;
C.N. tineret : 1 med. Bz;
# Vintan David CS Municipal
-Cupa Rom. Sen cat 56 kg: 1 med Bz
Antrenori: Nicolae Ispas –CS Municipal, Gheorghe BIEA –CS Banatul

11. GIMNASTICA                                                                           

a. Gimnastica artistica:                    

Masculin

# Gavril Luca C.S.S nr.1 Timisoara
Loc I – sol si paralele –Campionat National Scolar juniori II
          - la ind.Compus si Cal cu manere – Campionat National Individual al juniorilor la juniori II
Loc II – ind. Compus, cal cu manere, inele, sarituri, bara – Campionat National Scolar juniori II
Loc III – la paralele - Campionat National Individual al juniorilor la juniori II
# Soica Raul C.S.S nr.1 Timisoara
Loc I –inele – Campionat National Scolar juniori II
Loc III –sol - Campionat National Scolar juniori II
             -echipe- Campionat National pe Echipe al Juniorilor la juniori II

Feminin

# Rusu Patricia C.S.S nr.1 Timisoara
Loc III –sarituri –Campionat National Scolar juniori III
Loc III – sol - Campionat National Scolar juniori III
Antrenori: Bobirci Paul, Bratan Sebastian / Jucu Octavia

b.Gimnastica ritmica

Ansamblul sectiei de gimn ritmica C.S.S nr.1 Timisoara        
Loc I –ansamblu-Campionat National Scolar junioare IV
# Indries Anastasia
Loc II – individual compus - Campionat National Scolar junioare IV
Antrenori: Tartan Alexandrina, Monica Wurtz  

12. JUDO    

# Mario Corsei ACS Judo Phoenix
CNat jun U10-med Bz
- medaliat la turnee internat de copii
# Muntean Romeo CS ProMotrica
-C.Nat U10- med Bz
- medaliat multiplu la la turnee internat de copii
Antrenori:
Laurentiu Jurca
Ghenadie Becciu        
Mircea Ion Emilian    
Mircea Dan Florian  

Dintre cei mai buni performeri la disciplinele sportive individuale olimpic se desemneaza castigatorul PREMIULUI DE EXCELENTA PENTRU SPORT AL MUNICIPIULUI TIMISOARA PE ANUL 2016:
# PASTOR ADELINA C.S.Municipal Timisoara
Atletism
# SUIUGAN DARIUS C.S. Haltere Club  Timisoara
Haltere
# COJICARI ILIE CS HERACLE Timisoara
Lupte Greco-romane
# BOLDOR BOGHITA ANA CS Universitar Politehnica      
Scrima-floreta
# LULEA MIHAELA CS WaterPerformance
Kaiac-canoe
#POPA ANDREEA CSS Bega Timisoara
Canotaj
# PRICOB SIMONA C.S.Municipal Timisoara
Lupte libere
# DOBRE ESTERA C.S.Municipal Timisoara
Lupte libere
# POVALICEANU ION CS Scolar nr.1 Timisoara
Kaiac-canoe
# OLARIU SONIA C.S.Municipal Timisoara
Badminton
# FILIMIN COLLINS VALENTINE CSUniversitatea de Vest
Badminton
# OGRAZEANU ANDREEA  CS MunicipalTimisoara
Atletism
# DICA NINI CS Sport4Fun
Tenis
# VELCEA ANDREEA CS Sport4Fun
Tenis

PREMIUL DE EXCELENTA PENTRU SPORT  AL MUNICIPIULUI  TIMISOARA PE ANUL 2016-la discipline individuale

# PASTOR ADELINA  - ATLETA - C.S.Municipal Timisoara
Antrenor emerit DAMASCHIN IOAN
Director club LUCIAN RECLARU

2) Nominalizari antrenorii care au pregatit sportivii pentru performanta-la discipline olimpice

# Damaschin Ioan C.S.Municipal Timisoara
atletism
# Milan Calin CS Haltere Timisoara
haltere
# Gavrila Sebastian
CS Heracle
lupte greco-romane
# Tudor Petrus C.S.Universitar Politehnica Timisoara
scrima
# Ispas Octavian CS Scolar nr.1/ CS Water Performance
kaiac-canoe
# Brandusan  Petru
C.S.Municipal Timisoara
lupte libere
# Florin Posteuca C.S.Universitatea de Vest Timisoara
badminton
# Corina Dan C.S.Municipal Timisoara
badminton

PREMIUL DE EXCELENTA PENTRU SPORT  AL MUNICIPIULUI TIMISOARA PE ANUL 2016-ANTRENORUL ANULUI:
Antrenor emerit –DAMASCHIN IOAN

3) Nominalizari speciale:

Premiul de onoare al Municipiului Timisoara
# Prof univ dr. Mircea Chis pentru intreaga activitate de presedinte /director la Clubului Sportiv Universitatea si al Clubului Sportiv Universitar Politehnica Timisoara cat si pentru cariera universitara dedicata formarii specialistilor in educatie fizica si sport   
# Conf. univ. dr. Gradinaru Sorin pentru intreaga activitate  de antrenor de volei la cluburile  universitare din Timisoara si pentru cariera universitara dedicata formarii specialistilor in educatie fizica si sport   

Nominalizari pentru proiecte sportive derulate in municipiul Timisoara

Premiul de onoare pentru organizatia Alergotura /
Presedinte: VALENTIN MURESAN  /pentru proiectul TimMotion
Premiul de onoare pentru Academia Olimpica Romana-  Filiala Timis /
Director  -DORU COSTICA /pentru proiectele academiei
Premiul de onoare pentru Asociatia Institutul pentru Dezvoltarea Europeana a Societatii – IDEAS /,  
presedinte dna DIANA AMZA / pentru proiectul „Super 24h”- prima editie in 2016, alergare de 24 h pentru ultra-atleti
Premiul de onoare pentru Clubul de Inot Masters Timisoara /
presedinte: MIHAI LISETCHI /pentru proiectele:  24 Aqua Masters / Cupa DKMT Timişoara/ Cupa Familiei
Premiul de onoare pentru Asociatia Auto Club Rally Timis
Presedinte LOLA GIURISICI pentru proiectul: Campionatul de automobilism si karting Timis

Nominalizari pentru parteneriat si implicare in activitatea sportive din municipiu

Premiul de onoare pentru parteneriat
# UNIVERSITAŢII POLITEHNICA TIMIŞOARA
Rector prof univ dr ing VIOREL AUREL SERBAN
pentru sprijinul adus activitatii sportive de performanta prin bazele sportive puse la dispozitia cluburilor
# Directiei Judetene pentru Sport si Tineret Timis / Director ADRIAN TAL
pentru suportul adus dezvoltarii activitatii sportive
# OSAIN CONSTANTIN - Inspector scolar de Educatie Fizica si Sport, pentru implicarea deosebita in derularea ONSS si Olimpiada Gimnaziilor  
# Facultatii de Educatie Fizica si Sport –Univ de Vest Timisoara/
Decan – conf univ dr. ADRIAN NAGEL/ pentru suportul adus dezvoltarii activitatii sportive si cercetarii in sport, cat si pentru sprijinirea sportivilor de performanta in desavarsirea studiilor  
# Liceului cu Program Sportiv Banatul / Directori CALIN ROSEMBLUM si MIHAI ION
pentru suportul educational de calitate adus elevilor sportivi, cat si conditiilor de pregatire asigurate sportivilor
# Premiul de onoare pentru activitatea sportiva
ASOCIATIEI JUDETENE DE FOTBAL TIMIS
Presedinte DANUT LATA pentru toate competitiile fotbalistice organizate

Nominalizari pentru performanta sportiva

Premiul de excelenta pentru performanta sportiva
# HORIA COLIBASANU alpinist timisorean
cel mai performant alpinist din istoria Romaniei, avand in prezent in palmares ascensiuni de succes pe 7 din cele 14 varfuri montane de peste 8.000 de metri din lume.
Horia Colibasanu este singurul alpinist roman care a primit distinctia "Spirit of Mountaineering", din partea British Alpine Club, primul si cel mai prestigios club montan din lume.
# SPORT CLUB MUNICIPAL TIMISOARA /
Director – RADU TOANCA
pentru rezultatele sportive ale echipelor de rugby/ handball/ baschet in competitiile anului 2016
# DIRECTIEI POLITIA LOCALA TIMISOARA
Director DOREL COJAN
care a obtinut performante sportive deosebite in cadrul FINALELOR NATIONALE ale Federatiei Nationale a Politistilor Locali din Romania:
-proba tragere cu pistolul: Campioana nationala pe echipe cu Velicu Georgina / Toma Vasile; campion national director Dorel Cojan; individual loc I -Velicu Georgina si loc III-Toma Vasile
-  Campioana nationala la individual sah prin Stirb Aurel
- Campioana nationala pe echipe tenis de masa prin Agoci Cristian si Daian Ioan

Premiul de onoare pentru performanta si ambasador sportiv al Timisoarei
MARIUS OLARU – arbitru olimpic la disciplina lupte, participant la multiple competitii internationale de cel mai inalt nivel: C.Mondiale de seniori si juniori, C.Mondiale ale cluburilor, CMond Univ, C.Europene, Turnee de calif J. Olimpice, Balcaniade. Este si director al CS Universitar Univ Vest Timisoara

4) NOMINALIZARI ECHIPE CU CELE MAI BUNE PERFORMANTE SPORTIVE LA COMPETITII CU PROBE PE ECHIPE- SPORTURI INDIVIDUALE

# Echipa de floreta –masculin
CS Universitar Politehnica
Antrenor emerit: Tudor Petrus
campioana Romaniei in finala Campionatului National de seniori-echipe
# Echipa de sah CS AEM LUXTEN  Timisoara(masculin)
Antrenor emerit:Sergiu Grunberg
campioana Romaniei in finala SuperLigii Nationale de seniori-echipe
-loc 12 la Cupa Campionilor Europeni din 62 echipe
# Echipa de sah CS Sportiv Studentesc Medicina Timisoara-tineret masculin
Antrenor emerit:Marasescu Ioan
campioana Romaniei in finala Campionatului National de tineret-echipe

5) Nominalizari categoria MASTERS      

# SORIN CAZACU CS Caza Powerlifting
-C.European de powerlifting sen: - 1 loc 4 ( genuflexiuni), 1 loc 11 (indreptari);
-Camp. European Powerlifting masters Pilsen Cehia : 2 med Au, 1 med Ag, 1 med Bz ;
-Camp.European Powerlifting seniori-impins din culcat: locul 8;
-C Mondial de Powerlifting masters – Tallinn, Estonia:-1 med Au, 1 med Ag, 1 med Bz, 1 loc 4;
-C.National Powerlifting sen:4 med Au;
# NAGEL ADRIAN C.S.U.T.K
Loc I –KA echipe Master –Campionat European IKU
Loc III – KA individual Masters - Campionat European IKU
loc I -KA individual Masters-Campionat National
# DUMITRA CONSTANTIN ATLETIC CLUB MARATON
Campion Balcanic kaiac-canoe
Multiplu medaliat la Campionatele Nationale kaiac-canoe .
# PANDUR  DAN C.S. TIMPOLIS TIMISOARA
Campion European judo-master

# PREMIUL DE ONOARE –SPORTIVUL ANULUI 2016 LA MASTERS: SORIN CAZACU

6) NOMINALIZARI PERFORMANTE –PERSOANE CU DIZABILITATI / SPECIAL OLYMPICS                      

A. FUNDATIA PENTRU VOI /
Director LAILA ONU                               
Antrenori: ZINA COSTIN, FLORIN BOCA
# Gendelon Gianina Fundatia pentru Voi
Karate Campionate Mondiale si Nationale
-  locul 2 Grand Prix Croaţia
 - locul 1 Campionatul Naţional
 - locul 2 Cupa Internaţionala Tg. Mureş
 - locul 6 Campionatul Mondial WKF Linz
# Ghereben Ghizela
Karate Campionate Mondiale si Nationale
-locul 2 Campionatul Naţional
- locul 1 Cupa Internaţionala Tg. Mureş
- locul 5 Campionatul Mondial WKF Linz
# Martinec Maria
Karate Campionate Mondiale si Nationale
-locul 3 Campionatul Naţional
- locul 3 Cupa Internaţionala Tg. Mureş
- locul 7 Campionatul Mondial WKF Linz
# Gabrian Adrian
- s-a clasat pe podium la Campionatul Naţional karate
# Vraciu Raul
Atletism-        proba de 100 m: locul 2
Bocce - locul 3 – echipa Dumitru Adrian si Vraciu Raul
# Ciocian Amalia
Atletism – proba de 50 m: locul 3
Bocce – locul 1 – echipa Ciocian Amalia si Janki Robert
# Janki Robert
Atletism- proba 100m locul 3- Janki Robert
Bocce – locul 1 – echipa Ciocian Amalia si Janki Robert
# Dumitru Adrian
Atletism - proba 100 m locul 4
Bocce - locul 3 – echipa Dumitru Adrian si Vraciu Raul

B. Fundatia de Abilitare SPERANTA
antrenor: Marius Parjol
# Silvestru Mario Fundatia de Abilitare Speranta
-Jocurile Special Olympics Ucraina: med Au, med Ag- inot
-Jocurile Nationale Special Olympics Romania: med Au, med Ag inot  si med  Au  atletism
-Olimpiada Nat de inot Special Olympics: med Au
# Cirsmar Calin
-Jocurile Nationale Special Olympics Romania: 2  med Au inot  si med  Au  atletism
-Olimpiada Nat de inot Special Olympics: med Ag
# Turcanu Alexandru
-Jocurile Special Olympics : med Ag- atletism
-Jocurile Nationale Special Olympics Romania:, med Ag inot  si med  Bz  atletism
-Olimpiada Nat de inot Special Olympics: med Ag
# Toma Alexandru
-Jocurile Special Olympics Ucraina: 2 loc 4 inot
-Jocurile Nationale Special Olympics Romania:, loc 4 inot  si atletism
-Olimpiada Nat de inot Special Olympics: med Au
# Marculescu Cristian
-Jocurile Special Olympics : med Bz- atletism
-Jocurile Nationale Special Olympics Romania:,loc 4  atletism
-Olimpiada Nat de inot Special Olympics: med Bz
# Popovici Claudiu
-Jocurile Nationale Special Olympics Romania: 2 med Ag-inot si  atletism
# Julei Timotei
-Jocurile Special Olympics : med Au-baschet
# Sorbun Razvan
-Jocurile Special Olympics : med Au-baschet
# Serban Denis
-Jocurile Special Olympics : med Au-atletism
# Rus Vanesa
-Jocurile Special Olympics : med Au-atletism

7) NOMINALIZARI PENTRU PERFORMANTELE IN SPORTURILE TEHNICE:

1. MOTOCICLISM

# PASCOTA IONEL C.S. Pascota Ioan Ilie
Desemnat sportivul anului la motociclism viteza in Romania
Locul I –Campionat National Viteza Supersport;
 Locul I -Campionat Est European de Viteza, clasa SSP ;
 Locul I -Campionatul Bulgariei la Viteza clasa SSP.
In calitate de antrenor al Lotului National de Viteza a obtinut cu lotul locul III pe natiuni la Campionatul Est European de Viteza.
# CUZMA BOGDAN  C.S. RALLY VEST Timisoara
Campionat  National  Viteza in coasta  –  Campion absolut  .
# CAZACU CATALIN Taifun RACING TM
-Vicecampion national in Camp Nat Romanesc de Viteza pe circuit –clasa 1000 Superbike
# Babescu Daniel Taifun RACING TM
-Locul 1 in Camp Nat SuperMoto –clasa juniori SM 65
Loc VII la Campionatul EstEuropean Supermoto Jun SM65

2. AUTOMOBILISM  si KARTING

# Krepelka Alexandru CS Krepelka Motorsport Timisoara
CN viteza in coasta Dunlop : locul 3 clasa Diesel;
CN de autoslalom: locul 2 clasament Open;
CN de Time Attack : locul 1 clasament Open;
# Martincsek Zoltan CS Krepelka Motorsport Timisoara
CN de Autosslalom 2016: locul 1 clasament Open;
CN de Time Attack 2016: locul 2 clasament Open;
# Niculescu Darius ACS Red Motor
CN FRK-clasa Micro Max : vicecampion
# Din campionatul de Automobilism si Karting –ACR-CJAK Timis
Giurisici Marius Asociatia Auto Club Rally Timis
-Castigator etapa din Cupa Europei Centrale si de Est- raliuri de orientare-clasa speed trial - automobilism

PREMIUL DE EXCELENTA IN SPORT AL MUNICIPIULUI TIMISOARA PE ANUL 2016 PENTRU SPORTIVUL ANULUI  LA SPORTURI TEHNICE
# PASCOTA IONEL- C.S. Pascota Ioan Ilie Timisoara

8) Nominalizari pentru performantele in plan international si national, la discipline sportive individuale neolimpice:

1.SAH    

feminin    

# Foisor Cristina
postmortem
CS AEM-Luxten
-Calificata la Campionatul Mondial individual feminin
- a participat la Olimpiada de sah Baku-Azerbaidjan-masa 2, cel mai bun punctaj +3 din echipa Romaniei
-locul 2 si locul 3 la turnee internationale
# Cosma Luminita
CS Studentesc. Medicina
- a participat la Olimpiada de sah Baku-Azerbaidjan-masa 2
-locul 1 Campionatul National feminin sen indiv
-locul 2 Campionatul National feminin sen echipe
# Cosman Andreea C.S.S nr.1 Timisoara
5 Loc I – sah rapid –Campionat National de tineret
          -sah blitz - Campionat National de tineret
          -sah clasic –Campionat National Echipe de tineret
           -sah rapid si blitz – Campionat National Echipe de tineret
Loc II-sah clasic - Campionat National de tineret

masculin

# Parligras Mircea CS AEM-Luxten
- a participat la Olimpiada de sah Baku-Azerbaidjan-masa 2, cel mai bun punctaj +4 din echipa Romaniei
- Campion National al Romaniei sen indiv
- Campion SuperLiga Nationala a Romaniei sen echipe
-Echipa masculina Locul 3 – Cupa Romaniei
# Constantin Lupulescu    CS AEM-Luxten
- a participat la Olimpiada de sah Baku-Azerbaidjan-masa 1
- Campion SuperLiga Nationala a Romaniei sen echipe
-vicecampion national al Romaniei sen indiv
-Echipa masculine Locul 3 – Cupa Romaniei
# Nevednichi Vladik CS AEM-Luxten
- Campion SuperLiga Nationala a Romaniei sen echipe
- 5 locuri 1 si loc 2 la turnee internationale
-Campion  nat seniori la blitz
-Echipa masculina  Locul 3 – Cupa Romaniei
- locul 5 – Campionatele Nationale de sah sen indiv
# Radu Toma CS AEM-Luxten
- Campion SuperLiga Nationala a Romaniei sen echipe
-Campion  nat seniori la dezlegari
-campion national jun 18 ani sah rapid si vicecampion la sah normal, blitz;
- a obtinut norma de maestru international la Campionatul Mondial de juniori ;
 -Echipa masculina Locul 3 – Cupa Romaniei
Antrenori: Sergiu Grunberg –CS AEM Luxten
                 Cornel Pascalau - CSS1
                 Ioan Marasescu-CS Stud Medicina   
                 Petre Nad Titus -CS Stud Medicina

2.ARTE MARTIALE:                                              

# Szasz Timea CS Universitar Politehnica
-C Mondial karate WKC sen: 3 med Au si 1 med Ag
-C. Nat karate KU sen: 3 med Au,
# Farka Sergiu CS Universitar Politehnica
-C Mondial karate WKC sen: 1 med Au si 2 med Ag s
- C European sen. – 2 med  Au, 1 medAg;
-C. Nat  karate KU sen: 1  med Ag, 1 loc 4;
Antrenor: Catalin Costinas
# Barcan Bogdan C.S.U.T.K
Loc I  - KU individual – Campionat European –IKU
           -KU individual- Campionat National
Loc II – KU echipe - Campionat European –IKU
           -KU echipe rotativ - Campionat European –IKU
Loc III – KU individual - Campionat European - Wado
# Burz Denisa C.S.U.T.K
Loc I – KU echipe – Campionat European-IKU
         -KU echipe rotativ- Campionat European-IKU
          -KU individual- Campionat European-IKU
          -KA individual juniori –Campionat National
          KA echipe - Campionat National
Loc II –KA echipe - Campionat European-IKU
            -KA individual juniori - Campionat National
Loc III – KU individual –Campionat European –Wado
            -KA individual juniori- Campionat European-IKU
            -KU individual juniori- Campionat European-IKU
Antrenor: Mihai Cioroianu

3.DANS SPORTIV

# Roxana Lucaciu
Pereche cu Paul Rednic sportiv din Baia-Mare
Antren:Raul Avram, Diana Avram
Asociatia Club de Dans Sportiv Magnum VRD
locul I in clasamentul mondial de Tineret Standard
-Campionat Mondial  Tineret – STANDARD   - 1 Loc I ;
-Campionat European  Tineret – STANDARD   - 1 Loc I ;
 -Campionatul National   – STANDARD   –1 Loc I .
# Alexandru Miculescu/Andra Pacurar
Antren.    Horia Preda CS Dance Spirit
Campionat Mondial  Tineret – LATINO  - 1 Loc I ;
Campionatul National Adulti   – LATINO  –1 Loc III .
# Zicoane Heler Sebastian Alin / Copos Anca
Antrenor:Emanuel  Jebeleanu
Asociatia Club de Dans Sportiv Sportim Dance
Campionat Mondial  Juniori  – Standard  - Loc I ;
Campionatul National   Juniori –  Standard– Loc I .
# Fabian Ardeiu, Andreea Manea
Antrenor: Vitalie Trofin - CS Alegria
-C.European Tineret:med Bz
-campioni nationali- tineret
-multipli medaliati la grandprix-uri international

4.POWERLIFTING

Masculin

# Cazacu Alexandru CS Caza Powerlifting
-C.Mond de Powerlifting tineret: 1 loc 9 (impins Culcat), 2 locuri 11 (genuflexiuni si total), 1 loc 13 (indreptari)
-C.European de powerelifting tineret: 2 locuri 6 ( impins culcat si indreptari)
-CN Powerlifting jun.-4 med. Au;
- CN Powerlifting tin.-4 med. Au;
- CN Powerlifting se.- 2 med. Bz si 2 locuri 4;
# Moise George CS Caza Powerlifting
-CEuropean Powerlifting tin:1 med Ag ( impins din culcat), 2 loc 4, ( genufexiuni si total), 1 loc 6 (indreptari);
-CMondial de Powerlifting tin: 1 loc 5(genuflexiuni), 1 loc 6 (impins din culcat), 2 loc 7 (indreptari si total );
-CN Powerlifting tin: 4 med Au;
-CN Powerlifting sen: 1 med Au, 2 med Ag;

Feminin

# Martinescu Daniela
Antrenor: Bogdan Vaipan ACS Timfortis Timisoara
–2 medalii aur – CN seniori;
-Campioana cat 47,5 kg  - Cupa Republicii Moldova
# Cazacu Alexandra CS Caza Powerlifting
C National de Powerlifting copii: 4 med Aur;
C National de Powerlifting cadeti: 4 med Aur;
C National de Powerlifting jun: 4 med Aur;
C National de Powerlifting tin: 4 med Aur;

5.MODELISM  
    
# Dan Emilian CS Municipal
-C.Nat navomodele clasa C: 6 med Au/3 med Ag, 2 med Bz;
-Cupa Rom navomodele cls C: 7 med Au, 2 med Ag,
C. Mondial clasa C: 1 med Au, 2 med Ag, 1 med Bz;
# Dan Lucian CS Municipal
-C.Nat navomodele clasa C: 4 med Au//2 med Ag, 3 med Bz;
-Cupa Rom navomodele cls C: 5 med Au, 1 med Ag, 1 med Bz;
-C.Nat evolutie si viteza: 2 med Au//1 med Ag, 1 med.Bz;
-C. Mondial clasa C: 4 med Ag, 1 med Bz;
Antrenor: Dan Niculina

6. VOLTIJE –disciplina din cadrul Federatiei Ecvestre Romane          

# Echipa AS Agronomia
# Fitz Miruna
-Cupa Banatului Voltije Loc1-prescolari.
-CN voltije-loc 1-criteriu
# Bogdan–Bochis Victor
-Cupa Banatului Voltije Loc1-scolari 1
-CN voltije-loc 1-campion
# Iovu Iris
-Cupa Banatului Voltije Loc1-scolari 2
-CN voltije-loc 1-vicecampion
# Olasz Timea
-Cupa Banatului Voltije Loc 2-scolari 2
-CN voltije-loc 1-campion
Antrenor: Bochis Flavia

7.GO                                                                                       

# Ionut Arsinoaia C.S. WALTER SCHMIDT
-C.Nat ctg U12 mixt indiv: loc 1
-C Eur jun: loc 2 echipe
-C.Eur U12 indiv mixt: loc 1
-C.Mond. U 12 mixt –loc 8
-promovat la categ Shodan maestru
Antrenor: Zamfir Moldovan  -diploma

DIPLOMA DE ONOARE - WALTER SCHMIDT
CARE A INTRODUS disciplina GO in anul 1944 in Romania

8.SCRABBLE

Echipa CS Scrabble FITT-Team
-Cupa Romanie seniori-loc 3
Cristian Gheorghiu
Ilie Socolov
Siegfried Honig
Laurian Ieremeiov

10). Nominalizari antrenori care au produs alaturi de sportivi performantele la discipline individuale neolimpice:    

Sergiu Grunberg CS AEM-Luxten sah
Costinas Catalin CS Univ Politehnica karate
Dan Niculina CS Municipal modelism
Raul Avram, Diana Avram CS Magnum VRD dans sportiv
Horia Preda CS Dance Spirit dans sportiv
Emanuel  Jebeleanu CS Sporttim Dance dans sportiv

11)  Nominalizari performante sportive din calendarul Ministerului Educ Nationale si Cercetarii Stiintifice-Olimpiada Nationala a Sportului Scolar si Olimpiada Gimnaziilor                           
Kiss Oscar- atletism- Gimnaziu LPS Banatul
Locul  II   la atletism -   Olimpiada Nationala a Sportului Scolar atletism
Cadru didactic: prof.Simona Serban

Echipa handball fete-gimnaziu   LPS Banatul
Locul  II la Olimpiada Gimnaziilor
Cadru didactic:prof. Bota Adriana

Echipa volei fete-gimnaziu  Sc Gimnaziala nr.30
Locul  II la Olimpiada Gimnaziilor
Cadru didactic:prof Scutelnicu Rodica

Buda Ionut -cls a XI-a LPS Banatul
Locul  III la Olimpiada de pregatire Sportiva Teoretica
Cadru didactic:prof. Antonievici Alina

Echipa fotbal baieti 14-16 ani Lic.Tehnologic Special G.Atanasiu
Campioana Nationala la  fotbal unificat in 7
Cadru didactic: prof Adnagy Dragomir

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.