Timisoara domina motocrossul Romaniei la clasa Quad

Scris de Vlad Turburan | Publicat in 18.09.2013 15:59 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Timişoara - Etapa a 5-a a Campionatului Naţional de Motocross de la Şag, judeţul Timiş, a fost şi cea mai asteptata din intreg sezonul, fiind ultima etapa a campionatului si pentru ca aici s-a decis clasamentul final.
La linia de start au fost aliniate 13 quaduri din Romania si Ungaria si 60 de motociclete.
Timisoreanul Razvan Irimescu a castigat detasat in ambele manse, devenind astfel oficial campionul national de motocross al Romaniei la clasa Quad, adaugand inca un titlu in palmaresul sau de multiplu campion national si vicecampion esteuropean.
Pe locul doi, s-a clasat sportivul din Ungaria, Martin Sirok, ducand o lupta stransa cu timisoreanul Sebastian Bodea, al carui quad a cedat in mansa a doua, pierzand astfel puncte importante in campionat.
Locul trei in aceasta cursa, dar si in clasamentul final al acestui campionat, i-a revenit tot unui timisorean - Cosmin Sorban, tot din echipa QuadRacing Timisoara.

Rezultatele pentru toate clasele de motoare

Clasament etapa a V-a a CNIR de la Sag[™] 14-15 sept. 2013

Clasa Quad Juniori
 Locul 1 – Karai Kristof nr.6 (HU) – 25, 25, 50
 Locul 2 – Paskas Bance nr.9 (HU) – 22, 20, 42
 Locul 3 – Takacs David nr.7 (HU) – 20, 18, 38
 Locul 4 – Horvat Jozsef nr.19 (HU) – 0, 22, 22

Clasa Quad
 Locul 1 – Irimescu Razvan nr.117 (RO) – 25, 25, 50
 Locul 2 – Sirok Martin nr.34 (HU) – 22, 22, 44
 Locul 3 – Sorban Cosmin nr.774 (RO) – 16, 20, 36
 Locul 4 – Avram Tihomir nr.3 (RO) – 18, 18, 36
 Locul 5 – Domokos Balint nr.2 (HU) – 15, 16, 31
 Locul 6 – Tudor Alexandru nr. 23 (RO) – 14, 15, 29
 Locul 7 – Bodea Sebastian nr.7 (RO) – 20, 0, 20
 Locul 8 – Cretan Emil nr.794 (RO) – 13, 0, 13
 Bolos Otniel nr. 303 (RO) – 0, 0, 0

Clasa Veterani
 Locul 1 – Enceanu Alexandru nr.60 – 20, 25, 45
 Locul 2 – Nagy Daniel nr.69 – 25, 20, 45
 Locul 3 – Pascu Mihai nr.61 – 22, 22, 44
 Locul 4 – Riniea Richard nr.83 – 16, 18, 34
 Locul 5 – Stoeanovici Mihaita nr.63 – 18, 16, 34
 Locul 6 – Niculescu Marius nr.80 – 15, 15, 30
 Locul 7 – Pomana Gabriel nr.81 – 14, 14, 28
 Locul 8 – Nagy Stefan nr.82 – 13, 13, 26
 Locul 9 – Silaghi Catalin nr.67 – 12, 12, 24
 Fantinuoli Mario nr.65 – 0, 0, 0

Clasa Amatori
 Locul 1 – Constantin Constantin nr.27 – 22, 25, 47
 Locul 2 – Visoiu Marcel nr.7 – 25, 18, 43
 Locul 3 – Giurgiuveanu Lucian nr.12 – 20, 20, 40
 Locul 4 – Borghetti Gianpiero nr.1 – 16, 22, 38
 Locul 5 – Tanase Laurentiu nr.15 – 18, 16, 34
 Locul 6 – Jinga Andrei nr.14 – 14, 15, 29
 Locul 7 – Gargely Attilo nr.53 – 15, 13, 28
 Locul 8 – Costea Ciprian nr.52 – 13, 14, 27
 Barth Liviu nr. 169 – 0, 0, 0

Clasa MX 2 Juniori
 Locul 1 – Marcu Valentin nr.10 – 25, 25, 50
 Locul 2 – Sucea Eugen nr.12 – 22, 22, 44

Clasa MX 2
 Locul 1 – Cojanu Ionut nr.222 – 25, 25, 50
 Locul 2 – Filip Andrei nr.4 – 22, 0, 22

Clasa MX 1
 Locul 1 – Marianov Ciprian nr.25 – 25, 20, 45
 Locul 2 – Stoichescu Mihai nr.101 – 18, 25, 43
 Locul 3 – Staicu Ciprian nr.201 – 20, 22, 42
 Locul 4 – Gregoire Andre nr.23 – 22, 0, 22

Clasa 85 cc
 Locul 1 – Blaga Botond Levente nr.101 – 20, 25, 45
 Locul 2 – Stan Iasmina nr.33 – 25, 20, 45
 Locul 3 – Iosif Petru nr.93 – 22, 22, 45
 Locul 4 – Nimat Andrei nr.91 – 16, 18, 34
 Locul 5 – Bancila Stefania – 18, 16, 34
 Locul 6 – Gradinaru Alexandru nr.111 – 15, 0, 15

Clasa 65 cc
 Locul 1 – Popovici Marius nr.17 – 25, 20, 45
 Locul 2 – Marinescu Cristian nr.4 – 18, 25, 43
 Locul 3 – Horia Strejut nr.8 – 20, 22, 42
 Locul 4 – Poponut Andrei nr.44 – 22, 18, 40
 Locul 5 – Cojanu Aida nr.222 – 16, 16, 32

Clasa 50 cc
 Locul 1 – Manta George nr.31 – 25, 25, 50
 Locul 2 – Ordog Zoltan nr.11 – 22, 22, 44
 Locul 3 – Babescu Daniel nr.27 – 20, 20, 40
 Locul 4 – Pascota Ionel nr.20 – 18, 18, 36

 
 
 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.