Topul sportivilor timiseni pe 2011

Scris de Coriolan Onescu | Publicat in 10.12.2011 17:27 | Publicat in SPORT | Tipareste pagina

Timisoara - Ca la fiecare sfârşit de an, Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi Sport prezintă lista celor mai buni sportivi ai judeţului Timiş, atât la probele olimpice, cât şi la cele neolimpice. Aceştia urmează să fie premiaţi marţi, 13 decembrie, de la ora 12, la Consiliul Judeţean Timiş, alături de cele mai bune echipe judeţene.

TOP OLIMPIC 2011


PREMII ACORDATE- IN BANI, CUPE SPORTIVE

10.STOIAN MARK- TIR- C.S.M Timisoara
Antrenor ; STAN REMUS
Rezultate :
Campionatul National Juniori I- 2 loc I
Campionatul National Seniori – 1 Loc II;
Campionatul National Seniori – 1 Loc III;

9 . BALANESCU CIPRIAN – TRIATLON - C.S. Raide Competition Timisoara
Antrenor : GIURCANEANU MATEI
Rezultate :
Campionatul National de Seniori – 2 Loc 1;
Campionatul Balcanic Seniori.

8 . ILIN DAN – BADMINTON C.S. Scolar Timisoara
Antrenor : DAN CORINA
Rezultate :
Campionatul National Echipe Tineret – I Loc I;
Campionatul National Tineret –simplu – I Loc III;
Campionatul National Tineret –dublu baieti – I Loc III;
Campionatul National Tineret –dublu mixt– I Loc III;
Campionatul National Echipe U 17 – I Loc I;
Campionatul National U 17 –Simplu – I Loc III;
Campionatul National U 17 –Dublu – I Loc III
Campionatul National Echipe U 19 – I Loc I;

7 . VIERU ALEXANDRU – KAIAC-CANOE - C.S. Scolar Timisoara
Antrenor : Diaconu Florin
Rezultate :
Campionatul National de Juniori – 1 Loc 2;
Campionatul National de Juniori – 1 Loc 3;
Campionatul Mondial de Juniori– 1 Loc 4;
Campionatul European de Juniori– 1 Loc 5.

6 . COTUNA VLAD – GIMNASTICA- C.S. Municipal Lugoj
Antrenor : Boici Ioan
Rezultate :
Cmpionatul Mondial Universitare-1 loc 3
Campionatul National de Maestri bara– 1 Loc 1;
Campionatul National de Maestri paralele– 1 Loc 2;
Campionatul National de Maestri sol– 1 Loc 2;
Campionatul National de Maestri inele -1 loc 3;

5 . DONCI DANIEL – CANOTAJ - C.S. Universitatea Timisoara
Antrenor : Calapis Ecaterina
Rezultate :
Campionatul National Seniori – 4 Loc 1 ;

4 . ATOFANEI IONUT – CANOTAJ - C.S.S. Bega/ C.S. Universitatea
Antrenor : Calapis Ecaterina
Rezultate :
Campionatul National Seniori – 4 Loc 1 ;
Campionatul National Juniori– 4 Loc 1 .

3 . PASTOR ADELINA – ATLETISM - L.P.S. Banatul – C.S.M. Timisoara
Antrenor emerit: Damaschin Ioan
Rezultate :
Campionatul European Seniori – pe echipe – 1 Loc 3;
Campionatul National Seniori – 1 Loc 3;
Campionatul National Tineret – 2 Loc 2;
Campionatul National Tineret – 1 Loc 3;
Campionatul National Juniori – 1 Loc 1;
Campionatul National Juniori – 2 Loc 2.

2 . DIACONU ALEXANDRU-Scrima-CS Universitatea Timisoara
Antrenor:Mircea Chis
Rezultate:
Cupa Mondiala Floreta masculin individuala-Bonn,Germania-1 loc 3;
Cupa Mondiala Floreta masculin individual-Gdansk-Polonia-1 loc 3;
Cupa Mondial Floreta masculin echipe-Gdansk-Polonia-1 loc 3;

SPORTIVUL ANULUI 2011

1 . CIONCA ADRIAN – CANOTAJ - C.S. Bega Timisoara
Antrenor : Bena Dorin
Rezultate :
Campionatul Mondial Juniori – 1Loc 1;
Campionatul European Juniori– 1Loc 1;
Campionatul Balcanic Juniori– 2 Loc 1;
Campionatul National Seniori – 1 Loc 1;
Campionatul National Juniori –2 Loc 3 .

ECHIPA ANULUI 2011

Echipa de lupte libere CSM Lugoj
Antrenori: Vanea Emil
Rezultate:
Campionatul National echipe Seniori – Loc.1


TOP NEOLIMPIC 2011

PREMII ACORDATE- IN BANI, CUPE SPORTIVE
11. VERONICA FOISOR- Sah - C.S.S.- A.E.M. LUXTEN Timisoara
Antrenor emerit : Pascalau Cornel
Rezultate :
Campionatul European Juniori I – 1 Loc 1;
Campionatul National Juniori I –2 Loc 1;
Campionatul National Juniori I –2 Loc 2;
Campionatul National Seniori echipe – 1 Loc 2;
10. CRISTINA FOISOR- Sah - A.E.M. LUXTEN Timisoara
Antrenor emerit : Grumberg Sergiu
Rezultate :
Cupa Campionilor Europeni - echipe feminin – 1 Loc 2;
Campionatul National Seniori –1 Loc 1;
Campionatul National Seniori echipe – 1 Loc 2;

9.SHEIN ALEXANDRU-karate-C.S.Fudocan
Antrenor:Zoltan Naghy
Rezultate:
Campionatul Mondial juniori-2 loc 2;
Campionatul European juniori echipe 1 loc 1;
Campionatul European juniori -2 loc 2;
Campionatul European juniori -1 loc 3;


8. DAN LUCIAN - Navomodelism - C.S.M. Timisoara
Antrenor : Niculina Dan
Rezultate :
Campionatul European - 1 Loc 2;
Campionatul European - 1 Loc 3;
Cupa Europei- 3 Loc 1;
Campionatul National Seniori – 4 Loc 1;
Campionatul National Seniori – 2 Loc 2;
Campionatul National Seniori – 1 Loc 3.

7.ADAM BOGDAN-Karate-C.S.UTK.Timisoara
Antrenor:Mihai Cioroianu
Rezultate:
Campionatul European Eureka-2 loc 1;
Campionatul European Wado Ryu-2 loc 2;

6. PLOP MIHAIL - Karate - U.T.K. Timisoara
Antrenor : Cioroianu Mihai
Rezultate :
Campionatul European Eureka - 2 Loc 1;
Campionatul European- Wado Ryu 2 Loc 2;
Campionatul National - 2 Loc 1;

5.FASUI ALEXANDRU-Karate-U.T.K.Timisoara
Antrenor :Cioroianu Mihai
Rezultate:
Campionatul European Eureka-2 loc 1;
Campionatul European Wado Ryu-1 loc 2;
Campionatul National-2 loc 1;

4. POP ALEXANDRA - Karate - U.T.K. Timisoara
Antrenor : Cioroianu Mihai
Rezultate :
Campionatul European- Eureka. - 4 Loc 1;
Campionatul National-4 loc 1;

3. DAN CRISTINA- Navomodelism - C.S.M. Timisoara
Antrenor : Niculina Dan
Rezultate :
Campionatul European - 1 Loc 2;
Campionatul European - 3 Loc 3;
Cupa Europei- 2 Loc 1;
Cupa Europei- 2 Loc 2.
Campionatul National Seniori – 4 Loc 1;
Campionatul National Seniori – 2 Loc 2.

2.CORBEANU ALEXANDRA - Karate - U.T.K. Timisoara
Antrenor : Cioroianu Mihai
Rezultate :
Campionatul Mondial – Kumite echipe . - 2 Loc 1;
Campionatul European- Kumite individual - 1 Loc 2;
Campionatul National - 2 Loc 1;

1. DAN EMILIAN- Navomodelism - C.S.M. Timisoara
Antrenor : Niculina Dan
Rezultate :
Campionatul European - 1 Loc 1;
Campionatul European - 2 Loc 2;
Campionatul European - 2 Loc 3;
Cupa Europei- 4 Loc 1;
Cupa Europei- 3 Loc 2;
Cupa Europei- 1 Loc 3;
Multiplu medaliat la Campionatele Nationale.

ANTRENORI CU REZULTATE DE EXCEPTIE IN ANUL 2011
1. CORINA DAN;
2. MATEI GIURCANEANU;
3. STAN REMUS;
4. DIACONU FLORIN;
5. CALAPIS ECATERINA;
6. BOICI IOAN;
7. DAMASCHIN IOAN;
8. MIRCEA CHIS;
9. NICULINA DAN;
10. CIOROIANU MIHAI;
11. PASCALAU CORNEL;
12. GRUNBERG SERGIU.


ECHIPA ANULUI 2011
Echipa de sah feminin a C.S. AEM – Luxten Timisoara
Antrenori: Grumberg Sergiu
Rezultate: Cupa Campionilor Europeni echipe feminine – locul II

PREMII JOCURI SPORTIVE
- echipa de handbal junioare V a LPS Banatul Timisoara
antrenor: Adriana BOTA
Campioana Nationala a Romaniei
- echipa de volei sperante baieti a CSS Bega Timisoara
antrenor: Daniel JITARU
Campioana Nationala a Romaniei
- echipa de fotbal U – 16 Selectionata Judetului Timis
antrenor: Cristian CONTESCU
Campioana Nationala a Romaniei
- echipa de fotbal juniori B a LPS Banatul Timisoara
antrenor: Cristian PETCU
Campioana Nationala a Romaniei

- echipa de fotbal juniori A a FC Politehnica Timisoara
antrenor: Robert FRUSA
Campioana Nationala a Romaniei

ANTRENORUL ANULUI 2011
1. Profesor : Bena Dorin

MENTIUNI SPORTURI OLIMPICE SI NEOLIMPICE
- BIEA FLAVIUS - C.S. Banatul Timisoara;
- SZABO RAFAEL - C.S.S. Lugoj;
- POPA ADRIAN - C.S.S. Timisoara;
- CEBAN NICOLAI - C.S.M. Lugoj;
- TORDAI BOTOND - C.S. Bede Shotocan Timisoara;
- ANTONIAC DANA - C.S. Bede Shotocan Timisoara;
- ANICHITEI ALEXANDRU - C.S.S. Timisoara;
- CAZACU SORIN - C.S.Argus Timisoara;
- SIMON GHEORGHE - C.S.S. Timisoara;
- MIHALAS ADRIAN - C.S.S. Timisoara;
- DEZNAD SERGIU - C.S.M. Timisoara;
- ARTENIE ALIN - C.S.M. Timisoara;
- POPA GHEOTGHE - C.S.M. Timisoara;
- VATAMANU SORIN - L.P.S. Banatul Timisoara;
- DUMITRACHE COSMIN - L.P.S. Banatul Timisoara;
- BARBUT ANDREI - L.P.S. Banatul Timisoara;
- SUCAN LARISA - L.P.S. Banatul Timisoara;
- DUMITRESCU CARMEN - L.P.S. Banatul Timisoara;
- LUPULESCU CONSTANTIN – A.E.M. Luxten Timisoara;
- DRAGOMIRESCU ROBIN – C.S.S. Timisoara;
- STEFAN ALEXANDRA - C.S.S. Timisoara;
- OLARIU SONIA - C.S.S. Timisoara;
- DASCALIUC ALEXANDRA - L.P.S. Banatul Timisoara;
- INISCONI VLAD - L.P.S. Banatul Timisoara;
- PUZKZ DENISA - C.S.M. Timisoara;
- ROTARU ADRIANA - C.S.M. Timisoara;
- BALACEANU VASILICA - C.S.S. Timisoara;
- DUMITRU LUCIAN - C.S.S. Timisoara;
- TODORAV CASIAN - C.S.S. Bega Timisoara;
- BLANARU BIANCA - C.S.S. Bega Timisoara.

SPORTURI TEHNICE
1. PASCOTA IONEL – C.S. Pasota Timisoara;
2. CAZACU CATALIN - C.S. Taifun Timisoara.
Mentiuni:
Krepelka Alexandru – CS X MOTOR SPORT
Giurisici Marius – ACR TIMIS
Leonard Borlovan – ABAS Timisoara


CLASAMENT PERSOANE CU DEFICIENTE LOCOMOTORII
1. NICOLA GABRIELA–C.S.H.L. 93 Lugoj;
2. VARGATU DORINA –C.S.H.L. 93 Lugoj;
3. DOANA VICTOR–C.S.H.L. 93 Lugoj.

PERSONALITATI SI STRUCTURI SPORTIVE CARE AU CONTRIBUIT LA PROMOVAREA SI DEZVOLTAREA SPORTULUI ROMANESC SI TIMISEAN

1.Doina Mot – director al Academiei Olimpice Romane , filiala Timis;
2.Anton Aurel – sah – pentru intreaga activitate;
3. FC Politehnica Timisoara – fotbal - pentru cei 90 de ani de activitate;
4.Simona Amanar – pentru promovarea si dezvoltarea activitatii sportive in judetul Timis;
5.profesor Ion V. Ionescu pentru promovarea si dezvoltarea activitatii fotbalistice in judetul Timis;
6.profesor Vasile Gaboras pentru promovarea si dezvoltarea activitatii fotbalistice in judetul Timis.

CLUBURI SPORTIVE CU REZULTATE DE EXCEPTIE IN ANUL 2011

1. CLUBUL SPORTIV SCOLAR TIMISOARA;
2. CLUBUL SPORTIV SCOLAR BEGA TIMISOARA;
3. CLUBUL SPORTIV UNIVERSITATEA TIMISOARA;
4. CLUBUL SPORTIV SCOLAR LUGOJ;
5. CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL LUGOJ;
6. CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL TIMISOARA;
7. LICEUL CU PROGRAM SPORTIV BANATUL TIMISOARA;
8. PALATUL COPIILOR TIMISOARA;
9. CLUBUL SPORTIV BANATUL TIMISOARA;
10. F.C. POLITEHNICA TIMISOARA;
11. R.C.M. TIMISOARA;
12. CLUBUL SPORTIV A.E.M.- LUXTEN TIMISOARA;
13. CLUBUL SPORTIV MEDICINA TIMISOARA.

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.