Cea mai mare densitate de artisti si evenimente pe metru patrat

Scris de Alex Neagoe | Publicat in 06.06.2014 10:15 | Publicat in LOCAL | Tipareste pagina

Timişoara - De vineri, 6 iunie, pana duminica, 8 iunie, Fundaţia Rubin transforma Parcul Botanic in locul cu cea mai mare densitate de artişti şi evenimente pe metru patrat.
Peste 70 de artişti plastici, 10 concerte, 8 expozitii, peste 30 de ateliere de creaţie (pictura plain-air, action painting, machetare, atelierul de supereroi, linogravura, stickere, de la tehnici clasice la cele mai extravagante experimente in arta) vor fi impreuna in fiecare zi din cele trei, intre orele 14 şi 23.

Cea de-a şaptea ediţie AccesART are tema „Prezent continuu”.
Vor perfoma artisti vizuali de prim rang, Decolife si Corina Nani – graffiti, Andreea Sasaran si Katja Seifert – intalatie interactiva, Mimi Ciora si  Mircea Popescu – live painting si instalatie, Marius Tanasa – sculptura, Tiberiu Giuca – performace, Alexandra Cotabitiu si Laura Ciocarlan - instalatie.
Timisorenii vor asculta in concerte jazz, muzica experimentala, flamenco, muzica clasica, rock alternativ şi pot viziona trei spectacole de teatru.
Vor urca pe scena AccesArt Mario and the Teachers, Sebastian Spanache Trio, Waka X, Adriana Berezovski, The Different Class, elevi ai C.N.A. “Ion Vidu” coordonati de Adrian Mardan.

Alaturi de Fundatia Rubin au raspuns pozitiv si sustin evenimentul 20 de institutii si organizatii culturale locale.
Facultatea de Muzica din cadrul Universitaţii de Vest aduce muzica buna in Parcul Botanic, prin intermediul studenţilor (Cvartetul de clarinete La Stravaganza coordonat de Cosmin Harşian), dar şi o piesa de teatru in avanpremiera - Cantareaţa cheala, de Eugen Ionescu (pusa in scena de studenti si absolventi ai Universitatii de Vest din Timisoara, Facultatea de Muzica, specializarea Artele Spectacolului, Actorie sub coordonarea conf. univ. dr. Sütö-Udvari András).
Pe toata durata evenimentului, studenţii Facultaţii de Sciologie din cadrul aceleiaşi instiuţii universitare vor realiza o cercetare sociologica privind participantii la festival.
In cadrul sectiunii de literatura, la AccesArt vor avea loc concursuri de poezie semipreparata (Editura BrumaR), ateliere coordonate de Asociatia Memoria Culturii (Poezia ca un Puzzle de cuvinte), un atelier de Creative writing cu Ana Puşcaşu  si o prezentare de carte a colectiei Ariergarda (Daniel Vighi si Viorel Marineasa). Cartea de Nisip va aduce “Libraria in Parc”, iar Editura Diacritic va coordona o masa rotunda pe tema poeziei.
S-a anunţat chiar şi participarea sportivilor din cadrul echipei de rugby RCM-UVT.
Accesul la toate activităţile din cadrul festivalului este gratuit.

PROGRAMUL ACCESART 2014

6 – 8 IUNIE 2014 / PARCUL BOTANIC TIMISOARA
VINERI, 6 IUNIE
Ateliere creative
14:00 – 18:00 Case in cetate – Workshop de machetare / Biroul Individual de Arhitectura Cristian Boltres: Cristian Boltres, Simona Nunes, Calin Bolovan, Alexandru Lehaci
14:00 Clasa de pictura Plein air /prof.dr.Lucia Kolla Stoica
14:00 Camera obscura/ Denis Budau (Photo Addict)
14:00 – 16:00 Poezie ilustrata / Emanuela Bidica
14:00 – 16:00 Pictura pe sticla / Adela Opris
14:00 – 18:00 Pietre vii - embleme ale timpului / Adrian Mihalcea-Suru
14:00 – 18:00 String Art / Raluca Iov
14:00 – 18:00 Origami / Alexandra Barany
14:00 – 17:00 Atelier de acuarela / Madalina Baciu
15:00 Portrete / Emanuel Gliga
15:00 Graffiti, stickere / Chill, Nego, Lux
15:00 Scaunele “Rozz” / Atelierul Rozz
15:00 Mozaic / Ionut Vacareanu, Catalin Batranu, Emanuela Bidica, Daniel Daicu
16:00 – 18:00 Atelier de modelaj / Horia Bojin, Tiberiu Giuca
16:00 - 18:00 Atelier de colaj / Marieta Barbu
16:00 Crochiuri / Andrei Parausanu
16:00 HDR cu si fara bracketing - prezentul continuu al fotogramei / Cosmin Damian şi Bogdan Marchevca
17:00 – 19:00 Draw it! Stick it! / Augustin
18:00 – 20:00 Linogravura / Ciprian Chirileanu
18:00 Inverted chromatic landscape / lector univ. dr. Dan Toma (Ahmed Meral Mihaela, Ana Maria Szollosi, Florin Pop, Mihai Toth, Diana Merosu, Adriana Musca, Bianca Desort)
Literatura
17:00 Prezentare de carte colectia Ariergarda cu Daniel Vighi si Viorel Marineasa / Ariergarda
Concerte si Teatru
15:00 LA STRAVAGANZA (Cosmin Harsian, Marius Roman, Lavinius Nikolajevid, Alexandru Moise, Csongor-Zsolt Szabó)
18:00 Cantareata cheala / UVT, Departamentul de Muzica şi Actorie /avanpremiera
Distributia: Mr. Smith – Scurtu Nicolae, an II; Mrs. Smith – Oana Banuta, an II; Mr. Martin – Rosu Adrian, an II; Mrs. Martin – Anastasia Suru, actrita; Ceasul – Iovanovici Olivera si Alex Olariu, an I; Pompierul – Alex Hincu, an II. Miscare scenica: asist. univ. drd. Ecaterina Capraru. Colaj si regie artistica: conf. univ. dr. Sütö-Udvari András.
19:30 THE DIFFERENT CLASS
21:30 THE CASE
SÂMBATA, 7 IUNIE
Ateliere creative
14:00 Clasa de pictura Plein air /prof.dr.Lucia Kolla Stoica
14:00 Camera obscura/ Denis Budau (Photo Addict)
14:00 - 16:00 Atelier de colaj / Georgeta Petrovici
14:00 – 16:00 Pictura pe fotografie / Adela Opris
14:00 – 16:00 Character concepting and Game Art / Eduard Gergely
14:00 – 16:00 Atelier de papusi traditionale slavone cu Gayana / Cloud Factory
14:00 – 16:00 Draw it! Stick it! / Augustin
14:00 – 17:00 Atelier de ceramica / Cristian Chiru, Alexandru Vacareanu
14:00 – 17:00 Atelier de stencils / Florin Arhire
14:00 – 17:00 Atelier de acuarela / Madalina Baciu
14:00 – 18:00 Modelaj / Laura Teculescu
14:00 – 19:00 Pictura pe apa / Raluca Risco
14:00 – 19:00 Atelier de Supereroi / Livia Coloji si Razvan Cornici (Balamuc / loc de joaca s-altele)
15:00 Portrete / Emanuel Gliga
15:00 Scaunele “Rozz” / Atelierul Rozz
15:00 Mozaic / Ionut Vacareanu, Catalin Batranu, Emanuela Bidica, Daniel Daicu
15:00 Graffiti, stickere / Chill, Nego, Lux
15:00 – 17:00 Recycled paper accessories / Ana Maria Szollosi
15:00 - 18:00 Povestea zidului-structuri si materialitati / Daniela Armega
15:00 – 18:00 Atelier de papioane / Cosmina Bobes
16:00 Crochiuri / Andrei Parausanu
16:00 – 18:00 Action painting cu Ana Maria Petrov / Cloud Factory
16:00 – 18:00 Genti crosetate creativ cu Elena Mazare / Cloud Factory
16:00 – 18:00 Pictura pe sticla / Ionut Vacareanu
16:00 - 18:00 Atelier de bijuterii / Adi Petcu
16:00 – 19:00 Case in cetate – Workshop de machetare / Biroul Individual de Arhitectura Cristian Boltres: Cristian Boltres, Simona Nunes, Calin Bolovan, Alexandru Lehaci
17:00 – 19:00 Linogravura / Ciprian Chirileanu
19:30 HDR cu si fara bracketing - prezentul continuu al fotogramei /Cosmin Damian şi Bogdan Marchevca
Slackline, jonglerie, monociclu / Flaviu Cernescu
Literatura
14:00 Concurs de poezie semipreparata. Se va intrece trecator cu trecator pentru poezia daDA-ista a zilei. / Editura BrumaR
14:00 Atelier Poezia ca un Puzzle de cuvinte / Asociatia Memoria Culturii
14:00 Libraria in Parc / Libraria Cartea de Nisip
17:30 Cu cartile de poezie pe masa rotunda / Editura Diacritic
Concerte si Teatru
17:30 VLAD CIOTESCU si invitat special - TONI KUHN
19:00 INTERSECŢII / TEATRUL Studenţesc THESPIS / Spectacol de improvizaţie
Coordonatori: Madalina Ghiţescu, Ionel Margineanu, Adi Korek.
20:30 Concert Adriana Berezovski, Bogdan Boaca si Mihai Andritcu
21:30 MARIO & THE TEACHERS cu invitaţi Alex Florescu şi Bogdan Nica şi invitat special - Alin Stoianovici
DUMINICA, 8 IUNIE
Ateliere creative
14:00 – 16:00 Action painting cu Ana Maria Petrov /Cloud Factory
14:00 - 16:00 Atelier de colaj / Georgeta Petrovici
14:00 – 16:00 Quilling / Oana Muntean
14:00 Clasa de pictura Plein air /prof.dr.Lucia Kolla Stoica
14:00 Camera obscura/ Denis Budau (Photo Addict)
14:00 – 19:00 Atelier de Supereroi / Livia Coloji si Razvan Cornici (Balamuc / loc de joaca s-altele)
14:00 – 19:00 Atelier de creatie – pastel / Felicia Selejan
14:00 – 17:00 Atelier de stencils / Florin Arhire
14:00 – 17:00 Atelier de ceramica / Cristian Chiru, Alexandru Vacareanu
15:00 Portrete / Emanuel Gliga
15:00 Scaunele “Rozz” / Atelierul Rozz
15:00 Mozaic / Ionut Vacareanu, Catalin Batranu, Emanuela Bidica, Daniel Daicu
15:00 Graffiti, stickere / Chill, Nego, Lux
15:00 - 18:00 Structuri cromatice si o sinteza a zidului / Daniela Armega
15:00 – 18:00 Atelier de papioane / Cosmina Bobes
16:00 – 18:00 Papusi slavone cu Gayana / Cloud Factory
16:00 – 18:00 Genti crosetate creativ cu Elena Mazare / Cloud Factory
16:00 – 18:00 Pictura pe sticla / Adela Opris
16:00 – 18:00 Atelier de modelaj / Horia Bojin, Tiberiu Giuca
16:00 – 19:00 Case in cetate – Workshop de machetare / Biroul Individual de Arhitectura Cristian Boltres: Cristian Boltres, Simona Nunes, Calin Bolovan, Alexandru Lehaci
16:00 Crochiuri / Andrei Parausanu
17:00 – 19:00 Linogravura / Ciprian Chirileanu
Slackline, jonglerie, monociclu / Flaviu Cernescu
Literatura
14:00 Concurs de poezie semipreparata. Se va intrece trecator cu trecator pentru poezia daDA-ista a zilei. / Editura BrumaR
14:00 Atelier Poezia ca un Puzzle de cuvinte / Asociatia Memoria Culturii
14:00 Libraria in Parc / Libraria Cartea de Nisip
16:00 - 18:00 Creative writing / Ana Puşcaşu
Concerte si Teatru
16:30 GUITARSIS, editia a X-a / clasa prof.dr. Adrian Mardan (C.N.A Ion Vidu)
Galuşka Adrian, Ada Ştefan, Neag Darian, Nuţa Silviu, Cinca Mihai, Theodor Mihai, Vlad Branda, Dragos Moldovan
18:00 Romania ... unde esti? / TEATRUL CONTRASENS
Distributie: Eugen Curelici, Denis Tirziu, Marinela Caldararu, Ionuţ Cosmescu, Andreea Gligor, Alex Lazarescu, Andrei Nicolescu, Armando Veche. Regia: Irina Rusu. Coordonator grup: Ileana Carmen Caprariu.
19:30 Waka X / DJ SET / ambient, electroacoustic, experimental
21:00 SEBASTIAN SPANACHE TRIO
Performance si instalatii / 6 - 8 iunie 2014
# ZIDUL / graffiti performance / NANI si DECOLIFE
# CER / plain air performance / FLORA RADUCAN
# MELTINGSPHERE / instalaţie interactiva / ANDREEA SASARAN & KATJA SEIFERT
# LA CAPATUL CURCUBEULUI #1 / live painting si instalatie / SuperSmoothStudio (Mimi Ciora, Mircea Popescu)
# ZI DINTRE ZILE / TIBERIU GIUCA
# SCULPTURA / MARIUS GABRIEL TANASA
# BOTTLE UP / instalatie / GAMMA STUDIO (Alexandra Cotabitiu, Laura Ciocarlan)
# PLEIADA / land art / Silvia Moldovan, Carmen Irina Chesaru, Nicoleta Troanca, Roxana Bloju, Claudiu Toma
Expozitii / 6 - 8 iunie 2014
# Geometrii temporale / fotografie / Cosmin Damian, Bogdan Marchevca
# Dream fragments / tehnica mixta colaj / Andreea Pop
# Expozitie de Design / Facultatea de Arte Plastice si Design Timisoara / coord. Camil Mihaescu
# Botanical Jewelry / bijuterii / Oana Stoian
# Imperial / cartoline militare / Biblioteca Judeteana Timis
# Prezent continuu / fotografie / Oana Stoian
# Strip 4 / fotografie / Adela Opris
# 15 mp / pictura realizata in cadrul 18+ festival, editia a II-a www.18plusfestival.ro / artisti: Alina Andreea Ilisai, Anca Branzas, Anca Pintilie, Andreea Florina Scutariu, Dorin Codau, Elena Ilash, Flaviu Moldovan, Florina Sacara, Lucian Szekely- Rafan, Marius Sebastian Franţ, Maria Zvaric, Raluca Cozma, Roxana Stoenescu
Duminica, 8 iunie, orele 14:00 - 16:30
Project Art / proiect finantat prin programul YouthBank Timisoara, coordonat local de Asociatia Bee Active şi la nivel naţional de Asociaţia pentru Relaţii Comunitare
Doua spectacole de teatru; pictura la sevalet; graffiti pe patru roti (Chill, Nego si Lux), concert Sebastian Urasche (Monocrom).

 
 
 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.