Cine-i Senatorul Melcilor in judetul Timis?

Scris de Alex Neagoe | Publicat in 10.01.2012 11:05 | Publicat in LOCAL | Tipareste pagina

Timisoara - Senatul României, ar trebui, în principiu, să acumuleze spuma politicii româmeşti, elita, modele de conduită şi de viaţă, nume pe care atunci când le pronunţi să inspire respect şi admiraţie, încredere şi speranţă.
Însă, este de greu de spus dacă vreunul dintre cei aleşi să reprezinte judeţul Timiş, în perioada 2008 - 2012, şi-au câştigat respectul timişenilor şi încrederea electoratului. După cum se ştie, un senator îi costă lunar pe contribuabili aproape 10.000 de euro. Asta în vreme ce un român cu salariul minim garantat adună într-un an vreo 2000 de euro şi lucrează şi câte 12 ore pe zi, câteodată chiar 7 zile din 7 pe săptămână şi, probabil mai face şi naveta dus-întors.

Dorel-Constantin-Vasile BORZA, Gheorghe DAVID, Nicolae ROBU şi Ilie SÂRBU sunt cele patru nume de senatori trimişi în Parlament de locuitorii judeţului Timiş. Mai este puţin până la o nouă selecţie electorală şi ar fi interesant de văzut şi revăzut ce au "prestat" respectivii măcar ca activitate parlamentară. Pentru că la nivel de societate, de oameni, de implicare în problemele locale, de imagine în ochii timişenilor este greu de cuantificat cine şi cum.
Astfel, am dat o raită pe siteul Senatului, pentru a afla o statistică aproximativă a activităţii parlamentare ale celor patru.
După cum se poate vedea mai jos, David este cel mai activ, plus că e preşedinte al prietenilor din Azerbaidjan, dar este şi cel mai tânăr dintre toţi.
Undeva pe la mijloc se află Sârbu şi Borza. Sârbu este însă o figură marcantă a PSD-ului şi implicat în orientarea activităţii de grup, în timp ce Borza conduce grupul prietenilor cu Ecuadorul. Cel din urmă, dar nu ultimul, este Nicolae Robu, la care însă o activitate parlamentară mai redusă se explică printr-o mai intensă prezenţă în teritoriu, mai ales că este un candidat anunţat pentru fotoliul de primar al municipiului Timişoara.

Iniţiative legislative: DAVID - 74, SÂRBU - 36, ROBU - 29, BORZA - 26.
Declaraţii politice: DAVID - 95, BORZA - 29, SÂRBU - 13, ROBU - 5.
Întrebări: DAVID - 126, SÂRBU - 33, BORZA - 15, ROBU - 0.
Interpelări: DAVID - 49, SÂRBU - 30, BORZA - 26, ROBU - 9.
Luări de cuvânt în plen: DAVID - 303, BORZA - 266, SÂRBU - 197, ROBU - 60.
Interpelări adresate Primului Ministru:David -5, Sârbu -5, Robu -4, Borza -0.
Moţiuni: Robu - 14, Sârbu - 12.

Dorel-Constantin-Vasile BORZA

Data naşterii: 01.01.1952
Locul naşterii: Timisoara
Formaţiunea politică:Partidul Democrat Liberal
Comisii permanente: Comisia economică, industrii şi servicii - Vicepreşedinte, de la data de 19.12.2008
Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Letonia - Membru, de la data de 9.3.2009
Ecuador - Preşedinte, de la data de 9.3.2009

 

 

 

Gheorghe DAVID

Data naşterii: 16.02.1962
Locul naşterii: Calinesti Oas
Formaţiunea politică:Partidul Democrat Liberal
Comisii permanente: Comisia pentru agricultură, silvicultură şi dezvoltare rurală - Membru, de la data de 2.3.2011
Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Indonezia - Membru, de la data de 9.3.2009
Azerbaidjan - Preşedinte, de la data de 9.3.2009
Istoric Biroul permanent:
Biroul Permanent - 19.12.2008 până la data de 15.12.2011
Istoric Comisii permanente: Comisia pentru agricultură, silvicultură şi dezvoltare rurală - Membru, de la data de 19.12.2008 până la data de 8.2.2010
Comisia pentru administraţie publică, organizarea teritoriului şi protecţia mediului - Membru, de la data de 28.10.2009 până la data de 2.3.2011

Nicolae ROBU

Data naşterii: 28.05.1955
Locul naşterii: Bocsig, Arad
Formaţiunea politică: Partidul Naţional Liberal
Comisii permanente: Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport - Secretar, de la data de 19.12.2008
Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Bosnia si Hertegovina - Membru, de la data de 30.3.2010
Luxemburg - Membru, de la data de 30.3.2010
Tunisia - Membru, de la data de 30.3.2010
Japonia - Membru, de la data de 30.3.2010
Brazilia - Membru, de la data de 30.3.2010
Organizaţii de cooperare Parlamentară Internaţională: Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE) - Membru, de la data de 27.4.2009 până la data de 30.3.2010

Ilie SÂRBU

Data naşterii: 26.05.1950
Locul naşterii: Obreja, Jud. Caras-Severin
Formaţiunea politică: Partidul Social Democrat
Comisii permanente: Comisia pentru agricultură, silvicultură şi dezvoltare rurală - Membru, de la data de 26.10.2009
Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
Arabia Saudita - Membru, de la data de 9.3.2009
Istoric Comisii permanente: Comisia pentru sănătate publică - Membru, de la data de 19.12.2008 până la data de 28.10.2009

 
 
 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.